Alternativní zemědělství

Zimní zemědělství

Pouštní zemědělství

Vertikální farmy

Rodové statky a rodové osady, permakultura

Systém WARU WARU

Jeden příklad vznikl v Pre-Incan Jižní Americe a byl běžně používán mezi 300 př.nl a 1400 nl. Systém, dnes známý jako Waru Waru, sestával z vyvýšených půdních loží až do výšky dvou metrů a šířky až šesti metrů, obklopených vodními kanály. Tyto objevené polní systémy, které vědci poprvé objevili v 60. letech kolem jezera Titicaca, byly v následujících desetiletích zavedeny do oblastí mokřadů a vysočin Bolívie a Peru . 

Ve srovnání s jinými místními zemědělskými metodami zvednuté záhony zachycují vodu během sucha a zachycují vodu, když je příliš mnoho deště. To zavlažuje plodiny po celý rok. Voda v kanálu udržuje teplo a zvyšuje teplotu vzduchu obklopující půdní vrstvy o 1 ° C, (vyrovnává výkyvy teploty mezi dnem a nocí) čímž chrání plodiny před mrazem. Ryby, které jsou pěstované v kanálech jsou zdrojem další potravy.  více

Solar Food

Aquaponie


Hydroponie


Infarm

Naše infarm boxy jsou modulární a mohou se skládat, aby se vešly do jakéhokoli daného prostoru. Najdete je v supermarketech, restauracích a distribučních centrech, kde je produkt sklizen a nabízen svěží, živý a plný chutí, přímo ve vašem sousedství. více

Dálkově ovládáme všechna infarmy pomocí naší cloudové zemědělské platformy, která se neustále učí, upravuje a zlepšuje, takže každá rostlina roste lépe než ta předchozí.

Za novou planetární politiku

Ekosystémy plní v souhře s planetárním klimatem funkci úložiště uhlíku. V procesu regenerace ekosystémů je možné vychytat a uložit obrovské množství uhlíku z atmosféry, a přispět tak k regulaci globální teploty. Prostřednictvím ukládání uhlíku si ekosystémy budují svou hmotu a tvoří tak náš svět - tenkou slupku života mezi geologickými vrstvami planety a atmosférou. 

Je třeba ozdravovat mořské a přímořské ekosystémy s velkým sekvestračním potenciálem (tzv. "blue carbon") - přestat s destrukcí mořského dna rybářskými sítěmi, regenerovat mangrovové háje, obnovit podmořské louky, přestat s vybíjením podmořských býložravců a pomoci v obnově jejich působení (především pak velryb, které podobně jako suchozemští býložravci stimulují cyklus ukládání uhlíku v mořském ekosystému).

https://a2larm.cz/2019/09/za-novou-planetarni-politiku/

Syntropické zemědělství

https://www.arc2020.eu/beyond-agroforestry-what-is-syntropic-farming/ 

Regenerativní zemědělství 

Zhruba čtvrtinu světových emisí můžeme z atmosféry vychytat jenom dobrým managementem ekosystémů. Jejich obnovou. Podle někoho i mnohem víc.

  • Pak můžeš začít regenerovat, to znamená, že půdu fyzicky buduješ. Za pět let tady budeš o pět cenťáků vejš.
  • Každý rok vyroste, umře, navrství se, zase vyroste. Je to interakce.
  • Vodní cyklus (oběh a zadržování vody v ekosystému a atmosféře).
  • Minerální cyklus (těžba a zpřístupnění minerálních sloučenin pro rostliny a živočichy skrze mikrobiální činnost).
  • Populační cyklus (podpoření biodiverzity, tedy obyvatelnosti ekosystému nejširším možným společenstvím bytostí). 
  • Energetický cyklus (maximální možné využití sluneční energie biosystémem - maximalizace hustoty, plochy a času růstu).

Tadeáš Michalik,  jako pasáček krav, programoval, učil jógu, vystudoval antropologii na Fakultě humanitních studií v Praze. Teď dokončuje první část psychoterapeutického výcviku. vesnice Lidmaň, kde dvaatřicetiletý Michalik buduje svou kraví farmu za 17 milionů (57 ha), na dotacích získá zpět každý rok půl milionu zpátky.

  • Já chci regenerovat místní ekosystém, jeho cykly. Tedy aby tady byl dostatek čisté vody, produktivnější půda, ve které je víc mikroorganismů, která dokáže ukládat víc uhlíku a tak dále.
  • Zároveň chci živit svou rodinu, produkovat maximálně kvalitní potraviny a finančně prosperovat. 

Očista půdy pomocí hořčice:

Pokud hořčici na podzim zasadíte, nebudete muset příští rok vůbec plít. Vydrží teplotu až - 50 stupňů, a tak se o ní nemusíte v zimě vůbec obávat. Sázíme do hloubky 1-1,5 cm. Mezi rostlinami by měl být 20 cm odstup. Po zasazení začnou klíčit asi během 3 až 5 dnů.

Hořčice čistí půdu od fosfátů a dalších chemikálií z hnojení. Její kořeny, stvoly a lístky dokážou vstřebat velké množství škodlivin. Díky tomu budou vaše květiny zdravé a růst jako z vody. Hořčice často roste okolo míst, kde je hodně plevele. Berou si jeho živiny a dokážou ho účinně zlikvidovat. To ale není všechno. Kořeny uvadlé hořčice můžete využít jako hnojivo pro rostliny. Především v zimě, kdy jim chybí sluneční světlo a dostatek živin.

Hořčice ničí plíseň, hnilobu a škodliviny v půdě. Její nejlepší schopností je ale podle nás to, že odpuzuje všemožné škůdce - červy, drobný hmyz, a dokonce i šneky. Vysaďte ji mezi brambory, vinnou révu, hrášek, fazole nebo ovocné stromy a chraňte je před nezvanými hosty. Vytvoří na půdě vrstvu, díky které nikdy zcela nezamrzne. Kromě toho si z ní můžete vyrobit excelentní med.

https://chalupari-zahradkari.cz/uzitkova-zahrada/na-podzim-zasadte-horcici-a-pristi-rok-zapomente-na-plevel-po-cele-zahrade/

Alternativní zemědělství, zprávy z tisku:

26.9.2019 Až 60 % ploch, na nichž se na planetě pěstuje pšenice, by mohlo do konce století čelit epizodám sucha, které zasáhnou několik produkčních regionů současně. Vyplývá to z mezinárodní studie, kterou vedli vědci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a Mendelovy univerzity v Brně a kterou ČTK poskytl vedoucí výzkumného týmu Miroslav Trnka. Jde o variantu prognózy, která kalkuluje s tím, že se nepodaří přijmout opatření ke zmírnění změny klimatu. Organizace pro výživu a zemědělství navíc očekává, že do poloviny století vzroste poptávka po obilovinách s ohledem na růst populace o 43 procent, převážně v rozvojových zemích (ČTK)

13.9.2019 Britský maloobchodník Marks & Spencer se přesunul do indoor pěstitelství ve spolupráci se start-upem Infarm. Chce tak nabízet čerstvé plodiny, které by rostly a sklízely se v některých londýnských obchodech (FT)

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...