DE luce, kontra torrente 2016 -2019

Co se stane, když se letos na podzim srazí COVID-19 a chřipka?

20.09.2020

Předpokládané obavy se na přelomu roku 2020 a 2021 nenaplnili. Jak to bude v zimní sezóně 2021 a 2022?

Nadcházející volby v USA (3.11.2020) by mohly vést k dvojité pandemii a ani vědci zatím nevědí, jak jejich setkání skončí. V říjnu by na severní polokouli mělo nastat období chřipky a zdravotníci vyzývají lidi, aby se připravili na to nejhorší. Ve ve Spojených státech každoročně chřipka zabije 12 000 až 61 000 lidí a cca je hospitalizovala 140 000 až 810 000. Společným působením by se mohly dostat systémy zdravotní péče a veřejného zdraví nad jejich limity a to nejenom v USA. Celou situaci ještě zkomplikuje podle Ing. Lukáše Kovandy DLUHOVÁ MEGAKRIZE a na akciový trh může přijít druhá vlna pandemie.

Někteří lidé se mohou nakazit několika viry současně, což by mohlo příznaky a důsledky zhoršit. Většinu populace včetně důchodců čeká pád do chudoby a také nás čeká pád světového měnového systému (část promyšleného plánu pánů za oponou).

  • Jaká bude zima?
  • MUDr. Mikuláš Štefan, koronavirus: nejvíc schytá nejdříve ten, co má největší strach a tím se mu oslabí imunita a ta je pouze 5 % toho co je udržuje tělo v pořádku, zbytek je v hlavě, respektive v srdci a 1000% je v duši (Vědomí)
  • MVDr. Josef Staněk: koronavir se v říjnu začne oživovat do listopadu, přes Vánoce bude klid, v lednu, únoru a březnu 2021 nastane exploze po celém světě (nastane finanční kolaps zdravotního systému), jeho projevy však budou jiné (nespecifické příznaky), než v roce 2020, bude se snižovat věková hranice rizikové skupiny obyvatel včetně mladých, přijdou kromě koronaviru také rota viry, reo viry, ebola viry, herpes viry, které máme v těle a zvrhnou se 
  • Prof. Jaroslav Flégr, počet nově nakažených se může vyšplhat až na 10 000 za den, exponenciální růst je potvora. Pozorování z okolních států ukazují, že v případě současné koronavirové epidemie uběhne od naprosté pohodičky ke katastrofě asi měsíc.
  • Podle profesora Jiřího Beneše, přednosty největší infekční kliniky v Česku, Nemocnice na Bulovce v Praze, si na roušky musíme zvyknout. Neopustí nás ani s koncem pandemie nového typu koronaviru. Dnešní třicátníci, možná i ti o něco starší, se také musí připravit na to, že nejde o poslední pandemii, které jejich generace čelí.
  • Stejně jako jsme po mnoho let poukazovali na vysokou pravděpodobnost přenosu koronaviru do lidské populace, většina epidemiologů se shoduje, že nás čeká pandemie ptačí chřipky, proti které je covid-19 naprostá legrace. (imunolog Zdeněk Hel 2.11.2020)
  • Predikce na rok 2021
  • Schumannova rezonance

Co můžeme udělat preventivně pro svoje zdraví?

Preperské motto: co tě nezabije, to se vrátí a zkusí to znovu. Krize je evoluční pobídka, abychom věci dělali jinaksoučástí krize je prvek kreativity, která je více než obrana. Co jsem si vybudoval před krizí je základem. 

  • Doc. RNDr. Václav Cílek CSCTeď nebude možné přenášet problémy svého zdraví na zdravotníky (nemáme vakcínu a nevíme, kdy bude), je důležité, aby člověk měl dobrou imunitu a byl zdravý, dobře spal a měl dobré myšlenky. Proti rezistentním virů - lze použít přírodní antibiotika. V imunitě jde o komplex provázaných věcí (spánek, strava, působ myšlení, stres, pohybové aktivity, prevence, resilience, flexibilita, optimismus atd.)
  • O tělo je potřeba se starat na 5 důležitých úrovních: spánek, pitný režim - obyčejná pramenitá voda, pohyb - každý den 1 hodinu svižné chůze (pobyt v přírodě, fyzická práce se zemí na zahradě), strava -vynechat zpracované potraviny a pokud to jde pojídání jiných živočišných druhů (souvisí s naším odklonem vědomí), mentální stránka - rozvoj mentálního vědomí, vztah k sobě a jiným lidem
  • Jak podpořit imunitní systém?
  • Bylinky a viry
  • Vědomý člověkčemu vědomě dávám svou energii a pozornost, to podporuji, tvořím a dělá mě to radost a co nemá energii zaniká
  • Člověk má svobodnou vůli a nemusí se závislostního modelu "OTROK a OTROKÁŘ" (na fyzické, energetické a informační úrovni) účastnit, pokud si uvědomí, kde všude je tímto modelem svazován. Může se postupně osvobodit a nemusí už věnovat pozornost a energii věcem a událostem kolem nás, které polarizují společnost i jedince, odebírají energii a rozpadají se. Může vědomě energii a pozornost směřovat tam, kde mu to přináší radost, kde to s ním rezonuje, může tvořit a poslouchat svůj vnitřní hlas (vědomí), který není blokován rozumem a závislosti. A co nemá energii a pozornost to zaniká. Jedinec může začít u sebe a nastoupí cestu vědomého člověka a být příkladem pro ostatní.

Vitamin D: pacienti s covidem mají málo vitamínu D. Virus ho může "spotřebovat", při covidu pomáhá vitamín D blokovat cesty, kterými virus proniká do buňky.  )Jeho normální hladina je ochranným mechanismem. Příznivé účinky normální hladiny vitamínu D na kostní metabolismus jsou známy dlouhodobě. Teprve v poslední době se ale ukazuje, že se vitamín D uplatňuje v prevenci řady civilizačních chorob - kardiovaskulárních, nádorových i infekčních.

O tom, že má význam Vitamin D , svědčí třeba doporučení Francouzské lékařské akademie z 22. května tohoto roku - vysloveně doporučují u podezřelého nakaženého na koronavirus okamžitě vyšetřit vitamín D, u pacientů nad 70 let podávat nárazově velkou dávku a u pacientů pod 70 let pravidelné dávkování 2000 mezinárodních jednotek denně,"

  • napomohl snížit počet těžkých případů a měl i preventivní účinek proti vzniku onemocnění. "V případě těžkých stavů byla prakticky vždy hladina velmi nízká až neměřitelná
  • Jistota je, že nedostatek vitamínu D zhoršuje všechny obranné mechanismy - umožňuje, aby se ve velké míře vyplavily zánětlivé působky a byla potlačena buněčná imunita
  • V období od půlky května do začátku září ho organismus obvykle dostatečně získává ze slunečního záření, ve zbytku roku je ale takový přísun minimální. 
  • "Je mylná představa, že v zimě získám vitamín D při pobytu na horách, když se sluníčko odráží od sněhu - nezáleží na tom, jak moc na mě svítí sluníčko, ale jaký úhel svírají paprsky se zemským povrchem. Minimální úhel je 49 stupňů - ten je u nás od poloviny května přibližně do půlky září, ale v jiném období ne.
  • Vitamín mohou lidé doplnit v potravě - obsahuje ho například rybí maso, sýry nebo mléko. V lékárnách jsou dostupné preparáty vitaminu D ve formě kapek či tobolek. 
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pacienti-s-covidem-maji-malo-vitaminu-d-virus-ho-muze-spotrebovat-120123

Zprávy z tisku:

9.10.2021 Německé ministerstvo zdravotnictví vyzvalo obyvatele Spolkové republiky, aby se nechali očkovat také proti chřipce. Riziko její epidemie i závažného průběhu nemoci by mohlo být v nadcházejících měsících obzvláště vážné, protože loni se chřipka prakticky nevyskytovala, varoval ministr zdravotnictví SRN Jens Spahn.

"Prosím vás, nechte se očkovat proti chřipce, která není žádnou neškodnou horečkou. Neměli bychom chřipku podceňovat jen proto, že tady máme covid," varoval Spahn. Jeho výzvu podpořil i šéf Institutu Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler, když upozornil, že očkování proti běžné chřipce je stejně důležité jako očkování proti koronaviru a také chrání proti těžkému průběhu nemoci.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/nemecko-varuje-pred-epidemii-chripky-40374156# 

20.12.2020 Odborníci upozorňují, že opatření proti covidu-19 utlumila přenos chřipky a máme proto šanci na slabší chřipkovou sezonu. Česká republika ale zatím nemá dostatečná data. V České republice epidemie chřipky obvykle přichází na samém začátku roku. Loni ji hygienici vyhlásili na začátku února a letos přišla podle Ministerstva zdravotnictví na konci ledna. Podle globálních dat Světové zdravotnické organizace (WHO) o jejím oběhu ve společnosti se začíná obvykle probouzet už v listopadu.

Za světově nižšími čísly chřipky mohou být nejen opatření proti šíření koronaviru, ale také zvýšený zájem o očkování. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vyhledalo očkování proti chřipce o 11,2 % více lidí než v loňském roce.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tandem-covid-chripka-zatim-nehrozi-tvrdi-vedci-134251#<br>

7.12.2020

Bohužel se ale zdá, že s důsledky koronaviru se budeme potýkat ještě hodně dlouhou dobu. Stále více lékařských týmů, které měly možnost provádět studie na základě dat získaných od velkého vzorku pacientů, tvrdí, že Covid-19 je zrádný v působení dlouhodobých následků, kterých se lidé nemohou zbavit ani dlouho poté, co se ze základních příznaků nemoci vyléčili.

  • Vědci nyní zjistili, že u každého pátého člověka, který projde nákazou koronavirem, se poměrně záhy rozvine psychická porucha. Nejčastěji jde o deprese, úzkost či nespavost. Tyto stavy zaznamenává 20 % vyléčených do 90 dnů od nákazy. Vyplývá to ze studie vědců z Oxfordské univerzity, kterou publikovali v prestižním časopise Lancet Psychiatry. Mimochodem, Oxford je ve zkoumání koronaviru velmi činný. Vznikla zde také jedna ze tří aktuálně schvalovaných vakcín. Jde o tu, kterou bude vyrábět společnost AstraZeneca a jež se má ve velkém dostat i do České republiky.
  • Vědci ve své studii dokonce konstatují, že Covid-19 zvyšuje riziko vzniku demence. Důvodem je skutečnost, že může poškozovat mozek. "Obávali jsme se, že pacienti, kteří přežili Covid-19, budu vystaveni vyššímu riziku problémů s duševním zdravím. Ukazuje se, že je to skutečně pravděpodobné," uvádí profesor psychiatrie na Oxfordské univerzitě, Paul Harrison.
  • Podle Harrisona je naprosto nutné, aby se vědci pustili do zkoumání příčin, které stojí za tím, že Covid-19 způsobuje psychiatrické poruchy a v extrémních případech až demenci. Je také nutné, aby se zdravotnictví připravilo na to, že těmto lidem bude v příštích letech nutné poskytovat adekvátní péči. Mluví přitom o tom, že největší problém budou mít lidé, kde koronavirus proběhl s největší razancí. K nim ve druhé vlně patří také Česká republika. Oficiálně se zde nakazilo přes půl milionu lidí, ale reálně koronavirem prošly miliony Čechů.
  • Tato studie je přitom výjimečná v tom, že pracuje s obrovským souborem dat. Vědci měli k dispozici záznamy 69 milionů lidí ve Spojených státech, z nichž 62 tisíc prodělalo Covid-19. Do tří měsíců od pozitivního testu se u pětiny z těchto osob projevila úzkost, deprese nebo nespavost. Jde přitom o diagnostikované případy. Ve skutečnosti jich tedy bude mnohem více, ať už těch, kteří neměli zjištěný koronavirus a pak se u nich psychická porucha objevila nebo těch, kteří zatím nevyhledali psychiatrickou pomoc.

https://www.mix24.cz/obavy-lekaru-se-naplnily-predstavili-vazne-priznaky-ktere-do-3-mesicu-postihnou-velkou-cast-lidi-vylecenych-z-covidu-19/?

16.11.2020 Prof. Jaroslav Flégr

  • V blízké budoucnosti (cca 14 dní) na Evropu udeří třetí vlna infekce. Druhou jsme si v Česku způsobili sami tím, že jsme v létě úplně rozvolnili opatření a včas jsme je znovu nezavedli, když bylo potřeba. Ale třetí vlnu nám chystá příroda. S příchodem chřipkové sezóny se změní chování viru. Data z jara ukazají, že s každým stupněm teploty dolů se o 3 % zvýší jeho infekčnost, takže opatření, která zabírají dnes, za měsíc už zabírat nebudou. Je třeba se předem připravit na tuhle variantů, nikoli spřádat nereálné sny o tom, která opatření budeme rozvolňovat už listopadu a která až v prosinci. Příroda má pro nás přichystaný úplně jiný scénář 
  • Respirační viry jsou infekčnější za nízkých teplot. Je to dané zejména tím, že v chladnějším počasí se držíme více v místnostech a tím pádem mnohem delší dobu jsme ve styku s vyšší koncentrací infekčních stádií virů. Navíc, když si v budově zahřejeme venkovní vzduch na pokojovou teplotu, tak ho zároveň vysušíme. V suchu se přemění kapénky na aerosol a ten se může držet třeba desetkrát déle ve vzduchu než kapénky. Které spadnou poměrně rychle na zem, kde už neškodí. Aerosol přetrvává v místnosti déle a šíří se od infikované osoby na delší vzdálenost," upřesnil Jaroslav Flegr a pokračoval: "To je hlavní důvod, proč je každoročně chřipková sezóna. Zkrátka, kterákoli respirační nemoc je v zimě mnohem infekčnější. Lze očekávat, že se index infekčnost viru vrátí na hodnotu, co tady bylo v březnu, tedy přibližně na na dvojnásobek. To znamená i při stejných opatřeních stoupne na dvojnásobek reprodukční číslo viru 
  • https://zivotvcesku.cz/treti-vlna-na-dohled-vedec-flegr-vysvetlil-proc-koronavirus-za-14-dnu-nabere-na-velke-sile/?<br>

1.10.2020 Prof. Jaroslav Flégr

  • Nesmíme však zapomínat, že před námi je ještě třetí vlna.
  • "Pokud by k opatřením nedošlo, epidemie by se stala zcela nekontrolovatelnou. I když se může zdát, že situace je stabilní, tak není. Druhou vlnu jsme si způsobili sami, a to tím, že jsme se vrátili z prázdnin a dovolených a nepřijali tomu adekvátní protiepidemická opatření - připustili jsme hromadné akce, nedodržovali hygienická pravidla, nenosili roušky
  • Během listopadu a prosince nás však čeká ještě třetí vlna. Tu už si nezpůsobíme my, ale příroda - konkrétně sezónní změny podmínek šíření viru a změna vnímavosti našeho organismu k infekci ."V zimních měsících nám navíc dochází zásoby vitamínu D a patrně i dalších vitamínů, které určují naši odolnost proti infekci. Míváme i chladem a suchem podrážděné sliznice dýchacích cest, což opět viru usnadňuje vstup do organismu. Třetí vlnu epidemie tak přímo, nebo zprostředkovaně, způsobí počasí
  • Zářiová vlna nás snad dostatečně varovala, takže je šance, že i tu novou pomocí správně nastavených protiepidemických opatření při posílení trasovacích kapacit zvládneme
  • https://zivotvcesku.cz/v-listopadu-nas-zasahne-treti-vlna-epidemie-zpusobi-ji-pocasi-rika-biolog-flegr/?

Infekční nemoci 

Původcem nákazy je sice infikovaný mikroorganismus, ale nemoc vznikne pouze tehdy, pokud přemůže náš vlastní imunitní systém, naruší naši mikrobiální rovnováhu, zjednodušeně když se v našich tělech rychle přemnoží. Pro infekční onemocnění je proto potřebný nejenom pachatel, ale i místo činu - oslabený organismus. 

Jak zabránit infekčním nemocem 

Prevence před infekčním onemocněním spočívá v ochraně před nositelem infekce (třeba mikrobem nebo virem) a budování funkční obranyschopnosti těla. 

Imunitu obecně nejvíc posiluje pobyt v prostředí, které je přirozeně pestré na mikroby, tedy v přírodě, v lese, na zahradě. Našemu tělu i prospěšným mikrobům ve střevech také prospívá zdravá strava. 

Jak snížit závažnost onemocnění 

Nemoc nevznikne v okamžiku, kdy se potkáme s jedním virem. Ten si nejdřív musí v našem těle najít vhodné prostředí. Pokud se setká s oslabeným imunitním systémem, začne se v krátké době rychle množit. Nejlepší obranou před vznikem nemoci je proto silný imunitní systém. Sice nemáme žádné zázračné specifické přírodní látky, které by ničily koronavirus (nebo jakýkoliv další virus anebo infekční onemocnění), ale máme celou řadu nespecificky prospěšných potravin a živin, které obranyschopnost podporují. Víme, že obranyschopnost nespecificky podporuje: 

dostatečný spánek a dobrá nálada, otužování pobyt venku (nejlépe na slunci), procházky v lese, posezení na zahradě 

rostlinné látky s antibiotickým, antioxidačním nebo protizánětlivým působením (třeba česnek, cibule, kurkuma, zázvor, manuka med, propolis, echinacea, omega-3 tuky z ryb, medicinální houby jako reishi, hlíva nebo shiitake) 

vitamín D, nejlépe dlouhodobě ze slunce (v případě suplementu vkombinaci s vitamínem K2) zinek, nejlépe asi v podobě dražé (acetát a glukonát zinku) 

vitamín C ze zeleniny a ovoce 

dále hořčík, selen, železo, měď, kyselina listová, polyfenoly a vitamíny A, E, B2, B6 a B12 (najdete je třeba v bobulovitém ovoci, citrusech, kapustě, cibuli, česneku, špenátu, mrkvi, ve vnitřnostech a vejcích) 

pravidelná konzumace fermentované zeleniny, která posiluje střevní mikrobiom (kysané zelí, kimchi), skvělé jsou i vývary 

https://www.margit.cz/jak-zit-s-viry/

https://www.sciencenews.org/article/covid19-coronavirus-flu-season-fall?

2.11.2020 Přijde epidemie nové chřipky a horší než covid, říká český imunolog v USA

Opakoval jsem jen to, co učím mediky a doktorandy už přes 10 let. Stejně tak to učí tisíce jiných epidemiologů po celém světě. A varujeme stále, že epidemie influenzy je podstatně větší nebezpečí než koronavirus a že určitě přijde. Pouze nevíme kdy - možná za rok, možná za deset let. Stejně tak varujeme, že desítky jiných variant koronaviru jsou stále přítomny v přírodních rezervoárech, například netopýrech, a mohou mít kapacitu přenosu do lidské populace.

Stejně jako jsme po mnoho let poukazovali na vysokou pravděpodobnost přenosu koronaviru do lidské populace, většina epidemiologů se shoduje, že nás čeká pandemie ptačí chřipky, proti které je covid-19 naprostá legrace. Řečeno slovy našeho národního génia Járy Cimrmana, po tomto viru přijde jiný, mladší. Ten se nezakecá. Současná pandemie snad probudí politiky celého světa a vyústí v reorganizaci Světové zdravotní organizace a ve vybudování dostatečných kapacit pro náš boj s příštími, podstatně horšími epidemiemi. 

Šanci zastavit jej jsme propásli v prosinci 2019, v lednu už bylo pozdě. Časem se ale připojí ke čtyřem dalším cirkulujícím lidským koronavirům a nebude hrozbou. Zatím nemáme důkazy, že by virus slábl. A ani se to nedá čekat. Nerad kritizuji své kolegy, ale například vyjádření paní Pekové, že virus se dá porovnat k psacímu stroji, který hromadí chyby ústící v zeslábnutí viru v populaci, jsou nesprávná. Genetická evoluce viru se dá přirovnat ke košatému stromu, na kterém se díky náhodným mutacím objevují nové a nové větvičky. Ty jsou pod neustálým vývojovým tlakem a jen některé přežijí. Uvnitř nakaženého člověka je to tlak imunitního systému, který nutí virus, aby mu neustále unikal. V lidské populaci je virus selektován dalšími faktory, jako jsou snadnost přenosu, délka inkubační doby nebo schopnost způsobit bezpříznakovou infekci. Pokud virus získá některou z těchto výhod, v populaci se pak lépe rozmnožuje. Ke změně typu viru v populaci může dojít například v důsledku celoplošného očkování jedním typem vakcíny, které může působit rozšíření slabších, ale bohužel i silnějších virových variant. 

Podzimní nárůst počtu nemocných je způsobem několika faktory. Nejvýraznějšími jsou přechod k chladnějšímu počasí a suchému vzduchu, zvláště pak teplý vzduch v uzavřených prostorách, zkrácení doby, kterou trávíme na slunci, a tudíž snížení hladiny vitaminu D, častější pobyty v uzavřených prostorách a také začátek sezóny respiračních infekcí. Koronavirus se vzduchem přenáší dvěma způsoby - kapénkami a aerosolem. Kapénky jsou větší, jsou lépe zachyceny v roušce a rychle klesají k zemi. Suchý vzduch způsobí rapidní vysušení kapénky a virus je pak přenášen jako menší objekt, vydrží ve vzduchu déle a rozšíří se snadno i na větší vzdálenosti. Často se to přirovnává k cigaretovému kouři.

Především dodržovat všechna opatření zavedená vládou. Je nutné si uvědomit, že odstup dva metry je umělé číslo. Aerosolová infekce se přenáší i na podstatně větší vzdálenost a vydrží ve vzduchu déle než kapénková. Snažte se vyhýbat lidem, hromadné dopravě a výtahům. Odložte návštěvy zdravotnických zařízení, není-li to nutné. Buďte k sobě ohleduplní. Pokud uvidíte někoho bez roušky, slušně mu připomeňte její nutnost, ale nenadávejte mu. Pokud se necítíte dobře a máte jen mírné příznaky nachlazení, prosím, zůstaňte doma. Nerozšiřujte konspirační teorie a věřte expertům. Posilujte imunitní systém, jezte vitamíny, snažte se být co nejvíce na slunci, abyste získali co nejvíce vitaminu D. Sportujte v přírodě, kupte prarodičům mobil či tablet a buďte s nimi v kontaktu přes internet. Na jaře bude lépe. Ale ze všeho nejdůležitější rada - nepropadejte špatné náladě. Deprese zvyšují hladinu kortizolu a dalších faktorů, které snižují vaši imunitu. Pamatujte - virus nemá šanci. Společně ho porazíme.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pred-pandemii-varujeme-roky-urcite-prijdou-i-horsi-rika-cesky-imunolog-v-usa-126875#

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...