Emoce (závislost na vnějším světě a tím ztráta vnitřní síly)

Vývojová triáda: Emoce (závislý) - Ego (nezávislý) - Soulad (homeostáze), kde proudí energie lásky. Pokud žiji v emocích ovládá mě vnější svět, závislosti, slepá víra, podsunutá pravda, hledám si vzory ve vnějším světě a nevnímám svobodnou vůli (svobodná vůle = vnitřní síla, která vytváří synchronicity). Pokud si uvědomuji svobodnou vůli dostávám se ze závislostí, mám víru v sebe, projevuje se ego a víra v sebe (vnímám svět ze své úrovně poznání), ale mám zavřené srdce a nemůže proudit bezpodmínečná láska.

  • Pokud mě ovládají emoce (žiji podle programu, iluzí a bloků), které jsou způsobené ději vně nás, proto mě ovládá dění ve vnějším světě, nikoliv já sám sebe. 
  • Emoce = ovládají nás programy, dav, iluze, vzorce chování a naše bloky (jsou projevy nerovnováh a duality v nás, zastavují náš vývoj v této emoční oblasti), jsme lehce manipulovatelní a závislí na vnějším světě. Reaguje na to, co po nás svět chce a přehlížíme sebe, protože jsme nepřijali sebe jako svobodnou bytost, která má svobodnou vůli a je rovnocenná všem ostatním kolem nás. Vlastní energii odevzdáváme vnějšímu světu a jsme na tomto modelu závislí (vytváří se emoční matrice prostřednictvím které vnímáme vnější svět). Jsme závislí na ocenění z vnějšího světa, očekáváme ocenění (máme malé sebevědomí, pomáháme ostatním na úkor sebe) a proto nás ovládá vnější svět (vnitřní já nevnímáme, máme je potlačené).
  • Pokud jsme ve své vnitřní síle, tak necítíme žádnou emoci, která by vás ovládala (naštvání, nebo zlost - to tam není, ani ostych, nic co by vás ovlivňovalo ve vašem jednání).
  • Díky zvládnutí svých emocí (nikoliv jejich potlačením), které volně proběhnou, se posouvám ve svém vývoji na vyšší úroveň vědomí a odpoutáváme se ze závislosti působení emocí na náš běžný život a tím tzv. zvyšujeme svoje vibrace a dostáváme se z duality (pravda a lež, dobro a zlo, černá a bílá, karma a dharma atd.) do barevného světa. Nás svět má 3 prostorové dimenze, čtvrtou dimenzí je čas a následuje 5. dimenze, kterou jsou emoce.
  • Úzkost (nepříjemný emoční stav, vytvořený programy a bloky) je důsledkem opakovaných emocí a strachů (uvízl jsem ve vývojovém kruhu závislosti), mám zablokovanou svobodnou vůli, mám strach ji používat, být sám sebou (nemám probuzené ego - své JÁ).
  • Emoce (strach, úzkost atd.) a hormony jsou vzájemně provázané, emoce ovlivňují chemické, hormonální procesy a v jejich důsledku i imunitní procesy (a u jednotlivých lidí jsou reakce různé podle jejich typologie, somatizace atd.). Emocionalita se propisuje do vegetativního a hormonálního systému člověka jeho reakcemi na vnější podněty a to ovlivňuje imunitní systém (negativní emoce ho ovlivňují negativně a naopak). Izolace také působí na působí na psychiku, emoce a imunitní systém.
  • Důležité je, jak svoje emoce zvládáme vůči sobě i okolnímu světu. Intelekt je nadstavba nad emocemi (city), pokud zvládáme své emoce (prožívání životních zkušeností) můžeme rozšířit svůj intelekt do vyšších sfér a tím se vyvíjet. Okolní svět vnímáme skrze své emoce (28.3.2021 Jaromír Schmidt).
  • Prostřednictvím svých emocí (boj o energie) jsme manipulovatelní, pokud si to zpracujeme, tak jsme se odpoutali od závislosti a jsme na cestě ke Stvořiteli.
  • Pátý prostor je emocionální (krychle uvnitř krychle je definice 4 rozměrného prostoru - tesarakt) - několika rozměrná koule, která by z každé strany měla dokonalé zakřivení do krychle). Zobrazení pátého prostoru je velice komplikované. Třírozměrný prostor je prodloužený časem (4D - časoprostor, tesarakt) a emocí (5D). To znamená, že emoce ovládá hmotu na nižším prostoru, rozměru, času. Pokud se změní se tesarakt, změní se časový prostor, to umožňuje z budoucnosti měnit minulost (pan VK 6.8.2011). 
  • Změny (výkyvy) v magnetickém poli Země mají vliv na naše emoce, podobně jako při úplňku, kdy se děje více vražd, dokonce trh a zvraty na trhu cenných papírů změny mají základ v lidských emocích (Drunvalo Melchizedek).
  • Emoce jsou rychlejší než rozum, většinou první reakce na něco je reakce emoční.

Zablokované emoce a ego blokují proudění lásky. Závislosti a zablokované emoce = "nemoce" (neproudí energie - láska). Nemoc je stav mysli, nepochopení sebe sama, stav přebytku emocí v určité části těla, které tuto část ničí a způsobují ji velký stres, trauma (21.3.2021, Marian Coufal).

Oxytocin (hormon lásky a důvěry, vzniká v srdci, mozku atd.) snižuje úzkost a stres, reguluje naše společenské vazby a chování, zlepšuje paměť, emoční spojení a usnadňuje rozpoznávání emocí. 

  • Emoce jsou pro lidi potravou (sledování divadla, televize, sportu, internetu, sociálních sítí atd.) a proto si vytvářejí závislosti

Jak vznikají emoce?

Již v době starověkého Řecka a Říma poukazoval slavný lékař Galenos na vztah mezi emocemi a mozkem. Tenkrát mu lidé nevěřili a zastávali Aristotelův názor, že sídlem emocí je srdce. Dnes již víme, že mozek se opravdu významným způsobem podílí na vzniku a formování emocí a spousta odborníku jej považuje i za jejich "sídlo". Například díky strukturám mozkového kmene jsme schopni rozlišit emoční signály (podle významu). Obsah emočnímu signálu zase dává limbický systém, který je zodpovědný také za naši reakci, řízení a kontrolu emočního průběhu. Limbický systém se významným způsobem podílí na emoční paměti (umožňuje nám interpretovat naše vzpomínky) a hodnocení emocí (příjemná či nepříjemná, ohrožující atd.), vyvolává v nás (navozuje nám) pocity strachu, zlosti či pohody. Další důležitou součástí mozku ovlivňující emoce jsou bazální ganglia. Ty zastávají jakousi kontrolní, resp. regulační funkci emocí ("drží naše emoce na uzdě"). Zpracovávání a vyhodnocování emočních reakcí (například ve tmě v nás nejasný stín vyvolá strach, který zmizí poté, co zjistíme že se jedná o pouhý strom a nastane pocit uvolnění - úlevy) mají "na starosti" projekční části mozkové kůry.

  • Pokud použijeme emoce hněvu a transformujeme je na energii na posun dopředu, dochází ke kvantovému skoku a léčení.
  • Každé emoce jsou motorem, kdy se dá nižší energie transformovat ve vyšší, hněv, který je potlačený se stává agresí.
  • Sídlo emocí je srdce a práce láskou, která projde přes srdce lze rozpustit programy, bloky, závislosti a odpustit sobě i ostatním... 
Úzkost (nepříjemný emoční stav) je nadřazená strachu, dá se rozdělit na tři základní podtypy a těmi jsou právě strach, obavy a zlé předtuchy. 
Emotivní prožitky se ukládají v prodloužené míše a plazím mozku a přenáší se do dalších inkarnací (T.Pfeiffer)


Pokud chceme najít tajemství vesmíru, přemýšlejte z hlediska (je ukryto v pojmech): energie - frekvence - vibrace (9 - 6 -3) pochopení významu čísel 3 - 6- 9 je branou pro pochopení Vesmíru (Nikola Tesla) - zvukové frekvence a vibrace (možná 432 nebo 528) mají ohromnou sílu (nikoliv poskládaná písmenka a jejich význam) a může dojít k přeprogramování živé DNA bytosti, totéž platí o světelné frekvenci. Co můžeme udělat? Poslouchat hudbu o frekvenci 432 nebo 528Hz, cvičit jógu, Tai chi nebo meditovat, zpívat (mohou být rytmy beze slov) - tím vypustíme negativní frekvence a emoce, emoční blokáda způsobuje nemoci. magnetismus (ledové obklady, kompresní obvazy), vysoké vibrační objekty (krystaly, mandaly).

(Helena Heclová) Trauma (tvoří emoční matrici) přerušení spojení (trauma z dětství, například odchod matky po půl roce do práce atd.). Prvotní trauma vzniká s osobou na které jsme životně závislí, na které nám záleží, kterou milujeme (tím se zlobím na rodiče).

  • Přerušení spojení, má strach, vytváří závislosti, hněv, úzkost, zlost, různé komplexy (méněcennost), rezignace, panika, dýchání - úlek, bolesti srdce, pláč, snížení energie a výkonnosti.
  •  A tito lidé přenáší trauma na jiné lidi. 
  •  Spící traumata se probouzí a dochází k retraumatizaci (obnovení a zviditelnění traumatu - vzniká prostor pro jeho vyléčení).

Uvolňujeme se: můžeme jít do lesa, pracovat na zahrádce, objímat stromy, uzemnit se, když má pocit odpojení a ulítává.

  • Všechny problémy, které cítím řeknu stromu, který si vyberu v lese. 
  • Cvičení, chození ráno bosky, vzpomínky na krásné věci a prožitky. 
  • Pohankové polštáře položené na tělo. 
  • Nebo tlačíme tělo, aby traumatizovaný měl pocit hranice, trauma je v těle.    

Trauma, přerušení spojení je symbolicky propojené se zatměním Slunce nebo Měsíce, po zatmění následuje odtmění - uvolnění.

Postavení Luny (emoce) a Slunce (rozum) je pravidelně v průběhu kalendářního měsíce mění. Máme dvě významné postavení konjunkci (novoluní, obě složky jsou v souladu) a úplněk (kdy Slunce a Měsíc jsou opozici a emoce a rozum působí proti sobě). proto je pro některé lidi úplněk složitým obdobím. Na tento pravidelný cyklus působí i postavení jednotlivých planet.

  • Novoluní ve Vodnáři znamená být volný a svobodný (dělat si věci po svém).

https://www.youtube.com/watch?v=esAgHBTzCkE

Jiří Lexa (4.10.2020) Emoce jsou naším nejdůležitějším radarem, který nás vede, emoce bychom měli mít vyladěné, pokud to tak není, není to závada, ale nerovnováhu, kterou jste si vytvořili, je potřeba napravit (dualita - přes nerovnováhy poznáváme realitu), a máte ke všemu, co se kolem vás děje, zůstat naprosto uvolnění a v roli pozorovatelů, protože nemáme šanci cokoliv vyřešit. Pokud nás něco vyjedlo z rovnováhy máte pouze nějaký nevyřešený citový problém sami v sobě (nezpracovaná emoce, která se nám zrcadlí a třeba ji zpracovat), ale to neznamená, že jsme horší nebo špatní lidé. Pokud Vás někdo uráží, nebo na nás útočí, není to náš problém. Náš problémem vzniká v momentě, kdy přijmete tuto hru a začnete s ním bojovat (boj o energii a pozornost), protože se do hry zapojujete. Pozorujte vaše reakce a pokud se vám nelíbí, tak se neodsuzujte a nekritizujte, ale pochvalte se, že jste si toho všimly a můžete na tom pracovat. Může to být i důsledek skrytého zranění a dokud si skrytá zranění nezpracujeme, tak se nemůžeme posouvat dále a budeme se točit v kruhu. Pracujeme na sobě tím, že se nenecháme vyvést z vnitřního klidu, pozorujeme své vnitřní emoce a reakce na vnější podněty. Pokud emoce způsobí reakci, tak se nepodceňujte a nesnižujte svou váhu, důstojnost a nesnižujte sami sebe - to je začarovaný kruh. Pokud si uvědomíte, že se vám něco nepovedlo, řeknu si: "ano uvědomuji si, nepovedlo se mě to a vážím si sám sebe za to, že jsem si to všiml" a tyto situace budou postupně odcházet (současně je potřeba pracovat se svým skrytým zraněním)

Marián Jelínek

Emoční matrice

Emoční inteligence:

Emoční inteligence (EQ) ovlivňuje všechny aspekty našeho života, od základních lidských citů až po způsoby setkávání s ostatními. Výše této inteligence a míra toho, jak dobře dokážete číst v ostatních lidech, určuje rozsah toho, zda budete v životě prožívat radost, lásku, vnitřní klid či žít v chaosu. Být citově inteligentní znamená být schopen řídit své emoce způsobem, který je vhodný pro daný okamžik. Kdy je tedy vhodné emoce plně vyjádřit a kdy je lepší je udržet pod kontrolou a použít je až později.

Neznamená to tedy, že existují emoce, které by dotyčný neměl nikdy pocítit nebo by je měl být schopen zcela potlačit.

Emoční inteligence má 5 hlavních vlastností

  • 1. Sebevědomí

Americký psycholog Daniel Goleman uvádí, že sebevědomí lze definovat jako schopnost rozpoznat a porozumět našim náladám, emocím a tomu, co nás popohání dál. Tedy všemu, co nás ovlivňuje a zároveň jak my samotní ovlivňujeme druhé.

Mezi příznaky vysokého sebevědomí přitom patří: realistické sebehodnocení, sebevražedný smysl pro humor a sebevědomí jako takové.

  • 2. Samoregulace

Goleman samoregulaci vnímá jako schopnost ovládat nebo přesměrovávat rušivé impulsy a nálady, zároveň pozastavit veškeré soudy ještě předtím, než se věci stanou. Mezi příznaky schopnosti samoregulace patří důvěryhodnost a integrita, otevřenost ke změnám a cítit se pohodlně i ve dvojsmyslech.

  • 3. Motivace

Motivace je v podstatě vášeň k dělání věcí nad rámec ohodnocení, která pomáhá i díky energii a vytrvalosti k dosažení cílů. Mezi klíčové znaky motivace patří optimismus (i při neúspěchu), usilovná snaha dosáhnout cílů a organizační závazek.

  • 4. Empatie

Podle Golemana je empatie schopnost porozumět emočnímu rozpoložení ostatních lidí a následně dovednost s nimi zacházet podle jejich emočních reakcí.

  • 5. Sociální dovednosti

Sociální dovednosti neboli společenská obratnost je jedním z nejdůležitějších atributů emoční inteligence. Jedná se o schopnost navázat a udržet vztah s druhými lidmi. Komunikativnost, asociování, vytváření smyslu činnosti, řešení problému pokusem a omylem, intuice, cit, celostní zaměření, umění efektivní spolupráce, umění jednat a vyjednávat s lidmi, umění vést a řídit druhé lidi, motivovat je k větším výkonům apod.

https://www.novinky.cz/zena/vztahy-a-sex/clanek/co-je-to-emocni-inteligence-a-jak-moc-ovlivnuje-nase-zivoty-40334200#

1:48:00 https://www.youtube.com/watch?v=7CwKmCuNfdg 

Základní a složité emoce

V emoční psychologii se emoce dělí do dvou skupin: základní a komplexní.
Základní emoce jsou spojeny s rozpoznatelnými výrazy obličeje a mají tendenci probíhat automaticky. Charles Darwin jako první navrhl, že výrazy obličeje vyvolané emocemi jsou univerzální. Tento předpoklad byl ústřední myšlenkou jeho evoluční teorie, která naznačovala, že emoce a jejich projevy jsou biologické a adaptivní. Ve skutečnosti vědci již několik let pozorují emoce u zvířat, což naznačuje, že jsou klíčové pro přežití i u jiných druhů. Základní emoce pravděpodobně hrály roli v našem přežití po celou dobu evoluce člověka a signalizovaly okolí, abychom na ně odpovídajícím způsobem reagovali.
Emoční psycholog Paul Ekman identifikoval šest základních emocí, které lze interpretovat prostřednictvím výrazu tváře. Patří mezi ně štěstí, smutek, strach, hněv, překvapení a znechucení. V roce 1999 tento seznam rozšířil o rozpaky, vzrušení, pohrdání, stud, hrdost, uspokojení a pobavení, i když tyto doplňky nebyly široce adaptovány.
Seznam šesti základních emocí:

  • Smutek
  • Štěstí
  • Strach
  • Hněv
  • Překvapení
  • Znechucení


Podobně psycholog Robert Plutchik v 80. letech 20. století identifikoval osm základních emocí, které rozdělil do dvojic protikladů, mezi něž patří radost a smutek, hněv a strach, důvěra a znechucení a překvapení a očekávání. Tato klasifikace je známá jako kolo emocí a lze ji přirovnat ke kolu barev v tom smyslu, že určité emoce smíchané dohromady mohou vytvořit nové komplexní emoce.

Nedávno nová studie z Institutu neurovědy a psychologie na univerzitě v Glasgow z roku 2014 zjistila, že místo šesti mohou existovat pouze čtyři snadno rozpoznatelné základní emoce. Studie zjistila, že hněv a znechucení mají podobnou mimiku, stejně jako překvapení a strach. To naznačuje, že rozdíly mezi těmito emocemi jsou založeny sociologicky, nikoli biologicky. Navzdory všem protichůdným výzkumům a úpravám většina výzkumů uznává, že existuje soubor univerzálních základních emocí s rozpoznatelnými rysy tváře.
Složité emoce mají různou podobu a nemusí být tak snadno rozpoznatelné, například smutek, žárlivost nebo lítost. Komplexní emoce jsou definovány jako "jakákoli emoce, která je souhrnem dvou nebo více jiných". APA uvádí příklad nenávisti, která je spojením strachu, hněvu a znechucení. Základní emoce jsou naproti tomu nesmíšené a vrozené. Mezi další komplexní emoce patří mimo jiné láska, rozpaky, závist, vděčnost, vina, pýcha a obavy.
Komplexní emoce se velmi liší v tom, jak se projevují na tváři člověka, a nemají snadno rozpoznatelné výrazy. Smutek vypadá v různých kulturách a u různých jedinců zcela odlišně. Některé komplexní emoce, jako je žárlivost, nemusí mít vůbec žádný doprovodný výraz obličeje.

Výhody porozumění emocím

Jak již bylo řečeno, emoce pomohly lidem ve vývoji a přežití. Podle Ekmana, který vytvořil kolo emocí, "by bylo velmi nebezpečné, kdybychom neměli emoce. Byl by to také velmi nudný život. Protože emoce nás v podstatě pohánějí - vzrušení, potěšení, dokonce i hněv." Proto je důležité, abychom dokázali emocím porozumět, protože hrají tak důležitou roli v tom, jak se chováme.

Ekman tvrdí, že emoce jsou v zásadě konstruktivní. Jsou ovlivněny tím, co je pro náš druh celkově dobré a co jsme se naučili během výchovy. Řídí naše chování způsobem, který by nás měl vést k pozitivnímu výsledku. Emoce se však mohou stát destruktivními, pokud emoce, které jsme se naučili jako správnou reakci, již neodpovídají naší situaci, nebo pokud podvědomé emoce vyvolávají reakce, kterým nejsme schopni porozumět. Být v kontaktu se svými emocemi a proměnit své porozumění v akci se nazývá emoční uvědomění. Umět to dělat i s ostatními se označuje jako emoční inteligence.

Emoční inteligence

Emoční inteligence je schopnost vnímat, ovládat a vyhodnocovat emoce. Tento termín poprvé použili výzkumníci Peter Salovey a John D. Mayer a popularitu si získal díky knize Dana Golemana z roku 1996. Definují ji jako schopnost rozpoznávat, chápat a řídit vlastní emoce, stejně jako rozpoznávat, chápat a ovlivňovat emoce druhých. Studium emoční inteligence si od poloviny 90. let získalo velkou popularitu a tento termín používají profesionálové v oblasti obchodu, vztahoví koučové a další, aby povzbudili ostatní ke zlepšení jejich života. Mnozí výzkumníci se domnívají, že emoční inteligenci lze v průběhu času zlepšovat, zatímco někteří tvrdí, že jde o vlastnost, se kterou se rodíme, nebo bez ní. 

Ti, kdo mají emoční inteligenci, se otevírají pozitivním i negativním emočním zážitkům, identifikují emoce a vhodně je sdělují. Emocionálně inteligentní lidé dokáží využít porozumění svým emocím a emocím druhých k tomu, aby směřovali k osobnímu a společenskému růstu. Osoby s nízkou emoční inteligencí nemusí být schopny porozumět svým emocím ani emocím druhých a ovládat je. To může způsobit, že se druzí budou cítit špatně, když nebudou rozumět jejich emocím, pocitům nebo projevům.

Je zřejmé, že zlepšení emoční inteligence má osobní i profesní přínos. V časopise Forbes se spolupředsedkyně kampaně nominované na Nobelovu cenu míru a autorka bestsellerů New York Times Chade-Meng Tanová zabývala výhodami zlepšování emoční inteligence. Poukázala na to, že vysoká emoční inteligence koreluje s lepšími pracovními výsledky, dělá z lidí lepší lídry a vytváří podmínky pro osobní štěstí. Uvedla: "Existují také přesvědčivé osobní přínosy a ty nejzákladnější se vyskytují ve třech kategoriích: klid a jasná mysl, odolnost a spokojenější vztahy."

Emoční inteligence hraje v celkovém úspěchu podobnou roli jako tradiční inteligence. Ve skutečnosti někteří výzkumníci tvrdí, že hraje větší roli. Ve své knize z roku 1995 "Emoční inteligence: Proč na ní může záležet více než na IQ" představil psycholog Daniel Goleman myšlenku EQ. Podobně jako IQ je EQ měřítkem emoční inteligence. Goleman tvrdí, že pokud jde o úspěch, má EQ dvakrát větší váhu než IQ a technické dovednosti dohromady.

https://www.superionherbs.cz/veda-o-emocich-zaklady-psychologie-emoci/

10.1.2022 Teorie konstruovaných emocí - 6 kroků jak zlepšit svojí emoční granulitu

https://www.superionherbs.cz/teorie-konstruovanych-emoci-6-kroku-jak-zlepsit-svoji-emocni-granulitu/

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...