Gastronomie

V České republice působí řádově 50 tisíc gastronomických zařízení a z toho více než 30 tisíc představují hospody a restaurace, tržby v gastronomii vloni dosáhly zhruba 150 miliard korun.

16.11.2020 Objednáním jídla se 70 procent lidí snaží podpořit své oblíbené gastronomické podniky. Lidé si v současné době více než na jaře uvědomují problémy, se kterými se restaurace v souvislosti s pandemií koronaviru a vládními opatřeními potýkají. Občerstvení z výdejního okna nebo přes rozvoz si nyní kupuje o zhruba čtvrtinu víc strávníků než při jarní vlně nákazy. Vyplývá to z průzkumu společnosti Up Česká republika (ČTK) 

29.5.2020 Automatické spropitné? Deset procent je to nejmenší, co si číšníci po právu zaslouží, říká restauratér

Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/dobra-chut/automaticke-spropitne-pokud-hoste-nejsou-spokojeni-platit-by-ho-nemeli.A200528_110655_dobra-chut_ape?zdroj=vybava_recombee

26.5.2020 Přeplněné ulice v centru Prahy, v nichž se kvůli turistům nedá hnout, jsou stále minulostí. Panuje v nich klid, který ze dveří sklesle pozorují místní restauratéři, jejichž podniky bohatě živili právě turisté. Přestože v pondělí vypukla zásadní vlna rozvolnění pandemických opatření a hosté mohli znovu usednout za stoly svých oblíbených lokálů, židle řady podniků v centru hlavního města zůstávají prázdné. Někteří proto zlevňují a začínají cílit na domácí klientelu.

  • Všechno jsme zlevnili zhruba o 30 %, menu přizpůsobujeme tuzemské klientele,

Pivo za 39 korun, hlásají cedule mnoha restaurací v centru hlavního města. Pro některé taková cena představuje i třetinu té původní.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/jsme-v-pasti-nezvladame-to-zoufali-restaurateri-z-centra-prahy-meni-menu-i-vyrazne-zlevnuji.A200525_180632_firmy-trhy_tesa

15.4.2020 V tuto chvíli je 90 % hospod a restaurací zavřených a nemá žádné příjmy. Pořád ale musejí platit lidi, nájem a další náklady. Asociace hotelů a restaurací odhaduje, že pokud budou hospody zavřené do konce května, přijde sektor o 40 procent tržeb. Pokud si vezmeme, že tržby v gastronomii vloni dosáhly zhruba 150 miliard korun, jedná se řádově o 60 miliard, o které letos hospody a restaurace přijdou. Pokud přijdou hospody a restaurace až o 40 procent tržeb, zasáhne to nejenom je, ale i jejich dodavatele - tedy pivovary, výrobce nápojů, velkoobchody a další firmy působící v gastronomii.

Celková roční produkce piva se v posledních letech pohybuje okolo 21 milionů hektolitrů. Z toho asi 16 milionů se spotřebuje na domácím trhu. V tuto chvíli pivovary prakticky přestaly vyrábět čepované pivo, které představuje 36 procent domácí produkce, tedy necelých šest milionů hektolitrů.

Řádově se jedná o stovky milionů velkých piv, která nejenom že v krajním případě musejí pivovary na vlastní náklady zlikvidovat, ale současně - podle stávající legislativy - by měly z části vylitého piva odvést spotřební daň. Je to naprosto nelogické ustanovení zákona, na které upozorňujeme už několik let a za které mají teď pivovary platit.

1.4.2020 Gastronomie, jak ji známe, umře. Přežijí bistra a zlepší se servis, tvrdí hospodští. Provozovatel pražského Café Louvre usuzuje, že přežijí "hipsterská" bistra, velké restaurace budou mít naopak problém. Michelinský šéfkuchař Radek Kašpárek tvrdí, že bude otvírat znovu od začátku a zaměří se víc na české. Rozvozu nyní prý využívá asi čtvrtina podniků. "Je to určitá pomoc, ale žádná záchrana. Rozvozy stojí restauraci až 30 procent z hodnoty objednávek a většina z nich nemá na to ve své nákladové struktuře rezervu. Aby se to vyplatilo, musí zcela upravit menu, použít jednodušší, levnější suroviny, točit stejná jídla anebo zvýšit ceny.

https://magazin.aktualne.cz/co-zbude-z-gastronomie-preziji-bistra-a-zlepsi-se-servis-mys/r~3a4aef5e727e11ea8b230cc47ab5f122/?

31.3.2020 Ke konci loňského roku v ČR bylo 21 592 firem podnikajících ve stravování a pohostinství. Jde o největší počet za posledních deset let. Vyplývá to ze statistik společnosti Bisnode (ČTK) 

30.3.2020 Restaurace zůstanou uzavřené do soboty 11. dubna. Vláda dnes podle informací ČTK prodloužila zákaz, který původně platil do středy (ČTK)

25.3.2020 Restaurace totiž přicházejí o dost peněz. Institut oceňování majetku Vysoké školy ekonomické nedávno zpracoval studii, podle které se pohybují tržby českých restaurací kolem 153 miliard korun ročně, měsíčně jde tedy o 12,75 miliardy. Pokud se tržby propadly v průměru o 90 %, restauratéři takto přijdou o 11,5 miliardy korun měsíčně, přibližně 400 milionů korun denně. A na to ani rezervy z lepších časů konjunktury nestačí.

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...