NFT, emotivní investice (non-fungible tokens, tokeny)

NFT označují zpravidla digitální díla, ke kterým může být přiřazen konkrétní majitel. Jinými slovy, veřejně se zapíše, že právě vy vlastníte tento gif, tento tweet nebo toto video. Kupujete si vlastně zápis v blockchainu, v tom novém "internetu", který nastartoval bitcoin

Proč si kupovat digitální kousky, které lze snadno okopírovat nebo třeba úplně smazat? "Je to trochu spekulace, trochu status, trochu předvádění se, že na to máte. S NFT vlastně sázíte na to, že za 20 let, kdy se lidstvo pravděpodobně ještě více přesune do onlinu, budou mít tato digitální díla ještě vyšší hodnotu. 

  • Je potřeba si ale uvědomit, že už dnes je hodně lidí, kteří tráví život v onlinu. A pro ně může být důležitější vlastnit předměty v online světě než luxusní kabelku v offline světě.

16.3.2021 Blíží se další kryptobublina. Tweety se prodávají za miliony. NFT jsou emotivní investice. Před pár lety jsem o nich četl poprvé a říkal jsem si, že to je strašná blbost. Dnes o nich ví celý svět a stojí miliony dolarů. Pro mladou generaci jsou transakce v online světě běžné. Svět financí, umění a kryptotechnologií se propojil v novém trendu. Zájem o NFT (non-fungible tokens, česky nezaměnitelné tokeny) poslední dny exploduje - tento týden byl jako NFT vydražen první tweet zakladatele Twitteru Jacka Dorseyho za 2,9 milionu dolarů. Vůbec nejdražším NFT se nedávno stala digitální koláž od umělce s přezdívkou Beeple, kterou aukční síť Christie's prodala za 69,3 milionu dolarů.

Proč si kupovat digitální kousky, které lze snadno okopírovat nebo třeba úplně smazat? "Je to trochu spekulace, trochu status, trochu předvádění se, že na to máte. S NFT vlastně sázíte na to, že za 20 let, kdy se lidstvo pravděpodobně ještě více přesune do onlinu, budou mít tato digitální díla ještě vyšší hodnotu. Můžete si říct 'proboha, proč by někdo něco takového dělal', je potřeba si ale uvědomit, že už dnes je hodně lidí, kteří tráví život v onlinu. A pro ně může být důležitější vlastnit předměty v online světě než luxusní kabelku v offline světě. 

O co vlastně jde a co mají nezaměnitelné tokeny společného s bitcoiny?

"NFT označují zpravidla digitální díla, ke kterým může být přiřazen konkrétní majitel. Jinými slovy, veřejně se zapíše, že právě vy vlastníte tento gif, tento tweet nebo toto video. Kupujete si vlastně zápis v blockchainu, v tom novém "internetu", který nastartoval bitcoin.

NFT jsou do velké míry "přehypovaná" investiční bublina. "Devadesát procent NFT, za které dnes lidé utrácí, splaskne. Ale existuje procento, možná spíš promile, které si udrží hodnotu. Věci, které jsou limitní, které byly úplně na začátku celého trendu.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/blizi-se-dalsi-kryptobublina-nektere-tokeny-ale-svou-hodnotu-udrzi-rika-mara-148533# 

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...