Ropa, "černé nebo tekuté zlato"

Černé zlato, zemní olej (míze země), (surová) nafta neboli ropa je hnědou až nazelenavou hořlavou kapalnou směsí uhlovodíků. Podle geochemie vznikla ropa již před mnoha miliony lety z odumřelých mořských mikroorganismů a drobných živočichů. Teoreticky můžeme říci, že ropa pořád vzniká, proces je stále stejný, ale z lidského hlediska považujeme období desítek milionů let za neslučitelný s dalšími úvahami a geologicky se tak hovoří o čase minulém. Z těchto důvodů se také ropa řadí mezi neobnovitelné zdroje.

Proces vzniku ropy je dlouhodobý a provází jej termogenický rozklad (rozklad organické hmoty pod vlivem tepla a tlaku). Organický materiál se postupem času za přítomnosti tepla (od 60 do 120 stupňů Celsia) a tlaku přemění na ropu. Samotná ropa je následně uložena pod nepropustnými vrstvami, obvykle od několika set metrů pod povrchem. Najdeme ale i úložiště, která jsou více jak 10 km pod zemským povrchem.

  • Ropa se využívá při 95 % produkci veškerých potravin.
  • Na každý notebook je potřeba ropa rovna čtyřnásobku jeho hmotnosti.
  • V celém světě se denně (2022) spotřebovává téměř 100 milionů barelů ropy. Z toho asi třetina připadá na OPEC, kde má hlavní slovo Saúdská Arábie. Ta těží kolem deseti milionů barelů denně. 
  • https://finex.cz/komodita/ropa/
  • https://www.tradecz.cz/ropa-komodita-pro-obchodovani-na-burze/

Zdanění u benzínu a nafty v Česku a v dalších zemí EU: https://www.finance.cz/532989-zdaneni-benzinu/?

Těžba ropy

Těžba ropy probíhá pomocí vrtů, ty mohou být mořské či zemské. Typicky se těžba ropného pole dělí na primární, sekundární a terciální. Při primární těžbě ropy se poměrně snadno vytěží cca 30 až 60 % daného vrtu. V tento moment nejsou potřebné pumpy, tlak je dostatečný na vyvěrání nebo se použije pomocný vrt, kterým se dodává potřebné médium.

Jakmile tento způsob nedostačuje, využije se sekundární způsob těžby, typicky těžba pomocí čerpání ropy. Tím získáme cca dalších 10 až 20 %.

Terciální způsob vyžaduje snížení viskozity zbývající ropy pro její snadnější vyčerpání. Lze tím dosáhnout na dalších 5-15 %, ale je to již velmi nákladné.

Těžba ropy závisí na zásobách ropy a finančních nákladech. Pokud je cena ropy nízká, tak se sekundární a terciální těžba nemusí vyplatit a zahájí se až v době, kdy cena ropy vzroste. Celosvětově má největší zásoby ropy Venezuela, Saudská Arábie, Kana, Irán, Irák, Kuvajt, Spojené arabské emiráty, Rusko, Libye, Nigérie, USA, Kazachstán, Čína, Quatar a Brazílie. 

  • Největšími producenty ropy jsou USA, Saúdská Arábie, Rusko, Kanada...
  • Největšími spotřebiteli ropy jsou USA, EU, Čína, Indie, Japonsko...
  • Největšími vývozci ropy jsou Blízký východ, Rusko, Saúdská Arábie, USA...

Druhy ropy

Ropa se obvykle dělí podle původu, ale můžete se setkat i na dělení dle hustoty (lehká - light, středně těžká a těžká - heavy), případně i dle obsahu síry na sladkou - sweet (obsahuje málo síry) a kyselou - sour (obsah nad 0,5 % síry). Typické je ale rozdělení dle původu a to na:

  • Brent: naleziště v Severním moři, ropa z Evropy, Afriky a Blízkého východu určená pro "západ".
  • WTI: West Texas Intermediate, severoamerická ropa.
  • Dubai: ropa pro asijso-pacifickou oblast.
  • Minas: těžká ropa z Dálného východu.
  • Tapis: lehká ropa z Dálného východu.
  • OPEC: mezivládní organizace sdružující 14 zemí exportujících ropu, skládá se z lehké i těžké ropy (v průměru je těžší než WTI i Brent a má i větší obsah síry).

Pod pojmem barel ropy si můžete představit 158,98 litrů (42 amerických galonů), v závislosti na druhu ropy může vážit od 97 do 167 kg.

Ropné šoky v historii:

V historii jsme mohli vidět silnou závislost cen ropy na vývoji ekonomiky. Mohli jsme zaznamenat i tzv. ropné šoky. Ropný šok je situace, kdy kvůli logistice nebo politice roste poptávka po ropě nad nabídkou, roste cena ropy, a to se projevuje na výstupech závislých na ropě. 

  • Říjen 1973 první ropný šok (vypukla válka mezi arabskými státy a Izraelem - Jomkipurská válka) . Trvalo to jen 17 dní, ale jeho důsledky zasáhly celý svět, když země na Blízkém východě vyvážející ropu oznámily, že nebudou prodávat palivo nikomu, kdo podporuje Tel Aviv - USA , Spojené království , Kanada a mnoho dalších. Toto embargo trvalo jen do března 1974, ale vyvolalo velké problémy nejen pro výše jmenované státy, ale změnilo i celý svět, ropě navždy přisoudilo zvláštní roli a změnilo její cenu: za rok se zčtyřnásobila a dosáhla 12 dolarů za barel), členové Organizace arabských zemí vyvážejících ropu vyhlásili ropné embargo, na konci embarga v březnu 1974 vzrostla cena ropy téměř o 400 %, z 3 USD za barel na téměř 12 USD po celém svět, Pád burzy cenných papírů v letech 1973-74 končí. 1973 22,30 $ (zavřelo se zlaté okno - USD přestal být krytý zlatem), Smithsoniánský systém se zhroutil (systém plovoucích měnových kurzu). Jomkipurská válka byla už pátou arabsko-izraelskou válkou od vzniku státu Izrael v roce 1948. Začala překvapivým útokem Sýrie a Egypta, zahájený v den největšího židovského svátku (jom kipur) 6. října 1973. Izraelcům se podařilo útok zastavit, a to z velké části i díky dodávkám zbraní z USA (podrobněji o válce zde).

    Arabské státy (Saúdská Arábie, Írán, Irák, Spojené arabské emiráty, Kuvajt a Katar) sdružené v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) ale využily konfliktu, ve kterém se západní svět postavil na stranu Izraele, k urychlení svého dřívějšího plánu. V říjnu 1973 se rozhodly prudce zvýšit ceny ropy. Rovněž uvalily embargo na země, které židovský stát podpořily. Cena ropy vystřelila již 16. října o 70 procent a 23. prosince o dalších 128 procent. Ropa tak od září podražila čtyřnásobně: z 2,90 se vyšplhala na necelých 12 dolarů. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-fotky-arabske-staty-uderily-zapad-do-slabin-i-tehdy-se-nastvaly-na-izrael-238474#

  • 1979 druhý ropný šok, odehrával se v roce 1979 s dopady až do poloviny osmdesátých let dvacátého století. Šok vznikl jako reakce na probíhající Íránskou islámskou revoluci. V USA se ceny ropy v té době až zdvojnásobily, a to na bezmála 40 dolarů za barel (cca 140 dolarů v dnešních cenách). Důsledkem byla zvýšená inflace v USA (11-12%) a úrokové sazby dosáhli až 20%.
  • V lednu 1999 dosáhla cena ropy výrazného minima 12 dolarů za barel, kdy asijská ekonomická krize snížila poptávku. Od této hodnoty cena ropy začala stoupat až na maximum 70,85 dolarů za barel 29. srpna 2005 v důsledku hurikánu Katrina 
  • 24.2.-9.3.2020 třetí ropný šok (ropná cenová válka vyvolaná Saúdskou Arábií), postupný pokles ropy o více jak 100 %.
  • Pondělí 20. dubna 2020 čtvrtý ropný šok se bezpochyby zapíše do historie burzovního obchodování a ne zrovna v tom nejlepším světle. Cena americké lehké ropy (WTI) se totiž propadla o neuvěřitelných 300 procent do záporných hodnot. Květnové kontrakty (tzv. futures) se vlivem zpomalení ekonomiky i posledního upisovacího dne dostaly do minusu 38 dolarů, což je vůbec poprvé od zavedení oficiálních statistik v roce 1946. Znamená to, že prodávající platí kupujícímu za to, že si o něj ropu vezme.
  • 2022 (24.2.2022 - konflikt na Ukrajině spustil proces pádu petrodolaru) souboj souboj civilizačních modelů a další důsledky sankcí vůči Rusku. Opravdový šok v Evropě však asi nastane v roce 2023.
  • Březen 2023

Ropné zásoby vydrží světu min.do roku 2061 (je to dáno novými technologiemi těžby a novými nalezišti a proto tento termín není konečný a bude se dále posouvat)  - jejich výše je cca 1,66bilionů barelů (zdroj: BPER), 6 z níže uvedených státu je členem OPEC (paradoxem je, že podle odhadů ze 70 roků minulého století mělo dojít k vyčerpání zásob ropy již dnes!!) . Současná denní spotřeba ropy se odhaduje okolo cca 85 milionů barelů (2019).

Odhaduje se, že OPEC, který dodává 40 % světové ropy (29,27 mil. barelů ropy denně), bude dodávat odhadem asi o 560 000 barelů denně více, než bude příští rok potřeba, kvůli nárůstu objemu americké břidlicové produkce. 

  • Energetická návratnost (ERoEI) ropy na Blízkém východě 30, ostatní ropa  10 - 30, zdroj: Cílek a Kašík 2007.
  • Celosvětové statistiky o ropě.
  • Od dubna května 2019 narůstá riziko vzniku "zástupných válek" ve Venezuele a Irán - Arabský poloostrov - společným jmenovatelem je ropa a USA, hrozí tzv. ropný šok, podobně jako v roce 1973, kdy cena ropy stoupla o 400 %.
  • Současně váznou dodávky ropy z těchto zemí: Venezuela a Irán (sankce USA), Liby.e
  • Pokud dojde ke zvýšení ceny ropu o 1 USD, znamená to pro ruskou pokladnu příjmy ve výši miliard dolarů. 
  • Klíčovým hráčem na trhu s ropou jsou Saudové, těží cca 11 milionů barelů denně (2018), takže není problém zvýšit produkci o 1 až 2 miliony barelů a jsou schopni rychle a pružně regulovat výrobu a ceny (cena kolem 70 USD za barel je pro Saudy optimální, mají vyrovnaný nebo přebytkový rozpočet, naopak vyšší cena totiž pomáhá konkurentům Saudů) v roce 2019 byli lídrem těžby USA s objemem cca 17 milionů barelů.
  • V poslední dekádě se ropná produkce USA více než zdvojnásobila na 12,3 milionu barelů za den, čímž ze země udělala největšího producenta ropy na světě. více
  • Mezní cena efektivity těžby ropy pro Rusko je 30-40 dolarů za barel, pro ropu z břidlic v USA je to 40 USD, pokryjí pouze režie.
  • Po ropě z 97 milionů barelů za den v roce 2018 stoupat do roku 2025 každoročně v průměru zhruba o milion barelů za den. Do roku 2040 se bude zvyšovat každoročně o zhruba 0,1 milionu barelů za den. V roce 2040 dosáhne hodnoty 106 milionů barelů za den. 
  • IEA očekává, že do roku 2040 bude na silnicích jezdit 330 milionů elektrických aut - zvýšila tedy svůj výhled z loňského roku o 30 milionů vozů. Tato auta nahradí spotřebu zhruba čtyři miliony barelů za den.
  • Největší nárůst těžby ropy předpokládá agentura se sídlem v Paříži ve Spojených státech (na 11 milionů barelů za den v roce 2035 z šesti milionů barelů za den v roce 2018), dále Iráku a v Brazílii. Podíl organizace OPEC a Ruska na produkci ropy klesne v následujícím desetiletí podle IEA na 47 procent. více
Zásobníky ropy
Zásobníky ropy

Světové ropné velmoci s největšími světovými zásobami (v mld. barelů)

Ropná krize v roce 1973 (ropa vzrostla ze 3 USD na 12 USD), saudská ropná společnost ARAMCO zřejmě zásoby ropy ve svých ložiscích nadhodnocuje zhruba dvojnásobně. Saúdská Arábie dokáže barel ropy produkovat i za 6 dolarů. Pokud bychom ale do ceny započetly sociální náklady, které ropa subvencuje, dostáváme se k 60 dolarům. (info.cz) Saudi Aramco říká, poptávka po ropě dosáhne svého vrcholu během 20 let (12.11.2019).

  • Venezuela                          301 sankce USA, snaha o svržení současného režimu, vznik                                                          konfliktu
  • Saudská Arábie                 266 klíčový hráč s ropou
  • Irán                                      158 +53 sankce USA, možná blokace Hormuzského průlivu -                                                             hrozí Válka v Perském zálivu, Čína je největším odběratelem ropy z Iránu (2018)
  • Kanada                                170 (náročná těžba, ropné písky, hranice rentability je někde mezi 60 -80 USD))
  • Irák                                       142
  • Kuvajt                                   101
  • Spojené arabské emiráty    98
  • Rusko                                   80
  • Libye                                    48 občanská válka
  • USA                                      36

"Škrtící body ropy", jako jsou Suezský kanál, Jihočínské moře, nebo Molucká úžina, kterými proudí velká část energetických surovin zejména pro Čínu, Japonsko a Koreu. 

Největší producenti ropy 2019:

  • USA 17,21 milionů barelů denně.
  • Rusko 11,58 milionů barelů denně.
  • Saudská Arábie 9,8 milionů barelů denně.

Největší denní produkci má Saudi Aramco, Rosněfť, Exxomobil, BP atd. více: https://archiv.ihned.cz/c1-66746640-napeti-na-trhu-s-ropou-nepolevuje

Ropa, zprávy z tisku:

13.3.2024 Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují. Za jejich růstem stojí obavy z potenciálních výpadků v dodávkách kvůli ukrajinským útokům na ruské rafinerie, známky silné poptávky po palivech i naděje, že americká centrální banka (Fed) v brzké době zahájí snižování úrokových sazeb. Severomořská ropa Brent krátce po 16:00 SEČ vykazovala narůst o téměř dvě procenta a nacházela se v blízkosti 83,5 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala zhruba 2,1 procenta a pohybovala se mírně nad 79 dolary za barel (Reuters)

13.3.2024 Kartel OPEC včera ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou předpověděl, že celosvětová poptávka po ropě se v letošním roce zvýší o 2,25 milionu barelů denně a napřesrok o 1,85 milionu barelů denně. Prognózy pro poptávku tak zůstaly stejné jako v únorové zprávě. OPEC dnes rovněž zlepšil odhad letošního vývoje světové ekonomiky (ČTK)

27.1.2024 Rusko stalo hlavním dodavatelem ropy do Číny. Rusko loni sesadilo z první příčky Saúdskou Arábii. Podle údajů čínského celního úřadu dodalo Rusko do Číny rekordních 107,02 milionu tun ropy, tedy 2,14 milionu barelů denně. To je mnohem více než další dva velcí vývozci, Saúdská Arábie a Irák. Čína je největším světovým dovozcem ropy a odmítá sankce na ruskou ropu uvalené Západem.

https://echo24.cz/a/HLGEz/zpravy-ekonomika-rusko-postavi-plynovod-sila-sibire-do-ciny?

22.1.2024 Rusko loni sesadilo Saúdskou Arábii z pozice hlavního dodavatele ropy do Číny. Podle údajů čínského celního úřadu dodalo Rusko do Číny rekordních 107,02 mil. tun ropy, tedy 2,14 mil. barelů denně. To je mnohem více než další dva velcí vývozci, Saúdská Arábie a Irák. Čína je největším světovým dovozcem ropy a odmítá sankce na ruskou ropu uvalené Západem (ČTK) 

10.1.2024 U příležitosti Future Mineral Forun konaném v saúdsko-arabském Rijádu pořádající Saúdská Arábie ocenila své surovinové rezervy mimo ropu a plyn nově celkově na cca 2,5 bilionu USD. V roce 2016 to bylo "jen" 1,3 bilionu USD. Země v posledních letech investovala do průzkumu surovin nemalé částky. Do surovinových rezerv království zahrnuje zlato, měď, zinek, fosfáty a vzácné zeminy. Vládní zdroje upřesnily, že v průběhu fóra země počítá s uzavřením kontraktů na cca 20 mld. USD. Počet udělených licencí souvisejících se zmíněnými rezervami jen za poslední 2 roky dosáhl cca 4500 případů.

https://www.kurzy.cz/zpravy/754565-saudi-temer-zdvojnasobili-hodnotu-svych-surovinovych-rezerv-na-cca-2-5-bilionu-usd/

7.1.2024 Saudi Aramco podle něj sníží cenu o 1,5-2 dolary za barel. Jak poznamenává agentura, spotřeba ropy obvykle klesá v únoru a březnu a rafinerie toto období využívají k uzavření některých závodů kvůli údržbě. Bloomberg také uvedl, že globální ceny ropy v roce 2023 poprvé od roku 2020 klesly. Cenový trh zatím ignoruje konflikt v pásmu Gazy a útoky Houthiů na lodě v Rudém moři. Cena ropy výrazně klesá po snížení snížila své ceny pro asijské zákazníky 2 USD za barel. Cena brentu klesá o 4 % na 75,6 USD, cena americké WTI odepisuje 4,6 % na 70,4 USD (Bloomberg) 

https://tass.ru/ekonomika/19685833

30.11.2023 Země OPEC+ se rozhodly v prvním čtvrtletí roku 2024 snížit dodávky ropy o více než 2 miliony b/d, z čehož 1 milion b/d připadne Saúdské Arábii, 500 tisíc b/d Rusku. Zbývající strany dohody sníží produkci ropy o dalších 700 tisíc b/d, řekl ruský vicepremiér Alexander Novak na televizním kanálu Rossija-24 .

"Byla přijata další rozhodnutí o dobrovolném snížení (dodávek a produkce ropy - pozn. TASS) ve výši více než 2 milionů barelů denně," uvedl. OPEC později oznámil, že celkový objem snížení produkce bude 2,2 milionu barelů denně. Saúdská Arábie sníží 1 milion b/d, Spojené arabské emiráty - 163 tisíc b/d, Kuvajt - 135 tisíc b/d, Kazachstán - 82 tisíc b/d, Alžírsko - 51 tisíc b/d, Omán - 42 tisíc b /d, Irák - 211 tisíc b/d.

https://tass.ru/ekonomika/19425999

31.10.2023 Širší konflikt na Středním východě by mohl přivodit silný růste cen ropy až k 150 USD za barel Brentu. Pokud by konflikt eskaloval, tak při "umírněné" verzi této eskalace by mohlo dojít k růstu ceny ropy ve 4Q směrem k 93-102 USD za barel. Při "střední" intenzitě rozšíření konfliktu zhruba na úrovni začátku války v Iráku v roce 2003 by se cena ropy mohla zvednout směrem ke 109-123 USD za barel. A při nejčernějším scénáři, který by svým rozsahem zhruba odpovídal arabskému ropnému embargu z roku 1973 by mohly ceny vyskočit až ke 140-157 USD za barel Brentu.

https://www.kurzy.cz/zpravy/747605-svetova-banka-sirsi-konflikt-na-strednim-vychode-by-mohl-privodit-silny-ruste-cen-ropy-az-k-150/


10.10.2023 Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dnes ve svém ročním výhledu zvýšila svou střednědobou a dlouhodobou prognózu poptávky po ropě. K uspokojení této poptávky bude podle organizace zapotřebí investovat 14 bilionů dolarů (325,1 bilionu Kč). Její odhad je v rozporu s jinými prognózami, například Mezinárodní agentury pro energii (IEA), podle níž by poptávka mohla dosáhnout vrcholu v tomto desetiletí.

  • Zpráva předpokládá, že celkový podíl OPEC na trhu s ropou vzroste do roku 2045 na 40 procent. Loni činil 34 procent. OPEC počítá s tím, že produkce ostatních těžařů začne od počátku 30. let klesat.
  • Šéf IEA Fatih Birol minulý týden řekl, že globální spotřeba uhlí, ropy a zemního plynu může dosáhnout vrcholu před rokem 2030. 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5604265/prognoza-opec-uspokojeni-poptavky-po-rope-si-vyzada-investice-14-bilionu-dolaru-do-roku-2045.html

5.10.2023 Ruská ropná společnost Lukoil půjčí ázerbájdžánské státní energetické společnosti SOCAR 1,5 miliardy dolarů (34,8 miliardy Kč). Ta v rámci širší dohody začne znovu ve své rafinerii SOCAR Turkey Aegean Refinery (STAR) na tureckém území znovu zpracovávat ruskou ropu. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters. Zúčastněné strany se k věci nevyjádřily (ČTK)

1.10.2023 Firmy tajně přečerpávají ruskou ropu z tankeru na tanker a zametají stopy, které by je mohly odhalit. Agentura Bloomberg jednu takou "výměnu" zaznamenala a podrobně popsala. Dva staré ropné tankery, těsně u sebe nedaleko řeckého pobřeží. Na globálním satelitním sledovacím systému se sice nezobrazují, ale přesto se k sobě minulý týden přiblížily. Proč? Tajně mezi sebou přečerpávaly ruskou ropu. Upozornila na to agentura Bloomberg.

Více než čtyřkilometrová odchylka mezi elektronickou a skutečnou polohou opravdu nebyla chybou, ale záměrným podvodem v rámci důmyslného systému, jehož cílem je udržet přísun sankcionovaného ruského paliva.

Tato praktika, která se označuje jako "spoofing", je poměrně jednoduchá. Úplně stačí, aby někdo někde měl hardware, který vysílá falešné signály o poloze. Skutečný vysílač plavidla mezitím jeho posádka vypne. Regulační orgány tuto taktiku odsuzují a lodě, které ji provozují, nesmí vplout do evropských přístavů, ne vždy ji však odhalí. V mezinárodních vodách je ovšem legální a společnosti tuto službu otevřeně nabízejí na internetu.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-byznys-komodity-dluhopisy-jak-obejit-protiruske-sankce-na-mori-to-jde-snadno-i-na-dohled-uradu-237453#

14.9.2023 Česko již několik měsíců jedná se společností Shell Deutschland o koupi podílu v ropné rafinerii MiRO v německém Karlsruhe. S odvoláním na čtyři nezávislé zdroje ze státní správy a energetiky to dnes uvedl web iROZHLAS.cz. Ministři financí a hospodářství nechtěli informace o jednání komentovat

9.8.2023 Těžba ropy ve Spojených státech se v letošním roce zvýší o 850.000 barelů denně na rekordních 12,76 milionu barelů denně. V roce příštím se bude těžba dál zvyšovat a dostane se na 13,09 milionu barelů denně. Ve své zprávě to uvedl americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA). (ČTK)

17.7.2023 Přední dodavatelé fosilních paliv jako BP, Shell a ExxonMobil letos ustupují od svých dřívějších slibů kolem snižování uhlíkových emisí a omezování produkce ropy a zemního plynu. Upozornil na to deník The Guardian, podle kterého se velké energetické společnosti snaží blokovat odklon lidstva od fosilních paliv, jejichž spalování způsobuje globální klimatické změny (ČTK) 

26.6.2023 Celosvětová poptávka po ropě vzroste na 110 milionů barelů denně asi za 20 let, což zvýší světovou poptávku po energii o 23 procent, uvedl v pondělí OPEC. "Ropa je v dohledné budoucnosti nenahraditelná," řekl generální tajemník organizace zemí vyvážejících ropu Haitham Al Ghais při historicky první konferenci Energy Asia, která se konala v malajském hlavním městě Kuala Lumpur.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5495603/opec-tvrdi-ze-poptavka-po-rope-dosahne-v-roce-2045-110-milionu-barelu-denne.html

13.6.2023 Ropa či nafta z Ruska dál proudí do světa, našla si způsob, jak překonat západní sankce. Surovinu vozí rostoucí tajuplná námořní flotila označovaná jako stínová nebo šedá. Čím déle tyto lodě vyplouvají na moře, tím více vyplouvají na povrch i informace o tom, kdo se na přepravě podílí a kdo na tom vydělává.

Podobné flotily v minulosti pomáhaly obcházet americké sankce uvalené na Írán nebo Venezuelu, tato nová ale funguje v mnohem větším měřítku. Podle analýzy výzkumné společnosti S&P Global Market Intelligence do ní patřilo koncem února 443 tankerů s tonáží větší než 10 tisíc tun. Celkový počet plavidel, která se do ní mohou nějakým způsobem počítat, se ale odhaduje na více než 1900, což je asi pětina světové flotily tankerů. 

Podle S&P Global vlastní největší část stínové flotily řecké firmy. Do ruských přístavů zajíždějí i plavidla s italskými, chorvatskými nebo americkými vlastníky, nicméně i analýza listu The Wall Street Journal ukazuje, že sedm řeckých rejdařských skupin zůstává mezi desítkou největších dopravců ruské ropy. Před válkou na Ukrajině měly řecké tankery asi třetinový podíl na pře­pravě ropy z baltských a černomořských přístavů, letos v březnu to bylo 42 procent.

Manažer S&P Global Market Intelligence Byron McKinney k tomu přidal, že pokud jde o země zapojené do sankcí, účastní se tohoto obchodu často i kyperské a maltské lodě. A informace CNN hovoří o mnoha plavidlech ve vlastnictví zřejmě fiktivních firem, a to z Dubaje nebo Hongkongu.

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/ruskou-ekonomiku-drzi-nad-vodou-i-tajemna-flotila-popluje-pr/r~01ecd2dc069e11eea25a0cc47ab5f122/?

24.5.2023 Dodávky ropy z Itálie pokryjí od roku 2025 potřeby České republiky, státní společnost Mero uzavřela dohodu s konsorciem firmy TAL na rozšíření Transalpinského ropovodu (TAL). Skončí tím závislost země na ruské ropě. Při dnešní návštěvě centrálního tankoviště ropy v Nelahozevsi na Mělnicku to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Projekt za 1,6 miliardy korun podle Fialy zvýší od začátku uvedeného roku kapacity ropovodu pro Česko o čtyři miliony tun ropy ročně, do země tak bude možné ropovodem dodat až osm milionů tun za rok. Náklady na rozšíření ropovodu zaplatí Mero.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5454506/dodavky-ropy-z-italie-pokryji-potreby-cr-mero-dohodlo-rozsireni-ropovodu-tal.html

14.4.2023 Škrty produkce ropy oznámené skupinou OPEC+ by mohly vést ke zhoršení deficitu dodávek očekávaném ve druhé polovině roku a dopadnout na spotřebitele i globální zotavení ekonomiky, uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA) (Reuters)

27.2.2023 Rusko začalo dodávat ropu z Kazachstánu ropovodem Družba přes Polsko do Německa. Dnes to podle ruských tiskových agentur oznámil ruský provozovatel ropovodů Transněfť. Dodávky do Polska jsou zastavené, tok ropy na Slovensko a do České republiky jižní větví ropovodu pokračuje bez přerušení, informovala agentura Reuters (ČTK)

14.2.2023 Celosvětová poptávka po ropě se v závěru loňského roku dostala nad úroveň z doby před příchodem pandemie covidu-19. Podle agentury AFP to vyplývá z údajů, které dnes ve své měsíční zprávě o situaci na trhu zveřejnila Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). V letošním roce navíc OPEC počítá s dalším růstem poptávky, zejména kvůli Číně. Globální poptávka po ropě v loňském čtvrtém čtvrtletí podle údajů OPEC dosáhla 101,17 milionu barelů denně, zatímco v roce 2019, tedy před příchodem pandemie, činila 99,76 milionu barelů denně (ČTK) 

  • Souhrnné zisky globálního ropného a plynárenského průmyslu se v loňském roce vyšplhaly asi na čtyři biliony dolarů, zatímco v posledních letech se pohybovaly v průměru kolem 1,5 bilionu dolarů za rok. Uvedl to dnes výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. K růstu cen přispěly geopolitické problémy, hlavně dopady války na Ukrajině (ČTK)

23.12.2022 Rusko by začátkem příštího roku mohlo v reakci na zavedení cenového stropu západními zeměmi snížit těžbu ropy o pět až sedm procent, tedy 500.000 až 700.000 barelů denně. Uvedl to dnes podle agentury Reuters ruský vicepremiér Alexandr Novak (ČTK)

20.12.2022 Ruská společnost Transněfť obdržela z Polska a Německa požadavek na dodání ropy. V ruské televizi Rossija 24 to v úterý řekl šéf Transněfti Nikolaj Tokarev, podle něhož se požadavek týká dodání ropy v příštím roce. Slova šéfa Transněfti jsou podle agentury Reuters v rozporu s postojem Varšavy, která v listopadu tvrdila, že ropu z Ruska nechce. Evropská unie na Rusko za jeho vojenskou invazi na Ukrajinu uvalila sérii sankcí a od 5. prosince zakazuje dovoz ruské ropy na tankerech.

  • Rusko nyní dodává ropu do zemí Evropské unie ropovodem Družba, který vede z Ruska do Běloruska, kde se dělí do dvou větví. Severní vede do Polska a Německa, jižní pak přes Ukrajinu do Maďarska. Ještě na ukrajinském území se ale jižní větev dál štěpí a ropa samostatně teče na Slovensko a do České republiky.
  • Na ruskou ropu přepravovanou ropovodem Družba se ale sankce nevztahují, protože bez této ropy se neobejdou země EU ve střední Evropě. 
  • Informované zdroje už dříve agentuře Reuters řekly, že Polsko se snaží získat v Německu podporu pro nápad, aby EU zavedla sankce na tu část ropovodu Družba, která prochází přes území Polska a Německa. Podle zdrojů to Poláci dělají proto, aby Varšava mohla příští rok odmítnout ruskou ropu a neplatit za to pokutu.  
  • Oni oznámili, že od 1. ledna z Ruska nebudou odebírat ropu. A my jsme teď obdrželi od polských spotřebitelů požadavek: dejte nám příští rok tři miliony tun a na prosinec 360 000 tun," řekl v úterý šéf Transněfti. "A Německo už předložilo požadavek na první čtvrtletí.
  • https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-polsko-a-nemecko-pry-pozadaly-rusko-o-ropu-40417977#
  • https://ria.ru/20221220/transneft-1839893485.html

16.12.2022 Administrativa USA plánuje podle úředního činitele koupit 3 mil. barelů ropy v rámci svého plánu doplnit strategické zásoby po historickém uvolnění 180 mil. barelů na zmírnění cen benzínu (Bloomberg) 

16.12.2022 Polská ropná a plynárenská společnost PKN Orlen hodlá zvýšit produkci zemního plynu a ropy v Norsku. Uvedl to dnes šéf podniku Daniel Obajtek na svém twitterovém účtu. PKN Orlen je majitelem českého Unipetrolu (ČTK)

13.12.2022 Ceny ropy vstoupily do aktuálního týdne růstem. Mohou za to obavy o dodávky kvůli uzavření důležitého ropovodu zásobujícího Spojené státy. Rusko navíc pohrozilo snížením těžby a uvolnění koronavirových omezení v Číně by mohlo znamenat zvýšení poptávky po pohonných hmotách. Z ropovodu Keystone minulý týden uniklo více než 14.000 barelů ropy, což byl nejvyšší únik v USA za téměř deset let. Společnost TC Energy po odhalení úniku ropovod uzavřela a obchodníci se obávají, jak dlouho jí bude trvat vyčištění a opětovné spuštění ropovodu (ČTK) 

7.12.2022 Dopravní zácpa u pobřeží Turecka má 26 tankerů z Kazachstánu, které nemohou projet Bosporem a Dardanelami. Informovala o tom 7. prosince agentura Bloomberg . "26 tankerů přepravujících více než 23 milionů barelů ropy z Kazachstánu v současnosti nedokáže proplout Bosporem a Dardanelami," uvádí zpráva.
Ropný strop: co by mohlo vyústit v zavedení cenového limitu pro suroviny z RuskaA proč toto opatření není tak bolestivé, jak by si EU přála. Již dříve, 5. prosince, Financial Times informovaly, že po zahájení restrikcí na ceny ruské ropy se u tureckého pobřeží vytvořila dopravní zácpa ropných tankerů .

  • Cena ropy Brent poprvé od roku 2021 klesla pod 77 dolarů za barel

https://iz.ru/1437296/2022-12-07/bloomberg-uznalo-o-probke-iz-26-tankerov-u-beregov-turtcii

4.12.2022 Rusko reaguje na snížený export ropy do Evropy prostřednictvím ropovodů. Nyní podle Financial Times začíná masivněji využívat námořní dopravu. V roce 2022 Rusko pravděpodobně nakoupilo přes 100 tankerů a začíná svou produkci více posílat do Číny či Indie. Reaguje tak i na zastropování cen ze strany G7 a EU. Se zprávou o masivním rozšíření ruské flotily tankerů přišla firma Braemar, která se specializuje na zprostředkovávání lodních kapacit. Nové tankery pro Rusko zaznamenávají prostřednictvím lodních registrů. V tomto roce stoupl počet podezřelých či anonymních registrací tankerů, které jsou v průměru staré 12 až15 let a jsou pár let před koncem životnosti. "Jsou to kupci, které jako dlouhodobí zprostředkovatelé neznáme. Jsme přesvědčeni, že většina těchto tankerů míří do Ruska," uvedl Anoop Singh. Rusko v roce 2022 podle údajů firmy takto pořídilo 29 supertankerů (VLCC), které jsou schopny nést náklad až 2 miliony barelů ropy. Dále 31 tankerů typu Suez, ty jsou schopny vézt milion barelů ropy. Nejvíce kusů tankerů - a to 49 - pořídilo Rusko třídy Aframax, které jsou schopny vézt až 700 000 barelů ropy.

Rusko tak reaguje na sílící tlak, především Evropy a zemí G7 na snížení závislosti na ruské ropě. Evropská unie se v minulých dnech připojila k sankcionování a zamezení vstupu do přístavů tankerům, které budou převážet ruskou ropu za cenu vyšší, než 60 dolarů za barel. Sankce začnou platit od pondělí. Přestože podle názoru například estonské premiérky Kaji Kallasové by Rusko pocítilo výrazněji až strop v rozmezí 30-40 dolarů za barel, některé státy EU navrhovaly strop 70 dolarů za barel. Důležitou součástí sankcí je také nemožnost evropských společností pojistit tankery, které nesplňují tyto limity. Většina světových pojišťovatelů tankerů však pochází ze zemí G7 a EU, připomíná Lukáš Kovanda.

  • Šéf ruské banky VTB Andrej Kostin nedávno uvedl, že Rusko do své ropné flotily potřebuje investovat přibližně 16 miliard dolarů. Podle analytiků oslovených Financial Times by Rusko potřebovalo k zachování současné hladiny exportu ropy 240 tankerů. Rusku však, i vzhledem k sankcím, 60 až 70 tankerů chybí. 

https://echo24.cz/a/Sqikq/zpravy-ekonomika-rusko-skupuje-na-trhu-tankery-ropu-posila-do-ciny-a-indie?

28.11.2022 Žádné palivo na světě není pro světovou ekonomiku tak důležité jako nafta. Pohání nákladní a osobní auta, autobusy, lodě a vlaky, ale také stroje ve stavebnictví, výrobě a zemědělství. Používá se také při vytápění domácností a vzhledem k vysoké ceně zemního plynu se na některých místech používá k výrobě elektřiny. V nejbližších měsících ale bude téměř každý region na této planetě bojovat s nedostatkem nafty, a to v době, kdy krize v zásobování téměř všech světových trhů s energie zhoršila inflaci a utlumila ekonomický růst. Důsledky mohou být obrovské, upozornila agentura Bloomberg. Cena nafty se na promptním trhu v newyorském přístavu v souvislosti s poklesem zásob a napjatým vývozem od začátku letošního roku zvýšila zhruba o 50 procent.

  • V USA jsou zásoby nafty a topného oleje pro toto roční období nejnižší za 40 let, kdy se tento údaj sleduje. Severozápadní Evropa se také potýká s nízkými zásobami, které by tento měsíc měly klesnout na minimum a do března příštího roku se snížit ještě více. Globální vývozní trhy jsou tak napjaté, že chudší země jako Pákistán jsou odstřiženy od trhu. 
  • A co je příčinou tohoto nedostatku? Dodávky ropy na trh jsou sice napjaté, velkým problémem je ale přeměna ropy na paliva, jako je nafta a benzin. Částečně je to důsledkem pandemie. Když pandemická omezení prudce snížila poptávku, rafinerské firmy zavřely některé ze svých nejméně ziskových provozů. Odklon od fosilních paliv také snížil investice do tohoto odvětví. Od roku 2020 se kapacita rafinerií ve Spojených státech snížila o více než jeden milion barelů denně. V Evropě snížily produkci rafinerií také stávky zaměstnanců a narušení lodní dopravy. 
  • Situace by se mohla dál zhoršit s blížícím se odklonem EU od ruských dodávek. Evropa je závislá na naftě více než jakýkoliv jiný region na světě. Podle údajů společnosti Vortexa se ročně do regionu dopraví zhruba 500 milionů barelů na lodích, z toho asi polovina je naložena v ruských přístavech. Spojené státy také zastavily dovoz z Ruska, které bylo minulou zimu důležitým dodavatelem na východní pobřeží. 
  • Dlouhodobý nedostatek nafty v celých Spojených státech je ale nepravděpodobný, protože země je čistým vývozcem tohoto paliva. Lokální výpadky a prudký nárůst cen však budou pravděpodobně častější. Spotřebitelé na severovýchodě USA budou mít i v tom nejlepším případě tuto zimu nejvyšší účty za energie za poslední desetiletí. Severovýchod USA je nejhustěji osídlený kout, kde teploty v zimě klesají pod bod mrazu, a je tak nejvíce závislý na topném oleji pro udržení tepla v domácnostech.
  • Od února sankce EU zakážou dodávky ropy z Ruska po moři.  Evropa stále dováží obrovské množství nafty z Ruska, ale také ze Saúdské Arábie, Indie a dalších zemí. Podle společnosti Vortexa byl říjnový dovoz po moři nejvyšší nejméně od začátku roku 2016. Problémy zhorší také zimní mrazy v Evropě. Podle poradenské společnosti Wood Mackenzie se očekává, že v březnu klesnou zásoby v celé severozápadní Evropě nejníže od roku 2011.
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5241953/bloomberg-hrozi-nedostatek-nejdulezitejsiho-paliva-dotkl-by-se-vseho.html 

26.11.2022 Žádné palivo na světě není pro světovou ekonomiku tak důležité jako nafta. Pohání nákladní a osobní auta, autobusy, lodě a vlaky, ale také stroje ve stavebnictví, výrobě a zemědělství. Používá se také při vytápění domácností a vzhledem k vysoké ceně zemního plynu se na některých místech používá k výrobě elektřiny. V nejbližších měsících ale bude téměř každý region na této planetě bojovat s nedostatkem nafty, a to v době, kdy krize v zásobování téměř všech světových trhů s energie zhoršila inflaci a utlumila ekonomický růst. Cena nafty se na promptním trhu v newyorském přístavu v souvislosti s poklesem zásob a napjatým vývozem od začátku letošního roku zvýšila zhruba o 50 procent. Odborník na energetiku z Bakerova institutu pro veřejnou politiku při Riceově univerzitě Mark Finley odhaduje, že ve Spojených státech růst cen nafty bude znamenat pro ekonomiku dodatečné náklady 100 miliard dolarů (2,4 bilionu korun).

"Všechno, co se v naší ekonomice pohybuje, je spojeno s naftou," uvedl Finley. "Přesun je jedna věc. Další je, že lidé by mohli případně zmrznout." V USA jsou zásoby nafty a topného oleje pro toto roční období nejnižší za 40 let, kdy se tento údaj sleduje. Severozápadní Evropa se také potýká s nízkými zásobami, které by tento měsíc měly klesnout na minimum a do března příštího roku se snížit ještě více. Globální vývozní trhy jsou tak napjaté, že chudší země jako Pákistán jsou odstřiženy od trhu.

  • A co je příčinou tohoto nedostatku? Dodávky ropy na trh jsou sice napjaté, velkým problémem je ale přeměna ropy na paliva, jako je nafta a benzin. Částečně je to důsledkem pandemie. Když pandemická omezení prudce snížila poptávku, rafinerské firmy zavřely některé ze svých nejméně ziskových provozů. Odklon od fosilních paliv také snížil investice do tohoto odvětví. Od roku 2020 se kapacita rafinerií ve Spojených státech snížila o více než jeden milion barelů denně. V Evropě snížily produkci rafinerií také stávky zaměstnanců a narušení lodní dopravy.
  • Situace by se mohla dál zhoršit s blížícím se odklonem EU od ruských dodávek.  Od února sankce EU zakážou dodávky ropy z Ruska po moři. Tyto ruské barely bude nutné nějak nahradit, aby ekonomika regionu fungovala jako dnes. 
  • Dlouhodobý nedostatek nafty v celých Spojených státech je ale nepravděpodobný, protože země je čistým vývozcem tohoto paliva. Lokální výpadky a prudký nárůst cen však budou pravděpodobně častější. Spotřebitelé na severovýchodě USA budou mít i v tom nejlepším případě tuto zimu nejvyšší účty za energie za poslední desetiletí.
  • https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/s-nedostatkem-nafty-bude-bojovat-cely-svet-dusledky-mohou-byt-obrovske-pise-bloomberg-1395144?  

15.11.2022 Ruská raketa zasáhla transformátor na severu Ukrajiny. V důsledků toho byly pozastaveny dodávky ropovodem Družba. Dodávky ropovodem Družba, kterým ropa proudí do Maďarska, Česka a na Slovensko, byly dnes dočasně pozastaveny poté, co ruská raketa zasáhla transformátor na severu Ukrajiny u běloruských hranic. Uvádí to maďarská média a petrochemická společnost MOL. Rusko dnes podle ukrajinských představitelů podniklo ještě silnější vzdušné útoky na ukrajinskou energetiku než 10. října.

  • Více než sedm milionů ukrajinských domácností je po dnešních ruských útocích na ukrajinská města a energetickou infrastrukturu bez elektřiny, oznámil podle agentury Ukrinform zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Údery poškodily 15 energetických zařízení, výpadky proudu se týkají téměř 20 oblastí včetně metropole Kyjeva. 
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-dodavky-ropovodem-druzba-stoji-jeho-transformator-zasahla-ruska-raketa-219270#

14.11.2022 OPEC už popáté od dubna snížila odhad růstu světové poptávky po ropě na letošní rok. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu dnes jako faktory snížení zmínila mj. vysokou inflaci a zvyšování úrokových sazeb. Organizace počítá s růstem o 2,55 mil. barelů denně, což je o 2,6 %, respektive o 100.000 barelů méně než v předchozí prognóze. OPEC zhoršil i výhled na příští rok.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5225319/opec-popate-od-dubna-snizil-odhad-rustu-poptavky-po-rope-na-letosni-rok.html

8.11.2022 Ropné společnosti v Kazachstánu začaly testovat alternativní trasy pro dodávky ropy do Evropské unie, a to včetně trasy přes kaspický přístav Aktau do ropovodu Baku-Tbilisi-Ceyhan (zvaný BTC).

Nové trasy by umožnily firmám míjet tranzit přes ropovod Caspian Pipeline Consortium (CPC), spojující ropná pole na západě Kazachstánu s ruským přístavem Novorossijsk na pobřeží Černého moře. Prostřednictvím ropovodu CPC se loni vyvezlo 54 milionů tun ropy kazachstánské lehké ropy CPC Blend, což znamená 1,2 milionu barelů denně. Přes terminál v ruském přístavu Novorossijsk dosud proudí 80 procent ropy vyvážené z Kazachstánu.

Manipulační kapacita ropovodu je 67 milionů tun ročně. Jeho délka je přes 1500 km a vedle Transněfti jsou dalšími akcionáři KazMunayGas (19 procent), Chevron Caspian Pipeline Consortium Company (15 procent), LUKARCO (12,5 procenta), Mobil Caspian Pipeline Company (7,5 procenta), Rosněfť-Shell Caspian Ventures Limited (7,5 procenta) a Eni International (dvě procenta).

Ropovod BTC se táhne v délce 1760 kilometrů. Denně jím na trase od Kaspického moře přes Gruzii do terminálu v Ceyhanu na středomořském pobřeží Turecka může protéct až milion barelů ropy. Přepravuje hlavně ázerbájdžánskou ropu, která je velmi kvalitní.

Ropovod zahájil provoz v roce 2006 a je první, kterým teče ropa těžená v oblasti Kaspického moře a neprochází ruským územím. Hlavním akcionářem s podílem 30,1 procenta je britská společnost BP. Ázerbájdžánská státní ropná firma Socar drží 25 procent. Dalšími akcionáři jsou americké firmy Chevron a ConocoPhillips, norský StatoilHydro, italská Eni a francouzský Total.

Vývoz kazachstánské ropy představuje více než jedno procento světových dodávek, čili okolo 1,4 milionu barelů za den. Po 20 let se přepravovala ropovodem CPC do Novorossijsku a na světový trh.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-blizky-a-stredni-vychod-prezident-kazachstanu-naridil-zvetsit-prepravu-ropy-trasou-obchazejici-rusko-40413868#

28.10.2022 V některých částech Evropy podle šéfa španělské ropné rafinerie Repsol SA začíná být nedostatek paliva. Na vině je prý ztráta dodávek ruské nafty spolu s přerušením výroby pohonných hmot ve Francii, píše agentura Bloomberg.

  • Měl na mysli kategorii ropných produktů, do které patří nafta, topný olej a letecké palivo. "V příštích měsících je možné, že uvidíme vysoké ceny nafty. 
  • K mimořádně napjatému trhu letos přispělo Rusko, a to jak kvůli pravděpodobnosti nižších dodávek, tak rozhodnutím některých společností používat naftu namísto  drahého zemního plynu. Nedostatek zásob mají také Spojené státy.  
  • Od začátku února budou navíc sankce EU zakazovat dodávky téměř všech rafinovaných ropných produktů po moři - včetně nafty - z Ruska, které je největším zahraničním dodavatelem v regionu.
  • https://echo24.cz/a/S3U68/zpravy-zahranici-nafta-v-eu-misty-dochazi-rusko-sankce?

25.10.2022 Svět zasáhla první skutečně globální energetická krize. Na konferenci v Singapuru to dnes prohlásil výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Napjatá je podle něj především situace na trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG), poukázal ale i na velké producenty ropy, kteří snižují těžbu. Svět se podle něj i přes cenové stropy neobejde bez ruské ropy.

18.10.2022 Spojené arabské emiráty považují dohodu největších těžařů ropy OPEC+ o snížení těžby za správné technické rozhodnutí, které bylo učiněno jednomyslně a nijak nesouvisí s politikou. Řekl to dnes ministr energetiky SAE Suhajl Mazrúí. Dohoda o snížení těžby se stala terčem kritiky ze strany Washingtonu, který má obavy z vysokých cen ropy. Bílý dům rovněž obvinil Saúdskou Arábii, že některé země k podpoře dohody o snížení těžby tlačila (ČTK) 

13.10.2022 Saúdská Arábie odmítá kritiku, která se na zemi snesla po rozhodnutí skupiny OPEC+ z minulého týdne snížit těžbu ropy. Kritika podle ní není založená na faktech a snížení těžby je v zájmu spotřebitelů i producentů, uvedlo saúdské ministerstvo zahraničí v prohlášení.
Rozhodnutí OPEC+ bylo přijato na základě konsensu a zohlednilo rovnováhu nabídky a poptávky. Jeho cílem bylo zohlednit nestabilitu na trhu, píše se v prohlášení. Skupina OPEC+ zahrnuje členy Organizace zemí vyvážejících ropu a jejich spojence v čele s Ruskem. 

  •  Krok OPEC+ vyvolal ve Washingtonu obavy z možného zvýšení cen benzinu před listopadovými volbami, v nichž se Bidenovi demokraté budou snažit udržet kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů a Senátem.
    V prohlášení se uvádí, že USA žádaly, aby OPEC+ své rozhodnutí o měsíc odložil.
    Podle Saúdské Arábie však všechny ekonomické analýzy naznačily, že odložení o měsíc by mělo negativní ekonomické důsledky.
  • Saúdská Arábie rovněž uvedla, že své vztahy se Spojenými státy považuje za strategické a zdůraznila význam vzájemného respektu, napsala agentura Reuters. 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5184065/duvody-snizeni-tezby-skupinou-opec-byly-ciste-ekonomicke-tvrdi-saudove-vuci-namitkam-usa.html

8.10.2022 Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, který převádí provoz projektu na těžbu ropy a zemního plynu Sachalin 1 na nově vytvořený ruský podnik. Dekret dává ruské vládě právo rozhodnout, zda si na ruském Dálném východě budou moci zachovat své podíly zahraniční firmy. Informovaly o tom agentury Reuters a Bloomberg. Projekt doposud provozovala americká společnost ExxonMobil, která v něm vlastní třicetiprocentní podíl.

ExxonMobil již začátkem srpna uvedl, že se chystá převést svůj podíl na "jinou stranu". Jeho partnery v projektu jsou ruská firma Rosněfť, indická ONGC Videsh a japonská Sodeco.

Těžba ropy v rámci projektu Sachalin 1 před zahájením ruského útoku na Ukrajinu dosahovala 220 tisíc barelů denně, letos v červenci však klesla na pouhých 10 tisíc barelů denně, píše Reuters.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-putin-podepsal-dekret-ktery-prevadi-projekt-sachalin-1-pod-ruskou-spravu-216400#

5.10.2022 Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem sníží produkci ropy o dva miliony barelů denně. Ministři členských zemí skupiny označované OPEC+ se na tom dnes podle zdrojů agentury Reuters dohodli na své pravidelné měsíční schůzce. Je to mnohem výraznější snížení, než se čekalo, analytici nejčastěji hovořili zhruba o jednom milionu barelů.

  • V celém světě se denně spotřebovává téměř 100 milionů barelů ropy. Z toho asi třetina připadá na OPEC, kde má hlavní slovo Saúdská Arábie. Ta těží kolem deseti milionů barelů denně. 
  • Výrazné snížení produkce podle očekávání rozladilo Spojené státy, které chtějí, aby se na trh dostávalo více ropy. Mluvčí Bílého domu John Kirby řekl, že Spojené státy musejí být na skupině těžebních zemí OPEC+ a obecně na zahraničních producentech ropy méně závislé.
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5173187/opec-a-spojenci-snizi-produkci-ropy-vyrazne-vic-nez-se-cekalo.html 
20.9.2022 

S přihlédnutím k tomu, že organizace nespěchá s dalším zvyšováním produkce, a to jak kvůli objektivním problémům s těžbou v Nigérii, Iráku a dalších zemích, tak kvůli neochotě účastníků příliš potlačovat cenu ropy, je značná pravděpodobnost návratu ukazatelů světové nabídky na trh na úrovně z ledna až února 2022, což při mnohem větší poptávce nevyhnutelně povede k růstu cen. Nejvíce budou trpět evropští spotřebitelé.

Uhlovodíky z břidlicových ložisek, vyvinuté díky technologiím frakování, umožnily Spojeným státům stát se čistým vývozcem plynu a zajistit náhradu dovozu ropy o téměř 90 %. Produkce ropy v USA roste téměř deset let a tento proces se zdál být nekonečný, zvláště když bylo možné zajistit její růst v mnohem obtížnějších podmínkách z hlediska tržních cen. I při 50 dolarech za barel zvýšili američtí producenti břidlic produkci, logicky to zvládnou ještě více za 80-100 dolarů.

  • Šéf investiční skupiny Quantum Energy Partners, Wil Van Lo, tento týden řekl, že by se neměla očekávat žádná pomoc v oblasti ropy nebo plynu ze strany USA proti EU. Souhlasili s ním i další manažeři v oblasti ropy a zemního plynu v Americe . Během tohoto roku dodávky uhlovodíků z USA do EU neustále rostou. Například za prvních pět měsíců letošního roku vývoz ropy přes Atlantik poprvé v historii překonal dodávky přes Tichý oceán asijským spotřebitelům - 213 milionů barelů proti 191. V tuto chvíli však zřejmě limity tohoto růstu byly vyčerpány.  Produkce ropy v USA se stále nevrátila na historické maximum 13 milionů barelů denně, kterého bylo dosaženo v předvečer pandemie koronaviru . Nyní je toto číslo asi 12,1 milionu barelů denně as dalším nárůstem dochází k potížím. To lze posoudit podle počtu vrtných míst. Od začátku roku vzrostl ze 480 na 600, ale poslední dva měsíce kolem této hranice stagnuje. Produkci skutečně zvyšují jen ropné velké společnosti jako ExxonMobil a Chevron, zatímco malé a střední firmy, které byly hlavní hybnou silou břidlicové revoluce, se raději rozhodly zpomalit.
  • Proč neinvestovat do výroby a vývoje? Investoři to nechtějí dělat. Důvodů je mnoho: za prvé si mnozí nejsou jisti, že růst cen ropy potrvá dlouho, existují podezření na jejich nový kolaps po příští krizi. Za druhé, aktivita ESG stále neutichá, což znamená, že se společnosti bojí podléhat novým omezením jak ze strany aktivistických investorů, kteří obhajují bezuhlíkovou ekonomiku (a tedy proti ropě a plynu), tak ze strany státu, který po Joe Bidenovi přišel k moci, to bylo naprosto nepřátelské k ropným dělníkům. Například zákaz vrtání na spolkových pozemcích ještě nebyl zrušen. A konečně, předchozí cyklus růstu s pákovým efektem z let 2013-2019 skončil pro mnoho společností smutně, protože zkrachovaly a nebyly schopny odolat kombinaci nízké nebo dokonce záporné ziskovosti a vysoké páky. Olejáři, kteří se spálili v mléce, nyní foukají vodu, snaží se podnikat konzervativně a fixovat zisky.

  • Prognózy nárůstu těžby ropy v Americe o milion barelů denně v roce 2022 i 2023 se zřejmě nenaplní. Vezmeme-li v úvahu skutečnost, že Spojené státy také "přečerpávají" svou strategickou rezervu, která je minimálně na 40 let, není vyloučena možnost nového prudkého zvýšení cen všech druhů paliv v Americe. ven. V takové situaci už nebudeme mluvit o zvýšení exportu, ale o jeho zákazu.

  • https://iz.ru/1396705/dmitrii-migunov/bezuglerodnaia-podderzhka-ssha-ne-smogut-uvelichit-eksport-nefti-v-es

19.9.2022 Nahradit dodávky ruské ropy bude pro západní země pravděpodobně velmi obtížný úkol. Omezení vývozu ruské ropy může vést k velkému a dlouhodobému růstu cen produktů souvisejících s ropou a může mít negativní dopad i na další oblasti, jako zemědělství a průmysl, protože zvýší ceny potravin a elektřiny. Uvedla to ve své dnešní prognóze Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (ČTK) 

22.8.2022 Turecko od začátku letošního roku více než zdvojnásobilo dovoz ruské ropy. S odkazem na své záznamy to dnes uvedla společnost Refinitiv Eikon. Ankara zatím zvýšila dovoz nad 200.000 barelů ropy denně, zatímco loni ve stejném období činil 98.000 barelů denně (ČTK)

22.8.2022 Evropu čekají další problémy kolem zásobování energiemi z východu. Poškozen je totiž ropovodní systém, který do EU přivádí ropu z Kazachstánu přes Rusko. Provozovatel ropovodu Caspian Pipeline Consortium (CPC) uvedl, že vývoz ze dvou z celkem tří kotevních bodů terminálu v Černém moři byl pozastaven (ČTK)

11.8.2022 Zastropování cen ruské ropy může fungovat jen po zapojení dalších zemí mimo skupinu velkých ekonomik G7, jednání ale pokračují. Dnes to na tiskové konferenci řekl německý kancléř Olaf Scholz (ČTK)

11.8.2022 Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zvýšila odhad růstu poptávky po ropě na letošní rok o 380.000 na 2,1 milionu barelů denně. Uvedla to dnes ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu. Jedním z důvodů je podle ní fakt, že ropa částečně nahrazuje drahý zemní plyn. Na trh ale zároveň nepříznivě působí obavy z hospodářské recese. Více ropy, než se předpokládalo, nadále těží a vyváží Rusko.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5102028/iea-zvysila-odhad-poptavky-po-rope-ktera-z-casti-nahrazuje-drahy-plyn.html

11.8.2022 

17.7.2022 Americký prezident Joe Biden nedokázal při své návštěvě Saúdy přesvědčit, aby se zavázali k výraznějšímu navýšení těžby ropy. Klíčový cíl jeho výpravy do blízkovýchodního regionu zůstal nenaplněn. Což pro Česko znamená hlavně jedno: pohonné hmoty moc zlevňovat nebudou, ba dokonce i citelně zdraží.

https://www.newstream.cz/money/lukas-kovanda-biden-u-saudu-nepochodil-hrozi-dalsi-zdrazovani-ropy? 

Prostřednictvím ropovodu CPC se loni vyvezlo 54 milionů tun, tedy denně 1,2 milionu barelů, kazašské lehké kyselé ropy CPC Blend. Přes terminál v ruském přístavu Novorossijsk proudí 80 procent ropy vyvážené z Kazachstánu. Manipulační kapacita ropovodu je 67 milionů tun ročně. Jeho provoz byl letos již jednou přerušen kvůli poškození zařízení černomořského terminálu.

CPC je jediným ropovodem pro vývoz ropy na ruském území, který není plně vlastněn ruskou firmou Transněfť. Ta vlastní v konsorciu podíl 24 procent. Dalšími akcionáři jsou mimo jiné kazašská firma KazMunayGas či americké firmy Chevron a Exxon. Jeho délka je přes 1500 km.

https://www.e15.cz/zahranicni/rusky-soud-naridil-preruseni-provozu-ropovodu-cpc-z-kazachstanu-1391432?

2.7.2022 Analytici z JP Morgan Chase, jedné z největších amerických bank, předpovídali, že ceny ropy by mohly dosáhnout 380 dolarů za barel, pokud Rusko výrazně omezí produkci ropy v reakci na západní sankce. Tento názor vede v pátek agentura Bloomberg .

  • Skupina sedmi národů pracuje na složitém mechanismu k omezení ceny ruské ropy ve snaze utáhnout šrouby válečné mašinérii Vladimira Putina na Ukrajině. Ale vzhledem k robustní fiskální pozici Moskvy si národ může dovolit snížit denní těžbu ropy o 5 milionů barelů, aniž by nadměrně poškodil ekonomiku.
  • Analytici se domnívají, že Rusko k takovému kroku může přistoupit, pokud ceny ruské ropy omezí USA a EU. V komuniké přijatém na konci summitu G7 v Německu lídři Skupiny sedmi slíbili, že zváží možnost omezení cen ruské ropy zákazem poskytování služeb pro její přepravu po moři, pokud její cena překročí strop. dohodnuté mezinárodními partnery."  
  • Snížení denních dodávek o 3 miliony barelů by posunulo referenční ceny londýnské ropy na 190 dolarů, zatímco nejhorší scénář 5 milionů by mohl znamenat "stratosférických" 380 dolarů.
  • https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-07-01/jpmorgan-sees-stratospheric-380-oil-on-worst-case-russian-cut
  • https://tass.ru/ekonomika/15104645
  • Benzín a nafta v Česku by stály takřka 90 korun za litr, přesněji přibližně 88 korun za litr. Předpokládá to, že by jak spotřební daň, tak DPH, tak i marže rafinérií a čerpacích stanic byly na nynější úrovni. A na nynější úrovni by byl také kurs koruny k dolaru," uvedl Kovanda. "Přitom pokud by opravdu na ruskou odvetu došlo, lze předpokládat spíše další oslabení koruny vůči dolaru, jež by cenu pohonných hmot dostalo do pásma od 90 do 100 korun za litr," 
  • https://echo24.cz/a/S8Z5P/cena-ropy-pohonne-hmoty-rusko-g7-valka?
  • Spojené státy se těší na pokrok v jednáních o omezení cen ropy z Ruska včas před návštěvou americké ministryně financí Janet Yellenové v Asii, která začíná cestou do Tokia ve dnech 12. až 13. července. V rozhovoru, který v sobotu zveřejnil deník Nikkei. "Existují dobré důvody připojit se k cenovým stropům, protože sníží cenu ropy. Všechny země, které nakupují ropu od Ruska, z toho budou mít prospěch," řekl Nelson. Navíc je to podle něj výhodné i pro státy, které se ke zmíněnému mechanismu nepřipojí. Země G7 zváží možnost omezení cen ruské ropy zákazem poskytování služeb pro její přepravu po moři, pokud její náklady překročí strop.
  • Embargo uvalené Evropskou unií a Spojenými státy na nákup ruské ropy vedlo k prudkému nárůstu cen, což umožnilo Ruské federaci přesměrovat velké objemy surovin na jiné trhy, především do Asie - Indie a Číny. Kvůli tomu, i když prodává menší objemy ropy se slevou, Rusko zvýšilo své příjmy v důsledku západních sankcí, zatímco EU a USA utrpěly čisté ztráty, včetně efektu přelévání v podobě inflace.
  • Alexander Novak označil kroky směřující k omezení ceny ropy z Ruské federace za další pokus o zásah do tržních mechanismů, který podle něj může vést pouze k nerovnováze na trhu a nedostatku energie. zdrojů a následně ke zvýšení cen.

  • https://tass.ru/ekonomika/15104331

  • Ruské rozhodnutí o projektu ropy a zemního plynu Sachalin-2, ve kterém mají podíl japonské korporace Mitsui a Mitsubishi, postavilo Japonsko před těžkou volbu mezi jednotou Skupiny sedmi (G7) v tlaku na Rusko a jeho vlastními silami. energetická bezpečnost.

  • Japonská vláda hodlala zachovat účast národních společností na projektu Sachalin-2, protože to považuje za mimořádně důležité z hlediska ekonomické bezpečnosti jejich země. Dodávky LNG z Ruska pokrývají 8,8 % japonských potřeb zkapalněného plynu, většina do země přichází ze Sachalin-2.

  • https://tass.ru/ekonomika/15104477

27.6.2022 Ceny ropy Brent ve druhé polovině roku 2022 mohou vzrůst na 135 dolarů za barel při nedostatečné nabídce na světovém trhu, zatímco v průměru pro rok 2022 se kotace ropy odhadují na 122 dolarů za barel. Takovou prognózu obsahuje analytická zpráva poradenské agentury IHS Markit (součást S&P Global), kterou přezkoumala agentura TASS.

Experti IHS se však domnívají, že již ve třetím čtvrtletí roku 2022 mohou kotace vzrůst na 136,3 dolaru za barel. Obecně platí, že v druhé polovině roku zůstane cena ropy na 135 dolarech za barel a v průměru za rok to bude 122 dolarů za barel, dodává IHS.

Důvodem vysokých cen byla podle agenturních expertů nedostatečná nabídka ropy. Mezi faktory ovlivňujícími úroveň světové produkce ropy IHS vyzdvihuje pokles těžby v Rusku kvůli sankcím, nepravděpodobnost dosažení dohody o íránské jaderné dohodě, která neumožní dostat íránskou ropu na trh, jako snížení volné výrobní kapacity v zemích OPEC +. Podle propočtů IHS se od druhého čtvrtletí roku 2022 množství volné těžební kapacity v zemích OPEC + odhaduje na 2,7 milionu barelů denně (b/d). Do konce roku však agentura očekává, že toto číslo klesne na 1,8 milionu b/d a pouze Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty si udrží příležitost zvýšit produkci ropy.

  • Experti IHS také upozorňují na proměnu globálního trhu s ropou. Například ropa z Ruska, Íránu a Venezuely se nyní prodává levněji než suroviny z jiných zemí, protože kvůli místu původu je pro tuto ropu méně kupců, poznamenává agentura. Podle IHS je to známka "fragmentace trhu s ropou". "Globální trh s ropou, o kterém jsme věděli, již neexistuje," uzavírají odborníci. 
  • Rusko od února do června snížilo vývoz ropných produktů po moři o více než 1 milion barelů denně (b/d), dodávají analytici. V únoru tak ruský mořský vývoz ropných produktů činil o něco méně než 3 miliony b/d, zatímco v červnu - 1,9 milionu b/d. "Zákazy ruské ropy vedly ke snížení exportu produktů, ale zatím nevedly k poklesu exportu ropy.

  • Vývoz ropy po moři ve stejnou dobu vzrostl z únorových 3 milionů b/d na zhruba 3,6 milionu b/d v červnu, vypočítali odborníci společnosti. Zároveň se dodávky ropy do Evropy snížily z 1,9 milionu b/d v lednu na méně než 1,5 milionu b/d do června, zatímco do Číny se zvýšily z více než 0,5 milionu b/d na zhruba 0,7 milionu b/ d, a do Indie do června činily asi 0,6 milionu b/d ve srovnání se zanedbatelnými objemy v únoru. Dodávky ropných produktů do Evropy klesly z 2 milionů b/d v lednu na 1,2 milionu b/d v červnu.

  • Experti se domnívají, že embargo EU na ruskou ropu povede do začátku roku 2023 k poklesu jejího exportu o 2,7 milionu b/d. "Přestože část ropy bude přesměrována do jiných zemí, očekáváme, že ruská produkce ropy klesne na zhruba 9 milionů barelů denně ve srovnání s 11 miliony barelů,  

  • https://tass.ru/ekonomika/15039305

21.6.2022 Dovoz ropy z Ruska do Číny se v květnu meziročně zvýšil o 55 procent a dosáhl rekordu. Rusko tak z pozice hlavního dodavatele odstavilo Saúdskou Arábii, informovala dnes agentura Reuters. Kvůli sankcím uvaleným na Moskvu za její invazi na Ukrajinu má teď Rusko omezené možnosti vývozu surovin, a tak je prodává se slevou. Toho využívají zejména rafinerie, včetně těch čínských.

Čína podle tamní celní správy z Ruska minulý měsíc dovezla 8,42 milionu tun ropy, což odpovídá objemu zhruba 1,98 milionu barelů denně. V dubnu Peking z Ruska importoval 1,59 milionu barelů ropy denně. Čínské firmy, včetně státního rafinerského gigantu Sinopec a státní společnosti ZhenHua Oil, zvýšily nákupy ruské ropy s vysokými slevami.

Co se týče termálního uhlí, Čína čeká silnou letní poptávku a surovinu také z Ruska nakupuje s výhodnou cenou. Minulý měsíc odtud dovezla 3,3 milionu tun této suroviny. Podle obchodníků se cena ruského uhlí nyní pohybuje kolem 170 dolarů za tunu, což je jen o něco méně než 175 až 185 dolarů za uhlí původem z Austrálie. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5043499/dovoz-ruske-ropy-do-ciny-byl-v-kvetnu-rekordni-vzrostl-o-55-procent.html

13.6.2022 V Brjanské oblasti na západě Ruska se kdosi pokusil vyhodit do povětří část ropovodu Družba, který přepravuje ruskou ropu do Evropy. O sobotním útoku informoval server Meduza s odvoláním na informační kanál Baza v aplikaci Telegram. Ropovod nicméně poškozen nebyl, ropa neunikla. Podle společnosti Transněfť ropovod funguje normálně (ČTK)

5.6.2022 Za osm měsíců bude v Česku nedostatek benzinu, říká představitel Slovnaftu. Evropská unie definitivně schválila šestý balík sankcí za ruskou invazi na Ukrajinu. Dohodla se na tom, že za šest měsíců přestane dovážet surovou ruskou ropu a o dva měsíce později i ropné produkty. Časově nespecifikovanou výjimku má ropovod Družba. Německo a Polsko, dovážející ropu jeho severní větví, se však zavázaly do konce roku tento import ukončit. Sedmadvacítka by se tak měla celkem zbavit více než 90 procent ruské ropy. Nový balíček sankcí však postupně ohrozí zásobování středoevropského trhu včetně Česka a následně také slovenského trhu. Prohlásil to v rozhovoru pro FORUM 24 tiskový mluvčí Slovnaftu Anton Molnár.

https://www.forum24.cz/za-osm-mesicu-bude-v-cesku-nedostatek-benzinu-rika-predstavitel-slovnaftu/<br>

3.6.2022 

Indie donedávna dovážela z Ruska jen asi dvě až pět procent ropy, kterou spotřebovává. Za celý loňský rok dovezla kolem 12 milionů barelů, jen za letošní březen to však bylo asi 11 milionů barelů a za duben dalších 27 milionů. Indie ruskou ropu nakupuje se slevou, kterou si podle Kpleru vyjednala vzhledem k vyššímu riziku v souvislosti s tím, že západní státy proti Rusku zavedly sankce. V květnu Indie nakoupila dalších asi 21 milionů barelů ruské ropy.

Cena ruské ropy se vyjadřuje podle referenčního kontraktu na ropu Urals, což je směs ropy z několika ruských regionů. Ropa Urals byla v minulých letech vždy levnější než severomořský Brent, který je celosvětově považován za referenční typ. V současné době se cena ropy Urals na světovém trhu pohybuje kolem 95 dolarů za barel, což je výrazně více než před rokem. Brent se teď prodává zhruba za 113 dolarů za barel.

https://www.e15.cz/ukrajina-vs-rusko-konflikt-valka-aktualne?

2.6.2022 

Wall Street Journal má informace, podle kterých v květnu dorazily do amerického New Yorku a New Jersey dovážky surovin alespoň částečně ruského původu. Není jisté, zda přišly z Indie, tato země ale ruskou ropu od začátku invaze na Ukrajinu kupuje se slevou ve velkém. Podle údajů společnosti Kpler nakoupila rafinerie vlastněná indickým konglomerátem Reliance Industries v květnu sedmkrát více ruské ropy než před válkou, což představuje přibližně 20 % jejího celkového odběru.

https://echo24.cz/a/SQXrV/ruska-ropa-konci-ve-spojenych-statech-obchodnici-maskuji-jeji-puvod?

17.5.2022 Těžba ropy v Rusku v dubnu ve srovnání s předchozím měsícem klesla téměř o devět procent, zejména kvůli dopadu sankcí, které západní země uvalily na Moskvu za její invazi na Ukrajinu. Pokles těžby je přitom nejvyšší od rozpadu Sovětského svazu na začátku 90. let (ČTK)

11.5.2022 V pozadí bitev na Ukrajině se bojuje o přízeň Alžírska. Severoafrický stát totiž do Evropy dodává 11 procent veškerého dovozu plynu. Evropská unie za pomoci Spojených států tak k Alžírsku vzhlíží jako k možnému zdroji, jenž by mohl nahradit ruský plyn, na kterém chce Evropa získat nezávislost. Alžírsko je ve svých vyjádřeních směrem k výraznějším dodávkám plynu do Evropy opatrné. Pojí ho totiž nadstandardní vztahy s Ruskem, a země tak nechce učinit žádný výrazný krok, který by naznačil, na čí straně konfliktu Alžířané stojí.

V odpověď na požadavky větších dodávek plynu do Evropy tak aktuálně z Alžírska zní: "V blízké budoucnosti na to kapacitu nemáme." Pozice Spojených států v severoafrické zemi se v posledních letech výrazně zhoršila. Stalo se tak poté, co administrativa bývalého prezidenta Donalda Trumpa uznala marockou suverenitu nad pouštním územím bohatým na fosfáty, kde Alžírsko dlouhodobě podporuje hnutí Polisario, jehož cílem je vymanit Západní Saharu právě z marocké správy.

Média později informovala o tom, že se Blinken pravděpodobně pokoušel v Alžírsku vyjednat obnovení plynovodu GME, který Alžírsko loni uzavřelo. Zemní plyn skrz něj proudil přes Maroko do Španělska. Alžírská média uvedla, že vláda Blinkenův návrh odmítla.

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/zapad-s-ruskem-bojuje-o-alzirsky-plyn-40396589#

11.5.2022 Soudní výbor amerického Senátu schválil návrh zákona NOPEC. Ti, kterým tato zkratka naznačovala (No OPEC), že je namířena proti zemím vyvážejícím ropu, vše pochopili správně: dokument umožní americkému ministerstvu spravedlnosti žalovat členy OPEC za porušení antimonopolních zákonů.

V říjnu 1973 vypukla válka mezi arabskými státy a Izraelem . Trvalo to jen 17 dní, ale jeho důsledky zasáhly celý svět, když země na Blízkém východě vyvážející ropu oznámily, že nebudou prodávat palivo nikomu, kdo podporuje Tel Aviv - USA , Spojené království , Kanada a mnoho dalších. Toto embargo trvalo jen do března 1974, ale vyvolalo velké problémy nejen pro výše jmenované státy, ale změnilo i celý svět, ropě navždy přisoudilo zvláštní roli a změnilo její cenu: za rok se zčtyřnásobila a dosáhla 12 dolarů za barel. 

V listopadu 1973 americký prezident Richard Nixon v poselství Kongresu prohlásil: "V blízké budoucnosti budeme nuceni spotřebovávat méně energie (tepelné, elektrické, benzínové), ale v dlouhodobém horizontu budeme muset vyvinout nové zdroje. energie, která nám umožní uspokojit naše potřeby mimo závislost na jiných státech. Ve stejném projevu vyzval Američany, aby používali auta méně často nebo alespoň jezdili pomaleji, aby spotřebovali méně benzínu. 

O 49 let později Joe Biden opakuje svou výzvu velmi podobným způsobem a vyzývá Američany, aby přešli na elektromobily, zatímco jeho evropští kolegové radí svým spoluobčanům, aby šetřili na mnohem známějších a nezbytnějších věcech, jako je sprchování a osobní hygiena. Dokument ale ještě nebyl podepsán a Washington a Brusel pokračují v rozplétání důsledků protiruských sankcí kvůli speciální operaci na Ukrajině.

Samotná iniciativa NOPEC vlastně není novinkou - v USA se ji snaží prosadit už dvě desetiletí. Nejblíže jsme se vytouženému cíli dostali v roce 2007, kdy byl dokument protažen dvěma komorami Kongresu, ale současný prezident George W. Bush ho vetoval .Jak přesně budou americké soudy z rozhodnutí amerického ministerstva spravedlnosti soudit ostatní země, je zatím nejasné. Možné sankce zůstávají nejasné. Snad nejdrastičtější z nich by mohlo být zmrazení aktiv, kterému Rusko nedávno čelilo. 

USA jsou jediným velkým producentem ropy, který není součástí dohody OPEC+. Po břidlicové revoluci se přitom produkčně postupně prosadila Amerika, ale v žebříčku exportérů zaujímá jen skromnou 12. příčku, více než šestkrát za Saúdskou Arábií .a téměř pětkrát - Rusko. Faktem je, že náklady na palivo z břidlic jsou mnohem vyšší než u konvenční ropy. Velké americké ropné společnosti proto nejsou z možného přijetí zákona nadšené - Bidenova administrativa se tímto krokem zažene do zugzwangu: růst ceny černého zlata může vést k další globální energetické krizi, zatímco pokles jeho náklady poškodí domácí výrobce.

Je zřejmé, že jednou z prvních obětí návrhu zákona, pokud bude schválen, hrozí, že se stane Saúdskou Arábií. Rijád to také chápe, takže když se v roce 2019 projednával podobný dokument, řekli, že pokud bude dokument přijat, jsou připraveni opustit používání dolaru v ropných kontraktech. Zcela novými barvami nyní v tomto ohledu hrají březnové zprávy médií, že Čína a Saúdská Arábie diskutují o možnosti platit za palivo v jüanech. 

Rozkol podél linie mezi Blízkým východem a globálním Západem je přitom stále zřetelnější. Americká politika na pozadí konfliktu v Jemenu a skandálu kolem vraždy Džamála Chášukdžího znemožnila kontakty mezi Joe Bidenem a Muhammadem bin Salmánem - de facto vůdcem Saúdské Arábie.

  •  Vyhlídka na odklon Saúdské Arábie od dolarových vyrovnání spolu s již přijatým rozhodnutím Kremlu platit za plyn v rublech přilévá vodu na jeden mlýn: zbavuje dolar jeho statutu rezervní měny. Tento krok výrazně omezí sankční nástroje Spojených států a (což je pro Washington mnohem bolestnější) připraví o možnost řešit své vnitřní ekonomické problémy banální emisí, na kterou doplatil celý svět.
  • https://ria.ru/20220511/ssha-1787778126.html  

26.4.2022 Indie zdvojnásobila nákupy ruské ropyS odvoláním na údaje z divize ropného plánování a analýz tamního ministerstva pro ropu, Podle deníku The Hindu výdaje na dovoz ropy do Indie se za fiskální rok končící 31. března zdvojnásobily na 119 mld. USD.

Zpráva uvádí, že třetí největší dovozce ropy na světě, který spotřebovává více než 85 % zahraniční ropy, jen v březnu utratil za nákupy ropy 13,7 miliardy dolarů. Údaje ukázaly, že v tomto období vzrostl také dovoz ze 196,5 milionu tun ve fiskálním roce 2020/2021 na 212,2 milionu tun ve fiskálním roce 2021/2022. Indie se stala pro mezinárodní trhy stejně důležitá jako Čína kvůli své obrovské závislosti na dovážené ropě.

To vyvolalo varování ze strany USA, které stejně jako v případě Íránu chtějí odříznout přístup na ruské ropné trhy. Indie však trvala na tom, že to udělá po svém. Zdá se, že jde o víc než jen o ropu. Poptávka po uhlí v Indii je také vysoká a kupci pokukují po ruské surovině uprostřed nedostatku, který již vedl k řadě výpadků elektřiny v některých částech Indie. Nákup ruského uhlí v Indii dosáhl v březnu nejvyšší úrovně za poslední dva roky. Tento měsíc dosáhla poptávka po uhlí nejvyšší úrovně za téměř čtyři desetiletí, přičemž nedostatek vedl k výpadkům elektřiny ve třech státech, Paňdžábu, Uttar Pradesh a Andhra Pradesh.

14.4.2022 Dopad západních sankcí a averze kupců vůči ruské ropě se plně projeví od května, uvedla dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Výraznému deficitu by však podle ní měl zabránit pokles poptávky v souvislosti s pandemickou situací v Číně, zvyšování produkce skupiny OPEC+ a bezprecedentní čerpání nouzových zásob Spojenými státy a jejich spojenci."Zatím předpokládáme, že ztráty v tomto měsíci vzrostou v průměru na 1,5 milionu barelů denně, protože ruské rafinerie dále omezují produkci a kupci se vyhýbají (ruské ropě)," uvedla IEA ve své měsíční zprávě o ropě. "Od května by mohlo dojít k výpadku téměř tří milionů barelů denně, protože se naplno projeví dopad rozšiřujícího se dobrovolného embarga zákazníků ve vztahu k Moskvě,.

Odstavení ruské ropy probíhá pomaleji, než agentura IEA odhadovala minulý měsíc. Měla tehdy za to, že ztráta tří milionů barelů ropy denně se projeví už v dubnu.

11.4.2022 Sankce uvalované na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu by mohly vést k jednomu z největších výpadků dodávek ropy v historii, který by bylo téměř nemožné nahradit z jiných zdrojů. Představitelům Evropské unie to dnes podle agentury Reuters sdělila Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).

https://www.e15.cz/valka-na-ukrajine/vypadek-ruske-ropy-by-bylo-temer-nemozne-nahradit-tvrdi-opec-1389234?

8.4.2022 Rafinační marže společnosti MOL vzrostly v březnu zhruba desetinásobně. Zatímco ještě v únoru činila rafinační marže maďarské společnosti 3,40 dolaru na barel, v minulém měsíci už to bylo 33,70 dolaru za barel.

Mimořádná rafinační marže společnosti MOL v březnu umožnila plně pokrýt náklady spojené se zastropováním cen pohonných hmot v domovském Maďarsku, o němž už loni v listopadu rozhodl nyní čerstvě znovuzvolený premiér Viktor Orbán. Ten tehdy stanovil maximální mez pro cenu litru pohonných hmot na úrovni 480 forintů, což odpovídá zhruba 31 korunám. Letos v únoru platnost tohoto opatření protáhl až do května. Podle analýzy rakouské banky Erste Bank přichází MOL tímto opatřením až o 1,5 miliardy forintů denně, tedy v přepočtu až o zhruba 100 milionů korun.

Jenže tato ztráta je více kompenzována právě díky enormně navýšené rafinační marži, tedy především díky enormní slevě ruské ropy, způsobené válečnými sankcemi Západu, resp. reakcí západních firem na ně. Řada západních firem ruskou ropu přestala odebírat, pročež ta se ocitla ve slevě oproti severomořské ropě Brent čítající až zhruba 30 dolarů na barel. MOL ale ruskou ropu nadále odebírá. I řidiči a dopravci v Česku se tak ocitají v paradoxní situaci, kdy nadále jezdí z velké části "na produkty z ruské ropy", která se nachází v historicky rekordní slevě, přičemž ovšem platí u čerpacích stanic historicky rekordní ceny. MOL je druhým největším provozovatelem čerpacích stanic v ČR.

Jestliže se v historické slevě nakupuje vstupní surovina, zatímco se historicky draze prodává finální produkt, je zřejmé že si "kapsu mastí" někdo uprostřed tohoto řetězce. Tedy částečně čerpací stanice, ale zejména právě rafinérie.

Podle zmíněné analýzy Erste Bank maďarský MOL využíváním dramaticky zlevněné ruské ropy k výrobě paliv, jež prodává za "západní ceny", dosahuje dodatečného hrubého zisku (EBITDA) až 230 milionů korun denně. MOL se tedy i přes uvedenou ztrátu způsobenou Orbánovým zastropováním dostává v důsledku války na Ukrajině a sankcí, resp. reakcí západních společností na ně, do plusu až zhruba 130 milionů korun hrubého zisku denně.

https://www.kurzy.cz/zpravy/644841-erste-bank-spolecnosti-mol-nakupy-zlevnene-ruske-ropy-a-nasledny-prodej-pohonnych-hmot-za-zapadni/

24.3.2022 Bojkot ruské ropy v Evropě by mohl vést ke zvýšení cen ropy na 200-250 dolarů za barel. Taková hodnocení provedlo několik předních obchodníků na průmyslovém fóru pořádaném deníkem Financial Times ve Švýcarsku. Ve čtvrtek publikace na svých webových stránkách uvedla, že významný francouzský manažer hedgeových fondů Pierre Andurand uvedl, že dodávky ruské ropy do Evropy "mohou být navždy ztraceny", čímž hrozí zdvojnásobení současných cen ropy na 250 dolarů za barel.

Další účastníci fóra se rovněž domnívají, že evropský trh může ztratit 3 miliony barelů ruské ropy denně a její dodávky se v dohledné době neobnoví. Manažer komoditního hedgeového fondu Doug King vidí možný růst cen ropy na 200-250 dolarů za barel a předpovídá šokovou situaci v oblasti dodávek energie. Ceny podle jeho názoru stihnou výrazně stoupnout do okamžiku, kdy zvýšení produkce v jiných zemích světa, včetně břidlicových ložisek ve Spojených státech, umožní jejich snížení. Podle jednoho z partnerů publikace to může trvat 12-18 měsíců.

https://tass.ru/ekonomika/14175511

21.3.2022 Německý ministr hospodářství Robert Habeck dnes vyzval Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) ke zvýšení těžby. Během návštěvy Spojených arabských emirátů rovněž prohlásil, že země z oblasti Perského zálivu by se neměly snažit vydělávat na sankcích, které západní země uvalily na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu (ČTK)

7.3.2022 Ropa v pozadí ruské invaze na Ukrajinu dál letí vzhůru - její cena na konci týdne (Brent) vyskočila až na 139 USD za barel. Nejen ceny ropy, ale i energií a některých potravin lámou na globálních trzích mnohaleté rekordy, a s tím se budou posouvat vzhůru i naše odhady inflace minimálně pro první polovinu roku. Cena ropy Brent od začátku února zdražila skoro o 100 % a je nejvýše od roku 2008. Ceny u českých čerpacích stanic proto asi dál poletí vzhůru a nebude velkým překvapením, pokud v tomto týdnu v průměru prolomí 45 korun za litr.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4933862/rozbresk-rusky-ropny-sok-poslal-brent-ke-140-dolarum-za-barel.html

21.2.2022 Sedm největších ropných společností se letos chystá k odkupům svých akcií v úhrnu za 38 miliard dolarů (téměř 813 miliard Kč), což je téměř rekord. Znamenalo by to maximum od roku 2008, kdy tyto podniky na odkup svých akcií vynaložily dohromady 46 miliard dolarů (ČTK)

20.2.2022 Po prudkém zdražování elektřiny a plynu přichází výrazný nárůst ceny ropy. Trhy se totiž obávají, že v případě vyhrocení konfliktu na Ukrajině může Rusko přestat dodávat ropu do Evropy. Energetická krize by tak mohla být doprovázena ropnými šoky," říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

  • Situace na čerpacích stanicích se bude dál zhoršovat. Pumpaři postupně doprodávají dříve pořízené zásoby a budou je nahrazovat dražšími. Je dokonce možné, že se zopakuje situace ze září a října 2012, kdy průměrná cena benzínu vystoupala nad 38 korun za litr a průměrná cena nafty pokořila úroveň 37 korun za litr.
  • Ke zdražování ropy přispívá napětí kolem Ukrajiny. Rusko totiž dodává na evropské trhy přibližně 26 procent celkové spotřeby ropy. V případě, že Západ uvalí na Rusko další sankce, je možné, že dojde k odklonu ruských dodávek na mimoevropské trhy. To by mohlo vést až do situace ropných šoků, které Evropa zažila v 70. letech minulého století.
  • https://www.kurzy.cz/zpravy/635489-evrope-hrozi-ropne-soky/ 

19.2.2022 Ceny ropy v průběhu tohoto roku rostou a od prosince do ledna se u Brentu zvýšily o 11 USD a tento trend pokračuje i v průběhu února. Za uplynulý rok se cena zvýšila o 63% a úrovně kolem 95 USD byly naposledy k vidění v roce 2014.

Podle analytiků je zřejmé, že růst cen ropy bude pokračovat i nadále. S cenou nad 100 USD se už pracuje jako s jistotou, odhady s úrovněmi 120-125 USD za barel se množí jako houby po dešti a objevují se už také odhady kalkulující s úrovněmi blízko 150 USD za barel.
Mezi hlavní důvody růstu patří především přetrvávající geopolitické napětí a obavy z nedostatečné produkce. Podle některých analytiků je budoucí produkce ropy celkově podkapitalizovaná a zaostávající za odhadovanou poptávkou trhu. Ta se zotavuje poměrně rychle a nůžky oproti produkčním kapacitám se dále rozevírají. Budování dostatečných produkčních kapacit je také pod tlakem "zelené lobby", která usiluje o větší podíl obnovitelných zdrojů energií.

https://www.kurzy.cz/zpravy/634939-analytici-ropa-nad-100-usd-je-jistotou-dalsi-odhady-se-zvysuji-az-k-150-usd-za-barel-a-neni-to/

3.6.2021 Ruský ministr energetiky Novak: Pokud budou společnosti následovat doporučení IEA ohledně financování nových energetických projektů, cena ropy může dosáhnout 200 USD/barel. Firmy letos i příští rok zvýší své investice (Reuters).

15.3.2021 Spojené státy předstihly Saúdskou Arábii coby druhého největšího dodavatele surové ropy do Indie (Reuters). 

19.2.2021 Do USA v těchto dnech směřuje z Evropy větší počet tankerů naložených pohonnými hmotami, kterých se kvůli mrazům v Texasu teď v USA nedostává. Texas je klíčovým státem, kde se těží a zpracovává ropa, kvůli mrazům se však objem těžby v USA tento týden podle odhadů snížil asi o 40 % a mnoho rafinerií nemá co zpracovávat.

18.2.2021 Co začalo jako problém s elektřinou v několika amerických státech, se přelilo do šoku na světovém ropném trhu. Více než 4 miliony barelů produkce denně (téměř 40 % hrubé americké produkce) jsou nyní podle obchodníků a vedoucích pracovníků ze hry. Jedno z největších světových středisek pro rafinaci ropy zaznamenalo drastické snížení produkce. Plavební cesty, které pomáhají americké ropě proudit do zbytku světa, byly po většinu týdne narušeny.

"Trh podceňuje ztracené množství produkce ropy z Texasu v důsledku špatnému počasí," řekl Ben Luckock, vedoucí obchodu s ropou u komoditního giganta Trafigura Group. Cena ropy Brent ve čtvrtek vzrostla nad 65 USD za barel, kde nebyla už od loňského ledna. Spready indikující utažení nabídky také prudce stouply. Před deseti měsíci přitom cena klesla pod 16 USD následkem poptávkového šoku způsobeného Covid-19.

Narušení související s počasím bylo v minulosti z velké části problémem USA. Nyní jde nepochybně o globální problém. Trhy se surovou ropou v Evropě také rostou, jak obchodníci nahrazují chybějící vývozy z USA. A OPEC a jeho spojenci se musí rozhodnout, jak dlouho ještě budou držet miliony barelů svých dodávek mimo trh.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4610658/velky-mraz-v-texasu-se-prelil-do-globalniho-trzniho-soku.html

17.2.2021 Jsme závislí na dodávkách plynu z Ruska, totéž lze říct o dovozu jaderného paliva. Zcela opačná situace nastala v případě ropy. Jak lze vyčíst z detailních čísel Českého statistického úřadu, loni se k nám surovina pro výrobu nafty, benzinu a plastů dovážela z deseti různých zemí. První místo sice stále patří Rusku, ale jeho podíl klesá. Naopak v meziročním srovnání skokově narostl dovoz ze Spojených států amerických, Velké Británie a Norska.

Podíl dovozu z Ruska loni dosáhl necelých 49 procent. Na českém trhu ztrácejí i tradiční další dodavatelé z postsovětského prostoru - tedy Ázerbájdžán a Kazachstán. Druhý jmenovaný stát loni přišel o tradiční třetí příčku, více ropy - co se týká objemu i finanční hodnoty - prvně v historii do Česka dodaly Spojené státy americké. Objem dodávek ze severoamerické země meziročně narostl o 163 procent na 728 tisíc tun (to je 11,8 procenta celkového dovozu).

ekonomickydenik.cz/cesko-zacalo-dovazet-ropu-z-usa-i-norska-rusove-ztraceji/

15.2.2021 2.2.2021 29.1.2021 18.1.2021 14.1.2021 15.12.2020 10.12.2020 (Bloomberg) 7.12.2020 4.12.2020 2.12.2020 11.11.2020 2.11.2020 Cena zlata roste o 0,3 % na 1883,23 USD/unci (Reuters) 29.10.2020 12..10.2020 Rok 1974Chicago Tribune před pár lety popisoval, jak v roce 1974 vyslal americký prezident svého ministra financí a jeho lidi do Saúdské Arábie. Na oko formalita, ale ve skutečnosti měli velké cíle - ukončit dobu, kdy byla ropa používána jako geopolitická zbraň. K tomu přesvědčit tuto doposud "nepřátelskou zemi", aby dolary získané prodejem ropy do USA použila na nákup amerických vládních obligací. A také zabránit tomu, aby Sovětský svaz posílil své pozice v arabském světě. Co bylo výsledkem? Odpověď z velké části záleží na úhlu pohledu.Tribune dodává, že kolem roku 1974 si do "saúdských kapes", chtěla šáhnout celá řada zemí, Američanům se nakonec podařilo to, že Saúdská Arábie držela už v roce 1977 20 % všech amerických vládních obligací držených zahraničními subjekty. Chicago Tribune zmiňuje i to, že celá akce byla tajena 40 let, nemluvilo o ní ani ministerstvo financí, ani Fed. Ministerstvo dokonce ani nezveřejňovalo data týkající se toho, kolik drží Saúdská Arábie vládních obligací, používalo jen agregovaný ukazatel hovořící o zemích, které vyváží ropu. Celkové vyznění článku je pak takové, že Američanům se podařilo dosáhnout pro ně výhodné dohody kvůli tomu, že dolary proudily zpět do USA a financovaly americké dluhopisy (tedy dluhy).
  • pokud nějaká země dosahuje obchodních přebytků, musí v principu jiným zemím půjčovat na to, aby si její produkci mohly koupit. Pokud Německo vyváží BMW do USA a Američané v odpovídající hodnotě nevyvezou něco do Německa, musí Němci Američanům na svá auta půjčit. V praxi to vypadá tak, že Američané poptávají eura (dříve marky) na nákup BMW, ale tato eura nebudou, pokud Němci nebudou zároveň kupoval americké obligace - nabízet eura a poptávat dolary.
  • exporty jsou jen jednou stranou mince, tou druhou je, co se s penězi utrženými prodejem do zahraničí stane. Pokud nejsou poslány (investovány) zpět do světa, kolečko se kvůli pohybu měnového kurzu zadrhává. A to je dobré mít na paměti i u hodnocení toho, čeho Američané v roce 1974 vlastně dosáhli. 
  • pokud má někdo příjmy z exportů, musí řešit, co s těmito příjmy. Pokud je nebude exportovat (půjčovat jiným na své exporty), kurz jeho měny posílí a to stávající situaci změní. 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4517371/rok-1974-americky-ministr-financi-vyrazi-na-tajnou-misi-do-saudske-arabie.html<br>
12.10.2020  (Bloomberg) 15.9.2020 23.7.2020 Více na https://www.e15.cz/zahranicni/zapad-sankcemi-povzbudil-rusko-cinskou-spolupraci-v-arktide-ted-ho-zneklidnuje-1371760?20.7.2020 20.7.2020 (Reuters) 14.7.2020 (Bloomberg) 29.6.2020 Kolaps těžby na moři bude mít široký dopad. Těžaři a jejich dodavatelé rozvíjeli inovace, které pomohly břidlicovým i větrným společnostem na moři tím, že přišli s monitorováním a řízením na dálku. V loňském roce přímo generovali asi 25 % světové produkce ropy. 8.6.2020 4.6.2020 25.5.2020 Počet aktivních vrtů v Kanadě se snížil o 2 na výsledných 21. Meziročně je počet vrtů nižší o 57 zařízení.
Počet vrtů je nyní nejnižší od roku 2000.
V globálním souhrnu se počet aktivních vrtů ke konci dubna tohoto roku snížil o 144 na 915 zařízení, což je o 147 vrtů méně než před rokem. 25.5.2020 Írán poskytuje Venezuele 1,53 mil. barelů ropy, což kritizují americké úřady.
20.5.2020  (Reuters) 15.5.2020 Spojené státy začínají dodávat ropu do Běloruska, první tanker s nákladem 80.000 tun suroviny dorazí začátkem června do litevského přístavu Klajpeda, odkud ropu přepraví železnice do běloruské rafinerie (ČTK)  (Reuters) 12.5.2020 
  • několikanásobně vzrostla také cena pronájmu ropných tankerů. Pronájem největších supertankerů se vyšplhal až nad 200 tis. dolarů denně. 
  • https://www.kurzy.cz/zpravy/544218-graf-dne-mnozstvi-ropy-skladovane-v-tankerech-prudce-vzrostlo/
11.52020  (Bloomberg) 7.5.2020 Americké zásoby se blíží pětiletým maximům. Navíc je v USA k dispozici jen přibližně dalších 150 mil. barelů volné kapacity. Pokud by zásoby rostly dosavadním tempem, tak by byly zásobníky naplněny za 15 týdnů. Zdroj: Bloomberg Nejvíce optimistický odhad hovoří o tom, že poptávka za Q2 bude nižší o 12 mil. barelů ve srovnání s koncem roku 2019 - tedy okolo 88 mil. barelů. Naše odhady ukazují, že v případě nejlepšího scénáře by se mohla poptávka vzpamatovat k úrovni 90 - 95 mil. barelů ropy denně. Pokud se podíváme na situaci z roku 2008, je zřetelné, že poptávka po ropě klesala 5 kvartálů a po 10 kvartálech se poptávka vrátila na úrovně z roku 2007.

Goldman Sachs a Morgan Stanley očekávají stabilizaci cen a předpovídají pozvolnou korekci nad úroveň 50 dolarů v roce 2021. Za předpokladu globální poptávky po ropě ve výši 90 - 95 mil. barelů by úroveň 50 dolarů za barel měla stačit ke stabilizaci trhu.

Fakta uvedená výše ukazují na to, že nás čeká dlouhé období přebytku nabídky nad poptávkou. Trhy by měly nadále ovlivňovat zprávy o postupně rostoucí poptávce a nabídce omezené kvótami OPEC+. Cena WTI by tak mohla pokračovat v růstu až k úrovni 28 - 30 dolarů za barel. Brent by dokonce mohl posílit až k 38 - 40 dolarům za barel. Cena ropy však bude reagovat také na dlouhodobé fundamentální faktory. Šok z nadprodukce by mohl ceny udržet v pohybu do strany. Úroveň 18 - 20 dolarů by mohla sloužit jako silná spodní limita pro WTI (25 dolarů pro Brent). Jak už historie vícekrát ukázala, pohyb do strany může trvat dlouhé měsíce.

Obchodníci by také neměli zapomínat, že futures severomořského Brentu se obchoduje na burze ICE. V případě Brentu jsme nebyli svědky žádného výrazného nárůstu počtu otevřených pozic (Open Interest) ze strany ETF fondů (ani z jiné). Cena Brentu by tak měla lépe popisovat aktuální situaci na trhu.

https://www.kurzy.cz/zpravy/543526-jaky-dalsi-vyvoj-cen-ropy-muzeme-ocekavat/ 

7.5.2020 gyptský miliardář a zakladatel společnosti Orascom IH) Poté, co propad cen vykoná své a vybije nadbytečnou konkurenci, tak se ceny vrátí někam k 50 - 60 USD za barel. Možná během cca 18 měsíců i výše směrem ke 100 USD za barel.6.5.2020 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4400542/ropa-po-krizi.html 

6.5.2020 terý se podle ní dostaví v reakci na výrazné omezování produkce suroviny v hlavních těžebních zemích. Jedním z faktorů, které hovoří pro růst cen, je podle analytického týmu banky i postupný růst poptávky po ropě, jak se začíná obnovovat ekonomická aktivita.Ropa Brent, která je určující pro stanovování cen suroviny v celém světě, se podle analytického týmu Goldman Sachs Equity Research dostane v průměru na 55,63 USD za barel. Banka s citelným růstem počítala i předtím, dosud ale měla spočítaný průměr na 52,50 USD. V případě americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) analytici zvýšili očekávaný průměr na 51,38 z dosavadního odhadu 48,50 USD za barel. 4.5.2020 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4398687/goldman-sachs-ropa-do-pristiho-roku-zdrazi-o-vic-nez-100-procent.html

24.4.2020 CNBC také cituje Vandanu Hari ze společnosti Vanda Insights, podle které u současného růstu cen ropy ani nemá smysl hovořit o obratu. Jde totiž jen o "nadýchnutí se před dalším ponorem". Tato situace je dána tím, že pokud nedojde k výraznějšímu snížení těžby, naplněné kapacity pro skladování ropy budou spolu s utlumenou poptávkou tlačit ceny opět dolů.Pohybujeme se tak ve světě, který "neví jak z pandemie ven". 

Prezident Donald Trump dnes prohlásil, že požádal vládu o vypracování plánu finanční pomoci pro ropné společnosti. Ceny ropy prudce klesají a cena americké ropy se propadla pod nulu.

Nízká cena si už ale svou daň vybírá. Jen v minulém týdnu bylo v Americe uzavřeno 13 procent nalezišť. Náklady na vytěžený barel i s jeho logistikou se ve Spojených státech pohybují kolem 30 dolarů, pro porovnání v Saúdské Arábii nedosahují ani tří dolarů.  

Květnový kontrakt americké lehké ropy klesl pod 1 USD na 0,1 USD (-99%) za barel, aktuálně 2,41 USD/barel (Bloomberg) 

Ruské ministerstvo energetiky nařídilo domácím producentům ropy, aby těžbu této komodity v rámci globální dohody snížili v období květen-červen oproti únorovým úrovním o 20 (Reuters)

14.4.2020 (ČTK) Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další přední světoví těžaři v čele s Ruskem, úhrnem nazývaní OPEC+, se dohodli na snížení těžby v květnu a v červnu o 9,7 milionů barelů denně, což představuje zhruba deset procent světových dodávek suroviny.

Spojené státy argumentují, že jejich těžaři vzhledem k ekonomickým těžkostem vyvolaným nízkou cenou už tak učinili. Energetická agentura USA (EIA), jež je součástí ministerstva energetiky, ve středu oznámila, že americká těžba ropy minulý týden klesla o 600 tisíc barelů denně (z necelých 13 milionů barelů denně). Letos by se podle prognózy EIA mělo v USA těžit průměrně 11,8 milionu barelů ropy denně a příští rok asi 11 milionů barelů (údaje bez plynového kondenzátu).

6.4.2020 Díky ropnému cenovému šoku, nás čeká by mohly financovat přímé náklady, potřebují, aby barel stál alespoň 40 dolarů) Bude-li se cena americké ropy točit několik měsíců kolem 30 dolarů, bude to mít podle něj pro mnohé firmy těžící z břidlic smrtící následky.andemie vyvolaná novým typem koronaviru ochromila světové hospodářství a s ním i poptávku po ropě. Ta od počátku února klesla o 30 % zhruba na 70 milionů barelů denně. Ropný průmysl ještě nikdy v historii nepostihl takový kolaps poptávky. 2.4.2020 31.3.2020 30.3.2020 
18.3.2020 Předchozí odhady ze začátku března se pohybovaly na 29 respektive 30 USD. Propad cen vychází z předpokladů propadu poptávky kvůli koronaviru a ze započaté cenové války mezi Saúdskou Arábií a Ruskem po jeho odstoupení od doposud fungující dohody o snižování produkce. Goldmani očekávají, že akciové trhy se po odeznění pandemie rychle zotaví, situace na ropě bude ale odlišná a oživení bude výrazně pozvolnější a zabere mnohem více času. Analytici počítají také s výraznější vlnou restrukturalizací, jež výrazně ozdraví celé prostředí. Propad cen vymete neefektivní a pokulhávající producenty. 10.3.2020 Centrální banka už na 30 dní přerušila denní nákupy deviz do státních rezerv, aby snížila tlak na další pokles domácí měny. Dolar k rublu přidal skoro šest procent po otevření ruských trhů po svátcích a je nejsilnější od roku 2016. 6.3.2020 (Bloomberg), zlato 1684, Dow Jones 26 121 bodů (28 225 stav 24.2.2020 -14%), stříbro 17,35 USD25.2.2020 
  • Saúdská Arábie bude na trh v dubnu dodávat 12,3 mil. barelů ropy, o 2,5 milionu barelů denně více, než jaká byla předešlá produkce (FT)  

14.2.2020 Bělorusko začne odebírat ropu z ruského tranzitního ropovodu Družba, pokud mu Moskva nedodá požadovaný objem suroviny, varoval dnes běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Informovala o tom běloruská státní tisková agentura Belta. Minsk a Moskva se dosud nedomluvily na podmínkách letošních dodávek ropy (ČTK) 

29.1.2020 Čína hodlá letos nadále rozšiřovat svoje kapacity pro zpracování ropy. Do provozu by se podle analytiků mohly dostat další rafinerské kapacity odpovídající 460.000 barelů za den. Čína je druhým největším světovým zpracovatelem ropy po USA (Reuters) 

28.1.2020 Černá labuť roku 2020 ROPA, jen co odeznělo bezprostřední napětí spojené s americko-íránským konfliktem, se globální trhy dostávají znovu pod tlak, tentokrát v souvislosti s rostoucí obavou z šíření čínského koronaviru. Ten přináší ztráty napříč rizikovými aktivy, přičemž ušetřeny nezůstaly ani měny ve středoevropském regionu. Ještě dramatičtější je pak propad v případě  ropy Brent, která jen za poslední týden odepsala téměř 10 % a sesunula se až pod hranici 60 dolarů za barel, nejníže od října minulého roku. více

20.1.2020 Brazilský ministr energetiky Bento Albuquerque říká, že Brazílie během červencové návštěvy v Saúdské Arábii zahájí rozhovory o připojení k ropnému kartelu OPEC (Reuters) 

16.1.2020 Rostoucí produkce ropy ze zemí mimo OPEC v čele s USA spolu s obrovskými globálními zásobami ropy znamená, že trh může ustát politické šoky, jako např. USA-Írán, uvedla ve čtvrtek Mezinárodní energetická agentura (IEA). "Zdá se, že prozatím riziko velké hrozby pro dodávky ropy ustoupilo," uvedla v měsíční zprávě IEA. "Dnešní trh, kde produkce mimo OPEC silně roste a zásoby OECD jsou o 9 mil. barelů nad 5letým průměrem, poskytuje solidní základnu, z níž lze reagovat na jakékoli eskalace geopolitického napětí" (Reuters)

14.1.2020 Ceny ropy klesají poté, co nejnovější data ukázala vzestup americké ropné produkce na nový rekord 13 milionů denních barelů. Zásoby benzínu a destilátů stouply minulý týden více, než se čekalo. Narostly i zásoby ropy v překladišti Cushing, i když celkově zásoby ropy v USA minulý týden klesly: Brent -1,4 % na 63,6 USD/b, WTI -1,4 % na 57,4 USD/b (Bloomberg)

8.1.2020 Tankerový gigant Bahri podporovaný Saúdskou Arábií pozastavil po íránských raketových útocích na americké základy v Iráku podle zdrojů dodávky skrz Hormuzský průliv (FT)

7.1.2020 Irák, který je mezi zeměmi OPEC druhým největším výrobcem, s denní produkcí 4,7 milionu barelů. Globálně prostě neexistuje dostatečná kapacita, aby bylo možné mezeru způsobenou americkými sankcemi proti irácké ropné produkci nějak zaplnit. 

3.1.2020 byl zabit velitel íránských elitních jednotek Sulejmání. Írán útok odsoudil, několikrát padla slova o odvetě a spolu s tím i odmítnutí dodržování jaderné dohody z roku 2015. Z americké strany zase zní, že zabití Sulejmáního bylo nutným krokem k odvrácení války, nikoli k jejímu rozpoutání. Americký prezident Trump je každopádně připraven jednat, pokud by se Írán pokusil zaútočit, a to dle vlastních slov prostřednictvím "velké odvetné akce". Vedle toho vzkázal do Iráku, kde tamní parlament vyzval vládu, aby ukončila přítomnost cizích vojáků v zemi, že pokud se tak stane, mohou čekat sankce. 

Hormuzkým průlivem (v nejužším místě je průliv široký 21 mil) proudí denně 21 miliónů barelů ropy = 21% globální spotřeby, plných 76% ropy a ropných destilátů, které prošly v roce 2018 průlivem skončilo na asijských trzích. 65% skončilo v Číně, Indii, Japonsku, Jižní Korei a Singapuru. 

21.12.2019 Ruská plynárenská společnost Gazprom zaplatí Ukrajině 2,9 miliardy dolarů (66,6 miliardy korun), a vyřeší tak vleklý spor o tranzit plynu, kterým se zabývala arbitráž ve Stockholmu. Informovala o tom agentura Reuters. Gazprom v pátek se zástupci Ukrajiny podepsal protokol o pětiletém pokračování tranzitu ruského plynu přes ukrajinské území dál do Evropy. Smlouva podle Gazpromu také předpokládá, že Ukrajina stáhne veškeré zbylé žaloby, o nichž soudy zatím nerozhodly. více

  • Na základě nové dohody by měla Ukrajina podle Gazpromu v příštím roce přepravit do Evropy 65 miliard metrů krychlových ruského plynu, zatímco teď je to 90 miliard ročně. V letech 2021 až 2024 klesne roční tranzit na 40 miliard metrů krychlových ročně. Pětiletý kontrakt obsahuje i klauzuli o možném prodloužení na dalších deset let.

3.12.2019 Ukrajinský provozovatel ropovodů Ukrtransnafta se dohodl s ruskou Transněftí na desetiletém prodloužení smlouvy o tranzitu ropy. Ukrajinská společnost to uvedla ve svém dnešním sdělení, s tím, že dohodu dnes podepsali představitelé obou firem v Záhřebu. Smlouva vstoupí v platnost 1. ledna příštího roku a platit bude do ledna 2030 (ČTK) 

25.11.2019 Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching zahájí 2. prosince prostřednictvím telemostu provoz plynovodu Síla Sibiře, kterým bude proudit ruský plyn do Číny. Oznámil to dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Síla Sibiře je s náklady 55 miliard dolarů doposud nejdražším ruským plynovodem, napsala agentura DPA (ČTK)

11.11.2019 Konkurenční Írán zveřejnil objev nového ropného pole s oznámenou kapacitou 53 mld. barelů. Pokud by to byla pravda (a ropa by byla vytěžitelná), tak by to zvýšilo ropné zásoby Íránu o třetinu. Teď jen najít schopnost ropu vyvézt.

17.9.2019 Saúdská Arábie v současné chvíli obnovila necelých 70 % z produkce 5,7 milionu barelů/den ropy, kterou ztratila při útoku dronů na její zařízení, říká vysoce postavený zdroj agentury Reuters

15.9.2019 ropa může podle analytiků během pondělí skokově podražit o pět až deset dolarů za barel. Někteří odborníci předpokládají, že by mohla brzy stát i 100 dolarů. Ještě v pátek se přitom barel severomořské ropy Brent obchodoval jen zhruba za 60 dolarů, tedy asi za 1400 korun.

9.9.2019 Spojené státy v současnosti produkují 13 milionů barelů ropy za den, toto číslo by v příštím roce mohlo vzrůst na 13,5 milionu b/d, cituje agentura Reuters představitele USA (Reuters) 

2.9.2019 Těžba ropy v Rusku se v srpnu zvýšila na 11,249 mil. barelů denně, což byl nejvyšší údaj od března. Těžba tak byla nad úrovní, ke které se Rusko zavázalo v prosincové dohodě s OPECem a dalšími předními producenty. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo ruské ministerstvo pro energetiku. V červenci těžba činila 11,15 mil. barelů denně

28.8.2019 . Čína z USA kupuje cca 120 000 barelů ropy denně. USA nyní celkově vyvážejí cca 3 milióny barelů ropy denně, což odpovídá cca čtvrtině celkové americké ropné produkce. A zavádí na americkou ropu cla ve výši 5 %.

22.8.2019 Environmentální skupiny obnovily snahy zakázat frakování poté, co společnost Cuadrilla byla donucena dočasně snížit činnost v Lancashire po největších zemětřeseních v rámci tohoto projektu, která dosáhla 1,55 stupně Richterovy škály (FT)

21.8.2019 Íránský prezident Rouhani prohlásil, že pokud by íránský export ropy poklesl na nulu, nebyly by námořní dopravní cesty stejně bezpečné jako dříve (Reuters)

24.6.2019 V jižní části ropovodu Družba, kterou teče ropa i do Česka, byla opět naměřena zvýšená kontaminace. Informaci, kterou ČTK získala od několika zdrojů, potvrdil vicepremiér a

20.6.2019 V části ropovodu Družba vedoucí z Běloruska do Polska byla ve středu zjištěna nová kontaminace ropy organickými chloridy. více Pravděpodobnou příčinou kontaminace ropy v ropovodu družba mezi Běloruskem a Polskem - krátkodobého zvýšení koncentrace organických chloridů - bylo podle serveru RBC automatické spuštění systému ředění na běloruské přečerpávací stanici. Dnešní měření ukázalo, že znečištění v úseku mezi Běloruskem a Polskem se vrátilo pod stanovený limit. Proto mohly být dodávky ropy obnoveny. O obnovení dodávek podle Transněfti rozhodla polská strana, píše RBC

Těžba ropy v rámci OPEC se v dubnu 2019 oproti předchozímu měsíci snížila o 90.000 barelů denně na čtyřleté minimum 30,23 milionu barelů denně. Celkově nabídka na světovém trhu klesla o 300.000 barelů denně na 99,3 milionu barelů denně. Hlavní podíl na tom má Kanada, Kazachstán, Ázerbájdžán a Írán. 15.5.2019  

15.5.2019 IEA: Růst těžby ropy v USA nahradí výpadek Íránu a Venezuely, Vedle dopadů sankcí USA na těžbu ve Venezuele a Íránu jsou dalším faktorem problémy v Libyi, znečištění ruské ropy a také útoky na ropné kapacity Saúdské Arábie. Zatím sice propad nabídky nenastal, ale budoucnost je podle IEA nejasná.

13.5.2019 Obsah organického chlóru v ruské ropě v přístavu Ust-Luga se dnes vrátil na normální hodnoty, informují zdroje agentury (Reuters), Mol věří, že obnoví regulérní příjem dodávek ropovodem Družba do 17. kětna

1.5..2019 Úplné embargo íránské ropy je tu od 2.5.2019, cena by se mohla vyšplhat až na 100 dolarů za barel. Ovlivní všechny včetně Česka, ropa od začátku roku 2019 vzrostla o 33%, další růst by byl šokem, který poškodí průmysl, domácnosti a zrychlí inflaci 

  • dovoz zastavili již Jižní Korea, Taiwan, Japonsko, Itálie a Řecko, postoj Turecka, Indie a Číny je nejasný, pokud USA zaškrtí i tyto dovozy, Iran zablokuje Hormuzský průliv- hrozí Válka v Perském zálivu mezi ropnými monarchiemi a Spojenými státy na jedné straně a Íránem na straně druhé.
  • Pokud Spojené státy skutečně uspějí v odstranění Íránu z trhu s ropou, v létě dojde k nedostatku 1,7 milionu barelů ropy denně (USA zvyšují těžbu a tlačí na Saudskou Arábii, aby zvýšila těžbu, zasedání OPEC je 25.5.2109 , bude řešit výpadek cca 1-2 miliony barelů ? černého zlata", pokud OPEC nezvýší těžbu, znamená to růst ceny

15.4.2019 Ruská ropa proudící do Evropy byla v druhé polovině dubna znečištěna vysokou hladinou organických chloridů (je korozní a může poškodit jak potrubí ropovodu, tak rafinerie). Podle analytika firmy Energy Aspects Christophera Hainese mohlo být znečištěno asi 30 milionů barelů ropy, dost na to, aby se vešla do 15 supertankerů. Vlády jednotlivých zemí, které jsou odběrateli ruské ropy, také uvolňují strategické rezervy, aby jejich rafinerie měly náhradu za kontaminovanou ropu. více

11.4.2019 ropa od počátku letošního roku citelně zdražila. Barel severomořského Brentu stojí nyní zhruba o 40 procent více, americká lehká ropa WTI o 30 procent. Snížení produkce je mimo jiné (dobrovolné 1,2 milionů barelů i díky uvalení sankcí USA na Venezuelu a Írán (,7 milionů barelů)

Ropa, prof. Staněk (2019)

  • už před několika lety nás strašily ropným vrcholem - tato hrozba se nenaplňuje, nachází se nová naleziště ropy i zemního plynu...
  • v Jiho-Čínském moři jsou obrovské zásoby ropy a zemního plynu na planetě - proto Čína soustavně buduje nové umělé ostrovy v Jiho-čínském moři, aby si mohla nárokovat okolní území (pásmo exteritoriality) do vzdálenosti 12 mil.
  • severní ledový oceán - na dně je druhé nejvýznamnější naleziště ropy a zemního plynu
  • Japonci vyvinuli novou technologii těžení ropy pomocí nanotechnologií (nanotechnologická ropná zařízení), kdy dokáží vytěžit až 90% zásob (současnou technologií lze vytěžit pouze 50%)
  • USA se díky ložiskům břidličnému plynu a ropy stanou lídrem a do roku 2024 předstihnou Rusko a ohrozí pozici Saúdské Arábie jako největšího světového vývozce ropy. V roce 2018 produkovali 2,2 milionu barelů denně. Do roku 2024 přidají další čtyři miliony barelů a jejich podíl na celkovém nárůstu kapacit bude činit 70 procent. Irák, který se podle prognózy IEA stane třetím největším zdrojem nové nabídky a motorem růstu v rámci OPEC (zdroj IEA -Mezinárodní agentura pro energii )

Ropa geopolitika, gradace tlaku USA

geopolitika více

  • Nejméně od poloviny dubna 2019 narůstá riziko vzniku "zástupných válek" ve Venezele a Irán- Arabský poloostrov - společným jmenovatelem je ropa a USA, hrozí tzv. ropný šok, podobně jako v roce 1973, kdy cena ropy stoupla o 400%
  • 2.5.2019 Plán vzpoury " Operace svoboda"venezuelské opozice selhal. Maduro zůstává u moci, Madura k odstoupení nepřiměla ani prvomájová demonstrace, jež měla být tou největší v historii země. Prvomájová demonstrace měla být tou největší v historii země. Ulice ale nezavalila řeka lidí tak jako 23. ledna, kdy se Guaidó ujal funkce dočasného prezidenta. Bylo to další zklamání, a to jen den poté, co selhal Guiadův plán odstranit Madura skrze ozbrojené povstání. Narůstá zde riziko vojenské intervence 
  • 1.5..2019 Úplné embargo íránské ropy je tu od 2.5.2019, cena by se mohla vyšplhat až na 100 dolarů za barel. Ovlivní všechny včetně Česka, ropa od začátku roku 2019 vzrostla o 33%, další růst by byl šokem, který poškodí průmysl, domácnosti a zrychlí inflaci  
  • 15.4.2019 Ruská ropa proudící do Evropy byla v druhé polovině dubna znečištěna vysokou hladinou organických chloridů (je korozní a může poškodit jak potrubí ropovodu, tak rafinerie). Podle analytika firmy Energy Aspects Christophera Hainese mohlo být znečištěno asi 30 milionů barelů ropy, dost na to, aby se vešla do 15 supertankerů. Vlády jednotlivých zemí, které jsou odběrateli ruské ropy, také uvolňují strategické rezervy, aby jejich rafinerie měly náhradu za kontaminovanou ropu. 
  • tlak USA na Německo a další okolní státy EU na zastavení výstavby ropovodu a provoz Nord strem 2, důvodem je nákup ropy a zemního plynu z USA jako vyřešení závislosti na Rusku

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...