Planeta plná odpadků.....

Odpadky

Když jdete na procházku do lesa, na výlet autem, jdete se koupat......všude narážíte na plastový odpad!!! Když vidíte sklizené obilí podél cest, opět je tu velké množství plastů a dalších odpadků...

Velkou tichomořskou odpadovou skvrnu objevil v roce 1997 lodní kapitán Charles Moore, Algalita Reseach Foundation

  • Od roku 1940 se hromadí na naší planetě plasty, které se rozkládají stovky roků. Asi 70 % odpadu se potopí a u hladiny zůstávají spíše drobné kousky, tak zvané mikroplasty, které vodu zakalí tak, že vypadá jako zakalená polévka, v níž plavou trochu větší věci, jako jsou rybářská náčiní či boty.
  • Nyní vědci objevili novou skvrnu v Pacifiku, je tvořena plasty, odpadky a chemickými látkami, veliké okolo milionu kilometrů čtverečních - např, blíží se velikosti Francie (zkoncentrovalo až 150 milionů tun odpadu a každým rokem přibývá zhruba dalších osm milionů).
  • Nová skvrna se skládá z extrémně malých kusů plastu, které jsou menší než zrna rýže a téměř neviditelné pro oko - fotodegradace.
  • Plasty znečišťují nejen mořskou vodu, ale způsobují vymírání mořských živočichů .
  • Námořní vědci odhadují, že do roku 2050 bude v našich oceánech více plastu než ryb (odhaduje se cca 450 milionů tun plastů). 
  • V oceánech každoročně skončí čtyři až 12 milionů tun plastů, ale vědci soudí, že na povrchu vod je jen 250 000 tun. A 99 % ze všeho, co lidé za desítky let do moří odhodili, není k nalezení. více
  • Plasty se vlivem mořských proudů hromadí v různých hloubkách Středozemního moře, Indického oceánu a ve vodách u jihovýchodní Asie.
  • Mikroplasty dnes nacházíme počínaje oceánskými příkopy a konče ledovci," konstatoval Roberto Sergio Azzoni z Milánské univerzity.
  • Aktivisté chtějí na těchto plastech vytvořit samostatný stát, už mají vlajku, peníze atd..
  • více

Vědci vyvinuli enzym polyethylentereftalát (PET), který rozkládá plasty a je možné ho dále vylepšovat. Inspirací jim byla japonská skládka nedaleko továrny na zpracování PET lahví , kde zmutovala bakterie Ideonella sakaiensis, která pomocí speciálního enzymu dokáže plasty rozložit a následně využít jako potravu .(2016)

18.12.2021 Vyrobeno v Číně, zkonzumováno v Evropě a vyhozeno v Chile -⁠ těmito slovy by se dal popsat životní cyklus mnoha kusů oblečení. Každoročně se do Chile dostávají tisíce tun použité módy. Čtyřicet procent z tohoto množství je vyřazeno a končí na nejsušší poušti světa, kde vzniká gigantická textilní hora, napsala německá agentura DPA.

  • Do přístavního města Iquique blízko Alto Hospicio dorazilo letos do října přes 29 000 tun použitého oblečení, zjistila DPA. Asi 50 dodavatelů si vybírá z balíků nejlepší kusy. Zbylých zhruba 40 procent se vyhazuje v horách u Alto Hospicio, sdělil DPA Edgar Ortega, který pracuje na odboru životního prostředí města. Podle něho končí v jedinečném okolí města denně až 20 tun starého oblečení, a to již několik let.
  • https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/chilska-poust-atacama-se-meni-na-hrbitov-obleceni-z-celeho-sveta-40381572# 

3.7.2020 V loňském roce vzniklo na celém světě šokujících 52,7 milionu tun elektronického odpadu. Podle zprávy OSN byla recyklována méně než pětina tohoto množství. Elektronický odpad sestává z vyřazených telefonů, tiskáren, televizorů a mnoha dalších elektronických výrobků. Hromada elektronických odpadků od roku 2014 vzrostla o 9 milionů tun tvoří průměr 7,3 kg na každého muže, ženu a dítě na Zemi.

První je Norsko s 26 kg. Globální elektronický odpad vzrostl za pouhých pět let o 21 %, ze 43,6 milionu tun v roce 2014 na 52,7 milionu tun v loňském roce. Toto číslo dosáhne podle varování OSN do roku 2030 72,8 milionu tun, takže se téměř zdvojnásobí.

Na celkovém elektronickém odpadu se v loňském roce se nejvíc podílela Asie (46,4 %), následovaly Ameriky (24,4 %), Evropa (22,3 %), Afrika (5,4 %) a Oceánie (1,3 %). Podle zprávy OSN vytvořila Asie v roce 2019 největší objem elektronického odpadu, asi 24,5 milionu tun. Příčinou dalšího zvyšování množství odpadu by mohly být země s rozvíjejícími se trhy, kde se nakupuje stále více elektroniky pro domácnost, jako jsou ledničky, klimatizace a lampy. 

https://techfocus.cz/veda-vesmir/2176-v-lonskem-roce-vzniklo-na-celem-svete-sokujicich-52-7-milionu-tun-elektronickeho-odpadu.html?

26.5.2020 Ekonomika bez vody nemůže existovat a udržitelná ekonomika nemůže existovat bez řádného zpracování odpadu, prohlásil v rozhovoru s Patria.cz a poukázal na investiční okénka v tomto odvětví. Patria.cz: Společnost Fidelity před nedávnem zveřejnila studii týkající se zpracování odpadu a cirkulární ekonomiky. Mohl byste nastínit některé konkrétní investiční příležitosti, které se v této souvislosti aktuálně naskýtají? Jaké společnosti budou z tohoto trendu pravděpodobně profitovat?

https://www.patria.cz/rozhovor/4362430/expert-fidelity-ekonomika-bez-vody-zkolabuje.html

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...