Koncept „wu wei“

Koncept „wu wei“ (wu-wej)

Dle Tao te ťing platí:

Toto čínské učení hlásá návrat k přirozenosti prostřednictvím ne-zasahování: Moudrý muž dělá, ale neužívá toho, co je uděláno. Tvoří, ale nevládne tomu, co je stvořeno. Dokončuje díla, ale nevychloubá se.

Smyslem života je, naučit se následovat cestu kosmických sil a přírody. Klíčovým pojmem je wu-wej, tedy aktivní nečinění - člověk se má stát nádobou, kterou protéká TAO (probuzení božství v nás).

  • Svět je v neustálém pohybu a stálost neexistuje.
  • Detail nelze oddělit od celku a celek nelze oddělit od detailu.
  • Protiklady harmonizují krajnosti (neustálý koloběh jin a jang) a plodí Nebesa, Zemi a mudrce.

Dva tisíce let starý čínský koncept  WU WEI (nečinnost"; doslova "žádná činnost" ) jde štěstí naproti přesně opačnou cestou. Jeho základem je nicnedělání a nulová námaha. Západní pohled říká, že kromě pověstné trochy štěstí k tomu potřebujeme hlavně pevně vytyčené cíle, odhodlání, trpělivost, píli a umět vytrvale pracovat.

  • Podle taoistů se celý vesmír rozvíjí spontánně (ziran ) přes neustálé kolísání Cesty ( Dao ). Všechny věci ve vesmíru – včetně všech lidských bytostí – mají v souladu s touto kosmickou Cestou svůj vlastní přirozený směr, který, pokud není omezen, vede k rozkvětu. Lidské bytosti však – prostřednictvím logického myšlení, jazyka, kultury a vlády – často zasahují do tohoto přirozeného běhu a opouštějí spontánnost pro vynalézavost.

Západní svět je posedlý prací (kultura neustálého snažení a práce, může mít a mnohdy má na lidi negativní dopad). Přepracovanost, únavu, pocit nesmyslnosti a vyhoření, když se štěstí stále ne a ne dostavit a úspěch je vždy o ten jeden pracovní úkol dál, než jste vy. Zní vám to povědomě? Existuje z toho cesta ven, taoistická životní praxe wu wei. Doslova tento výraz znamená "nekonání", "žádná akce" nebo "bezpracná činnost". A přesně o to v ní jde. Nicnedělání je ve wu wei základním přístupem. Neznamená to ale, že byste se měli flákat a na všechno se vykašlat. Znamená to, že byste neměli dělat nic, co je v rozporu s přirozeným řádem a směřováním světa.

  • Klíčovou myšlenkou taoismu je dynamické a neustále vznikající universum, které se samo od sebe odvíjí podle neustálých výkyvů Cesty (Tao). A všechny věci v universu, včetně lidí, mají ve shodě s tímto vesmírným prouděním svůj směr, nebo chcete-li kurz, který je dovede k rozkvětu. Jenže to funguje jen tehdy, když do přirozeného řádu nikdo nezasahuje.

Lidé ovšem mají "nemilou" schopnost logického myšlení, jazyka, kultury a také politických režimů, které jdou přirozené Cestě napříč a spontánní nahrazují umělým. A to ke konečnému úspěchu nevede.

Taoismus je někdy také používán jako princip, podle kterého by měli vládnout moudří panovníci. Základním spisem této filozofie je kniha Tao te ťing vzniklá kolem roku 300 př. n. l., která je připisována učenci Lao C'. A právě v této knize je i nejznámější použití obratu wu wei. Popisuje se jím jednak to, jak Cesta nechává utvářet vesmír, jednak právě ona nejlepší vláda. "Cesta nedělá nic, a přesto nic nezůstává nedokončeno. Tak i král-mudrc vládne tak, že v sobě kultivuje neustálé vědomí této přirozené Cesty. Tím, že nejedná nepřirozeně v sobě aktualizuje Cestu a zároveň ovlivňuje své poddané směrem k přirozenému jednání a podporuje rozkvět, nikoliv stagnaci království."

Nemusíte vládnout obrovskému státu, abyste mohli tuto filozofii praktikovat. Vládnete totiž už sami sobě. Možná je tak na čase jít sám sobě příkladem v tom, jak nejít proti přirozenosti světa a naučit se přijímat jeho plynutí. Jak ale na to?

  • "Wu wei spočívá v tom, že necháváte věci dít se přirozeně a vzdáváte se potřeby je kontrolovat. Klade důraz na jednání, když je to nezbytné, ale nesmíte se nutit do neuměřeného snažení a napětí.

Když necháte věci plynout podle jejich vlastního řádu, můžete se díky tomu cítit v menším napětí a spokojenější. Absence snahy o neustálou kontrolu snižuje míru stresu a úzkosti,

Do praxe můžete wu wei zařadit pomocí tří technik či dílčích přístupů. Není na nich nic složitého, ale je dobré si je čas od času připomenout, abyste na ně nezapomínali. Jste-li zvyklí neustále vše hlídat, může vám přijít praktikování wu wei jako něco cizího.

1. Přijímejte věci, jaké jsou

Představte si, že organizujete velkou oslavu nebo jinou akci. Je to moc důležitá akce, takže si dáváte záležet na každičkém detailu a všechno chcete mít dokonalé a perfektně připravené. Praktikování wu wei v tomto případě znamená pochopení, že i přes sebevětší snahu věci možná nedopadnou tak, jak plánujete. A zákon schválnosti se většinou postará o to, že tak určitě nedopadnou. Je proto lepší se uvolnit, přestat křečovitě vše hlídat a smířit se s tím, že svět se odehrává dle svých vlastních plánů vy to ne vždy můžete ovlivnit. Když se o to snažíte, jen si způsobujete úzkost.

Podobně to funguje třeba i u kariérních nezdarů. Nepřišlo povýšení, které jste čekali? Prémiový projekt dostal nakonec za úkol druhý kolega? Takové věci jsou normální součástí vaší kariérní cesty. "Ráda si říkám, že nemůžu kontrolovat všechno, ale můžu dělat to nejlepší s tím, co se stane a co mám k dispozici," říká doktorka Cao. Jinými slovy: Když se ocitnete v náročné situaci nebo se stane nějaká životní zrada, zamyslet se, jestli máte nad výsledkem kompletní kontrolu. Pokud ne, přijměte to a přejděte to.

2. Přivítejte nedokonalost s otevřenou náruč

Život není dokonalý a chyby se v něm dějí. Když to budete akceptovat a otevřete se této možnosti, budete méně ve stresu i méně úzkostí. Podle taoistické filozofie navíc vlastně nejde o chyby a nedokonalosti, ale o součást přirozeného plynutí Cesty. Všechno je, jak má být. Zní to docela fatalisticky, ale fatalismus, tedy víra v osud, je svým způsobem velmi uklidňující přístup. Věci jsou v pořádku, stát se tak měly – a proto není důvod se jimi trápit. V praxi to znamená, že je lepší vidět v "katastrofách" něco pozitivního. Přijměte, že dělání chyb a učení se z nich je přirozenou součástí životního vývoje.

3. Praktikujte mindfulness

Mindfulness je moderní termín, který znamená být si vědom svých myšlenek a pocitů a neodsuzovat je. Zaměřte se na věci kolem sebe, na své vjemy. Vidíte oblohu? Vidíte, jak se hýbou větve stromů a slyšíte, jak v nich šumí vítr? Jak chutná káva, kterou jste si právě uvařili? Cítíte na jazyku její hořkost a teplo, když ji polknete? Co má na sobě vaše kolegyně z práce? A váš partner? Pozorujte okolí, barvy, tvary.

  • Wu wei dosáhnete mnohem snadněji, když budete takto trochu meditovat a svou pozornost zaměříte do přítomnosti. Ideálně přívětivým a pozitivně zvědavým způsobem. Jak totiž řekl Lao C: "Jste-li v depresi, žijete v minulosti. Jste-li úzkostní, žijete v budoucnosti. Jste-li v klidu a míru, žijete v přítomnosti."
  • https://www.lui.cz/wellbeing/19971-jak-dosahnout-uspesneho-zivota-vymysleli-v-cine-uz-pred-2000-lety-koncept-wu-wei-spociva-v-nicnedelani?