Akcie

Index S&P 500 (10.2018) je na čtyřnásobku úrovně z jara 2009, kdy vrcholila světová hospodářská krize. Co je příčinou tohoto stavu?

  • Akcie rostly devět let v řadě tak silně a prakticky ve všech sektorech bez opravdové korekce (většinou definované jako pokles indexů o deset procent).
  • Prostředí bezprecedentně uvolněné měnové politiky - extrémně nízké úrokové sazby (přičemž ani nula nebyla limit).
  • Kvantitativní uvolňování - tisk peněz (Fed, Japonsko, EU).
  • Problém je podle komentátora CNBC Jima Cramera trend automatických obchodních systémů pracujících podle předem určených algoritmů a také vytvoření instrumentů ETF.

17.4.2024 Každoročně se s příchodem jara investoři na pražské burze těší na dividendovou sezonu. Lákadlem jsou banky, které loni vykázaly velmi dobrý zisk a jsou silně kapitálově vybavené. Investorům tak mohou vyplatit velkou část zisku. Investoři na pražské burze by měli letos obdržet dividendy v celkové hodnotě přesahující 80 miliard korun. Ačkoli to znamená pokles ve srovnání s loňskem, kdy bylo vyplaceno přes 122 miliard korun, je třeba si uvědomit, že loňský rok byl výjimečný díky neobvykle vysoké dividendě od společnosti ČEZ, která investorům vyplatila stoprocentní zisk.

Přesto budou dividendy i letos štědré a domácí burza se v tomto ohledu již tradičně zařadí mezi nejatraktivnější v rámci zemí OECD. V Česku začíná dividendová sezona obvykle v dubnu, kdy se pořádají první valné hromady, na nichž návrhy dividend schvalují akcionáři.

V posledních třech letech začínala valnou hromadou Komerční banka, ale tentokrát tomu tak nebude. Jako první ji totiž svolala společnost SAB Finance, a to na pondělí 22. dubna. Vedení firmy navrhuje vyplatit dividendu ve výši 60,19 koruny na akcii, což je o 5,19 koruny více oproti loňskému roku. To vzhledem k aktuální ceně akcie znamená téměř šestiprocentní výnos.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-akcie-fondy-dividendova-sklizen-v-praze-se-blizi-lakadlem-jsou-banky-249999#

8.1.2024 V roce 2023 investovalo 42 % klientů XTB v České republice do ETF. Jedná se o 2. největší trh XTB z hlediska počtu klientů, kteří využívají Investiční plány, a 4. největší trh z hlediska AUM (aktiv pod správou)

V roce 2023 si pasivní investoři v České republice vybírali především indexové ETF (založené na indexech S&P 500, MSCI World a NASDAQ 100), následované ETF reprezentujícími výkonnost společností s vysokým hodnocením v oblasti životního prostředí, sociálních věcí a správy (ESG). V TOP 5 byly také ETF s expozicí na největší technologické společnosti. 

https://www.kurzy.cz/zpravy/754412-spolecnost-xtb-na-poli-pasivniho-investovani-investicni-plany-rozsireny-o-funkci-autoinvest/

29.12.2023 Hlavním akciovým indexům v regionu CEE-3 se letos (k 28.12.) poměrně dařilo: český PX přidal 17,33 % (top gainers Erste +25,8 %, ČEZ +23,0 % a Moneta +22,6 % bez zahrnutí dividend). Maďarský BUX posílil o 38,69 % (zejména díky OPUS +225,4 %, BIF +154,9 %, MTELEKOM +99,1 %). Polský WIG 20 vzrostl o 31,49 % (ALR +124,1 %, SPL +88,4 %, MBK +84,5 %)

6.4.2023 Stratég JP Morgan varuje, že současná situace na akciích je jen 'klid před bouří'. Chuť k riziku, která podporuje letošní akciovou rally, podle stratéga JPMorgan Marka Kolanovice pravděpodobně vyprchá kvůli problémům plynoucích z bankovních turbulencí, ropného šoku a zpomalujícího růstu. A to by podle něj mohlo poslat akcie zpět na jejich minima z roku 2022.

"Fed nenaznačil, že letos nemá v úmyslu snížit úrokové sazby, přesto ale riziková aktiva vykazují bezprecedentní rally, evropské akcie se obchodují poblíž historických maxim a americké akcie se zotavují z nedávných ztrát," napsal v pondělí Kolanovic klientům. "Očekáváme obrat rizikového sentimentu a také, že trh bude v nadcházejících měsících znovu testovat loňské minimum."

  • Podle Kolanovice ale přílivy do akcií v posledních několika týdnech "nedávají moc smysl" a byly z velké části taženy systémovými investory, likvidací krátkých pozic kvůli rychle rostoucím cenám a poklesem indexu volatility Cboe, neboli VIX. Pokles VIXu pod hodnotu 20, což je úroveň spojená s obdobími menšího stresu, naznačuje, že investoři se domnívají, že bankovní krize bude v blízké budoucnosti pod kontrolou. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5398262/strateg-jp-morgan-varuje-ze-soucasna-situace-na-akciich-je-jen-klid-pred-bouri.html

23.3.2023 Na vrcholu internetové bubliny se americké akcie v indexu SPX obchodovaly s cenami, které byly asi 2,3násobkem tržeb. V roce 2022 si ceny dokonce sáhnuly na 3,2násobek tržeb. Od té doby došlo u tohoto valuačního měřítka ke korekci, ale stále se pohybuje zhruba na stejné úrovni, jako na vrcholu dot.com "iracionality".

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5383316/podle-nasobku-trzeb-je-tu-nyni-bublina-jako-ta-internetova-ale-nejde-jen-o-hledani-tam-kde-je-to-pohodlnejsi.html

14.10.2022 Americké akcie zažily největší jízdu na horské dráze přinejmenším od roku 1990, od kterého agentura Bloomberg sleduje potřebná data. Nejprve akcie podle klíčového ukazatele newyorské burzy - indexu S&P 500 - prudce propadly o 2,4 procenta, ztráty však následně vymazaly, když si nakonec připsaly zisky o 2,6 procenta. Tak prudké výkyvy nahoru a dolů burza nezažila za poslední více než tři dekády. Poprvé od července navíc americké akcie dokázaly zvrátit dvouprocentní pokles.

Zároveň jde o pátý největší zvrat z dvanáctiměsíčních minim během jednoho dne v historii indexu S&P 500 a čtvrtý největší pro technologický trh Nasdaq, uvádí analytický server SentimenTrader. Čtvrteční vývoj na burze dokonce Rick Rieder, který v americkém finančním kolosu BlackRock řídí investice do dluhopisů, zařadil mezi "nejbláznivější dny své kariéry". Hodnota amerických korporací tímto výkonem smazala více než čtyřicet procent ztrát z předchozího šestidenního propadu, který srazil americkou burzu na dvouleté minimum.

  • Akcie zamířily po otevření dolů, když investory zklamala čerstvá čísla o americké inflaci v září, která rostla rychleji, než ekonomové odhadovali. Meziměsíčně vyskočily ceny zboží a služeb o 0,4 procenta, zatímco ekonomové odhadovali 0,2procentní růst. Ve srovnání s minulým zářím vzrostly ceny o 8,2 procenta.
  • Následně se však hodnota amerických korporací vydala vzhůru, když investoři začali spekulovat, že roční výprodej už dosáhl svého dna. "Prvotní reakce na čísla o inflaci byla negativní. Trh otevřel v minusu a pak se jako zázrakem přetočil a začal růst," popisuje vývoj hlavní makléř J&T Banky Jan Pavlík. "I přes negativní zprávy se trh dostal do plusu, což se děje ve chvílích, kdy je nervozita velká," dodává. K růstu pomohlo podle něj i to, že se uzavíraly spekulace na propad trhů.

  • Vývoj na amerických titulech ovlivnilo automatické investování, které se řídí klíčovými úrovněmi indexu. V jeden okamžik totiž index S&P 500 odevzdal polovinu ze svých zisků, kterých dosáhl během postpandemického růstu, což spustilo automatické nákupy akcií. Zároveň majitelé takzvaných put opcí, které umožňují spekulace na pokles trhu, je prodali. A naopak začali obchodníci na trzích nakupovat akcie, což vyhnalo jejich cenu nahoru. "Viděl bych za tím ryze technické faktory. Na trhu je velká volatilita a podobně nesmyslné obraty se budou opakovat," uvádí portfolio manažer Cyrrusu Tomáš Pfeiler.  

  • https://byznys.hn.cz/c1-67126300-americka-burza-zazila-nejsilenejsi-den-od-roku-1990-po-vyprodeji-kvuli-inflaci-byly-nakonec-akcie-v-plusu

28.9.2022 Goldman Sachs a BlackRock jsou v krátkodobém horizontu na akciích čím dál medvědější a varují, že trhy ještě nenacenily riziko globální recese. A upozorňují také na rostoucí reálné výnosy jako na hlavní brzdu akciím. Na příští tři měsíce snížili stratégové Goldman Sachs doporučení na globální akcie na podvážit, u hotovosti zůstávají nadvážení. BlackRock radí investorům, aby se "vyhýbali většině akcií", a dodává, že takticky podvažuje akcie na rozvinutých trzích a v krátkodobém horizontu preferuje dluhopisy.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5161837/riziko-recese-stoupa-goldmani-i-blackrock-se-otaci-k-akciim-zady-doporucuji-investicni-dluhopisy.html

26.9.2022 Podíl Londýna na primárních veřejných nabídkách akcií (IPO) v Evropě klesl nejníže za 12 let. Podepsal se na tom odchod Británie z EU a také hospodářské turbulence. Letos bylo v Londýně z primárních nabídek akcií získáno pouze 1,38 miliardy USD, což představuje 14 % z celkového evropského objemu. To je nejnižší podíl od roku 2010 (ČTK) .

23.9.2022 Americké trhy ani v závěru slabého týdne nenalézají podporu a pokračují ve volném pádu. Rezignaci investorů dokazuje vývoj indexu S&P 500 za posledních devět dní, kdy zaznamenal 7 propadů a odepisuje již 10 %. Během těchto devíti dní si zároveň připisuje již pátý více než procentní propad. Slabost akciového trhu dokazuje i pohled na index Dow Jones Industrial Average, kde ani jedna z 30 akcií není v zelených číslech.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5155759/s-p-500-za-9-dni-ztraci-10-v-ramci-djia-dnes-neroste-ani-jedna-akcie.html

23.9.2022 Největší ránu však dnešnímu obchodování zasadila britská vláda. Nový kabinet byl v rozpočtových plánech ještě odvážnější, než se čekalo. Soubor fiskálních výdajů a deregulačních opatření doplnily výrazné škrty daní. Hlavní problém je v tom, že na to rozpočet nemá a že jde o jednoznačně proinflační krok. Deficit rozpočtu se z téměř 15 procent HDP stihl loni smrsknout na 6 procent, načež ho vláda hodlá znovu nafouknout. Ekonomika přitom pravděpodobně už vstupuje do recese, která dál přiškrtí příjmy. A aby toho nebylo málo, obsluha dluhu se podstatně zdraží kvůli zvedání sazeb.

Právě reakce měnové politiky je potom dalším důležitým aspektem. Když vláda šlape na plyn, centrální banka musí o to více brzdit, aby dokázala uřídit inflaci. Očekávání o sazbách BoE tak poskočily vzhůru, na nejbližším zasedání se trh kloní ke zvýšení o 100 bazických bodů a odhadovaný vrchol sazeb se výrazně posunul až na 5,4 procenta. Rozpočtové plány pak způsobily doslova masakr na britských státních dluhopisech, giltech. Jejich výnosy na středních splatnostech stoupaly přes půl procentního bodu, což se stalo naposledy před více než 30 lety, kdy Británie mířila k měnové krizi.

Že je trh k vládnímu plánu krajně skeptický, však nevidíme jen ve výprodeji dluhopisů. Libra za dnešek proti dolaru ztratila přes 3 procenta. To se u hlavních světových měn opravdu neděje často, navíc při takto výrazném vylepšení úrokového diferenciálu. Vnímaná rizikovost britských aktiv narůstá a důvěra jde dolů. Na trzích se však problémy netýkají jen britských aktiv. Jak bylo uvedeno, problémů je dost a celkový mix vede ke strmému nárůstu averze k riziku. Výrazné ztráty kolem dvou procent vidíme na akciových trzích v Evropě i Americe. Dluhopisy v USA či kontinentální Evropě byly během dne místy úspěšné, ale nakonec na cenách klesají také. Dolar zůstává preferovanou měnou a k euru posiluje na 0,9725. Výrazný propad sledujeme na ropě i dalších energetických komoditách.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5155760/britska-vlada-zmasakrovala-dluhopisy-i-libru-zaver-tydne-pod-tihou-spatnych-zprav.html

21.9.2022 21.9.2022 Miliardář Ray Dalio, zakladatel Bridgewater Associates, říká, že když Federální rezervní systém pokračuje v agresivním zpřísňování měnové politiky, úrokové sazby budou muset vzrůst alespoň na 4,5 %, což povede k poklesu akcií o 20 %. Než Dalio dospěl k úrokové sazbě na úrovni 4,5 %, zvážil inflaci a reálné výnosy. "Proces začíná inflací. Pak se dotkne úrokových sazeb, později dalších trhů a nakonec ekonomiky," dodal. Jeho pohled na americké trhy a ekonomiku je poněkud ponurý. Říká, že právě teď trhy diskontují inflaci v příštích deseti letech na 2,6 %.

Odhaduje, že v dlouhodobém horizontu se bude pohybovat mezi 4,5 % a 5 %, s výjimkou vyšší moci, jako je eskalace ekonomických válek v Evropě a Asii nebo další sucha a záplavy, popsal Dalio své odhady inflace. Vzhledem k tomu a reálným výnosům vidí Dalio sazby mezi 4,5 % a 6 %. "Vyšší hranice tohoto rozmezí by byla neúnosně špatná pro dlužníky, trhy a ekonomiku, hádám, že Fed tak daleko nedojde," řekl. Sazba fondů Fedu se aktuálně pohybuje v rozmezí 2,25 % až 2,5 %. Tento týden trhy již oceňují třetí nárůst o 75 bazických bodů v řadě, ke kterému dojde ve středu.

Dalio předpovídá, že Fed dosáhne úrovně 4,5 %, což bude mít vážné důsledky pro akciový trh a ekonomiku. Navíc zvýšení úrokových sazeb by mělo dva typy negativních dopadů na ceny aktiv: 1) současnou diskontní sazbu a 2) nižší výnosy aktiv kvůli slabší ekonomice.

Když lidé přijdou o peníze, budou obezřetnější a poskytovatelé půjček jsou také opatrnější v půjčování, takže utrácejí méně. Očekává se, že bude zapotřebí výrazný hospodářský pokles, ale to bude nějakou dobu trvat, protože úrovně bohatství jsou právě teď relativně vysoké, takže je možno je použít na podporu výdajů, dokud tyto prostředky nebudou vyčerpány.

https://www.kurzy.cz/zpravy/671989-ray-dalio-pri-zvyseni-sazeb-o-4-5--klesnou-akcie-o-20/

21.9.2022 Od začátku dne klesají ceny akcií ruských společností na pozadí výzvy Vladimira Putina, vyplývá z těchto obchodních pater.Zejména do 10:05 klesl index moskevské burzy o 7,8% na 2043 bodů, index RTS - o 10,7% na 1031 bodů. Aktualizují minima z února (2002,73 bodu) a dubna (1017,86 bodu).

https://ria.ru/20220921/aktsii-1818343932.html

21.9.2022 Ruské akcie v reakci na oznámení prezidenta Vladimira Putina o částečné mobilizaci krátce po středečním zahájení obchodování klesly o deset procent. Rubl k dolaru je nejníže za dva měsíce pod 62 rublu za dolar a odepisoval 2,3 procenta. V Rusku jde o první mobilizaci od druhé světové války. Dotýká se hlavně ruských občanů v záloze a s vojenskou zkušeností; platit začala okamžitě.

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-pad-ruskych-akcii-40409308#d<br>

13.9.2022 Inflační data spustila masivní úterní výprodej. Dnešní obchodování bylo ve znamení zmařených pozitivních očekávání. Ještě před otevřením amerického trhu panovala poměrně dobrá nálada a optimismus, že dnešní inflační data dopadnou dobře, ovšem po jejich zveřejnění (hodinu před samotným otevřením trhu) se vše dramaticky změnilo. Levnější benzín totiž k nižší inflaci nepomohl, a tak nic nenaznačuje obrat v jestřábí politice FEDu. Trhy tak během dneška ztratily v podstatě veškeré růsty z předešlých pěti obchodních dní. Zdá se, že investorům začíná docházet, že centrální bankéři zkrátka neotočí kormidlem směrem k dalšímu "zadlužování", neboť mají oprávněný strach spíše z inflace než z krátkodobého poklesu kapitálového trhu. Pokud by s ní přestali nyní bojovat a trhům na krátko pomohli, následky by mohly být mnohem více zničující. Nejde však o katastrofu, pokud se podaří situaci včas vyřešit. Navíc díky poklesu trhu je aktuální ocenění opět mnohem lákavější pro dlouhodobý vstup do pozic. I tak je třeba mít na paměti, že zdaleka není vyhráno a proto své nákupy rozkládat v čase - obzvláště pak v časech jaké máme nyní.

Nejvíce dnešní propad zasáhl technologický sektor (Apple -5,9 %, Alphabet -5,9 %, Nvidia -9,5 %, AMD -9 %, Meta (dříve Facebook) -9,4 %, Microsoft -5,5 %). Ovšem pokles byl plošný a neubránil se mu žádný z hlavních sektorů americké ekonomiky.

  • Apple a a Microsoft si včera zapsaly největší ztrátu září 2020 (Bloomberg) 

Díky růstu výnosů na amerických dluhopisech se pak propadu neubránilo ani zlato (-1,3 %), které se v závěru amerického obchodního dne pohybovalo na úrovni 1702,7 USD za trojskou unci.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5141064/inflacni-data-spustila-masivni-uterni-vyprodej.html

27.8.2022 Dnešní den byl na Wall Street jedním z těch nejhorších od začátku roku - hlavní indexy propadly 3 %, technologický Nasdaq pak dokonce o -3,9 %. Objemy byly výrazně vyšší než obvykle a stejně tak volatilita prudce narostla. A co stálo za tak silným výprodejem? Lepší otázka by možná byla, co stálo za tak silným oživením trhů v posledním měsíci. Investoři si totiž ještě stále patrně neuvědomili, že centrální banky jim nepomohou, naopak - přesto značná část investorské veřejnosti (dokonce i profesionálové) měla tendenci věřit, že v případě zhoršení ekonomické situace, přispěchá FED na pomoc, tak jako tomu bylo doposud. Důvod je jednoduchý - inflace - za té současné si to totiž centrální bankéři nemohou dovolit, i kdyby chtěli sebevíc - byla by to cesta ještě do mnohem většího pekla. Ovšem zpět k důvodu dnešního vystřízlivění - Jereme Powell dnes totiž oznámil, že FED nehodlá s utahováním brzdit, ba naopak. Od té chvíle zamířily trhy střemhlav dolů.

Jednoznačně nejvíc dnešní výprodej zasáhl technologické tituly a šlo opravdu o armagedon (Apple -3,8 %, Alphabet -5,4 %, Microsoft -3,9 %, Nvidia -9,2 %, AMD -6,2 %, Tesla -2,7 %). Nedařilo se ale ani jiným odvětvím - finanční sektor nebyl výjimkou (Bank od America -3,2 %, Goldman Sachs -2,9 %, JPMorgan -3,3 %, Citigroup -4,4 %). Výprodejům se neubránilo ani zlato (-1,2 %), ačkoliv to většinou v podobných situacích roste - ovšem ne, když jsou alternativou bezpečného přístavu stále výnosnější americké státní dluhopisy. Zlato tak zakončilo den na 1737 USD za trojskou unci. Naopak cena černého zlata stoupla o přibližně 1 %, což samozřejmě příliš nepomáhá inflačnímu očekávání pro další období. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5118501/rudy-patek-na-wall-street.html

9.5.2022 Akciové trhy před sebou patrně mají další propad, který by mohl být výraznější než ten dosavadní. Například Bank of America odhaduje, že pokud se bude historie opakovat, pak má před sebou klíčový americký index S&P 500 letos ještě pokles o dalších asi 28 procent. Analytici se přitom opírají o data, která sahají 140 let do historie.

Hlavní investiční analytik Bank of America Michael Hartnett upozorňuje, že i když nálada na trzích je špatná už mnoho týdnů, to nejhorší teprve přijde. Připomíná, že při posledních devatenácti takzvaných medvědích trzích byl pokles na grafu od maxima k minimu v rámci každého cyklu v průměru 37 % a proces trval 289 dní. Jako medvědí se označuje takový trh, kde index od maxima klesne alespoň o 20 %. "Takže pokud by se měla historie opakovat, pak ten dnešní medvědí trh skončí v říjnu 2022 a index S&P 500 bude na 3000 bodech," uvedl Hartnett z divize BofA Global Research. Uvedený index ještě medvědí trh oficiálně nezahájil, od lednového maxima zhruba na 4796 bodech zatím klesl přibližně o 14 procent a je na 4123 bodech."Dobrou zprávou je, že asi polovina titulů na trhu Nasdaq už oslabila o 50 procent a více a že mnoho těch nejvíce spekulativních aktiv - jako jsou kryptoměny, rozvíjející se trhy a spekulativní technologické tituly - už bylo na vrcholu v prvním čtvrtletí 2021," dodal Hartnett.

Ceny čerstvých potravin v březnu vzrostly o 37 procent, a navázaly tak na růst o 28 procent, kterého dosáhly za celý loňský rok. "Náš tým specializovaný na trh komodit se domnívá, že je zde prostor k dalšímu růstu, vzhledem k problémům se zásobováním v souvislosti s rusko-ukrajinskou válkou," píše se ve zprávě BofA Global Research. Růst cen zemědělských produktů se v růstu cenové hladiny v širší ekonomice projeví až s časovým odstupem, což znamená, že vysoká inflace se patrně udrží po celý letošní rok.

Vyšší ceny představují problém zejména v chudších zemích. Například v Indii nebo v Zambii se potraviny podílejí na růstu inflace zhruba z 50 procent, zatímco v mnoha vyspělých zemích je to méně než 15 procent. Dražší potraviny mohou vést k politické nestabilitě zejména v Africe, domnívají se analytici Bank of America.
"Teď je čas vlastnit akcie firem z odvětví zdravotní péče," uvádí zpráva expertů. Tento sektor si podle nich zpravidla vede nejlépe na konci růstového cyklu i v období poklesu. Analytička Savita Subramanianová se domnívá, že odvětví zdravotní péče teď investorům poskytuje relativní bezpečí, výnos i možnost mít prospěch z pokračujícího růstu odvětví za rozumnou cenu. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4992248/bank-of-america-nejhorsi-medved-teprve-prijde.html

1.9.2020 Hodnota světových akcií v závěru prázdnin dosáhla nového historického rekordu. Na globálních burzách se koncem srpna obchodovaly akcie v celkové ceně 91,1 bilionu dolarů. Jen od pandemického dna tak světový parket přibral podle dat agentury Bloomberg a výpočtu investiční společnosti Conseq na hodnotě přes polovinu, bezmála 30 bilionů dolarů. Hodnota světových burz dosáhla svého předpandemického vrcholu 89,2 bilionu dolarů z konce letošního ledna dokonce už 17. srpna, tedy přesně po sedmi měsících.
Přes 42 procent hodnoty světových burz tvořily koncem prázdnin americké akcie. Tandem newyorské burzy a technologického trhu Nasdaq představoval hodnotu na prahu 39 bilionů dolarů. Jen technologický Nasdaq od březnových minim posílil o 71 procent, přičemž jeho hodnota tak narostla o 4,5 bilionu dolarů. "Technologický sektor je tažen až iracionálními spekulacemi a táhne to nahoru jen hrstka akcií. Máme tu paradoxní situaci, že roste to, co je drahé, a neroste to, co je relativně atraktivní,"
Více na https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/svetove-akcie-jsou-nejhodnotnejsi-v-historii-od-brezna-nabobtnaly-o-30-bilionu-dolaru-1372865?

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...