Lithium

Lithium je jedním z kovů, který získal zásadní význam díky elektromobliitě (autobaterie) a bateriím. Předpokládá se, že globální poptávka zvýší za 6 roků do roku 2025 trojnásobně. podle odhadu organizace Bloomberg se poptávka do roku 2025 zvýší na jeden milion tun z loňských zhruba 325.000. Aby se naplnil cíl, bude potřeba v sektoru investovat asi devět miliard USD (přes 200 miliard Kč)

  • Cena lithia se mezi roky 2015 a 2018 díky stoupajícímu zájmu o elektromobilitu skoro ztrojnásobila, poloviny roku 2018 naopak klesly ceny lithia zhruba o třicet procent a nikdo neví, jestli nebudou klesat i nadále
  • Od roku 2017 došlo k otevření šesti nových lithiových dolů. 
  • 63 kg lithiového karbonátu je potřeba do jednoho elektromobilu Tesla (2019).
  • V České republice odhadují zásoby podzemního lithia na 840 000 tun. Jedná se o 1-3 % celosvětových zásob lithia.

Podle studie, kterou v roce 2018 vydala australská asociace těžebních firem, bude mít v roce 2025 trh s nezpracovaným lithiem hodnotu 20 miliard dolarů, trh se zpracovaným lithiem 43 miliard dolarů a trh s bateriemi 424 miliard dolarů. Do roku 2030 se zásoba lithium-iontových baterií bude muset podle předpovědi BloombergNEF minimálně zdesetinásobit, přičemž více než 70 procent těchto baterií bude využito v elektromobilech.

Největší zásoby Lithia jsou v Chile, Jižní Amerika, těžba je zde levná. Ale místní se obávají dopadu na životní prostředí.

  • projekt Atacama, solná pánev, kde je lithium v podzemních zásobnících slané vody (konec 2021), umožní více než zdvojnásobit současnou těžbu firmy až na 120.000 tun uhličitanu lithného více

Největší dodavatelé Lithia:

  • Austrálie, v roce 2023 měla 49% podíl na světové těžbě 
  • Chile, podílí se asi 30% (2023) na světové produkci (dříve to bylo 36%), v následujících čtyřech letech těžbu zdvojnásobí.
  • Argentina
  • U Cínovce by se mělo nacházet přes pět milionů tun lithného karbonátu. Jedná se asi o čtyři procenta světových zásob lithia. Zatím ale není jasné, jak velká část bude vhodná k těžbě. 

Největší těžaři lithia:

  • Albemarle je největším producentem lithia na světě. 
  • Společnost Ganfeng Lithium, která je v Číně druhým největším producentem lithia (dodává Tesle a VW)

Z těžby českého Lithia možná nic nebude. více Do hry ale vstoupil polostátní ČEZ.

Lithium, zprávy z tisku:

7.1..2024 Největším producentem lithia je Austrálie s podílem světové produkce 49 procent. Druhé místo zastává Chile s 30procentním podílem produkce. Právě tam se nacházejí největší ložiska tohoto minerálu. Jenže těžba lithia vede ke kontaminaci ekosystémů a znečištění vodních ploch, což může vést k tomu, že se stávají nebezpečné pro život. Na vytížení jedné metrické tuny lithia je zapotřebí 1,9 milionu litru vody. V Chile těžba lithia pohltila 65 procent vodních zásob, což má drastický dopad na farmáře v okolí, kteří musí nyní vodu dovážet. to i jedno z nejsušších měst na Zemi. Poptávka po lithium-iontových bateriích stoupla v letech 2016 až 2022 téměř 12násobně. Lídrem v oblasti elektromobilů je společnost Tesla, která za rok 2022 dodala 1,31 milionu elektromobilů. Pro srovnání, v roce 2019 (před pandemií covidu) to bylo přes 367 tisíc dodávek. Tržní kapitalizace firmy Tesla činila k 7. prosinci 2023 cca 750 miliard USD. Po ní následuje Vinfast Auto sídlící ve Vietnamu o hodnotě 40 miliard USD, čínská Li Auto o hodnotě 39 miliard USD a americká společnost Rivian se sídlem v Kalifornii o hodnotě 22 miliard USD. Pětku uzavírá další čínský výrobce NIO s 18 miliardami USD.

https://techfocus.cz/doprava/5221-temna-stranka-elektromobility-rozmach-elektrickych-aut-prinasi-i-problemy-s-dalekosahlymi-nasledky.html

4.8.2023 Americký ropný gigant ExxonMobil jedná se společnostmi Tesla, Ford, Volkswagen i dalšími automobilkami, že jim bude dodávat lithium, které se používá pro výrobu baterií. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informovala agentura Bloomberg. Rozhovory jsou podle ní součástí snahy Exxonu budovat aktivity v oblasti komponentů pro baterie pro elektromobily. , uvedly zdroje agentury Bloomberg.

ExxonMobil plánuje těžit 100.000 tun lithia ročně a chce si zajistit odběratele. Firma nedávno zahájila vrty na nalezišti v americkém státě Arkansas a nyní se rozhoduje, jestli tam bude těžit sama, nebo ve spolupráci s partnery. Jedná v tomto směru například s producentem lithia Albemarle.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5535825/bloomberg-exxon-jedna-s-teslou-vw-i-dalsimi-automobilkami-o-dodavkach-lithia.html

26.7.2023 Česko se může stát jedním z nejvíce prosperujících států na světě. Klíčem k tomu má být masivní naleziště lithia na Cínovci a také strategický projekt výstavby továrny na baterie do elektromobilů. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Šéf hospodářského výboru sněmovny Ivan Adamec (ODS) deníku Echo24 řekl, že bez lithia je elektromobilita pouze fikce. Věří, že těžba by mohla začít v roce 2026, plná těžební kapacita by měla být dosažena v roce 2028 či 2029. 2000 miliard z lithia není fikce.

https://echo24.cz/a/HgHTB/zpravy-domaci-tezba-lithia-cesko-prosperujici-zeme-fiala-cez?

26.3.2023 Lithium, kov budoucnosti, který měl Česku zajistit miliardové zisky, zažil nečekaně strmý pád ceny. Kromě lithia klesají i ceny mědi a kobaltu. Tedy kovů, které jsou důležité pro výrobu elektroaut a baterií.

  • V České republice odhadují zásoby podzemního lithia na 840 000 tun. Jedná se o 1-3 % celosvětových zásob lithia.
  • Ještě v listopadu 2022 se na čínské burze obchodoval za 600 000 jenů za tunu. Nyní však jeho cena překvapivě raketově klesla a to až k současné hodnotě pod 310 000 jeny za tunu. Navíc klesly i ceny kobaltu a hliníku, dalších surovin, potřebných k výrobě baterií a elektromobilů. V blízké budoucnosti očekáváme velký nárůst ceny," uvádí analytik Ryan Melsert šéf American Battery Technology. Podle jeho mínění se jedná o dočasný výkyv způsobený krátkodobým výpadkem prodejů elektroaut v Číně. Tam přestaly vyplácet některé dotace elektromobilnímu průmyslu, což vedlo ke krátkodobému ochlazení poptávky.  
  • Vzhledem k rychlému rozvoji tohoto odvětví očekává, že ceny lithia bude v následujících letech velmi kolísat. Otázku vzbuzuje i vývoj pevných baterií, které jsou na spotřebu lithia mnohem náročnější, než současné typy baterií. Do rozvoje lithiového průmyslu se masivně investuje i v Evropě. 
  • V minulých dnech například automobilka Volkswagen oznámila investice do nově vzniklé divize PowerCo. Měla by se podílet na těžbě a výrobě baterií. V příštích pěti letech do ní chce Volkswagen investovat 180 miliard eur a udělat z ní globálního dodavatele baterií. Evropská komise navíc v minulých dnech představila návrhy, jak by Evropa mohla být v zelených technologiích a bateriích soběstačnější. Návrhy se týkají i rychlejší povolování těžby lithia a budování zpracovatelských závodů.
  • https://echo24.cz/a/HUgpH/zpravy-ekonomika-lithium-cena-se-propadla-polovina?

6.3.2023 Potenciálně druhé největší ložisko světa pro získávání lithia bylo objeveno na západě Íránu v oblasti Hamedan. Zásoby jsou odhadovány na 8,5 mil. t lithia (CNBC)

16.2.2023 Státní obchod spojený s těžbou lithia provázela utajená provize. Není přitom jasné, kde peníze skončily. Senátní komise pro kontrolu veřejných rozpočtů začala řešit obchodní příběh, kdy stát před dvěma lety koupil majoritu ve firmě na těžbu lithia na Cínovci. Jak jsme popsali v únorovém časopise Neovlivní.cz, transakci provázela utajená provize. Senátory nyní zajímá, u koho peníze skončily. Jeho jméno jsme v souvislosti s provizí uvedli v časopise Neovlivní.cz. James Gilliar žije v poslední roky v České republice a americká a britská média jej popisují jako nepolapitelného fantoma, který má za sebou průpravu ve zpravodajských službách.

Jamesovi Gilliarovi se zahraniční média věnují kvůli jeho roli v aktuální kauze Huntera Bidena, syna amerického prezidenta. V Bidenově ztraceném laptopu se našla emailová korespondence, z níž vyplynulo, že Hunter Biden a James Gilliar chystali společné obchodní aktivity se zakladatelem čínské společnosti CEFC Jie Ťien - Mingem, poradcem českého prezidenta Miloše Zemana.

Případ Huntera Bidena vyšetřuje i americký kongres, který hledá odpověď na otázku, zda byl do synových obchodních aktivit s Čínou zapojený i prezident USA Joe Biden a neocitl se kvůli tomu ve střetu zájmů. "The Washington Post prostřednictvím vládních záznamů, soudních dokumentů a bankovních výpisů zjistil, že CEFC a její manažeři zaplatili 4,8 milionu dolarů subjektům ovládaným Hunterem a Jimem Bidenem (bratrem amerického prezidenta pozn. Neo)," napsal list Washington Post v obsáhlé analýze případu Gilliar-Biden.

https://neovlivni.cz/lithium-resi-senatori-z-usa-priletela-zvlastni-delegace/?

24.10.2022 Francie se do roku 2027 chystá otevřít jeden z největších dolů na lithium v Evropě. Tento lehký kov je zásadní například pro výrobu elektromobilů. Otevření dolu by mohlo pomoct snížit takřka úplnou závislost Evropy na Číně, kde se lithium dosud téměř výhradně zpracovává (ČTK)

13.10.2020

22.5.2020 Ministerstvo životního prostředí v dubnu udělilo poslední potřebný souhlas se stanovením dobývacího prostoru pro těžbu lithia u Cínovce v Krušných horách. V rozhovoru pro páteční Mladou frontu Dnes (MfD) to řekl Ivo Pěgřímek, generální ředitel společnosti Severočeské doly, která většinově vlastní firmu Geomet držící přednostní práva na průzkum a využití ložiska u Cínovce.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/energetika/ministerstvo-zivotniho-prostredi-udelilo-souhlas-pro-dobyvani-lithia-u-cinovce-v-krusnych-horach.A200522_073408_energetika_ele

23.4.2020 Většinovým vlastníkem české společnosti Geomet se stávají Severočeské doly, dceřiná společnost energetické společnosti ČEZ. Oznámila to dnes energetická firma. Geomet je držitelem přednostních práv na průzkum a využití ložiska lithia na Cínovci. Dosud v něm vlastnila 100 procent australská společnost European Metals Holdings Limited (EMH), jejíž akcionáři dnes schválili úpravy smlouvy. Podle ní se Severočeské doly stanou 51procentním vlastníkem české společnosti, EMH zůstane zbývající podíl. Získání 51% podílu proběhne zvýšením kapitálu společnosti Geomet o 29,1 mil. EUR. Tyto peníze budou využity na další rozvoj projektu na Cínovci, stojí v prohlášení. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4391586/dcerinka-cez-ziskava-kontrolu-nad-moznou-tezbou-lithia-u-cinovce.html

12.11.2019 Těsně před svou rezignací Morales bez vysvětlení pozastavil projekt těžby lithia s německou firmou ACI Systems. Pravděpodobně vyslyšel protesty obyvatel v oblasti Uyuni, kde se nacházejí obrovská solná jezera obsahující i lithium. Domorodci si stěžují, že by z těžby měli jen malou část zisků. rojekt, do kterého se má celkem investovat 300 až 400 milionů eur (7,7 až 10,2 miliardy korun), měl zastavit. Kromě těžby mělo jít také o stavbu továrny na katody a výrobu akumulátorů. Společné bolivijsko-německé konsorcium YLB-Acisa už více než rok existuje a připravuje těžbu, jež měla začít v roce 2022.

  • Schmutz se obává, že pokud se nepodaří výrobu baterií spustit do roku 2023 až 2024, ovládne zdroje lithia v regionu konkurence, pravděpodobně z Číny. Němci jsou ochotni zvýšit částku, která by měla jít na podporu regionu největších solných jezer na světě. Více na: 

29.7.2019 V Číně, která je pro elektromobily největším světovým trhem, v prvním čtvrtletí vzrostl prodej těchto aut meziročně o 90 %. Toto číslo se může zdát vysoké, ale oproti tempu, jakým rostly prodeje v posledních dvou letech, je jen poloviční.

18.7.2019 Ministerstvo životního prostředí neodsouhlasilo australské firmě European Metals Holdings stanovení dobývacího prostoru pro těžbu lithia u Cínovce v Krušných horách, řekl to ministr životního prostředí Richard Brabec. Získání souhlasu MŽP ke stanovení dobývacího prostoru je jednou z prvních fází zahajování těžby (ČTK) 

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...