Forecasting, prognózování

Naším cílem je propojovat politiku a vědu. Chceme přispět k tomu, aby se politici rozhodovali na základě relevantních dat, což ale není vůbec jednoduché. Rychlosti a časové horizonty, v jakých se politika a věda odehrávají, jsou diametrálně odlišné. 

Dobrý forecaster uvažuje v pravděpodobnostech, což jde přesně proti tomu, jak funguje náš mozek. Všichni máme přirozeně tendenci prezentovat sebejisté, ale zároveň vágní názory, což je jakýsi obranný mechanismus pro případ, že bychom se mýlili. Správní forecasteři naopak dávají dobře kalibrované a přesně definované predikce. Díky tomu se dá později ověřit, jak moc se pletli.

  • Přestože je to náročnější a méně intuitivní způsob myšlení, je možné se ho cíleně naučit. Smyslem současných forecastingových projektů po světě je právě tuto schopnost v lidech vycvičit. 
  • Důležitým faktorem je i vzájemné sdílení odhadů mezi účastníky, případně následné updatování dle odhadů druhých. No a dosavadní výzkum ukazuje, že průměr těchto odhadů bývá překvapivě přesný.
  • Cílem je vytvořit Odborný predikční tým (nevládní organizace), který bude zdokonalovat své přístupy, publikovat odbornou metodiku a také dlouhodobě pomáhat veřejným i soukromým subjektům. 

31.1.2021 Česko hledá superprognostiky. Fanoušci vědeckého předpovídání budoucnosti chtějí najít schopné poradce pro stát. Lidé jsou schopní předpovídat, co se stane. Tak zní jeden ze dvou hlavních závěrů slavného experimentu The Good Judgement Project uznávaného psychologa Philipa Tetlocka. Nejde o žádný záhadný vrozený dar, ale o konkrétní způsob myšlení a práce s informacemi, který se může naučit a rozvíjet každý z nás. A začít s tím prý není tak těžké. Překvapivé na tom je, že Tetlock svůj tým sestavil z několika tisíc dobrovolníků, tedy "obyčejných" Američanů. Někteří z nich přitom byli v analýze veřejně dostupných informací tak dobří, že jejich předpovědi geopolitického vývoje byly mnohem přesnější než ty, které předkládali profesionální zpravodajci s přístupem k tajným zdrojům.

Tetlock tyhle jedince nazval superprognostiky a o tom, jak pracují a uvažují, napsal bestseller Superprognózy. 

  • https://goodjudgment.com/
  • https://domaci.ihned.cz/c1-66875820-cesko-hleda-superprognostiky-fanousci-vedeckeho-predpovidani-budoucnosti-chteji-najit-schopne-poradce-pro-stat

Kniha Superprognózy od jednoho z nejuznávanějších sociologů na světě je průlomovým dílem pojednávajícím o návycích mysli, které vedou k nejlepším prognózám. Profesor Philip Tetlock dokázal, že dokonce i prognózy odborníků jsou jen o málo přesnější než náhodné odhady. Jeho studie však vedla k dalšímu důležitému zjištění: někteří lidé skutečně dokážou předpovídat budoucnost. V posledních deseti letech se Tetlock snažil zjistit, proč tomu tak je. Díky čemu jsou tak dobří? Můžeme se této schopnosti naučit?

https://www.melvil.cz/kniha-superprognozy/ 

Staňte se s námi forecastery!

https://options.ceskepriority.cz/

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...