Koronavir, Singapurská metoda

Podobný model funguje v Jižní Korei, Japonsku a na Taiwanu

Jak co nejlépe zamezit šíření viru

O důkladném mytí rukou, kýchání a kašlání do lokte a nošení roušek a respirátorů už jsme slyšeli spoustu, ale proč se naše vláda rozhodla pro tak přísná nařízení? Možná za to může nová modelovací studie provedená v simulovaném prostředí v Singapuru, která odhaduje, že kombinace fyzického odstupu, jenž zahrnuje karanténu (pro infikované osoby a jejich rodiny), uzavření škol a některých pracovišť, je nejúčinnější metodou pro snížení počtu nakažených případů koronavirem a jeho šíření. Jedná se o první studii svého druhu, která prozkoumala využití těchto možností pomocí simulace.

Zavedení takových opatření pro utlumení přenosové rychlosti může být velice efektivní, je-li k němu přistoupeno včas. Byly navrženy 4 intervenční scénáře:

  • Izolace infikovaných jedinců a karanténa jejich rodinných příslušníků
  • Karanténa plus okamžité uzavření škol na 2 týdny
  • Karanténa plus okamžitý odstup na pracovištích, kde je 50% pracovní síly vybízeno k práci z domova po dobu 2 týdnů
  • Kombinace karantény, okamžitého uzavření škol a distancování na pracovišti

Protiopatření spočívala v hygienických kontrolách na letištích, provádění důkladných testů u podezřelých případů a lokalizace každého, kdo přišel do kontaktu s potvrzeným případem nakaženého. Tito lidé pak museli důsledně omezit veškeré sociální kontakty a uzavřít se ve svých domovech. I bez plošného omezení každodenního života se tak Singapuru podařilo udržet sledovatelná čísla nakažených na minimální hranici. 

Na tyto intervence, které jsou v současné době zavedeny, se zatím pohlíží jako na nejúčinnější pro kontrolu respiračních virů. V singapurském modelu byl tento kombinovaný zásah nejefektivnějším a snížil odhadovaný počet infekcí o 99,3%.

Zdroj: https://lepsija.cz/singapurska-metoda-pro-boj-s-koronavirem-funguje-ridi-se-ji-i-cesko/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

19.4.2020 země nyní čelí druhé vlně infekce svých obyvatel. Počet nově nakažených v této zemi prakticky ze dne na den stoupl o více než stovku případů za 24 hodin. Problémy nastaly v době, kdy se nákaza rozšířila do celého světa a zdejší lidé se chtěli vrátit domů. Z ostatních států se tak do Singapuru vrátily tisíce lidí z míst, kde vlády nebyly tak proaktivní, a mezi nimi bylo také pět set infikovaných. Těchto pět stovek bylo uzavřeno do čtrnáctidenní karantény, nicméně ostatní, kteří nevykazovali příznaky, nebyli na pohybu omezeni.

  • Nová vlna šíření je tedy způsobena nedostatečnými znalostmi vlastností viru, které v danou chvíli singapurská vláda měla k dispozici. Informace o jeho šíření prostřednictvím asymptomatických jedinců v rozhodnou dobu nebyla k dispozici. Proto Singapurský příklad varuje ostatní vlády, aby příliš nespoléhaly na informace, které jsou v současné době dostupné. 
  • Například víra v to, že lidé, kteří se z nákazy zotavili, jsou vůči ní do budoucna imunní, je naprosto nepodložená. Navzdory tomu ale vlády celého světa na jejím základě začínají povolovat bezpečnostní opatření a jsou přesvědčeni o tom, že se nákaza již nevrátí.  

8.4.2020 Nezbytnou součástí boje proti jakékoli epidemii jsou karanténní opatření. 5. února proto zakázala vláda vstup turistům z pevninské Číny a 19. března byl až na několik výjimek úplně zakázaný vstup všech cizinců kromě těch s povolením k pobytu. Všichni, kdo se vrací ze zemí postižených COVID-19, navíc musí na 14 dní do karantény. V případě projevení jakýchkoliv příznaků jsou okamžitě testováni s tím, že výsledek je známý v řádech hodin.

Tchajwanský postup v boji s infekcí zahrnuje ještě další dva stěžejní prvky: Prvním z nich jsou opatření založená na vědeckých poznatcích získaných příslušnými odborníky v oblasti medicíny. Druhým z nich je získávání důvěry a podpory veřejnosti. Ministr zdravotnictví a sociálních věcí Chen Shih-chung byl prezidentkou pověřen funkcí vrchního velitele pro boj s nemocí. Má tak na starosti vedení speciálního pracovního výboru, jehož součástí jsou lékaři a odborníci na epidemiologii, kdy spolu řídí boj proti šíření nemoci.

Tchaj-wan nejen zvládá, ale také se snaží pomáhat ostatním zemím. Bohužel má dost ztíženou startovní pozici. Prvním důvodem k tomu je už zmíněný fakt, že nemůže být členem WHO, což je problém především pro zbytek světa. To, že nemohou efektivně dále šířit své poznatky stojí mnoho lidských životů. Druhým důvodem je zjevná snaha ignorovat úspěchy Tchaj-wanu, a zároveň snaha vychvalovat naopak komunistickou Čínu a mlčet o jejích pochybeních - a to nejen ze strany některých médií, ale hlavně přímo samotné WHO.

https://zpravy.denikplus.cz/1573-jak-rychle-a-elegantne-zatocit-s-koronavirem-postup-ktery-udivuje-cely-svet.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu 

2.4.2020 Vysoké pokuty a dohled. I tak je život na Tchaj-wanu výhra. Karanténa se kontroluje opravdu přísně. Zaprvé se sleduje poloha vašeho mobilu, takže policie dostane ihned upozornění, když se ta poloha vychýlí. Zadruhé vám několikrát denně volají a ptají se na stav, který si zapisujete do toho "karanténního bločku". Pokud to nezvednete, tak do několika minut máte opět policii u dveří. Zatřetí vás chodí kontrolovat i osobně. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vysoke-pokuty-a-dohled-i-tak-je-zivot-na-tchaj-wanu-vyhra-tvrdi-cech-97408?seq_no=3&source=hp&dop_ab_variant=327500&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...