Chytrá krajina

Současné fáze projektu Chytrá krajina v Kostelci nad Černými lesy, na Rakovnicku nebo v kampusu ČZU v Praze jsou zatím pilotní. Řešení, která chce Chytrá krajina nabídnout, se ale netýkají jen opatření přímo v přírodě. Mají být mnohovrstevnatá, od krajinných úprav až například po změnu daňových, legislativních a dotačních předpisů.

3.7.2020 Projekt Chytrá krajina je svým zaměřením i rozsahem v Česku unikátní. Kromě Kostelce, kde se zkoumá zalesněná krajina, probíhá také na Rakovnicku, kde se studuje a testuje odolnost zemědělské krajiny, a další část je v Praze, která se zaměřuje na urbanizovanou krajinu měst. Budují a testují se tam například zelené střechy, vertikální mokřady na fasádách, městské retenční nádrže a další možnosti zadržování vody ve městech.

"Chceme navrhnout a vytvořit krajinu, která by obstála i v podmínkách klimatických změn po roce 2030, 2050 a tak dále. Musíme se snažit veškeré srážky podchytit a hospodařit s nimi. Je to celá řada opatření typu vodních nádrží a mokřadů a nejrůznějších forem protierozní ochrany," podotýká Petr Sklenička, rektor České zemědělské univerzity v Praze.

Důležitou součástí projektu je i utváření mokřadních luk, které dokážou zadržet velké množství vody a uchovat ji v krajině i v době sucha. "Mokřady a mokřadní louky chceme vybudovat v příštím roce na několika místech, například zrovna támhle," ukazuje Zdeněk Macháček (Ředitel Školního lesního podniku v Kostelci nad Černými lesy) na části lesů, zatímco projíždí rozlehlým, většinou zalesněným revírem školního podniku.

Výsledkem projektu bude hlavně know-how, které místní lesníci předají dál. Lesům ČR a dalším lesnickým podnikům doporučí nejsnazší a nejúčinnější cestu, jak mokřady a další opatření vytvářet, jak je udržovat nebo jaké dřeviny pěstovat, aby les stabilně rostl. "Zjistíme, která opatření fungují, která vedou ke zvýšení retence vody v krajině a která nikoliv. Stanovíme jakousi normu, že zdravá lesní krajina se schopností odolat klimatickým změnám by měla vypadat tak a tak.

  • V Kostelci proto teď testují sázení pomocí hydrogelu. Je to speciální přípravek, který se přisype ke kořenům sazeničky, absorbuje vodu z okolní půdy a promění se v gel, který udržuje vlhkost u kořenů v raných stadiích života stromu. 
  • "Výsledky zatím máme skvělé. Hydrogel skutečně výrazně sazenicím pomáhá přežít, a navíc není drahý. Nyní testujeme, jestli je lepší přisypávat jej suchý, nebo ho rovnou přidávat ke kořenům už ve formě gelu," popisuje Macháček. Očekává, že výsledky takového pěstování by měly být známy do tří let. 
  • Lepší je lehká lesnická technika a úplně nejpříznivější je těžba a přibližování dřeva za pomoci tažných koní. I proto v Kostelci chtějí založit ve spolupráci s Lesy ČR chov chladnokrevných koní a do lesa je vrátit. 

"Ať už jsou to koně, mokřady, listnaté stromky, které nezničí zvěř, vytváření nových rybníků a tůní nebo hydrogel jako pomůcka při sázení, všechno jsou to střípky jedné mozaiky. Když je poskládáte správně, vytvoří celek a tím bude krajina odolná extrémním výkyvům počasí 

https://archiv.ihned.cz/c1-66777550-sazenice-s-gelem-i-navrat-taznych-koni-univerzita-tvori-recept-na-odolnou-krajinu

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...