Kontroverzní americký televizní moderátor a politický komentátor Tucker Swanson McNear Carlson (54) je vnímán jako člověk blízký americkému exprezidentu Donaldu Trumpovi.

Irák
Irák má na světě čtvrtou největší zásobu ropy, podle Světové banky však 22,5% populace s 40 miliony obyvatel v roce 2014 žilo za méně než 1,90 $ (1,53 liber) denně.
- Míra nezaměstnanosti byla v roce 2018 7,9%, ale mezi mladými lidmi byla dvojnásobná. A téměř 17 % ekonomicky aktivní populace je nedostatečně zaměstnaných.
Válka v Iráku stála USA již tři biliony dolarů. Na začátku americké invaze do Iráku v roce 2003 Spojené státy také bombardovaly bunkr, kde měl být Saddám Husajn, ale nebyl.
27.11.2022 Pátá nejnáchylnější země světa na změnu klimatu, přesto mimo zájem světa. V Iráku se prohlubuje krize způsobená nedostatkem vody a stále větším suchem. Situaci z terénu popisuje pro Seznam Zprávy humanitární pracovník.
Klima v Iráku se tak rapidně horší každým rokem. Letos zažívá rekordní sucho, a to již druhý rok v řadě. Pozitivní nejsou ani vyhlídky do budoucna. Do roku 2050 průměrné teploty v zemi vzrostou o dva stupně Celsia a dnů s extrémním horkem nad 50 stupňů Celsia bude přibývat. Na jihu země, kde je sucho kritické, pak mohou tyto extrémy trvat až 21 dnů v řadě. Dešťů bude naopak v následujících letech nadále ubývat.
Ani srážky nicméně úlevu nepřináší. Pokud se objeví, jsou prudší, než byly dříve, a extrémně vyschlá půda je proto nestíhá vstřebat. To vyvolává bleskové povodně, které ničí životy i domy. Stojatá a špinavá voda se potom stává zdrojem nemocí, jako jsou průjmy nebo cholera.
Změna klimatu se v Iráku projevuje i stále častějšími písečnými a prašnými bouřemi. "Představte si, že v čemkoliv, co jíte, je písek. A to třeba tři týdny v kuse. Nezáleží na tom, co uděláte. Mezi zuby vám zkrátka bude chroupat písek a nikam nezmizí. Ten jemný písek nebo prach se dostane všude - do auta, domu, polštář. Jen na jaře 2022 zažil Irák těchto písečných bouří za méně než dva měsíce devět. Ministerstvo životního prostředí varuje, že v příštích dvou desetiletích by mohlo být dnů zahalených v oranžovém smogu v průměru 272 ročně. Do roku 2050 by jejich počet mohl vzrůst až na 300.
Irácké úřady nicméně z nedostatku vody viní i své sousedy - Írán a Turecko. Obě země podle nich staví vodní projekty, kvůli kterým do Iráku přitéká méně vody. Jen Írán za uplynulých 30 let vystavěl 600 přehrad, což přerušilo a odklonilo říční toky směrem na jeho území, uvedl kurdský server Rudaw. Z blokování vodních toků viní Bagdád i Ankaru. Turecko se nicméně letos v červenci zavázalo po stížnostech Iráku tok navýšit.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-kolebka-civilizace-predni-obeti-spinaveho-sveta-bez-vody-zahalena-v-pisku-219602#
8.1.2020 Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí vyzval amerického ministra zahraničí Mikea Pompea, aby do Iráku poslal delegaci, která bude mít za úkol vypracovat plán stažení amerických vojáků ze země. S odvoláním na kancelář iráckého ministerského předsedy o tom informovala agentura AP (ČTK)
13.3.2020 Bagdád - Pět členů iráckých bezpečnostních sil a jeden civilista přišli o život při náletech, které armáda Spojených států uskutečnila v odvetě za středeční raketovou palbu na základnu severně od Bagdádu. Uvedla to dnes irácká armáda, podle níž dalších 12 lidí utrpělo zranění. Pentagon tvrdí, že nálety mířily na pět zařízení proíránské šíitské milice operující v Iráku. Podle irácké armády ale útoky zasáhly i lokality, v nichž působí oficiální irácká policie a vojáci. Mluvčí ministerstva zahraničí řekl, že Irák vznese stížnost u Rady bezpečnosti OSN.
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/americke-odvetne-utoky-zabily-sest-lidi-tvrdi-iracka-armada/1865776?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
7.1.2020 Irák, který je mezi zeměmi OPEC druhým největším výrobcem, s denní produkcí 4,7 milionu barelů. Globálně prostě neexistuje dostatečná kapacita, aby bylo možné mezeru způsobenou americkými sankcemi proti irácké ropné produkci nějak zaplnit.
3.1.2020 byl zabit i Iráku i zástupce vrchního velitele šíitských iráckých milicí Sil lidové mobilizace abú Mahdí Muhandis, k oblibě Američanů nepřispěje
Od října 2019 probíhají v zemi nepokoje, protesty převážně mladých šíitů kvůli nezaměstnanosti, nefungujícím službám a nedostatku bytů, které vedly k demisi premiéra. Země je na pokraji zhroucení a střetávají se v ní různé skupiny
Nejnovější články na našem blogu
Přečtěte si, co je nového
Davos 2024, 15.–19. ledna 2024
Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.
Vstup do eurozóny, debata o přijetí eura
Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.
Jsme v bankovní a finanční krizi?
Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...
DAVOS WEF 2023
V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.
Co je příčinou růstu cen plynu a elektřiny?
Díky kroků, které podnikla EU a další státy v roce 2021 a 2022, jsme v situaci, kterou můžeme připodobnit k efektu vařené žáby přestože budeme možná v zimě mrznout.
DAVOS 22.-26.5.2022
Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.
Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.
Zástupný konflikt Rusko x Ukrajina
Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...
Evropa v letošním roce zažívá prudký růst cen plynu, který vede i ke zdražování elektřiny. Bohužel neexistuje důvod, proč by cena elektřiny a plynu měla ve střední Evropě zásadně klesnout. Spíše naopak. Hlavně v důsledku odstavení německých jaderných elektráren. Navíc po celé Evropě se plánuje v nejbližších letech zavírání dalších jaderných a...
Aktuální stav globálního oteplování
Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.
Země se otepluje rychleji, než se očekávalo.
Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.
Budou se recyklovat baterie elektromobilů?
Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...
Podle vědců je přenos SARS-CoV-2 aerosolem jedním z nejdůležitějších způsobů šíření viru.
O šíření koronaviru aerosolem i vhodných ochranných prostředcích pojednává dokument, který z německého originálu přeložili čeští odborníci. Podle vědců je přenos SARS-CoV-2 aerosolem jedním z nejdůležitějších způsobů šíření viru. Přehledový text má přispět k lepšímu povědomí o roli aerosolu, uvedli zástupci VUT v Brně.
Jsme v planetární nouzi." Lidské činnosti destabilizují naše podnebí a potravinové systémy a ničí přírodní ekosystémy, na kterých jsme závislí, rychleji, než se dokážou sami doplnit.
Zpráva o globálních rizicích roku 2021
COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.
Davos, agenda 2021
Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...
USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...
Jak se objevují případy koronavirů ve Spojených státech a na celém světě, vědci objevují náznaky, že imunita u těch, kteří měli COVID-19, může trvat nejméně šest měsíců, ne-li déle.
Předpokládané obavy se na přelomu roku 2020 a 2021 nenaplnili. Jak to bude v zimní sezóně 2021 a 2022?
Máme zachraňovat ekonomiku?
Před odpovědí je důležité si položit otázku: víme v jaké části vývojovém cyklu civilizace se nacházíme? (stav světové ekonomiky lze přirovnat k lepení děr starého chladiče). Koloběh, který probíhá v přírodě i v ekonomice můžeme demonstrovat na životním cyklu stromů (zrození ze semene, růst, plody, zánik a rozklad, který vytváří prostředí pro...
Podle nizozemských vědců z Maastrichtu je dobré v době koronakrize v "normálním množství" jíst například špenát, zelená zelenina, sýry, vejce, borůvky, japonské natto (fermentovaná sója) či brokolici., které jsou zdrojem vitamínu K (K1, K2 - menachinon, K3), protože pomáhá při nákaze koronavirem.