Kontroverzní americký televizní moderátor a politický komentátor Tucker Swanson McNear Carlson (54) je vnímán jako člověk blízký americkému exprezidentu Donaldu Trumpovi.

Koronavir, Ústřední krizový štáb, ekonomika po koronaviru
Současnou situaci v Česku řeší 2 týmy:
- Národní ekonomická rada vlády (NERV), která působila i v období období 2009 a 2014 - skupina při ministerstvu průmyslu a obchodu zase s osobou pana Havlíčka. Členy obnoveného týmu NERV jsou dále bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holdingu Miroslav Singer, prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý, Jan Švejnar, šéf Centra pro globální hospodářskou politiku, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, generální ředitel a předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon, generální ředitel a předseda představenstva Komerční banky Jan Juchelka nebo ekonom Tomáš Sedláček. Další tváří známou i z obálek Forbesu v týmu NERV je také podnikatel a investor Jakub Havrlant, zakladatel a generální ředitel Rockaway Capital.
- Ústřední krizový štáb - skupina spojená s ministerstvem vnitra a s osobou pana Hamáčka
Co tyto týmy naordinují pro restart České ekonomiky?
- stát mohl v případě nouze kapitálově vstupovat do strategických firem, které se ocitnou v nesnázích
- Půjčky a garance: úvěrová linka státem zaručená (Českomoravská záruční a rozvojová banka), využíváním fondů EU (přibližně 170 miliard korun pomoci pro letošní a příští rok)
- kurzarbeit, dotace
- rozvolnění pravidel pro zadávání veřejných zakázek a pro posuzování tržního postavení firem
- posílit vlastní soběstačnost - transformace ekonomiky
- někteří vidí řešení současné situace v zelené dohodě
- vrtulníkové peníze
Konečný účet za koronavirovou pandemii může stát Česko více jak 1 bilion kč. Jak vydělat bilion? Tady má Česko oproti ostatním zemím obrovskou výhodu. ČNB spravuje gigantické devizové rezervy v hodnotě 134 miliard eur, zhruba 3,6 bilionu korun. Nyní jsou investovány převážně do dluhopisů s nulovým nebo záporným úrokem. Stačilo by rezervy investovat podobně jako Singapur, Norsko nebo špičkové americké univerzity. Roční zisk by v průměru převýšil 100 miliard korun a dlouhodobě zaplatil koronavirový účet i s úroky.
https://nazory.ihned.cz/c1-66750010-kde-sehnat-bilion-na-obnovu-ekonomiky
22.4.2020 Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý kandiduje na post generálního tajemníka mezinárodní Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Jako českého nominanta jej už v březnu schválila vláda. Viceprezidentům komory to ale vadí. Dlouhý je o svém záměru neinformoval, navíc je podle nich ve střetu zájmů. České podnikatele má totiž coby šéf komory zastupovat i proti vládě. To teď může být problém, když je zároveň jejím nominantem. "Vladimír Dlouhý byl proto na prezidiu námi přátelsky vyzván, aby se funkce prezidenta vzdal. Nejedná se o žádný převrat," popisují situaci viceprezidenti Bořivoj Minář, Irena Bartoňová Pálková a Roman Pommer v dopise členům komory, který má INFO.CZ k dispozici. Dlouhý včera rezignovat odmítl, situaci tak bude řešit představenstvo komory.
https://www.info.cz/cesko/boure-v-hospodarske-komore-dlouhy-musi-skoncit-je-ve-stretu-zajmu-vyzyvaji-viceprezidenti-44976.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
22.4.2020 Národní rozpočtová rada, V případě, že ekonomika letos klesne v souladu s odhady ministerstva financí o 5,6 procenta, bude schodek veřejných financí letos 4,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP). To je přibližně 240 miliard korun. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnila Národní rozpočtová rada.
Rada upozornila, že výpadek daňových příjmů by tak letos měl činit zhruba 165 miliard korun. Výpadek se totiž podle rady pohybuje kolem 21 miliard korun za každý procentní bod, o který se sníží tempo růstu ekonomiky. Při propadech o více než pět procent přitom podle rady již lze ale očekávat silnější pokles příjmů při tomto poklesu HDP.
17.4.2020 Hlavní ekonom Patrie Jan Bureš se stal členem ekonomického poradního týmu Ústředního krizového štábu. V této fázi je extrémně důležité navýšit kapacitu testování tak, abychom měli dostatek kvalitních dat. Hned na druhém místě se věnuje situaci na pracovním trhu. "Je třeba zamezit tomu, aby byly napáchány trvalé škody, a to především ve vztahu zaměstnanec - zaměstnavatel, a zároveň zamezit tomu, aby došlo k přesunu toho napětí do finančního sektoru
17.4.2020 Nedávno obnovený tým Národní ekonomické rady vlády (NERV) má získat novou výraznou členku. Na svém pondělním zasedání bude vláda hlasovat o nominaci podnikatelky Simony Kijonkové. Dvaačtyřicetiletá majitelka a zakladatelka společnosti Zásilkovna a spolumajitelka holdingu Packeta Simona Kijonková má rozšířit dosud šestnáctičlenný tým, v němž vyjma ekonomky Ilona Švihlíkové z Univerzity Jana Amose Komenského v Praze zasedli jinak samí muži. Podnikatelka a investorka Simona Kijonková je rodačkou z Karlových Varů, absolvovala Vysokou školu ekonomickou v Praze, logistickou firmu Zásilkovna založila v roce 2010. Dnes má obrat miliardu korun a patří do holdingu s víc než tisícovkou zaměstnanců. S manželem, podnikatelem Jaromírem Kijonkou, mají vedle společného podnikání (budují spolu obří holding JSK Investments) také tři malé děti.
https://www.forbes.cz/tah-damou-narodni-ekonomickou-radu-vlady-ma-nove-posilit-simona-kijonkova/
12.4.2020
- 1. pracovní skupina, která se intenzivně zabývá okamžitými, zejména fiskálními opatřeními. Tedy například kurzarbeitem, kompenzací situace subjektů, které byly nejvíce postiženy. Součástí této pracovní skupiny jsou zejména ekonomové, kteří jsou specialisté na veřejné finance
- 2. pracovní skupina, která se zabývá dodávkami likvidity do systému, jak z pohledu bank, tak z pohledu podniků. A vlastně i z pohledu domácností
- 3. pracovní skupina se zabývá reflexí dění v Evropě, předpokládaného vývoje makroekonomických ukazatelů, opatřeními, s nimiž přišla Evropská komise. Také se zabývá studiem případů dobré praxe a hledá jejich uplatnění v Česku
- poslední skupina, která je zatím obsahově i personálně nenaplněná, se bude zabývat širším kontextem celé situace, koncepty ekonomického restartu a v důsledku i vyhodnocováním zkušeností a kvantifikací současné situace
Nejnovější články na našem blogu
Přečtěte si, co je nového
Davos 2024, 15.–19. ledna 2024
Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.
Vstup do eurozóny, debata o přijetí eura
Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.
Jsme v bankovní a finanční krizi?
Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...
DAVOS WEF 2023
V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.
Co je příčinou růstu cen plynu a elektřiny?
Díky kroků, které podnikla EU a další státy v roce 2021 a 2022, jsme v situaci, kterou můžeme připodobnit k efektu vařené žáby přestože budeme možná v zimě mrznout.
DAVOS 22.-26.5.2022
Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.
Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.
Zástupný konflikt Rusko x Ukrajina
Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...
Evropa v letošním roce zažívá prudký růst cen plynu, který vede i ke zdražování elektřiny. Bohužel neexistuje důvod, proč by cena elektřiny a plynu měla ve střední Evropě zásadně klesnout. Spíše naopak. Hlavně v důsledku odstavení německých jaderných elektráren. Navíc po celé Evropě se plánuje v nejbližších letech zavírání dalších jaderných a...
Aktuální stav globálního oteplování
Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.
Země se otepluje rychleji, než se očekávalo.
Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.
Budou se recyklovat baterie elektromobilů?
Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...
Podle vědců je přenos SARS-CoV-2 aerosolem jedním z nejdůležitějších způsobů šíření viru.
O šíření koronaviru aerosolem i vhodných ochranných prostředcích pojednává dokument, který z německého originálu přeložili čeští odborníci. Podle vědců je přenos SARS-CoV-2 aerosolem jedním z nejdůležitějších způsobů šíření viru. Přehledový text má přispět k lepšímu povědomí o roli aerosolu, uvedli zástupci VUT v Brně.
Jsme v planetární nouzi." Lidské činnosti destabilizují naše podnebí a potravinové systémy a ničí přírodní ekosystémy, na kterých jsme závislí, rychleji, než se dokážou sami doplnit.
Zpráva o globálních rizicích roku 2021
COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.
Davos, agenda 2021
Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...
USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...
Jak se objevují případy koronavirů ve Spojených státech a na celém světě, vědci objevují náznaky, že imunita u těch, kteří měli COVID-19, může trvat nejméně šest měsíců, ne-li déle.