Mochyně peruánská, Physalis

Physalis, jinak také mochyně peruánská, je nenáročná, ale u nás poměrně neznámá rostlina (dorůstá výšky až 1,2 m), která na podzim plodí zdravé a velmi chutné plody. Malé lampiónky s bobulí uvnitř jsou však velmi často používány jen jako dekorace, což je velká škoda! Mochyně peruánská je sice tropická rostlina, ale pěstovat ji lze i u nás. Jelikož je však zvyklá na teplo a dostatek světla, lze ji pěstovat jen jako letničku. Naši vlhkou a chladnou zimu nezvládá a vymrzá.

  • Patří mezi lilkovité, stejně jako rajčata, lilek nebo brambory

Mochyně se pěstuje podobně jako rajčata. Ideální doba pro výsev je od druhé poloviny března. Ven ji pak můžete vysazovat v druhé polovině května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Rostlině vždy však dopřejte půdu s dostatkem živin a najděte jí slunné stanoviště a humózní a výživná půda, které bude chráněné před větrem! Rostlina zároveň potřebuje dostatek závlahy a prospívá jí rovněž pravidelné přihnojování.

  • Vyštipují se boční výhony podobně jako u rajčat.

Plod: bobule dozrávají během podzimu, když uschne ochranný obal a uvnitř se objeví sytě žlutá až oranžová kulička  

  • Nezralé plody jsou jedovaté! (podobně jako rajčata.) 
  • Po odkvětu se na rostlinách vytváří v kalichu vždy po jedné bobuli a z jedné rostliny lze sklidit 30 až 60 plodů.
  • Plody mochyně je třeba nechat pořádné vyzrát a sklízejí se až v plné zralosti, která nastává od konce léta až do října. Plody nesmíme nechat přezrávat, protože pak praskají a jsou napadány hnilobami.  
  • Zralé plody (září - říjen) poznám to tak, že kalich neboli lampionek, ve kterém jsou plody uzavřeny, šustí.
  • V srpnu zaštípne horní výhony podobně jako u rajčat.

Chuť plodů: je velmi specifická a jen těžko se dá popsat. Někomu vzdáleně připomínají jahody a ananas, jinému zase svou chutí připomínají mandarinku a kiwi. Celkově jsou však plody velmi osvěžující a mají sladkokyselou chuť.  

Signatura: kvete v noci.

Množení: z přezrálých kuliček mochyně se dají usušit semena a uschovat je do příštího jara.

Záměna: Mochyni peruánskou můžete velmi snadno zaměnit s mochyní židovskou, které se běžně vyskytuje ve volné přírodě v křovinách, v rumištích i kolem zahrad. Na rozdíl od mochyně peruánské jsou však její plody jedovaté a používají se pouze k dekorativním účelům! Při pěstování a samotném sběru si proto všímejte barvy květů, barvy ochranného obalu i barvy bobulí.

Zatímco lampiónek i plod u dekorativní mochyně je výrazně oranžový, u mochyně peruánské má ochranný obal nevýraznou šedozelenou barvu a plod je spíše žlutooranžový. 

Začátkem podzimu začnou žloutnout listy a na keři je ještě spousta nezralých plodů, při prvních mrazících listy nevydrží, ale plody ano. Doma ji dozraje málo.

Mochyně ojíněná

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...