PhDr. Marian Jelínek, Ph.D.

Marian Jelínek (1963), mentální kouč sportovců i managerů. více

Marian Jelínek pracoval s Jaromírem Jágrem, brankář z NHL Petr Mrázek mu děkuje za překonání těžkého období a tenistce Karolíně Plíškové pomáhá v jejím boji s psychikou. Jako hokejový trenér získal se svým týmem zlato na mistrovství světa 2005. Dvakrát vyhrál ligu s hokejovou Spartou. V nové knize Vnitřní svět vítězů ukazuje, kudy vede cesta. S našimi problémy prý souvisí i to, že žijeme v blahobytu. Marian Jelínek má kromě fakulty tělovýchovy má také doktorát z filozofie. www.marianjelinek.cz 

Marian Jelínek, myšlenky, názory:

  • Doba blahobytu (důsledky popisuje Calhounův experiment) nám vzala výstupy z komfortních zón, a proto nezvládáme neúspěch (tlak na výkon a výsledek je přitom stále větší a nebezpečnější), proto roste počet sebevražd a spotřeba antidepresiv (řešíme vnější explicitní svět, který se stane jedem a zapomínáme na sebe), tento problém je zejména v západních zemích, kde je blahobyt (smetánka společnosti protože je pohodlná neodolná, chudí takový problém nemají). 
  • Je důležitý cíl (za jakoukoliv cenu) a ne cesta, která je způsobem myšlení nejen politiků. 
  • Psychoentropické myšlenky (zlé myšlenky, negace, ty jsi to pokazil, strach, lenost, ego atd. -to jsou myšlenky, které nechceme a drtí nás) na jejich rozptýlení je nutná mentální a psychická kontinuální práce, perfekcionista je věčně nespokojený, je důležitá rovnováha (spokojenost, nespokojenost) s těmito myšlenka i nutné vstoupit do dialogu (jedna z technik)
  • Řízený dialog pomůže zbavit se myšlenek, které nechceme a které nám ubližují.
  • Klíčovou roli hraje rodina, která ale tak někdy trochu selhává. 
  • Doba blahobytu nám vzala výstupy z komfortních zón, a proto nezvládáme neúspěch (tlak na výkon a výsledek je přitom stále větší a nebezpečnější), proto roste počet sebevražd a spotřeba antidepresiv (řešíme vnější explicitní svět, který se stane jedem a zapomínáme na sebe), tento problém je zejména v západních zemích, kde je blahobyt (smetánka společnosti protože je pohodlná neodolná, chudí takový problém nemají).
  • My se neznáme a neumíme sami se sebou pracovat, podle Jelínka je klíčové milovat to, co člověk dělá, a to i v drobnostech. Milovat život.
  • Jed není o látce a ale o jejím množství (Paracelsus), řeším intenzitu (nikoliv věc).
  • Pokud chci vrchol, je důležité být v nějaké normalitě a z toho vyskočit do vrcholu (K. Plíšková).
  • Důležité je soustavně pracovat na své fyzické a psychické odolnosti (resilienci) a vystoupit ze své komfortní zóny (kdy se nám nedaří a musíme hledat cestu jak se vyrovnat do rovnováhy).
  • Pokud chci pracovat s vnějším světem, nesmím si připouštět parametry této doby (stres je takový jaký si připustím, stres není mimo nás, ale v nás a je spuštěný vnějšími parametry).
  • Když si vnější parametry pustím do svého vnitřního světa, stávají se jedem a díky tomu se nějak chovám (reakce na vnější prvky je důležitá pro citlivější, zejména ženy, někteří lidé jsou splachovací, ti to neřeší).
  • Digitální doba je taková, každý se ke všemu na sociálních sítích vyjadřuje, každý sportovec zpěvák atd. s tím musí počítat (proto je nutné pracovat se svým subjektivním světem, protože není odolný proti vnějšímu tlaku a neúspěchu).
  • Obezita (ale také otylost, nadváha, diabetes atd.) , důležité je učit lidi pracovat s limitami potravin.
  • S fyzickým tělem již pracujeme ale co ten "subjektivní svět" (neumíme pracovat se stresem, obavami, pokud se tak děje v 15 - 16 letech, tak je to na úrovni rodiny, kdy děti nejsou vystaveny vnějšímu prostředí a nedokáží se bránit kritice vnějšího světa), dětství je klíčové pro získání (ne)odolnosti subjektivního světa, vytváří se podmínkami, ve kterých dítě vyrůstá (zodpovídá za to prostředí, rodiče, rodina, škola, společnost atd.).
  • Dnes je krize rodiny, dochází k zanedbávání děti, nejsou tak odolné a vystavené vnějšímu prostředí (příkladem je jim sociální digitální prostředí).
  • Roste nám IQ a vědomosti a my se nestaráme o emoční věci (máme emoční matrici, ta je někdy přínosem, někdy škodí).
  • Jak pečovat o vnitřní svět?

    • Důležité je si uvědomit jak fungují emoce a rozum (rozumové argumenty) .
    • Myšlenka (informace) musí otěhotnět aby vedla k akci (v případě akce přebírá sílu emoce).
    • Kdysi akci přebírala informace a my jsme se dostali za bod zlomu, kdy si zjistíte informace kdekoliv a není to pro nás stimul k akci (a tu musím dostat přes emoci, např. vím že jsem tlustý, vím co s tím mám dělat a nic s tím nedělám).
    • Člověk se nechová logicky, neřiďme ho logickými argumenty (pro většinu jsou to emoce, emotivní prožitek), ale emočně (když něco mám rád, něco mě baví, tak tam neřeším výstup z komfortní zóny, ale když bych to měl dělat i když mě to nebaví, tak to se mě nechce).
    • Motivujte hladovou lvici nebo lva k lovu (je to jednoduché, uvidí antilopu a utíká), motivujte přežranou lvici k lovu (a už to nefunguje a v takovém stavu se nacházíme my lidé trvale, my nemusíme, ale můžeme na rozdíl od hladové lvice)!
    • Podobný princip platí u poznání, zkrátka u všeho (hladový má zájem, přežraný ne).
    • Ti co dosahují úspěchy (vrcholoví sportovci) jsou dva druhy: mě to baví, nebo jsem dříč (symbióza racionální a emoční).
    • Jágra baví extrémně hokej a chce od něj hodně (obětuje pro něj vše a chce peníze a slávu) - obecně platí: milujme život a chtějme od něho co nejvíc (role: otec, matka, práce, sport, koníček) v určitých rolích mohu emoční hodnoty zvedat a může na nich pracovat.
    • Emoční kotva např. v práci (práce mě sice nebaví ale je super kolektiv, parta, pěkné prostředí, cestování, společenská prestiž atd.) jsou tam tedy důvody racionální (peníze, auto, byt, blízko do práce ) a emoční (vztahy, kolektiv, prostředí).
    • Ideální nastavení člověka pro dnešek, aby netrpěl entropickými myšlenkami (deprese, syndrom vyhoření a to co se na mě valí) je, že má v rovnováze (mě to baví, miluji to - emoce a chci od toho nejvíc -rozum).
    • Nemůže se dostat (mě to baví, miluji to - emoce a chci od toho nejvíc -rozum) do "činnostní závislosti"? Pokud jsou výsledky, není to závislost (otázkou jakou cenu za to zaplatí....zdraví atd.???), která se projevuje jedem.
    • Souboj protikladů (jin a jang, muž a žena, rozum a emoce) o kterých mluví i K.G. JUNG, pro nás to bylo odtažité a neumíme to uchopit do praxe.
    • Dělat něco co mě baví a být v tom nejlepší vytváří harmonický zdravý přístup k životu, kdy potřebujete výsledky (emoční vazba k cestě a ne k cíli).
    • Je důležitý cíl (za jakoukoliv cenu) a ne cesta, je způsob myšlení nejen politiků.
    • Jsou dva typy myšlenek a emocí (potěšení emočně vyprchává, radost), Jágr má při hraní hokeje radost a honí se za potěšením (góly, peníze, masáž ega atd.), které vyprchává (pokud jsem závislý pouze na potěšení, tak mě to ovládá, když nemám peníze, góly atd.).

    A proč by měla být vláda hodnocená podle toho, jak se lidem opravdu žije (index štěstí) a jak jsou šťastní? 

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...