Kontroverzní americký televizní moderátor a politický komentátor Tucker Swanson McNear Carlson (54) je vnímán jako člověk blízký americkému exprezidentu Donaldu Trumpovi.

Kurzarbeit ("dočasné kapačky")
- Kurzarbeit - dočasné kapačky nebo trvalá droga?
Kurzarbeit - zkrácený pracovní úvazek dotovaný státem - je politika, kterou z Německa převzala řada zemí a již lze považovat za jeden z nejúspěšnějších německých exportů. Jde o jeden z důvodů, proč se Německo tak rychle vzpamatovalo z krize 2008/2009. V Německu byly díky kurzarbeitu takto zachráněny statisíce pracovních příležitostí. Schéma je potřeba spustit včas a rychle stáhnout, jakmile přijde oživení. V Belgii či v Itálii se něco takového používá každou chvíli i v méně mimořádných dobách. Složitě se to pak odbourává a celkově to nefunguje.
- podle Ing. Heleny Horské, PhD je kurzarbeit u nás (není to dotace na zkrácenou pracovní dobu) dotace na nečinnost zaměstnance
Kurzarbeit 2020 a jeho možné důsledky:
- Kurzarbeit znamená, že se zaměstnancům zkrátí pracovní doba a ušlý příjem jim doplatí stát. Jde o jedno z opatření, které má zamezit, aby firmy propouštěly zaměstnance.
- Kurzarbeit znamená jinými slovy "vrtulníkové peníze", které se nemusí vracet a pochází z veřejných zdrojů, které jsou na dluh (způsobí nekontrolovaný růst většiny státních dluhů, které jsou již nyní nesplatitelné a zatíží budoucí generace) - parazitování na státu (rentiérský kapitalismus), zejména ze strany nadnárodních firem, které mnohdy nemají ani sídlo v dané zemi. Otázkou je, kdo bude platit současné a budoucí dluhy?
- Kurzarbeit není univerzální model a je použitelný pro silnou ekonomiku, pro ostatní se může stát černou labutí (protože stále platí: když dva dělají totéž není to totéž)
- Kurzarbeit je pouze nástroj pro udržení moci stávajících vládnoucích a finančních struktur (podobně jako nepodmíněný příjem, home office, záporné úrokové sazby, další zadlužování, firmy bez zisku, zombie firmy atd.), náklady zaplatí většinová společnost (zvýšení dání atd.) - další způsob, který přispívá ke koncentraci majetku a moci.
- I důsledkem kurzarbeitového programu nás čeká zvyšování daní, kolaps zdravotního, sociálního a důchodového systému.
Norma o podpoře kurzarbeit se stejně jako daňový zákon zadrhla na několika detailech, které však budí nesmiřitelné vášně. Stát má podle aktuálního návrhu zákona doplácet 70 procent hrubé mzdy zaměstnancům, kteří nemají dost práce, přesto stráví během týdne na pracovišti nejméně jeden a nejvíce čtyři dny. Už jenom takové jednoduché pravidlo vzbudilo odpor, protože někteří opoziční poslanci žádají, aby měli nárok jen ti zaměstnanci, kteří pracují aspoň dva dny.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/statisice-zamestnancu-budou-na-suchu-podniky-i-odbory-zadaji-o-zasah-poslance-132432#<br>
28.8.2020 Pracovníci na kurzarbeitu by mohli od státu dostávat za dobu, kdy pro ně firma kvůli epidemii, přírodní katastrofě či recesi nebude mít práci, 70 % čistého výdělku. Po třech měsících by se podpora snížila. Vyplácela by se nejvýš devět měsíců. Člověk by ale musel v týdnu odpracovat aspoň dvě pětiny pracovní doby, tedy třeba dva z pěti dnů. Peníze od státu by se započítávaly na důchod. Vyplývá to z návrhu novely o zaměstnanosti s novými pravidly kurzarbeitu, kterou připravilo ministerstvo práce (ČTK)
26.8.2020 Německá vládní koalice se v úterý pozdě večer dohodla prodloužit opatření proti dopadům pandemie nemoci covid-19 na největší evropskou ekonomiku. Týká se to například kurzarbeitu a zmrazení pravidel insolvence (ČTK)
2.7.2020 Příspěvky na mzdy z kurzarbeitového programu Antivirus získalo 56 527 firem. Stát dosud poskytl peníze na část náhrady či výdělku 708 000 pracovníků. Celkem zatím vyplatil 14 miliard korun, řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČTK)
30.6.2020 Autosap říká, že situace v automobilovém průmyslu je velmi křehká, vyzývá vládu k prodloužení programu pro udržení pracovních míst (Reuters)
3.6.2020 Britské firmy poslaly od začátku koronavirové krize na nucenou dovolenou 8,7 milionu zaměstnanců. To znamená, že více než čtvrtina celkové pracovní síly v zemi nyní využívá vládní program pomoci při zachování pracovních míst (ČTK)
2.6.2020 V režimu kurzarbeit pracovalo v Německu v květnu rekordních 7,3 milionu lidí a koronavirová krize zasáhla téměř všechna odvětví ekonomiky. V úterý to uvedl hospodářský institut Ifo. V období finanční krize v květnu 2009 jich bylo jen necelých 1,5 milionu. "To číslo ještě nikdy nebylo tak vysoké,
Zvláště postižený je sektor služeb, kde na kurzarbeit podle zjištění Ifo přešlo 2,4 milionu lidí, tedy 24,5 % všech zaměstnanců, průmysl a obchod. Naopak nejméně byli opatřením postiženi pracovníci ve stavebnictví, kterých tak minulý měsíc bylo zaměstnaných jen 163 000, tedy 4,1 %.
Na rozdíl od finanční krize 2008, kdy se více než 80 procent pracujících na kurzarbeit soustřeďovalo v průmyslu, se tento mechanismus rozšířil v koronavirové krizi na téměř všechna hospodářská odvětví.
Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/na-kurzarbeit-pracuje-v-nemecku-rekordnich-7-3-milionu-lidi.A200602_085930_ln_zahranici_ele?
25.5.2020 Když na konci dubna téměř 800 firem hodnotilo v dotazníku Hospodářské komory dosavadní vládní pomoc, skončil státní příspěvek na mzdy − takzvaný kurzarbeit − jako druhý nejhorší. Hůře na tom byly jen bezúročné a státem garantované půjčky. Státní pomoc firmám, od které si ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) slibuje, že v příštích měsících zabrání hromadnému propouštění, je pomalá, byrokratická a pro firmy často nevýhodná.
Vláda − i pod tlakem firem − proto od podzimu hodlá celý systém změnit. Spustit by se měl klasický kurzarbeit, při kterém se stát podílí na platech zaměstnanců. Pro řadu lidí to může znamenat, že se stanou částečně nezaměstnanými. Firmy by jim mzdu platily jen za dny, kdy pracují. Za dobu, kdy zůstanou doma, získají lidé peníze od úřadu práce. Podnikatelé a odboráři začali s vládou o této možnosti jednat minulý týden.
https://archiv.ihned.cz/c1-66768160-cesky-kurzarbeit-drhne-chysta-se-velka-zmena
20.5.2020 Situace v ekonomice se bude zhoršovat, letní měsíce budou těžké, říká předseda Českomoravské komory odborových svazů Josef Středula. Po státu žádá, aby připravil dlouhodobý program pomoci. Používat na půjčky evropské peníze je podle něj nesmysl, který proces sanace ekonomiky poznamenané karanténními opatřeními komplikuje. A kurzarbeit by měl fungovat jako v Německu, což se neděje. Není problém, kdyby deficit rozpočtu dosáhl 600 miliard korun, říká Středula v rozhovoru pro HN. Úvěrové programy − Covidy − nemají patřičný efekt, nedodávají firmám likviditu. Už máme i signály, že následkem toho redukují počet pracovních dnů z pěti na čtyři, lidé v tom případě přijdou až o 25 procent příjmu. Doufám, že se začne ekonomika zvedat příští rok. Nahoru nás může dostat spotřeba obyvatel a investice státu. Liniové stavby běží, stavebnictví je relativně v pořádku, do budoucna se to vyplatí. Stát by rozhodně neměl investiční aktivitu snižovat. Pokud budou odvážní, zachrání významnou část ekonomiky.
https://archiv.ihned.cz/c1-66765860-kurzarbeit-ma-byt-stedry-jako-v-nemecku-a-podpora-100-procent-jako-v-dansku-deficit-600-miliard-neni-problem-rika-stredula
27.4.2020 Kurzarbeitový program Antivirus s příspěvky státu firmám na náhrady mezd, který je zatím do konce dubna, by se mohl prodloužit nejméně o měsíc. Navázat by na něj mohl případně dobrovolný odklad sociálních odvodů pro firmy. V České televizi to včera řekl premiér Andrej Babiš (ČTK)
9.4.2020 O režim kurzarbeit, který má zabránit propouštění, už v Německu zažádalo kvůli dopadům koronaviru asi 650 000 firem. Uvedl to dnes německý úřad práce. Počet takto pracujících lidí bude podle úřadu zřejmě mnohem vyšší než v období globální finanční krize před více než deseti lety (ČTK)
23.3.2020 Podrobnosti k programu kurzarbeit v ČR: Stát dotčeným firmám uhradí 50 až 80 % vyplácené mzdy podle důvodu omezení výroby či služeb. Podpora má zmírnit dopady koronavirové krize a bránit propouštění (ČTK)
- Jde o podporu firem i zaměstannců. "Necheme, aby firmy propouštěly lidi. Jde o dotaci zaměstnanců přes mzdy. Prozatím to bude platit pro měsíc březen a pak se bude pokračovat," uvedla Maláčová.
22.3.2020 v Dánsku se na kurzarbeitu dohodla vláda už minulý týden. V Německu tento způsob pomoci státu funguje dlouhodobě, stát vyplácí až 60 % mzdy. Kvůli koronaviru tam nyní počet žádostí firem o přechod na zkrácenou dobu raketově stoupl, za poslední týden je podalo téměř 76,7 tisíce podniků. Loni se jich k takovému kroku za týden odhodlalo v průměru jen šest set.
Více na https://www.e15.cz/domaci/spustte-kurzarbeit-jinak-zacneme-propoustet-tlaci-firmy-na-vladu-1367914?V pátek 20.3.2020 zavedení podobného programu oznámil britský ministr financí Rishi Sunak. Vláda Jejího Veličenstva se zaváže proplatit 80 procent mzdy zaměstnancům, které firmy poslaly na nucenou dovolenou místo toho, aby je propustily. Mzdu zaměstnancům, kterým by jinak hrozilo propuštění, již dříve začaly po vzoru Německa dotovat severské státy Dánsko, Švédsko a Norsko. Ve Španělsku stát garantuje dočasně propuštěným zaměstnancům 70 procent mzdy v rámci sociálního pojištění.
Nejnovější články na našem blogu
Přečtěte si, co je nového
Davos 2024, 15.–19. ledna 2024
Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.
Vstup do eurozóny, debata o přijetí eura
Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.
Jsme v bankovní a finanční krizi?
Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...
DAVOS WEF 2023
V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.
Co je příčinou růstu cen plynu a elektřiny?
Díky kroků, které podnikla EU a další státy v roce 2021 a 2022, jsme v situaci, kterou můžeme připodobnit k efektu vařené žáby přestože budeme možná v zimě mrznout.
DAVOS 22.-26.5.2022
Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.
Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.
Zástupný konflikt Rusko x Ukrajina
Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...
Evropa v letošním roce zažívá prudký růst cen plynu, který vede i ke zdražování elektřiny. Bohužel neexistuje důvod, proč by cena elektřiny a plynu měla ve střední Evropě zásadně klesnout. Spíše naopak. Hlavně v důsledku odstavení německých jaderných elektráren. Navíc po celé Evropě se plánuje v nejbližších letech zavírání dalších jaderných a...
Aktuální stav globálního oteplování
Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.
Země se otepluje rychleji, než se očekávalo.
Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.
Budou se recyklovat baterie elektromobilů?
Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...
Podle vědců je přenos SARS-CoV-2 aerosolem jedním z nejdůležitějších způsobů šíření viru.
O šíření koronaviru aerosolem i vhodných ochranných prostředcích pojednává dokument, který z německého originálu přeložili čeští odborníci. Podle vědců je přenos SARS-CoV-2 aerosolem jedním z nejdůležitějších způsobů šíření viru. Přehledový text má přispět k lepšímu povědomí o roli aerosolu, uvedli zástupci VUT v Brně.
Jsme v planetární nouzi." Lidské činnosti destabilizují naše podnebí a potravinové systémy a ničí přírodní ekosystémy, na kterých jsme závislí, rychleji, než se dokážou sami doplnit.
Zpráva o globálních rizicích roku 2021
COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.
Davos, agenda 2021
Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...
USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...
Jak se objevují případy koronavirů ve Spojených státech a na celém světě, vědci objevují náznaky, že imunita u těch, kteří měli COVID-19, může trvat nejméně šest měsíců, ne-li déle.