Recese

Recese

Recese je nejčastěji definována jako období, kdy reálný hrubý domácí produkt klesá nejméně ve dvou za sebou následujících čtvrtletích, případně třech za sebou následujících měsících. 

  • Stagflace je období stagnace růstu HDP a vysoký růstu cen (pádivá inflace).

Recese, zprávy z tisku:

8.6.2023 Ekonomika eurozóny se v prvním čtvrtletí propadla do recese. Hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím snížil o 0,1 procenta, stejným tempem jako v předchozím kvartálu. Ve zpřesněné zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Minulý měsíc přitom statistici s odkazem na předběžná čísla uváděli, že ekonomika eurozóny o 0,1 procenta vzrostla.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5474696/ekonomika-eurozony-v-prvnim-ctvrtleti-klesla-o-01-procenta-je-v-recesi.html

25.5.2023 Německá ekonomika se v prvním letošním čtvrtletí propadla do recese. Podle zpřesněných údajů se hrubý domácí produkt (HDP) ve srovnání s předchozími třemi měsíci snížil o 0,3 procenta, uvedl dnes spolkový statistický úřad Destatis. Původně statistici uváděli, že růst v prvním čtvrtletí stagnoval. Ve čtvrtém čtvrtletí ekonomika klesla o 0,5 procenta. Údaje jsou sezonně, cenově a kalendářně očištěné. Recese se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí mezičtvrtletního ekonomického poklesu za sebou. Meziročně se HDP snížil o 0,2 procenta.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5457376/nemecka-ekonomika-se-v-prvnim-ctvrtleti-propadla-do-recese.html

9.3.2023 David Rosenberg, který nyní provozuje vlastní firmu Rosenberg Research, je na trhu znám jako dlouhodobý medvěd a v rozhovoru na CNBC se držel této linky. Poukázal na vedoucí indikátory typu inverze výnosové křivky či tempo růstu peněžní zásoby. Ty podle něj ukazují, že ekonomika není silná a bude slábnout. Trhy se podle ekonoma domnívají, že případná recese by přišla až za nějaký čas. On sám ale na základě vedoucích indikátorů odhaduje její začátek na druhé čtvrtletí letošního roku, maximálně na počátek čtvrtletí třetího. Trhy ale budou čekat, až bude naprosto zřejmé, že ekonomika ochlazuje. Takovým bodem bude podle experta pokles zaměstnanosti a v tu chvíli se "pod skutečný tlak dostanou rizikové sázky". Za tři nebo čtyři měsíce tak podle Rosenberga uvidíme rozdílný ekonomický obrázek a trhy na něj budou odpovídajícím způsobem reagovat. Ohledně akcií ekonom poukázal na historicky silnou vazbu mezi reálnými sazbami na straně jedné a valuačními násobky akcií na straně druhé .

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5361908/rosenberg-predpovida-brzky-prichod-recese.html

2.2.2023 Pokles české ekonomiky očekává v tomto roce 82 % českých generálních ředitelů, 30 % dokonce počítá s výrazným propadem. Sedm procent manažerů předpokládá její růst. V růst výnosů vlastní firmy věří 64 % šéfů, což je nejhorší výsledek za 10 let. Vyplývá to z průzkumu PwC CEO Survey, jehož se loni v listopadu a prosinci zúčastnilo 200 generálních ředitelů tuzemských firem (ČTK)

30.1.2023 ČR: HDP ve 4Q podle prvních odhadů mezikvartálně klesl o 0,3 % (odhad trhu -0,6 %) proti předchozím -0,2 %; meziročně vzrostl o 0,4 % (odhad trhu 0,2 %) proti přechozím 1,5 % (Bloomberg)

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5319108/cesky-hdp-podle-prvnich-odhadu-v-poslednim-ctvrtleti-mezikvartalne-zrychlil-pokles-na-03-pct-mezirocne-vzrostl-o-04-pct.html

16.1.2023 Dvě třetiny hlavních ekonomů ze soukromého a veřejného sektoru očekávají v letošním roce globální recesi. Ukázal to průzkum Světového ekonomického fóra (WEF). Přibližně 18 procent z nich přitom považuje recesi globální ekonomiky za velmi pravděpodobnou. To je více než dvojnásobek ve srovnání s předchozím průzkumem z loňského září.

Devět z deseti respondentů očekává, že na firmy bude negativně působit slabá poptávka a vysoké náklady na půjčky. Více než 60 procent jich poukazuje na vyšší vstupní náklady, uvedla agentura Reuters. Tyto problémy přinutí nadnárodní firmy snižovat náklady, od provozních výdajů až po propouštění. Neočekává se ale, že podnikatelskou aktivitu by letos výrazněji omezily narušené dodavatelské řetězce. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5299905/globalni-recesi-letos-ocekavaji-dve-tretiny-ekonomu-vyplyva-z-pruzkumu-svetoveho-ekonomickeho-fora.html

13.1.2023 Generální ředitel Bank of America Brian Moynihan uvedl, že banka se připravuje na potenciální recesi v roce 2023, včetně scénáře, kdy nezaměstnanost rychle poroste (CNBC)

2.1.2023 Třetina světové ekonomiky bude letos v recesi, řekla šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová zpravodajské televizi CBS. Kdo, nebo co požene globální ekonomiku směrem dolů, je zřejmé: Negativní dopad bude mít válka na Ukrajině, růst cen, vyšší úrokové sazby a šíření nemoci covid-19 v Číně.

MMF v říjnu zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 2,7 procenta kvůli válce na Ukrajině a vyšším úrokovým sazbám. Od té doby Čína zrušila svoji politiku nulové tolerance nemoci covid-19 a začala znovu otevírat svoji ekonomiku, i když se v zemi rychle rozšířila nákaza. Za loňský rok má ekonomika vzrůst o 3,2 procenta.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-tretinu-sveta-ceka-nocni-mura-ekonomu-evropa-ji-ma-jistou-222241# 

10.12.2022 Jamie Dimon, generální ředitel jedné z největších světových bank JPMorgan Chase, varuje před mírnou až tvrdou recesí kvůli zvyšování sazeb americkou centrální bankou. A znovu také připomněl svůj negativní postoj ke kryptoměnám.

  • Sazby jsou nyní na cestě k pěti procentům. Když se podíváte dopředu, může být americká ekonomika celkem jednoduše vykolejena, což může způsobit mírnou až tvrdou recesi," uvedl. Hlavní úroková sazba Fedu se nyní nachází v rozmezí 3,75 až čtyři procenta. Už v příštím týdnu ale dojde k jejímu dalšímu navýšení. Zvyšování sazeb je totiž nejpoužívanější zbraní centrálních bank v boji s inflací, na druhou stranu ale tlumí ekonomiku. 
  • Existuje 90procentní pravděpodobnost, že USA směřují k recesi. 
  • Představa, že kryptoměny jsou dobré pro každého, je neuvěřitelná," řekl tehdy na adresu příznivců kryptoměn. Poukázal také na jejich časté využívání při hackerských útocích, obchodování se sexem či praní špinavých peněz.
  • Vysokou popularitu kryptoměnového sektoru opakovaně označil za horší než tulipánovou horečku v Holandsku v 17. století. Ta se často používá jako názorná ukázka toho, jak absurdních rozměrů může dosáhnout lidská touha po snadném zbohatnutí. Přestože on sám je ohledně kryptoměn nadále velmi skeptický a bitcoin považuje za bezcenný, poptávka po kryptoměnách ze strany klientů banky je silná.
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-byznys-meny-kryptomeny-zlato-pro-blazny-a-recese-za-rohem-sef-jpmorgan-chase-vidi-budoucnost-blede-220991#

2.12.2022 Český HDP za 3Q podle zpřesněného odhadu mezikvartálně klesl o 0,2 % (odhad trhu -0,4 %) proti předchozímu poklesu o 0,4 %; meziročně vzrostl o 1,7 % (odhad trhu 1,6 %) proti předchozímu růstu o 1,6 % (Bloomberg).

1.11.2022 Evropská centrální banka musí pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, i když roste pravděpodobnost recese v eurozóně. V rozhovoru s lotyšským zpravodajským serverem Delfi to dnes uvedla prezidentka ECB Christine Lagarde. Zvyšováním úrokových sazeb se banka snaží zastavit růst spotřebitelských cen. Inflace v eurozóně v říjnu stoupla na rekordních 10,7 procenta a je tak výrazně na dvouprocentním cílem ECB. 

  • ECB na posledních třech zasedáních měnového výboru zvýšila základní úrokovou sazbu celkem o dva procentní body. Trhy počítají s dalším zvyšováním, které by mělo v roce 2023 zvýšit hlavní úrok na tři procenta z nynějších 1,5 procenta. 
  • Odborníci přitom očekávají, že inflace v eurozóně zůstane nad dvěma procenty až do roku 2024. To zvyšuje riziko, že podniky a domácnosti začnou upravovat své chování, protože ztratí důvěru ve snahy ECB inflaci omezit. 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5208157/lagarde-ecb-musi-dal-zvysovat-uroky-i-kdyz-stoupa-riziko-recese.html

1.11.2022 HDP v Česku podle očekávání ve třetím kvartále pokleslo, a to o 0,4 % mezikvartálně. Je to sice o něco méně, než jsme původně očekávali my (-0,8 % mezikvartálně) i ČNB (-0,6 % mezikvartálně), ale celkový obrázek zůstává stejný - Česko s vysokou pravděpodobností třetím kvartálem 2022 vstupuje na hranu nové recese.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5208163/hdp-klesa-vstupuje-cesko-do-recese.html

25.10.2022 Svět zasáhla první skutečně globální energetická krize. Na konferenci v Singapuru to dnes prohlásil výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Napjatá je podle něj především situace na trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG), poukázal ale i na velké producenty ropy, kteří snižují těžbu. Svět se podle něj i přes cenové stropy neobejde bez ruské ropy.

  • Je to obzvláště riskantní (snížení produkce ropy o dva miliony barelů ), protože několik ekonomik po celém světě je na pokraji recese. A pokud uvážíme globální recesi, považuji toto rozhodnutí za opravdu nešťastné," citovala Birola agentura Reuters. "Pokud nás nečeká extrémně chladná a dlouhá zima a nedojde-li k žádným překvapením, jako byl například výbuch plynovodu Nord Stream, měla by Evropa tuto zimu přečkat s určitými ekonomickými a sociálními šrámy," řekl šéf Mezinárodní agentury pro energii.
  • Energetická bezpečnost je hnacím motorem číslo jedna," řekl Birol k přerodu odvětví na čistší zdroje. Jednotlivé země vidí jako řešení krize energetické technologie a obnovitelné zdroje. Mnoho zemí v Evropě i jinde urychluje instalaci obnovitelných kapacit zkracováním povolovacích a licenčních procesů, aby nahradily ruský plyn.
  • IEA zvýšila výhled meziročního růstu kapacity obnovitelných zdrojů energie v letošním roce na 20 z původních osmi procent. Letos tak podle agentury přibude téměř 400 gigawattů obnovitelné kapacity. Pokud jde o ropu, očekává se, že v příštím roce vzroste její spotřeba o 1,7 milionu barelů denně. To znamená, že svět bude stále potřebovat ruskou ropu, aby uspokojil poptávku.
  • Podle jednoho z představitelů amerického ministerstva financí lze předpokládat, že 80 až 90 procent ruské ropy bude nadále proudit mimo mechanismus cenového stropu, pokud se ho Moskva bude snažit nedodržovat. Myslím, že je to dobře, protože svět zatím stále potřebuje, aby na trh proudila i ruská ropa. Úroveň 80 až 90 procent je dobrá a povzbudivá, aby se uspokojila poptávka.
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5199503/sef-iea-svet-zasahla-prvni-skutecne-globalni-energeticka-krize-napjata-je-zejmena-situace-na-trhu-s-lng.html

21.10.2022 Německá ekonomika se zřejmě nachází na prahu recese. Hospodářský růst podkopává přetrvávající vysoká inflace i nejistota kolem dodávek a cen energií. Vyplývá to z měsíční zprávy, kterou dnes zveřejnila německá centrální banka. Vysoké náklady na energie by podle zprávy mohly způsobit pokles průmyslové výroby. Propad kupní síly domácností by pak mohl vést ke snížení spotřebitelských výdajů (ČTK)

13.10.2022 Rozhodnutí skupiny producentů ropy OPEC+ výrazně snížit dodávky na trh způsobilo růst cen této energetické suroviny a mohlo by uvrhnout světovou ekonomiku do recese. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Současně snížila výhled růstu poptávky po ropě na letošní a příští rok.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5184087/snizeni-dodavek-ropy-od-skupiny-opec-muze-uvrhnout-svet-do-recese.html

13.10.2022  Ricciardi očekává, že čtvrté čtvrtletí bude tvrdé jak pro americké akcie, tak pro komodity. Předpovídá, že spotřebitelské výdaje se konečně obrátí, že se průmyslová výroba zpomalí a že se sníží očekávání růstu zisků. Podle modelů přijde nejrychlejší pokles spotřeby a maloobchodních tržeb v USA od finanční krize v roce 2008, když pracovníci reagují na klesající reálné mzdy. "Je to vidět na poklesu míry úspor, je to vidět na přečerpání kreditních karet," říká Ricciardi. S rostoucími úrokovými sazbami hypoték není ani refinancování cestou, na kterou by se spotřebitelé mohli vydat.

"Největší škody na akciovém trhu teprve přijdou, příští měsíc nebo za několik měsíců," domnívá se Ricciardi. Letos se nejprve prodávaly dluhopisy, poté neamerické měny, a pak až jsou na řadě akcie. Podle Riccardiho by ale obrat mohl přijít také v tomto pořadí, až Fed změní svou politiku anebo až se otočí trh práce - to ale nebude dříve než příští rok.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5182533/nejvetsi-skody-na-akciovem-trhu-teprve-prijdou-varuje-manazer-fondu-ricciardi.html

10.10.2022 Riziko, že globální ekonomika sklouzne do recese, se zvyšuje, protože rychlejší inflace nutí centrální banky zvyšovat úrokové sazby, což zpomaluje růst. Řekli to ve společném rozhovoru prezident Světové banky David Malpass a výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová (ČTK)

28.9.2022 Goldman Sachs a BlackRock jsou v krátkodobém horizontu na akciích čím dál medvědější a varují, že trhy ještě nenacenily riziko globální recese. A upozorňují také na rostoucí reálné výnosy jako na hlavní brzdu akciím. Na příští tři měsíce snížili stratégové Goldman Sachs doporučení na globální akcie na podvážit, u hotovosti zůstávají nadvážení. BlackRock radí investorům, aby se "vyhýbali většině akcií", a dodává, že takticky podvažuje akcie na rozvinutých trzích a v krátkodobém horizontu preferuje dluhopisy.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5161837/riziko-recese-stoupa-goldmani-i-blackrock-se-otaci-k-akciim-zady-doporucuji-investicni-dluhopisy.html

28.9.2022 Slovenská centrální banka (NBS) výrazně zhoršila výhled vývoje slovenské ekonomiky na příští rok, očekává pokles hrubého domácího produktu (HDP) o jedno procento. Dosud čekala růst o 1,9 procenta. (ČTK)

27.9.2022 Hlavní ekonom Deutsche Bank Folkerts-Landau očekává, že Velká Británie vstoupí do "hluboké a dlouhé" recese. Centrální banka je podle něj 2 - 3 p.b. pozadu, ale přesto očekává, že libra spíše vyšplhá zpět na 1,15 dolaru, než že by klesla na paritu s dolarem (Bloomberg)

26.9.2022 Růst globální ekonomiky zpomaluje více, než se čekalo ještě před několika měsíci, zejména v důsledku invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Hrozí také, že energetická a inflační krize ve velkých ekonomikách přerostou v recesi. Ve svém výhledu to dnes uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V letošním roce stále očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o tři procenta, v roce příštím už ale počítá se zpomalením tempa na 2,2 procenta. V červnu OECD čekala zpomalení růstu na 2,8 procenta.

  • OECD předpokládá, že růst eurozóny zpomalí v příštím roce na 0,3 procenta z letošních 3,1 procenta. To znamená, že blok 19 zemí platících eurem stráví nejméně část roku v recesi, která se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí poklesu za sebou. To představuje dramatické zhoršení proti výhledu z června, kdy OECD předpokládala, že ekonomika eurozóny příští rok vzroste o 1,6 procenta. 
  • Zvlášť nepříznivě vidí OECD výhled Německa, které je závislé na ruském plynu. V příštím roce tam čeká pokles o 0,7 procenta, zatímco ještě v červnu čekala růst o 1,7 procenta. 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5159825/oecd-velkym-ekonomikam-hrozi-kvuli-energeticke-a-inflacni-krizi-recese.html

26.9.2022 Čtyři přední ekonomické instituty v Německu zhoršily výhled vývoje největší evropské ekonomiky na letošní i příští rok. Nově očekávají, že v příštím roce se Německo propadne do recese. S odvoláním na vládní zdroje to dnes uvedl německý ekonomický list Handelsblatt. Hrubý domácí produkt se v letošním roce podle aktualizované prognózy institutů RWI, Ifo, IfW a IWH zvýší o 1,4 procenta, zatímco dosud čekaly růst o 2,7 procenta. Na příští rok už ale předpovídají pokles o 0,4 procenta, zatímco doposud očekávaly na příští rok vzestup HDP o 3,1 procenta (ČTK)

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5159864/predni-instituty-zhorsily-vyhled-nemecke-ekonomiky-na-pristi-rok-cekaji-recesi.html

21.9.2022 Ekonom Nouriel Roubini, který předpověděl finanční krizi v roce 2008, očekává na konci roku 2022 "dlouhou a ošklivou" recesi v USA i celosvětově, která by mohla trvat přes celý rok 2023. A s tím i prudký pád u indexu S&P 500.

"Dokonce i při běžné recesi může S&P 500 klesnout o 30 %," poznamenal v pondělním rozhovoru Roubini, předseda představenstva a generální ředitel Roubini Macro Associates. Při "skutečně tvrdém přistání", které očekává, by však mohl klesnout o 40 %. 

Dosažení 2% inflace bez tvrdého přistání bude pro Fed "nesplnitelnou misí". Roubini očekává v listopadu i prosinci navýšení sazeb Fedem o 50 bazických bodů. To by vedlo k sazbám na konci roku mezi 4 % a 4,25 %. 

Podle Roubiniho bude americká a globální recese trvat celý rok 2023 v závislosti na závažnosti nabídkových šoků v nabídce a finančních problémů. Během krize v roce 2008 byly nejvíce zasažené domácnosti a banky. Tentokrát se budou rozpadat korporace a stínové banky, jako jsou hedgeové fondy, soukromé kapitálové fondy a úvěrové fondy. 

  • V Roubiniho nové knize "Megathreats" popisuje 11 střednědobých negativních nabídkových šoků, které snižují potenciální růst růstem výrobních nákladů. Patří mezi ně deglobalizace a protekcionismus, přesun výroby z Číny a Asie do Evropy a USA, stárnutí populace ve vyspělých ekonomikách a na rozvíjejících se trzích, omezení migrace, oddalování USA a Číny, globální změna klimatu a opakující se pandemie. "Je jen otázkou času, než přijde další ošklivá pandemie.
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5150666/roubini-varuje-pred-dlouhou-a-osklivou-recesi-bude-trvat-cely-pristi-rok-a-akcie-klesnou-o-40-procent.html

19.9.2022 Německá ekonomika vykazuje čím dál více známek blížící se recese, důvodem je zejména energetická krize. Ve své pravidelné měsíční zprávě to dnes uvedla německá centrální banka. Předpověděla, že situace u dodávek zemního plynu zůstane v příštích měsících velmi napjatá. Německý ministr hospodářství Robert Habeck nicméně upozornil, že zásobníky plynu v Německu jsou už plné téměř z 90 procent. V případě příznivého vývoje v oblasti úspor plynu a dobrého počasí má podle něj Německo šanci zimu úspěšně přestát. Informuje o tom agentura Reuters.

  • Německá centrální banka dnes uvedla, že díky dodávkám z jiných zemí a pokroku při úsporách a tvorbě zásob se Německo stále může vyhnout potřebě zavést během zimy v zásobování plynem přídělový systém. "Je k tomu ale zapotřebí další výrazné snižování spotřeby plynu, zejména v domácnostech.
  • Naplněnost zásobníků se blíží k 90 procentům, ačkoliv Německo už přestalo nakupovat plyn za jakoukoliv cenu. 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5149203/kvuli-energeticke-krizi-v-nemecku-sili-znamky-recese-varuje-nemecka-centralni-banka.html

16.9.2022 Francouzská ekonomika v příštím roce kvůli evropské energetické krizi prudce zpomalí. Podle nejhoršího scénáře jí hrozí "omezená a dočasná" recese. Uvedla to ve svém nejnovějším výhledu francouzská centrální bank (ČTK)

12.9.2022 Hrubý domácí produkt (HDP) Německa v letošním roce kvůli energetické krizi prudce zpomalí, ekonomika tak vzroste zhruba o 1,6 procenta. V příštím roce ji ale čeká recese, HDP se sníží o 0,3 procenta. V dnes zveřejněném ekonomickém výhledu to uvedl německý institut Ifo, který ještě letos v červnu počítal s růstem HDP na letošní rok o 2,5 procenta. Zatím se nezlepší ani inflace, u které letos institut počítá s průměrným růstem o 8,1 procenta, v příštím roce pak o 9,3 procenta. Normalizaci inflace a výkonu ekonomiky Ifo očekává v roce 2024.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5139507/mirime-do-zimni-recese-varuje-nemecky-ifo-nezlepsil-se-ani-vyhled-renomovaneho-institutu-pro-inflaci.html

5.9.2022 Agentura Moody´s: Úplné odstřižení od ruského plynu povede v eurozóně pravděpodobně k silné recesi a dalšímu nárůstu již tak vysoké míry inflace. Nejexponovanější firmy jsou v energeticky náročných sektorech, jako je chemický průmysl, automotive, zpracovatelský průmysl, s výraznou expozicí na země, které na ruský plyn spoléhají nejvíc (Reuters).

29.8.2022 V současnosti je velmi pravděpodobné, že eurozóna sklouzne do recese. To samo o sobě ale nesníží inflaci a Evropská centrální banka (ECB) by se příští měsíc měla rozhodnout pro velké zvýšení úrokových sazeb. Řekl to na sympoziu centrálních bankéřů v USA představitel ECB a šéf lotyšské centrální banky Mártiňš Kazáks (ČTK) 

25.8.2022 Pravděpodobnost recese americké ekonomiky na bázi vývoje výnosu na 2Y a 10Y americkém dluhopisu během 12 měsíců se dostala na hodnoty 51,8 - nejvyšší od dob dot com bubliny 1999 - 2000 (Bloomberg).

28.7.2022 Mezikvartální pokles americké ekonomiky ve 2Q22 dosáhl -0,9 %, očekáváno bylo +0,4 %. Americká ekonomika tedy mezikvartálně klesá dvě čtvrtletí za sebou, což je technická definice recese.

19.7.2022 Mezinárodní měnový fond (MMF) varoval před vážnou recesí ve východní Evropě včetně ČR v případě, že Rusko zavede embargo na dodávky plynu a ostatní země se s nimi nepodělí o své zásoby. Na svém webu o tom píše list Financial Times (FT). Recese by podle měnového fondu dolehla i na Itálii (ČTK)

17.7.2022 Ceny mědi na světových trzích prudce padají a klíčový výrobní kov prožil nejhorší týden letošního roku. Naposledy cena mědi takto výrazně padala v roce 2008. Náhoda? Nikoli, podle agentury Bloomberg aktuální pohyby na mědi znamenají nejsilnější potvrzení nadcházející recese a všeobecného zpomalení poptávky.

https://www.newstream.cz/money/med-zaziva-volny-pad-vyrobci-po-celem-svete-pocitaji-s-recesi?

12.7.2022 Podle průzkumu Bloombergu mezi ekonomy je riziko recese v příštích 12 měsících ve Velké Británii téměř 50:50 (Bloomberg) 

7.7.2022 Výhled světové ekonomiky se od dubna "výrazně zhoršil" a vzhledem ke zvýšeným rizikům nelze v příštím roce vyloučit globální recesi. Agentuře Reuters to včera řekla šéfka MMF Kristalina Georgievová. MMF podle ní v příštích týdnech již potřetí v tomto roce sníží svou prognózu globálního hospodářského růstu pro rok 2022. V dubnu MMF odhad letošního růstu světové ekonomiky snížil na 3,6 procenta z předchozí prognózy 4,4 procenta (ČTK) 

4.7.2022 Banka NOMURA uvedla, že očekává začátek propadu evropské ekonomiky v druhé polovině letošního roku, který bude pokračovat až do léta 2023. Celkový propad evropské ekonomiky odhaduje na 1,7 HDP. Evropa podle ní bojuje se "problémy, které jsou v základě globální, jako jsou růst cen energií a inflace, narůstající geopolitická rizika a nejistoty, což nás vede k tomu, že evropské ekonomiky budou čelit stejnému osudu jako americká, tedy recesi.

  • Ruská invaze na Ukrajinu "vytvořila panevropskou krizi" a pravděpodobnost recese je nejméně 40procentní. Ohroženo je zejména Německo, protože plynovod Nord Stream 1 kontroluje Rusko. Kvůli opravám se má plynovod odstavit 11. července na deset dní a ministr hospodářství Robert Habeck dal najevo strach, že by ho pak nemuselo chtít otevřít, což by mohlo vést k nedostatku plynu v zimě.
  • https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/evrope-hrozi-recese-s-propadem-17-procenta-varuje-nomura-40402100#d

3.7.2022 V posledních týdnech začaly ceny průmyslových kovů obchodovaných na londýnské burze silně klesat, ve druhém kvartále v průměru o čtvrtinu. To je největší propad od finanční krize 2008. Nejvíce spadl cín, o 38 procent. Ceny hliníku klesly téměř o třetinu a měď o pětinu. Její cena se v pátek dostala pod 8 tisíc dolarů za tunu, což je nejméně od začátku roku 2021.

Zároveň padají i světové burzy. Zažily nejhorší první pololetí v historii, když se jejich hodnota snížila o 20,9 procenta. Z kapitálových trhů se celkem vypařila astronomická suma okolo 13 bilionů dolarů, což v korunách představuje téměř 307 bilionů. Jen pro srovnání: tato částka by stačila na financování potřeb českého státu na více než 160 let.

Investoři už totiž mají jasno ohledně dalšího ekonomického vývoje. "Čeká se přinejmenším výrazné zpomalení, nebo dokonce recese v USA a Evropě," uvádí důvod poklesu Štěpán Pírko, ředitel fondu Bohemian Empire. Zpomalení ekonomiky by mělo za následek pokles poptávky po průmyslových kovech.

https://archiv.hn.cz/c1-67089980-strach-z-recese-srazi-ceny-kovu-i-svetove-burzy-z-kapitalovych-trhu-se-vyparilo-13-bilionu-dolaru 

30.6.2022 Předseda Rady dohledu ECB Andrea Enria říká, že ECB hodlá požádat banky v eurozóně, aby do svých podnikatelských plánů zapracovaly faktor možné recese a použily nový výpočet při schvalování návrhů dividend (Reuters) 

29.6.2022 Hlavní ekonomka Světové banky (SB) Carmen Reinhartová pochybuje, že se americké a světové ekonomice podaří vyhnout recesi, vzhledem k prudkému růstu inflace a úrokových sazeb a také vzhledem ke zpomalení tempa růstu v Číně. Snížit inflaci a zároveň zajistit ekonomice takzvané hladké přistání je z historického hlediska těžký úkol a riziko recese je v současné době jednoznačně žhavým tématem. Reinhartová to řekla v rozhovoru s agenturou Reuters.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5054687/hlavni-ekonomka-svetove-banky-pochybuje-ze-se-lze-vyhnout-globalni-recesi.html

22.6.2022 Recese na obzoru. Tempo růstu cen by podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka mělo zpomalit v druhé půli roku i kvůli ochlazení poptávky v ekonomice. ČNB čeká příchod recese. "Podle naší prognózy by měla ekonomika v druhém pololetí mírně poklesnout," uvedl guvernér.

Proinflační tlaky ale podle něj zůstávají. "Dál se zvyšuje napětí na trhu práce. Růst cen zůstal v prvním pololetí svižný," dodal guvernér. Kromě zdražování u dodávek energií a pohonných hmot teprve teď výrazně rostou i ceny potravin. Na pultech obchodů se už promítá nedávné rychlé zdražování zemědělských komodit. Podle OSN jsou aktuálně potraviny v reálném vyjádření nejdražší od 60. let minulého století.

Zvýšení sazeb, které provádí ČNB, se nicméně v ekonomice projevuje se zpožděním zhruba půldruhého roku. Vrchol inflace je tedy ještě před námi, a teprve v průběhu příštího roku by mohlo tempo růstu cen zvolňovat. Výrazně to tedy dopadne na masivní úspory obyvatelstva a firem, které ztrácí hodnotu.

  • Prudký nárůst sazeb má v ekonomice důsledky a výrazně rozvrací vztahy mezi dlužníky a věřiteli. Může činit problémy lidem, kteří hodlají refinancovat hypotéku nebo si vzít novou. Úrokové sazby se u nich totiž budou pohybovat kolem osmi procent. Ještě před rokem bylo přitom možné získat sazbu pod dvě procenta.

  • Zpomalí se i investiční aktivita firem, protože se řada projektů přestane vyplácet. Zadlužené firmy se mohou dostat do problémů.

  • Česká koruna, která pomáhá tlumit inflaci, přitom bude posilovat jen tehdy, když investorům nabídne vyšší zhodnocení než tradiční bezpečné měny, k nimž dolar, frank i euro patří. 

  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-sledujte-exguverner-cnb-komentuje-zvyseni-urokovych-sazeb-207006#

22.6.2022 Známý ekonom a profesor Newyorské a Yaleovy univerzity Nouriel Roubini vyvolal poplach svým úvodníkem ve Financial Times ohledně budoucnosti evropské ekonomiky. Roubini, označovaný jako "věštec krizí," který se mj. proslavil předpovězením finační krize v roce 2008 o dva roky dříve, varuje, že Evropa vážně riskuje, že se stane epicentrem nové fáze nestability globální ekonomiky. S profesorem Roubinim přineslo Echo na přelomu roku rozhovor. Německý ministr financí Christian Lindner už oznámil svým krajanům, že se mají rychle připravit na léta nedostatku. Mezitím se Američané chystají, že na krizí zmítané Evropě hezky vydělají.

  • Eurozóna je ovlivněna slabým potenciálním růstem a slabou tvorbou pracovních míst". Tvrdé přistání v reakci na inflaci by podle něj tyto problémy nejen prohloubilo, ale navíc by zesílilo obavy trhu ohledně udržitelnosti dluhu nebo rizika fragmentace.
  • Evropa tak riskuje, že se definitivně dostane do rotace kvůli kombinaci strukturální inflace spojené s vnějšími jevy, sebepoškozování a restriktivní měnovou politikou, která oslabuje růst, a absencí politického plánování. Velkým problémem se samozřejmě stává Itálie, vzhledem k nízkému potenciálnímu růstu, vysokým deficitům a obrovskému veřejnému dluhu.
  • Evropa by se mohla dostat do recese v řádu týdnů, ještě dříve, než bude v červenci zasedat Evropská centrální banka.
  • Ministr financí Christian Lindner (FDP). Němci se mají připravit na léta nedostatku. "Obávám se, že za pár týdnů či měsíců bychom mohli mít velmi znepokojivou situaci," řekl Lindner v pořadu televize ZDF "Heute journal." "Půjde o tři až čtyři, možná pět let nedostatku. A na to musíme najít odpověď," prohlásil. "Existuje riziko velmi vážné hospodářské krize kvůli prudce rostoucím cenám energií, kvůli problémům v dodavatelskými řetezci a také kvůli inflaci".
  • V nadcházejících týdnech budou v Evropě burzy tančit a král amerických hedgeových fondů Ray Dalio se svým fondem Bridgewater začal už úřadovat. Vsadil hodně na kolaps řady titulů starého kontinentu. Nyní Dalio vsadil 646 milionů dolarů proti francouzskému farmaceutickému gigantu Sanofi, 705 milionů dolarů proti francouzskému TotalEnergies a jednu miliardu dolarů proti ASM International, skutečnému evropskému "tichému gigantu," nizozemské strategické společnosti na trhu polovodičů. Na seznamu Dalia jsou ale další cíle, banka Santander, chemický koncern Bayer, pojišťovny AXA a Allianz a finanční skupina ING Group.
  • Hedgeový fond Bridgewater se pohybuje na samé hraně možných spekulací, využívá pákového efektu a s léty vypracovanou strategií nastupuje teprve tehdy, když propuká panika. Je to vysoké riziko, ale také vysoké možnosti výdělku v případě úspěšné sázky.
  • https://echo24.cz/a/SPSPk/ekonomicky-armagedon-evropa-roubini-lindner-nemci--leta-nedostatku-financial-times?

2.6.2022 V předpovědích odborníků dokonce nechybí ani apokalyptické vize o tom, že Evropu i Ameriku čeká největší ekonomický propad od druhé světové války. Přijít může ještě do prázdnin.

Proto také obyčejný spotřebitel žádá odpověď na otázku, co se slovem stagflace vlastně myslí. Není to obyčejná ekonomická recese, kdy hospodářský výkon oslabuje aspoň dvě čtvrtletí po sobě, jak Česko zažilo po příchodu pandemie před dvěma lety a předtím v letech 2011 až 2012. Obvyklá definice zní, že při stagflaci ekonomika nejen zpomaluje, ale zároveň rychle rostou ceny.

  • Taková je právě vyhlídka pro Česko. Podle předpovědí Ministerstva financí i České národní banky přestane ekonomika růst od prázdnin, zároveň se bude zdražovat meziročním tempem nejméně o deset procent. Stejný scénář stojí nejen před Českem a Evropou.

"Stagflace je nevyhnutelná," oznámil slavný ekonom Mohamed El-Erian Američanům v televizním vysílání Bloombergu a upřesnil: "Zaznamenali jsme zpomalování růstu a vidíme, že inflace zůstává vysoko." Přesto dosud není rozhodnuto, že ekonomika bude oslabovat dvě čtvrtletí po sobě, aby bylo možné mluvit o recesi. "Hospodářské recese se pravděpodobně dokážeme vyvarovat," míní El-Erian.

  • Samotné slovo stagflace ovšem zvláště v anglosaském světě vyvolává vzpomínku na sedmdesátá a osmdesátá léta minulého století. Také tehdy ji dvakrát po sobě vyvolaly ropné krize, kdy se cena základní suroviny znásobila vinou embarga, které na dodávky pro Ameriku vyhlásily státy Arabského zálivu. Potíže se stagflací tehdy vydržely přes dvě tříletá období.

Na rozdíl od El-Eriana zdůrazňuje, že se válečnou krizí odhaluje slabost západních ekonomik. Nejde jenom o závislost na ruské ropě a plynu, ale také na pracovní síle třetího světa. Zhoršením vztahů s Čínou a zpřetrháním globálních řetězců se jí však začne nedostávat a ve stárnoucí Evropě jí nepůjde nahradit. "Nabídka pracovních sil se začne zmenšovat a to vyvolá mzdovou inflaci," předpovídá Roubini. Staří Evropané a Američané na druhé straně přispějí ke stagflaci tím, že začnou utrácet své úspory, i když nebudou pracovat. Ve velkém se tak bude opakovat česká zkušenost z období covidu, kdy ceny vyhnalo nahoru přerozdělování ve prospěch zaměstnanců, kteří během lockdownů nepracovali.

Výčet Roubiniho končí připomínkou, že se vyspělé státy nedokázaly efektivně vypořádat s pandemií a nedaří se to ani u klimatické změny. To si vyžádá další náklady, které spotřebitel opět pozná ve vyšších cenách za energie a potraviny.

Z dalších scénářů dostupných mezi evropskými publicisty a ekonomy se zdá, že k epochální krizi nebude třeba ani vypínat plyn. Hospodářské noviny ohlásily Česku "krizi všech krizí", jíž vyvolá pouze stávající zdražování, které atakuje hranici 15 procent. Množí se zprávy o "apokalypse s energiemi", při níž tuzemský, ale třeba také německý spotřebitel zaplatí za plyn nebo elektřinu trojnásobek nebo čtyřnásobek dosavadní ceny. Po cenách za olej a pečivo, které vyrostly víc než o polovinu, se dá očekávat stejný vzestup také u mléčných výrobků, informuje Frankfurter Allgemeine Zeitung v článku "To nejhorší na domácnosti teprve dopadne".

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-v-lete-muze-prijit-nejhorsi-krize-od-valky-predpovidaji-ekonomove-204614# 

9.5.2022 Náhlé přerušení dodávek ruského zemního plynu by v Německu způsobilo hospodářskou recesi, která by byla srovnatelná s ekonomickými krizemi v letech 2009 a 2020, nebo dokonce ještě horší. Vyplývá to ze studie německého institutu pro makroekonomickou politiku IMK (ČTK)

6.5.2022 Bitcoin se propadl za jediný den téměř o sto tisíc korun, což představuje největší pokles od letošního února. Agentura Bloomberg uvedla, že to jde o reakci na sílící obavy z recese na finančních trzích. Výrazně totiž oslabily také americké akcie, například index technologického trhu Nasdaq klesl ve čtvrtek o pět procent.

Bitcoin se ještě ve čtvrtek obchodoval za 927 170 korun, v pátek se však kurz propadl až na 831 640 Kč. Tak slabý kurz měla nejznámější kryptoměna naposledy na konci února. Naopak na konci března se jedna virtuální mince obchodovala za 1 056 560 Kč. O moc lépe na tom nejsou ani další kryptoměny, řada z nich dokonce ztratila ještě více. Dvouciferný pokles kurzu je patrný například u virtuálních mincí Kyber Network, Waves, Axie Infinity, Curve DAO Tokeen, Kava.io či JasmyCoin.

Ethereum jakožto druhá nejznámější kryptoměna si ze čtvrteční hodnoty 68 250 Kč pohoršila v pátek na 62 740 Kč. Na konci března kurz etherea činil 77 960 Kč. Kryptoměny začaly ztrácet poté, co americká centrální banka (Fed) zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do rozmezí 0,75 procenta až jedno procento. Představuje to nejvyšší zvýšení úroků za posledních 22 let, podle řady ekonomů je to předzvěst nadcházející recese. V USA je nyní nejvyšší inflace za posledních 40 let. Pokud zásah Fedu z tohoto týdne inflaci nezbrzdí, bude muset banka sáhnout po drakoničtějších opatřeních.

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/clanek/obavy-z-recese-zasahly-svet-kryptomen-bitcoin-ztratil-100-000-kc-za-24-hodin-40396193#

26.4.2022 Narušení dodavatelských řetězců kvůli ukrajinské krizi povede k nedostatku hnojiv a připraví zemědělce o schopnost produkovat dostatek plodin, uvádí článek v německé publikaci Compact. Příští rok nás čeká jedna z největších potravinových krizí v historii lidstva," řekl Matthias Berninger, vedoucí oddělení v Bayer AG, nadnárodní chemicko-farmaceutické korporaci.

  • Jak poznamenal šéf Světového potravinového programu OSN David Beasley , nedostatek potravin vyvolá rozsáhlé migrační toky, proti nimž bude krize v roce 2015 "vypadat jako letní piknik". 
  • https://ria.ru/20220426/krizis-1785440196.html

9.4.2022 Riziko recese v eurozóně narůstá, inflace v eurozóně bude po zbytek roku vysoká a Evropská centrální banka pravděpodobně do konce roku zvýší depozitní sazbu. Alespoň tak to vidí ekonomové v průzkumu agentury Reuters. Inflace v eurozóně se minulý měsíc vyhoupla na 7,5 procenta, což je nejvíce od zavedení eura před dvaceti lety a zároveň vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky. Přestože se jedná doposud o rekordní hodnoty, svůj vrchol má podle odhadů ekonomů teprve před sebou. Válka na Ukrajině totiž nadále zvyšuje ceny potravin a energií, a vyšší růst cen se tak může zakořenit na delší dobu.

  • Zpřísnění měnové politiky by mohlo poškodit ekonomiku eurozóny, což říká i samotná centrální banka. V prvním čtvrtletí letošního roku byl podle ní ekonomický růst sotva kladný, zatímco ve druhém čtvrtletí bude téměř nulový.
  • Kvůli vysoké inflaci bude centrální banka rychleji omezovat nákupy dluhopisů v rámci svého podpůrného programu a ve třetím čtvrtletí ho zřejmě ukončí. Podle ekonomů zároveň přistoupí po více než deseti letech ke zvýšení sazeb. 
  • Je velmi pravděpodobné, že ekonomický dopad války bude mnohem horší, než se původně očekávalo.
  • Největší riziko pro ekonomiku eurozóny v příštích dvanácti měsících představuje další eskalace války na Ukrajině. Někteří z nich ale vidí mnohem větší riziko v propuknutí další vlny koronavirové pandemie.  
  • Je pouze otázkou času, kdy dojde k růstu mezd, které jsou klíčovým ukazatelem sekundárních inflačních dopadů.
  • Inflační spirála neboli cenově-mzdová spirála představuje začarovaný kruhový proces, ve kterém zvyšování mezd způsobuje zvyšování cen, což opět způsobuje zvyšování mezd.
  • Meziroční inflace bude podle ministerstva v Česku po zbytek letošního roku dvouciferná, přičemž kulminovat by měla ve druhém čtvrtletí nad 13 procenty. "Ke dvouprocentnímu inflačnímu cíli České národní banky by se přitom měla inflace přiblížit až v závěru příštího roku.
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-dopady-valky-budou-zrejme-vetsi-nez-se-cekalo-eurozone-hrozi-recese-197516#

7.4.2022 Podle amerického podnikatele a autora textů Roberta Kiyosakiho brzy přijde recese a americký dolar přijde o svůj status. Kiyosaki to uvedl v sérii tweetů, v nichž vykreslil pochmurný obraz americké ekonomiky. Zmínil inverzi na repo trhu, ke které došlo v roce 2008. Uvedl, že investoři musí být opatrní, protože se blíží recese a krach, a varoval, že slabé podniky a chamtiví investoři zkrachují.

Vyjádření přišlo poté, co byly výnosy dvouletých a desetiletých státních dluhopisů podle zveřejněných zpráv poprvé od roku 2019 inverzní. Mnoho účastníků trhu tuto situaci vnímalo jako možnou známku recese, zejména proto, že aktuální geopolitická situace na Ukrajině nejspíš nakonec ovlivní americký dolar. A protože je velkým problémem také inflace, měli by podle Kiyosakiho lidé uvažovat, co bude za 5 let hodnotnější.

  • Jako příklad uvedl konzervu tuňáka a minci se stříbrným orlem v hodnotě 25 USD a zeptal se, co z toho bude v roce 2027 cennější. Řekl, že pokud hodnota tuňáka do té doby vzroste na 25 USD, bude mít mince se stříbrným orlem hodnotu přinejmenším 250 USD. Dodal ale, že pokud bude konzerva tuňáka stát jen 25 USD, lidé budou dál chudí, protože 40 % Američanů má rezervy menší než 1 000 USD.

  • Kiyosaki doporučuje nakupovat víc zlata, stříbra, etherea a bitcoinu.

  • https://www.kurzy.cz/zpravy/644448-dolar-se-nejspis-brzy-propadne/

7.4.2022 Výnosová křivka u amerických vládních dluhopisů je na hraně inverze - výnosy dlouhodobějších dluhopisů jsou na úrovni výnosů krátkodobějších, či dokonce klesají pod ně. Jde o stav, který historicky nejednou věštil recesi a dnes se k tomuto tématu vrátím. I kvůli tomu, co věští Goldman Sachs a co ukazuje historické chování akcií po inverzi křivky.

GS v následujícím grafu ukazuje historické rozdíly mezi výnosy desetiletých a dvouletých vládních dluhopisů (sklon křivky), před recesí se skutečně dostávaly k nule či pod ní. Nyní jsme v podobné situaci a onou neobvyklou věcí je, jak dlouho by podle GS měla inverze křivky trvat. Podle grafu to totiž vypadá, že ještě v roce 2024 by měla panovat znatelná inverze a celkově by tak šlo o vývoj, který nenastal již řadu desetiletí: 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4963632/godman-sachs-predikuje-jednu-hodne-neobvyklou-vec.html

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...