Mykorhiza

Mykorhiza

Mykorhizní symbióza je založena na architektuře vzájemně výhodné výměny: houby poskytují rostlinám cenné živiny a rostliny to oplácejí fotosyntetizovanými cukry (sacharidy), které se stávají uhlíkem. 

  • Zatímco rostliny fotosyntetizují uhlík z atmosféry, mykorhizy jej trvale izolují v půdě.
  • Mykorhiza dodává rostlinám až 90% fosforu a 80% dusíku.

Funguje to takto:

  1. Mykorhizní rostliny přidělují až 20 % svého fotosyntátu neboli čisté primární produkce (NPP) mykorhizám. To znamená, že až 20 % fotosyntetizovaného uhlíku se stává mykorhizním uhlíkem.
  2. Tento masivní příliv uhlíku do půdy je větší než typický výtok uhlíku ze zemědělských půd v důsledku dýchání půdy – vytváří pozitivní čistý příliv uhlíku do půdy. Půdy bohaté na mykorhizu proto absorbují více uhlíku, než uvolňují.
  3. Mykorhizy jsou spojeny s přítomností glomalinově příbuzných půdních proteinů (GRSP) – rodiny nepoddajných glykoproteinů, které se skládají z přibližně 47 % uhlíku a které tvoří 6–18 % světového organického uhlíku v půdě (SOC). Ukázalo se, že GRSP je stabilní i na konvenčních zemědělských půdách po celá desetiletí.
  4. Kromě zadržování uhlíku působí GRSP jako lepivé lepidlo na půdu, agreguje částice půdy a vytváří sklon. Tato zvýšená agregace půdních částic podporuje tvorbu minerálních organických látek (MAOM), stabilního úložiště uhlíku, které tvoří přibližně dvě třetiny světového SOC a jeho životnost se odhaduje až na 10 000 let.

Až 60 % veškerého půdního organického uhlíku (SOC) rostlinného původu je připisováno mykorhizám. Část SOC je pak trvale sekvestrována v odolných glykoproteinech, které zůstávají stabilní – i po desetiletích zpracování půdy. Jako zásadní součást cyklu sekvestrace uhlíku usnadňují mykorhizy trvalost uhlíku prostřednictvím tří hlavních způsobů působení: příliv uhlíkové sítě, půdní protein související s glomalinem (GRSP) a organická hmota spojená s minerály (MAOM).

Čistý pozitivní příliv uhlíku:

Jako hlavní cesta uhlíku do půdy jsou mykorhizy zodpovědné za až 60 % veškerého organického uhlíku rostlinného původu vstupujícího do půdy. Aplikace mykorhizních inokulantů vede k čistému přílivu 1-4 tun ekvivalentu CO2 na akr za rok.

Glomalin-příbuzný půdní protein (GRSP)

GRSP – nejperzistentnější forma částicové organické hmoty – je přítomna tam, kde se hojně vyskytují mykorhizy, je nepoddajná a stabilní od 7 do 42 let. Odhaduje se, že 6 až 18 % celkových globálních SOC je uloženo v GRSP. Studie chronologického sekvenování zjistily, že GRSP dosahuje ustáleného stavu i po desetiletích nepřetržité konvenční zemědělské činnosti. Za předpokladu úspěšné mykorhizní inokulace a velikosti fondu GRSP 1,8 t C/akr, stejně jako exponenciální rychlost rozpadu k=0,103, vypočítáme příliv 0,6798 t CO2eq/akr.

Organický materiál spojený s minerály (MAOM)

Tvorba MAOM je zesílena mykorhizní aktivitou, která vylučuje adhezivní hmotu a agreguje částice půdy. MAOM může obsahovat až 80 % celkového organického uhlíku ve zdravé půdě a přetrvává 100 až až 10 000 let. V půdě ochuzené o uhlík – včetně konvenční orné půdy – se odhaduje, že 10–50 % mykorhizního uhlíku může být během jednoho roku přeměněno na MAOM. Mykorhizy tak mohou přidat 0,1-2 t CO2ekv/(akr*rok) MAOM do zemědělské půdy ochuzené o uhlík, kde přebývají stovky let.

https://groundworkbioag.com/mycorrhizal-carbon/

  • Podhoubí mykorhizních hub rozvinuté na kořenovém systému zvyšuje také stabilitu půdy a zabraňuje její erozi a poutá uhlík v půdě. Arbuskulární mykorhizní symbióza má schopnost snižovat erozi půdy a vytvářet stabilizující půdní agregáty. Půdu zpevňuje protein glomalin, který je houbou vylučován do okolí. Má schopnost slepovat částečky půdy, a tím ji zpevňovat. Bylo zjištěno, že se více tvoří v prostředí s menšími částečkami než v prostředí zřetelně strukturním. Glomalin je glykoprotein produkovaný hyfami a sporami arbuskulárních mykorhizních (AM) hub v půdě a v kořenech. Glomalin objevil v roce 1996 Sara F. Wright. Název glomalin pochází podle řádu hub Glomales. Vědci zjistili, že struktura glomalinu se liší od huminových kyselin nebo od jiné organické hmoty a má jedinečné strukturní jednotky. Glomalin představuje 27 procent uhlíku v půdě a je hlavní složkou půdní organické hmoty. Váží 2–24krát více než huminové kyseliny, které byly až dosud považovány za hlavní zdroj uhlíku v půdě. Huminové kyseliny však přispívají jen asi osmi procenty uhlíku.

Mykorhizní inokulum můžete vyrobit buď v květináči, nebo v odizolované díře v zemi.

 1. Sběr půdy

Nejdřív budete muset narýpat půdu někde v přírodě. Kde? Přibližně 80% z vegetace tvoří mykorhizní asociace. Infikované kořeny rostlin, spory a hyfy prospěšných hub jsou přirozeně v půdě a mohou kolonizovat nové rostliny. Různé houštiny a prosperující trvalý travní porost, které nebyly v nejbližší době kultivovány jsou dobrým zdrojem. Pokud plánujete používat inokulum k sazením stromů, je dobré opatřit si půdy pod zdravými stromy stejného druhu.
Metoda: odstraňte vegetaci asi na 0,5m2. Vykopejte a sbírejte hlínu až do hloubky asi 25 cm s co největším množstvím jemných kořenů jak je to možné. Je lepší, ale ne nezbytné, když nakopete půdu zpod několika různých druhů stromů a keřů. Kamenitou půdu, prosejte, aby jste se zbavili kamenů.

2. Množení mykorhizních hub
K rozmnožení mykorhizních hub ze startovací půdy používáme buď větší květináče - cca 5l, nebo jámu vyloženou pytlem nebo folií 100 cm x 50 cm do hloubky 50 cm. Nezapomeňte udělat díry do folie nebo do kyblíku (pokud nepoužíváte již perforovaný květináč), aby bylo zajištěno odvádění vody. Do této nádoby přesypeme nasbíranou půdu a do ní vysejeme rostliny, které nám pomohou mykorhizní houby rozmnožit. Dobrá kombinace jsou travnaté druhy (např kukuřice, proso, čirok, oves, pšenice) nebo rostliny rodu allium
(Cibule, pórek), s jedním druhem luštěniny (fazole, hrách, čočka, vojtěška, jetel). Kombinování např. kukuřice a fazole je dobrou volbou, nebo rostou dobře dohromady. Záleží však na tom, co dobře roste ve vaší oblasti a co máte k dispozici.
Zvolte dobře umístění (obzvláště pokud kopete jámu), neboť bude potřebovat pravidelnou zálivku, dostatek světla a ochranu před býložravci.
Metoda: Vezměte si startovací půdu na místo, které jste zvolili a pak buď naplňte půdou jednu nebo několik velkých (5litrových) plastových květináčů - kyblíků (v závislosti na tom, kolik očkovací půdy budete potřebovat) nebo do připravené jámy. Namočte semena svých dvou vybraných druhů přes noc. Vysejte blíž, než je obvyklé, střídající se druhy.

3. Nechte růst 3 měsíce a nezapomeňte pravidelně zalévat.

4. Po 3 měsících ustřihněte rostliny a přestaňte zalévat. to zahubí rostliny a spustí množení mykorhizních hub. Nechte 10 dní, poté vytáhněte kořeny a nastříhejte je na 1cm kousky a zamíchejte zpět do hlíny. Tak vám vznikne půda plná mykorhizních hub připravená k použití.

Jak půdu s mykorhizními houbami použít.

Rostlina by měla prorůst touto naočkovanou půdou, aby se na jejích kořenech mykorhizní houby usadily

  • Naplňte květináč do dvou třetin výšky
  • Přidejte půdu s mykorhiznimi houbami přibližně do cca 1/2 zbývající výšky.
  • Zbytek doplňte normální půdou.


Více zde: https://zahrada-radostin.webnode.cz/navody/mykorhiza/ 

Namnožení hub z kompostu, nebo lesní hrabanky

  • Podle Richarda Perkinse: 3díly navlhčených otrub, 1 díl kompostu (tlejícího listí), inkubujeme několik dní v teple
  • Podle Tima Szabó: 5 litrů lesní hrabanky smíchat s otrubami 1:1, zvlhčit melasou, promíchat, napěchovat do vzduchotěsného kbelíku, inkubovat 30 dní.

Koupit:

Mykorhizní houby obsažené v Ectovitu se napojí na kořeny Vašich rostlin a budou růst, čerpat živiny z půdy a podporovat rostlinu po celý její život.  

https://eshop.symbiom.cz/ectovit/

Použití RHODOVITu je opravdu výhodné především u rododendronů, protože díky mykorhizním houbám zesílí jejich slabý kořenový systém a rostlina bude daleko silnější.  

https://eshop.symbiom.cz/rhodovit/

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.