Česko v roce 2050

Česko v roce 2050: Roboti zastanou práci, z ulic zmizí auta. Možná až třetinu populace budou tvořit přistěhovalci

  • české firmy na vlně digitalizace do třiceti let doženou západní konkurenci 
  • objeví se tu aktivní a konkurence ve světě schopné podniky rozvíjející robotiku, biotechnologie či kosmický průmysl 
  • Pokud se v příštích desetiletích prosadí autonomní vozy, změní se radikálně i podoba českých měst. Z jejich ulic by zmizela většina aut, protože by jich při všeobecném sdílení bylo zapotřebí méně. 
  • Pevná pracovní doba zmizí, lidé přestanou pravidelně dojíždět do svých kanceláří (nahrazeno částečně Home office), továren a možná i do obchodů a na úřady. Vydělávat si budou doma u obrazovky, mnoho věcí si vytisknou na 3D tiskárnách a kontakty s úředníky se definitivně přesunou na síť.  
  • Podle analýzy společnosti Siemens by například energii pro pohon současného počtu osobních automobilů v Česku zajistila solární elektrárna, která by zabrala necelých 10 tisíc hektarů. Což je "jen" čtverec o hraně deseti kilometrů. Z pohledu zemědělské půdy to zhruba odpovídá ploše, na jaké se v Česku pěstuje zelenina či sója. 
  • Vzniknou nové hodnoty a ekonomové s budoucími politiky budou muset vymýšlet, jak je rozdělovat. Protože bez přerozdělování − jak uvádějí i vizionáři jako zakladatel Microsoftu Bill Gates − by se moderní společnost rozpadla na bohaté uživatele nových technologií a nespokojené staromilce. 
  • Výsledky práce robotů a Umělé inteligence se mohou sdílet. Ne o vše by se staral stát: úspěšné podniky budou přispívat na celospolečenské zájmy, od infrastruktury po komunitní projekty.  
  • Zájem bude o sociální služby, protože uprostřed století česká populace zestárne. "Může jít o nemocnici nebo péči o staré lidi. Kdo pracovat nechce, ten by sociální dávky měl také dostávat. Ty brání vzniku vlků, lidí, kteří dělají revoluce," říká odborník na umělou inteligenci Jan Romportl. 
  • Dramatický nárůst nákladů na zdravotní systém (demografie, stárnutí populace, růst nákladů na zdravotní péči atd.) na úrovní 1 -1,5 bilionu kč ročně
  • Zatím není jasné, zda Češi budou mít tolik dětí, aby se školní třídy nemusely obsazovat dětmi přistěhovalců. Ty by stát cíleně lákal, protože bez nich by ani s roboty nebylo možné udržet fungující ekonomiku a penzijní systém. 
  • Podle některých prognóz budou přistěhovalci do konce století představovat třetinu zdejší populace. Už dnes jich tu pracuje více než půl milionu. 
  • Neúprosná demografie: Důchodový věk bude muset růst. V roce 2050 budou dva pracující vydělávat na jednoho důchodce (krize důchodového systému) více

  • Bez uhlíková ekonomika, budeme v roce 2050 uhlíkově neutrální

  • Po Pádu světového měnového systému bude fungovat nový systém, který již nebude založen na model "něco za něco"

  • přijde nástup Technokracie nebo "digitální demokracie", která vystřídá kapitalismus 21. století a demokracii

  • více

Co způsobí Národní investiční plán?

Národní investiční plán Česko zahrnuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) přes 17 tisíc projektů za 3,45 bilionu korun na léta 2019 až 2030. (listopad 2019)

více o souvislostech v knize: Cesta v desetiletí metamorfózy z pohledu laika

více o souvislostech v knize: Zamyšlení a cesta z pohledu vědce a laika

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...