Muchovník, indiánská borůvka

Muchovník kvete od časného jara a plodí dříve než ostatní bobuloviny. V zahradnictvích už běžně najdete odrůdy Martin, Nortlin, Thiessen či Smoky. Všechny jsou nenáročné na pěstování a jsou odolné vůči silným mrazům. Keře jsou samosprašné. I jeden zajistí bohatou úrodu.

  • K nejznámějším druhům patří muchovník kanadský, muchovník oválný či olšolistý nebo muchovník Lamarkův. Ty se od sebe liší především vzrůstem a velikostmi plodů.

Muchovník je odolný vůči chorobám a škůdcům a je nenáročný na řez. Má vzdušnou korunu a krásně vypadá, když ho vytvarujete do tvaru stromu. Udržovací řez provádějte v zimě, od prosince do konce února. Odstraňte mrazem poškozené, polámané nebo odplozené starší větve.

  • Muchovník zvláštní půdu nevyžaduje, bude však ráda za pravidelné hnojení kompostem, dvakrát do roka. Na jaře a na podzim . Bude lépe plodit.
  • Rostlina je samosprašná, takže se dokáže opylovat sama. Pro zvýšení produktivity plodů je však lepší mít keře dva. Plodí již od druhého roku po výsadbě a zakořenění.
  • I skromný muchovník potřebuje v létě vydatnou zálivku.
  • Začíná bohatě plodit už v druhém roce po vysazení a postupně se množství plodů zvyšuje. Jeho předností je dlouhověkost. Na slunném stanovišti vám nabídne tmavomodré až fialové plody se sladkou a šťavnatou dužinou už od začátku července.  

Vyberte keři slunné či polostinné místo. I když snáší období sucha, po přesazení ho nezapomeňte pravidelně zalévat, aby dobře zakořenil. To podpoří také přidání kompostu do jámy. Muchovník plodí už v druhém, nejpozději třetím roce po vysazení. Jakmile budete provádět zmlazovací řezy, můžete se těšit na úrodu po celé délce větviček. Jelikož se keře prodávají v kontejnerech, můžete je vsadit prakticky v průběhu celé sezóny. Jaro je však nejlepším obdobím. Keř muchovníku nemusíte hnojit nijak často. Pokud mu chcete dopřát nějaké živiny, hnojte maximálně kompostem nebo běžně dostupnými hnojivy na okrasné dřeviny. Pomůže mu to k lepšímu plození. V parných a horkých letních měsících snese vydatnější zálivku.

Půda: vyhovuje mu méně kyselá půda.

Hnojení: muchovník si vystačí s kompostem nebo běžnými průmyslovými hnojivy. Pokud mu však chcete dopřát živiny, jež pomohou k hojnějšímu plození, můžete si vyrobit výluh z kompostu. Toto domácí hnojivo působí také jako prevence na ochranu rostlin. Pokud jej budete používat jako postřik, muchovník bude odolnější proti chorobám a škůdcům. Na výluh budete potřebovat 1 litr zralého kompostu a 10 litrů vody. Za každodenního míchání kompost louhujte 14 dní. Poté výluh přeceďte a zřeďte vodou v poměru 1:10.

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...