Juraj Karpiš, ekonomický analytik

Juraj Karpiš je pro některé kontroverzní, pro jiné naopak odvážný a přímočarý chlap, který se nebojí prezentovat svůj názor i proti ministrům či bankéřům. Nedávno v České republice vyšla přeložená jeho kniha Špatné peníze (Zlé peniaze), ve které dokládá, že současný systém je jako závislý pacient, který potřebuje stále větší dávky léku, aby nezkolaboval. Ale to nejde donekonečna... 

  • Juraj Karpiš přednášel na Vyšehradském ekonomickém fóru v roce 2021. 

25.1.2024 Euro stratilo za 25 rokov (od vzniku) 88% svojej hodnoty/Prečo oficiálne čísla neodrážajú realitu?

  • Oficiální inflace (spotřebitelské ceny, to jen malý segment ekonomiky - dluhopisy, nemovitosti atd.) není ta zveřejňovaná statistickým úřadem (spotřební koš), úplně nezobrazuje pravý stav.
  • Dříve se nazývalo inflací růst objemu finančních prostředků na trhu (tisk peněz způsobuje růst cen, který je následkem růstu peněz v oběhu).
  • Když roste produktivita, tak by měli ceny výrobků klesat a to ta oficiální inflace nezohledňuje.
  • Peníze srovnáváme s nějakými reálným statky. A euro vůči zlatu ztratili 88% své hodnoty. Místo zlata tam můžeme dát dvojpokojový byt v Bratislavě a tam vyjde podobné číslo (80%). Tedy srovnáváme to s věcmi, které se nedají tisknout v bance a s nimi porovnáte euro, nebo jinou měnu, tak dostanete realistickou cenu o tom, kolik hodnoty nám vzala inflace.
  • Podle inflace za 25 roků ztratilo jen 60%, ale je to méně než 88% vůči zlatu. To znamená, že např. akcie rostou protože euro, nebo USD ztrácí svoji hodnotu. 
  • Pokud chci zjistit, zda je zlato drahé, nebo akcie jsou drahé, tak musím z té rovnice vypustit euro nebo USD. Porovnání musím dělat bez těchto peněz, abych získal pohled na to, co je levné, nebo drahé.
  • Dnes index S&P 500 stojí asi72 gramů zlata. V roce 2000 to bylo cca 170g zlata. V roce 2012 to bylo 20g. Dlouhodobý průměr je cca 40g zlata za index S&P500.

https://www.youtube.com/watch?v=_DmyomLZB48

17.7.2023 Juraj Karpiš – Čo očakávať od zlata v najbližších rokoch?

  • Zlato jako pojistka dlouhodobým znehodnocováním peněz (proti inflaci), zlým ekonomickým a rizikovým scénářům  bude působit i v následujících letech. Jsem relativně optimistický co se týče relativní ceny zlata, dluhopisů a nemovitostí.
  • https://www.youtube.com/watch?v=AyHA3d4Ds7I

14.3.2023 Opäť padajú BANKY, čo sa to deje? ODPAD sú tentokrát štátne dlhopisy

V zime finančného cyklu nepadá sneh ale banky. O aktuálnej situácii nielen v amerických finančných inštitúciách. Prečo Silicon Valley Bank nie je posledná. Finančná hygiena pre bezpečnejší styk s bankami. 

15.11.2021 Ekonomická krize neskončila, jen ji odkládáme - Juraj Karpiš na Hausbotu Petra Horkého

1.11.2021 Juraj Karpiš: Éra vyšší inflace teprve začíná, růst cen aktiv je pouhá předzvěst.

  • Současná inflační paradigma: úroky klesají, spotřební zboží a statky spíše stagnují, nebo klesají.
  • Trhy stále věří, že inflace je přechodná věc (podívejme se na dluhopisové výnosy) a opět se vrátíme k deflačnímu scénáři. Pokud se toto zlomí (bod zlomu), tak konec je blízko. Pokud začnou trvaleji růst úroky, tak se musí přecenit vše (všechny aktiva).
  • Aby to fungovalo z centrální banky, tak banka musí předběhnout trh a inflační očekávání a musí kredibilně říci, ne my budeme ničit peníze (stahuje peníze a tím prodává svá aktiva), ne že tiskne peníze. Aby předběhli inflaci musí zvýšit sazby nad inflaci a tím vyvoláte obrovskou recesi. Díky tomu mají centrální banky malý manévrovací prostor je srovnání s minulostí.
  • Vždy jsme předešlé krize řešili dalším dluhem a nyní jsme na hraně.
  • Centrální banky (má fiskální funkci) řeší situaci vždy, když přijde krize. (když přijde krize dívejme se co nakupuje ECB, jestli řeší konkrétní fiskální problémy jednotlivých států). Centrální banka je oddělení ministerstva financí.
  • Myslím si, že inflace bude dlouhodobější. Na inflaci je potřeba expanzivní monetární politika a snižující se zodpovědnost ve fiskálu.
  • Achillovou patou je inflace, která se v USA od května 2021 drží nad 5ˇ%.
  • Jak se bránit inflaci? Nejlepší je, když se kroky už udělali před včerejším dnem a ne dnes. Dnes už inflační skok v aktivech již proběhl (byty, akcie, kryptoměny atd.). Inflace je převrácený Jánošík, bere chudým a dává bohatým, kteří mají aktiva.
  • Já říkám, vezměte si všichni hypotéky, pokud na to máte a nepotřebujete (protože je umíte zaplatit), a když vám začne bolet, že rostou úroky, tak jste vydělali na tom, že jste měli laciné financování po dobu vysoké inflace. Pokud přijde ta bolest, tak se toho vzdáte a máte v suchu.
  • Obávám se, že v Česko Slovensku může být s hypotékami problém (lidé mají napákované cizí peníze do nemovitostí).
  • Kryptoměny jsou strašně úspěšný projekt (paralelní platební systém), mění finanční systém a poskytuje nám alternativu v případě, že ten standardní nefunguje tak optimálně, tak přeskočit.
  • Každé peníze musí být napřed bublina (i Bitcoin je bublina), penězmi se stanou, když bublina nesplaskne.
  • Pokud přijdou problémy, tak to musí někdo zaplatit. Ztráty v tom systému už jsou (Zombie firmy, domácnosti co jsou za hranou) a když přijde to čištění, tak dluhy bude muset někdo uhradit. A to je vždy střední třída.
  • A jak vezmete peníze střední třídě? Zdanění nemovitostí, zdanění vkladů v bance a jde to lusknutím prstu. Touto cestou nebudou chtít jít a budou to tlačit přes mírně vyšší inflaci (tam si vyberou, co potřebují, např. 10 roků 5% inflace, a je to víc jak 50% a tím tedy cca 50 % tíhy dluhu zmizí).

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...