Působení vesmíru na člověka

  • vesmírné prostředí způsobuje uvnitř buněk a DNA mechanismů chaos
  • krevní průtok u některých z nich buď stagnoval, anebo dokonce v levé vnitřní hrdelní žíle (na krku) obrátil směr toku. 
  • více

29.11.2023 Pobyt mimo planetu Zemi je pro lidský organismus těžkou zkouškou, která se projevuje na zdraví astronautů. Dlouhodobým a častým problémem při výzkumu vesmíru jsou zranění rukou. Vědci se proto již delší dobu snaží zjistit, jak tomuto problému mohou předejít.

  • Jenže výpravy do míst mimo Zemi jsou zátěží pro lidské tělo, které pak čelí několika zdravotním následkům, mezi něž patří ztráta hustoty kostí a svalů, problémy se zrakem, močením a dokonce i erekcí. Nepříjemnou obtíží spojenou s výzkumem vesmíru je i takzvaná onycholýza, tedy odloučení nehtů.
  • Příčinou je nejspíš atmosférický tlak, jenž je ve vesmíru velmi nízký, což lidskému tělu neprospívá. I proto lidé nosí skafandry, aby mohli bezpečně provést práce mimo stanici. Přesto se tomuto problému nevyhnou.
  • Charvatová z již zaniklé soukromé instituce Wyle Laboratories v roce 2015 zjistila, jak rukavice působí na astronauty během prací mimo stanici. Ve studii vysvětlila, že vybavení tlačí na ruce, což může vést k bolesti, svalové únavě, odřeninám i upadnutí nehtů. "Tento druh zranění se objevuje během výcviku i misí v celé historii NASA bez ohledu na model rukavic .
  • V roce 2010 se i vědci z Letecké lékařské asociace (AsMA) zabývali 232 případy poranění rukou astronautů, přičemž zjistili, že významnou roli hrají klouby v horní části pěsti, kde setkává dlaň s prsty. Jejich studie naznačila, že rukavice ve skafandru omezují pohyblivost těchto kloubů, což způsobuje větší tlak na prsty, a to vede ke snížení průtoku krve, poškození tkání a onycholýze.

  • https://www.denik.cz/vesmir/ruce-astronautu-zmeny.html?

19.1.2022 Vesmír způsobuje, že lidské tělo ničí své vlastní červené krvinky a vědci neví proč. A to rozhodně není dobrá zpráva pro všechny možné dlouhodobé mise, které plánuje NASA a další vesmírné agentury. Tento podivný jev vědci nazvali vesmírnou anémií a nový výzkum naznačuje, že sužuje astronauty nejen během jejich pobytu ve vesmíru, ale dokonce i poté, co se vrátí domů.

  • Vědci zjistili během svého výzkumu ještě další podivnost. Totiž čím déle budou astronauti ve vesmíru, tím delší bude také jejich chudokrevnost na Zemi. Vědci ovšem nemají tušení, proč se tak děje.
  • Červené krvinky jsou totiž mimo jiné velmi důležité pro udržování hladiny energie a hojení ran. 
  • https://veda.instory.cz/vesmir/1912-ve-vesmiru-lidska-krev-nici-sebe-sama-a-vedci-vubec-netusi-proc.html? 

13.12.2021 V nulové gravitaci se tělní tekutiny hromadí v hlavě a tlačí na oční bulvu. Vědci proto vyvinuli speciální hi-tech spací pytel, který by mohl zabránit problémům se zrakem, uvedl web BBC.

Problémy se zrakem astronautů považují odborníci za vysoce rizikové. Mohly by ohrozit plánované mise na Mars. Od prvních cest na oběžnou dráhu a delších pobytech na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) totiž u astronautů přetrvávají oční problémy známé jako SANS. Jsou spojovány s otokem mozku způsobeným nedostatkem gravitace.

NASA zdokumentovala problémy se zrakem u více než poloviny astronautů, kteří sloužili alespoň šest měsíců na Mezinárodní vesmírné stanici. Někteří měli potíže se čtením a někdy potřebovali členy posádky, aby jim pomohli s experimenty. Nedostatek gravitace v prostoru totiž mění způsob, jakým se tekutiny pohybují po těle a může způsobit, že se vznášejí nahoru do hlavy. To vyvíjí tlak na oční bulvy, zplošťuje je a způsobuje otoky zrakového nervu. Nedostatek gravitace doslova přetváří oční bulvy a to je špatné.

https://techsvet.cz/nejnovejsi-zpravy/dlouhodobe-pobyty-ve-vesmiru-poskozuji-astronautum-oci-lekari-tvrdi-ze-je-to-problem/lubosvojtech/?

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...