Kontroverzní americký televizní moderátor a politický komentátor Tucker Swanson McNear Carlson (54) je vnímán jako člověk blízký americkému exprezidentu Donaldu Trumpovi.
Digitální demokracie (Technokracie)
Digitální demokracie je řízená cesta transformace evropské demokracie, postupně však dochází k vnějšímu transformačnímu procesu (metamorfózu procesu urychluje koronavirus) a vzniká Technokracie. Rok 2019 se možná stal přelomovým rokem, kdy se současná západní demokracie vstupuje do transformační změny, kdy se začíná adaptovat na změnu z analogovém systému na digitální věk (který je produktem digitálního myšlení). Západní demokracie řeší, jak zajistit svobodu, odpovědnost a nenechat se digitálně kontrolovat vládami s autoritářskými sklony, nebo neodevzdat moc do rukou globálních technologických firem (budoucí DVS), kteří tyto technologie vyvíjejí. Uvědomují si, že Facebook a Google jsou odpovědné za ovlivňování a zdeformování veřejného prostoru v liberálních demokraciích (celkové pokuty EU vůči firmě Google dosáhly deseti miliard eur). Nyní probíhá globální technologická válka. Otázkou je, zda přežije západní (liberální) demokracie, nebo se transformuje do digitální demokracie tzv. Technokracie, nebo vznikne po chaosu nový základ pro novou humánní společnost?
- Evropa má velký problém: technologická závislost na cizích mocnostech, její tedy podsunuta vhodná cesta. Současná liberální demokracie má problém přepnout se z doby analogové do doby digitální.
- Predikce na rok 2022
Firmy jako Google, Microsoft nebo Facebook o nás jako o svých uživatelích nejen vědí to, co o sobě často netušíme ani my sami, ale navíc nás pomocí skrytých digitálních nástrojů dokážou k některým aktivitám přesvědčit, aby na nich vydělaly.
- Globální technologické firmy vydělávají miliardy a právě data akumulovaná ve zlatém rybníku včetně těch nejintimnějších osobních jsou měnou nového věku. Jen nikdo pořádně nezná její hodnotu, která je nevyčíslitelná.
- V tomto novém světě kybernetická bezpečnost a ochrana takových dat, která v zájmu svého fyzického zdraví svěří například vládě (nyní to mají ve vlastnictví pouze nadnárodní firmy, zdarma a bez našeho souhlasu).
- V roce 2014 Američan Edward Snowden odhalil, jak americké tajné služby odposlouchávají své spojence − včetně kancléřky Merkelové.
Co může podpořit vznik digitální demokracie?
Evropa je na křižovatce, zda se transformuje po chaosu, způsobeném kolapsem současných národních států, do Digitální demokracie a bude pohlcena Technokracií s kontrolovanou společností a sociálním bonusem, nebo vznikne úplně něco "nového". Koronavirus je urychlovačem metamorfózy do Technokracie, která je produktem digitálního myšlení.
- Kolaps současné demokracie po volbách v USA, Pád světového měnového systému a vznik nové digitální měny v roce 2022 -3.
- Kolaps národních států v Evropě a následný chaos, pořádek zajistí digitální technologie a DVS.
- Polarizace ve společnosti, růst agrese, nepokojů, stávek, vznik občanských válek.
- Nesplatitelné dluhy a kolaps kapitalismu 21. století (jeho poslední fází je nastupující Imperialismus v digitální podobě), vznik nové digitální měny a nového finančního systému.
- Řízené rozšiřování technologie rozpoznávání obličeje s využitím UI a další technologie (základní kámen pro kontrolovanou společnost).
- Zrychlení internetu pomocí 5G sítí (např. Huawei), rozvoj virtuální reality, Metaversa a vznik DKT.
- Probíhá globální technologická válka mezi USA a Čínou (Evropa se stává technologickým bojištěm a zaspala v technologickém vývoji), USA se Evropany snaží získat na svoji stranu výměnou za to, že jim budou USA i nadále poskytovat ochranu v rámci NATO proti Rusku, Číně.
- Další růst nekontrolované migrace.
- Strach o bezpečnost vlastních obyvatel (vnější nepřítel) a šíření nemocí a strachu z nich.
- Snaha o kontrolu finančních toků (příjmů) plynoucích z ekonomiky digitálních platforem realizovaných USA a Čínou
Bude to Totalitní technokracie nebo Humánní společnost, která bude nástupcem západní demokracie?
Autoritářské režimy používají moderní technologie na sledování a ke kontrole obyvatel dopouštějících se přestupků. Čína rozvíjí kontrolovanou společnost se sociálním bonusem (hodnocení občanů vládou). Těžkosti, jaké mají demokracie s přechodem do digitálního prostředí, velmi dobře chápou právě v autoritářských režimech a technologických firmách.
Digitální demokracie, zprávy z tisku
11.12.2020 Potřebujeme dohled nad daty, jinak algoritmy a umělá inteligence podkopou důvěru v demokracii a instituce, říká expert. V otázce regulace digitálních dat, kterými disponují velcí hráči jako Facebook, Google nebo Apple, byly uplynulé týdny bohaté na události. Velká Británie oznámila plán na vytvoření nového regulačního orgánu, který by dohlížel na konkurenci mezi internetovými firmami. Ještě předtím představila Evropská komise svůj návrh zákona o správě dat (Data Governance Act), který je součástí širší snahy o regulaci digitálního prostředí. Svůj vlastní plán v listopadu oznámila i Čína. A ve středu přišla z USA dosud nejzávažnější právní hrozba pro Facebook: tamní úřady největší sociální síť zažalovaly kvůli porušování soutěžních pravidel a de facto ji chtějí zbavit Instagramu a WhatsAppu.
- Podle Dalibora Vavrušky, bývalého hlavního stratéga pro digitální konektivitu v londýnské Citigroup, je nyní v sázce dokonce západní demokracie. Pravidla datové kontroly a etiky jsou nutná zejména proto, že se na nás chystá nástup umělé inteligence, kterou velké technologické firmy mohou zneužít.
- Vavruška volá po takzvané datové suverenitě, tedy právu jednotlivých zemí udržet si kontrolu nad určitými citlivými daty, například spojenými s identitou lidí.
- Provozovatelé technologií navíc budou tlačit na spotřebitele, aby souhlasili s věcmi, kterým nerozumí. Nástup algoritmů, které už teď určují náš přístup ke každodenním zprávám, mění svobodný tok informací na tok dezinformací. Takzvaný fact checking ale pak u lidí vyvolává obavy z orwellovského Ministerstva pravdy.
- Datové technologie již dnes ovlivňují postavení lidí ve společnosti, jejich chování a bezpečnost. V kombinaci s umělou inteligencí mají ohromnou moc. Izraelský historik a filozof Yuval Harari je nedávno přirovnal ke zbraním. Systém řízení naší společnosti na nástup takhle mocných technologií není připraven. Musíme omezit nakládání s nimi, abychom ochránili naši společnost. Zároveň ale musíme chránit vlastnictví dat a ctít volnost obchodu, abychom využili jejich potenciál.
- Některé mantinely se i tady musí nastavit dopředu, stejně jako to děláme u zbraní nebo léků. Pokud se tak nestane, vliv digitálních technologií a byznysové a jiné zájmy s nimi spojené nás mohou přerůst a ztratíme možnosti je kontrolovat. To by mohlo podkopat důvěru v zavedené instituce − v demokracii, svobodu, v národní státy, pracovní trh a podobně.
- Zaprvé, firmy jako Google nebo Facebook na internetu původně koncipovaném v duchu decentralizace a neziskovosti začaly nabízet čím dál víc centralizované ziskové služby. Zadruhé, začaly provádět obří sběr a analýzu uživatelských dat, což uživatelům nemuselo být vždy jasné. Za třetí, Google a Apple ovládly trh s operačními systémy pro chytré telefony, což jim také dává mnoho exkluzivních dat. To samozřejmě omezilo spotřebitelské volby v otázkách soukromí a použití těchto dat. Je tu ale i další jev. Spotřebitelé se čím dál víc stávají závislými na konkrétních datových platformách. Jenže některé velké technologické firmy jsou placené za to, že ovlivňují chování uživatelů. Filtrováním informací prakticky omezují svobodnou vůli.
- https://archiv.ihned.cz/c1-66857370-data-jsou-jako-zbrane-musime-omezit-nakladani-s-nimi-abychom-ochranili-spolecnost-rika-expert<br>
2.10.2020 ECB říká, že zintenzivňuje práci na digitální verzi eura. Systém musí být, podle centrální banky, připraven na možné budoucí zavedení digitální měny. Evropská centrální banka se musí připravit na digitální euro jako doplněk k bankovkám, "pokud a když" to bude nutné, uvedl v pátek člen Výkonné rady ECB Fabio Panetta. ECB v září požádala o ochrannou známku pro pojem "digitální euro" a povede veřejnou konzultaci k tomuto tématu (Reuters)
8.4.2020 Svět se po pandemii zásadně promění. Karanténa desítek milionů obyvatel demokratických zemí je obřím a neplánovaným experimentem digitální demokracie.
více o souvislostech v knize: Zamyšlení a cesta z pohledu vědce a laika
více o souvislostech v knize: Cesta v desetiletí metamorfózy z pohledu laika
Nejnovější články na našem blogu
Přečtěte si, co je nového
Davos 2024, 15.–19. ledna 2024
Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.
Vstup do eurozóny, debata o přijetí eura
Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.
Jsme v bankovní a finanční krizi?
Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...
DAVOS WEF 2023
V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.
Co je příčinou růstu cen plynu a elektřiny?
Díky kroků, které podnikla EU a další státy v roce 2021 a 2022, jsme v situaci, kterou můžeme připodobnit k efektu vařené žáby přestože budeme možná v zimě mrznout.
DAVOS 22.-26.5.2022
Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.
Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.
Zástupný konflikt Rusko x Ukrajina
Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...
Evropa v letošním roce zažívá prudký růst cen plynu, který vede i ke zdražování elektřiny. Bohužel neexistuje důvod, proč by cena elektřiny a plynu měla ve střední Evropě zásadně klesnout. Spíše naopak. Hlavně v důsledku odstavení německých jaderných elektráren. Navíc po celé Evropě se plánuje v nejbližších letech zavírání dalších jaderných a...
Aktuální stav globálního oteplování
Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.
Země se otepluje rychleji, než se očekávalo.
Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.
Budou se recyklovat baterie elektromobilů?
Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...
Podle vědců je přenos SARS-CoV-2 aerosolem jedním z nejdůležitějších způsobů šíření viru.
O šíření koronaviru aerosolem i vhodných ochranných prostředcích pojednává dokument, který z německého originálu přeložili čeští odborníci. Podle vědců je přenos SARS-CoV-2 aerosolem jedním z nejdůležitějších způsobů šíření viru. Přehledový text má přispět k lepšímu povědomí o roli aerosolu, uvedli zástupci VUT v Brně.
Jsme v planetární nouzi." Lidské činnosti destabilizují naše podnebí a potravinové systémy a ničí přírodní ekosystémy, na kterých jsme závislí, rychleji, než se dokážou sami doplnit.
Zpráva o globálních rizicích roku 2021
COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.
Davos, agenda 2021
Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...
USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...
Jak se objevují případy koronavirů ve Spojených státech a na celém světě, vědci objevují náznaky, že imunita u těch, kteří měli COVID-19, může trvat nejméně šest měsíců, ne-li déle.
Předpokládané obavy se na přelomu roku 2020 a 2021 nenaplnili. Jak to bude v zimní sezóně 2021 a 2022?
Máme zachraňovat ekonomiku?
Před odpovědí je důležité si položit otázku: víme v jaké části vývojovém cyklu civilizace se nacházíme? (stav světové ekonomiky lze přirovnat k lepení děr starého chladiče). Koloběh, který probíhá v přírodě i v ekonomice můžeme demonstrovat na životním cyklu stromů (zrození ze semene, růst, plody, zánik a rozklad, který vytváří prostředí pro...
Podle nizozemských vědců z Maastrichtu je dobré v době koronakrize v "normálním množství" jíst například špenát, zelená zelenina, sýry, vejce, borůvky, japonské natto (fermentovaná sója) či brokolici., které jsou zdrojem vitamínu K (K1, K2 - menachinon, K3), protože pomáhá při nákaze koronavirem.