Vrba

Vrba

V Česku roste druhů vrb, ale ne všechny jsou vhodné pro opakovaný řez tzv. na hlavu (pro využití dřeva jako paliva, materiálu na kompostování a na výrobu dřevní štěpky). Vrba bílá a vrba křehká jsou dostatečně produktivní na to, aby dobře snášeli pravidelný řez (forma kopicování) pro další využití dřevní hmoty. 

  • Rychle rostoucí vrby pro svůj růst potřebují dostatek vody a světla, poskytují v krajině ukryt pro spoustu živočichů a také chrání vodu a okolní půdy před slunečním zářením.

Vrby dobře snášejí i střídání zaplavení vodou a sucho, zejména vrba bílá i dlouhodobě. Vrby můžete  pěstovat na pozemcích podél vodních toků, vodních příkopů, nebo na okrajích vlhkých luk, vždy je ale důležité přihlížet k diverzitě druhů stromů a keřů a zajistit jejich pestrost v krajině s ohledem na místní podmínky (to je nevytvářet monokultury v podobě výsadby pouze vrb a ve stejnou dobu). Lze tak s využitím kopicování a řezu na hlavu i na podmáčeného pozemku najít užitek v podobě rychle-rostoucího palivového dřeva, štěpky na mulčování, či materiál pro provzdušnění půdy a přísadu do kompostu).

Pěstování, tak zvaných hlavatých vrb, je vhodné i na větších podmáčených plochách v kombinaci s jinými dřevinami. Od pradávna byly hlavaté vrby běžnou součástí hospodaření v zemědělské krajině, zejména v nivách řek, okolo rybníků, tůní, mokřadů a sezónních potůčků, kde nebylo možné díky zvýšené vlhkosti a nestabilitě půdy, využívat tuto plochu k zemědělským účelům. Bylo důležité chránit vodu okolní vegetací v krajině před přímým sluncem, aby nedocházelo k rychlému vysychání a nebyl narušen malý koloběh vody (Viktor Schauberger).

  • Hlavaté vrby přináší výhody nejen člověku, ale i přírodě. Pravidelně seřezávané vrby (není vhodné seřezávat všechny vrby najednou, ale postupně) se dožívají vyššího věku a díky puklinám, které se v nich řezáním a přirozeným růstem časem vytvoří, jsou důležitým úkrytem pro hmyz a ptáky. 
  • Velkou předností vrb je snadné množení řízkováním v lednu až březnu. Můžete si sami nařezat asi 20 - 30 centimetrů dlouhé řízky z jednoletých výhonů, ale mohou být i výrazně delší. Důležitý je zajistit řízkům dostatek vlhkosti pro jejich růst, zejména v době dlouhodobějšího sucha.
  • Množení můžete provádět tak, zapíchnete uříznutou větvičku přímo do místa (na dostatečně prosluněném místě), kde chce, aby vyrostla vrba. Průběh kořenění probíhá měsíc a je potřeba zajistit zálivku i v době sucha. Vrba nám sama ukazuje, kdy potřebuje doplnit vodu, zjistíte to podle vitality listů.
  • Nejvhodnější termín pro výsadbu řízku je v dubnu, květnu (před růstem listů) a nebo po opadu listů (na podzim. Řízky vysazujeme zhruba pět metrů od sebe, stačí pouze udělat do půdy otvor zapíchnutím tyčky o trochu většího průměru do hloubky cca 20 cm (podle délky řízku), a zapíchnout řízek do půdy tak, aby se nepoškodily pupeny a současně vyčnívaly 1-2 pupeny nad terén a následně řízek obsypte půdou, ušlapte a zalijte, pokud půda není dostatečně vlhká. Důležité je řízek oplotit proti okusu zvěři, pokud jste v extravilánu, na zahrádce to není nutné.
  • V dalších letech necháte kmínek vyrůst do výšky 1,5 -2 metrů tak, že několikrát ročně vylamujte, či zastřihujete mladé výhonky, které vyrůstají z kmínku. 
  • Vhodný termín, kdy je vhodné začít s ořezem stromu na hlavu je při dosažení průměru 6 -10 centimetrů. Následný termín seřezávání na hlavu volíme podle rychlosti růstu v sedmi až desetiletých letých intervalech. U mladších stromů méně často, u starších silnějších stromů je růst rychlejší, proto se  doba ořezu zkracuje.
  • O využití dřevin, včetně vrb, na zamokřených pozemcích píše i Jaroslav Svoboda (permakultura).
  • Dřeviny a keře se kterými lze výsadbu vrb kombinovat (např. olše, líska na zpevnění prudkých svahů a hrází rybníků, střemcha, topol, bříza, černý bez, rakytnik, švestka třešňová, trnka, hloh, atd.)

Ořezávané stromy - kopicování

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...