DE luce, kontra torrente 2016 -2019

Nová studená válka 2.0?

25.05.2020

Obchodní válka (nyní probíhá hybridní válka, ale i technologická, měnová, špionážní, dezinformační, ideologická, geopolitická, surovinová, civilizační atd.) mezi USA a Čínou se transformovala do další fáze jménem STUDENÁ VÁLKA 2.0 (už se hraje na více šachovnicích - Evropa, Blízký východ a Čínské moře), nebo je to počátek procesu směřující k 3. světové válce? Je to jen vážná hrozba před volbami v USA? Nebo se vyostřuje boj o nového světového hegemona?

V USA se hledají se nové roznětky (Hongkong, Taiwan, Huawei, pandemie koronaviru, obchodní válka s Čínou atd.) které mohou přerůst v otevřený konflikt. Po odchodu D. Trumpa se situace zdánlivě zklidnila, ale koncem roku 2021 se situace vyhrotila mezi USA a Ruskem v otázce Ukrajiny, jejího přijetí do NATO a balistických raket. USA a jeho spojenci hrají zdánlivě šachové partie na dvou šachovnicích.

Strategie "Made in China 2025", na konci bude z Číny globální hráč číslo jedna. 

  • Studená válka 2.0 se odehrává zejména na poli obchodním, technologickém, biotechnologickém, měnovém a informačním.

V průběhu roku 2021 se stupňuje napětí mezi USA a jejími spojenci na jedné straně a Ruskem. Po napětí v první polovině roku 2021 se napětí podařilo odvrátit a nyní se stav jeví jako velmi vážný. Určité uklidnění může přinést schůzka v lednu 2022 a nebo naopak může dolít k eskalaci konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Napětí také roste mezi Izraelem a Iránem.

Co způsobuje nová studená válka 2.0?

60 let po karibské krizi se lidstvo nepoučilo a opět haraší se zbraněmi, tentokrát v Evropě a Čínském moři.

Studená válka 2,0 nám je další z příznaků, které nám zrcadlí kolaps současné civilizace, který čeká pád světového měnového systému, vysoká inflace, redukce počtu obyvatel, kolaps ekonomiky a celé lidské civilizace prostřednictvím transformačního bodu zlomu. Prof. Miroslav Bárta popsal 7 zákonů zániku civilizací za posledních 10 000 roků, které se s těmi současnými příznaky shodují ve 100 %.

  • rozdělení národních států do různých bloků (to již nyní z velké části je), narušení diplomatické komunikace mezi státy
  • další pokles globálního HDP a omezení mezinárodní spolupráce (další vypovídání mezinárodních smluv včetně vojenské oblasti)
  • větší tlak na Evropu, na kterou stranu se postaví (nákup potravin, surovin, technologií, zboží atd.) - USA nebo Čína, na dvou židlích nemůže sedět, protože probíhá souboj o světového lídra
  • rychlejší přechod na lokalizaci výroby, robotizaci a aplikaci moderních technologií
  • zrychlený přechod ke kontrolované společnosti (východní nebo západní model Technokracie) a virtuálního prostředí prostřednictvím 5G sítí a nových technologií
  • zrychlování procesu Digitální globalizace
  • zintenzivnění obchodních, technologických a jiných válek - růst světového napětí
  • pád současného světového měnového systému (konec či omezení působnosti současné hlavní rezervní měny USD)
  • omezení spolupráce na poli vědy, medicíny, omezení dopadu klimatických změn a vesmíru
  • narušení globálních burzovních obchodů (vyřazování čínských firem z burzovního trhu), omezení plateb v mezinárodním platebním systému (pro určité firmy, obory, dodavatele atd.)
  • nové zástupné války
  • narušení důvěry a globální spolupráce (růst protekcionismu a paralýza světového obchodu)
  • bankroty států, větší zadlužování, růst výdajů na zbrojení (v roce 2019 to bylo o 3,6%)
  • novou krizovou oblastí v Evropě se může stát po Ukrajině (kde probíhá zástupný konflikt - občanská válka) Bělorusko (zástupný konflikt mezi USA a Ruskem) a hranice mezi Tureckem, Řeckem a ostrovy ve Středozemním moři
  • RT (rozvíjející se trhy) postihuje masový odchod zahraničních investorů poohlížejících se po bezpečných aktivech
  • růst polarizace uvnitř jednotlivých států (názorově rozdělená společnost), zejména v Evropě
  • růst nezaměstnanosti, narušení globálních výrobních řetězců
  • vznik dalších černých labutí
  • farmaceutický průmysl bude požadovat povinné plošné vakcinace (proti různým respiračním i jiným nemocem) a omezí se tak mezinárodní turistika, vakcinace však neřeší problém oslabeného imunitního systému a nevhodného životního stylu včetně stravy a myšlení
  • Neofeudalismus, digitální kolonialismus 21. století, kterým bude zasažena veškerá populace
  • sociální sítě zesílí tlak na označení nepřítele a zvýší se cenzura (mazání "dezinformací")
  • atd.

Co je příčinou nové studené války Mezi USA a Čínou?

  • Třecí plochou je samozřejmě koronavirus, ten je ve Spojených státech nazývaný Čínským virem a USA opakovaně volají po vyšetření odpovědnosti čínských úřadů z jeho globální rozšíření. I vystoupení Spojených států ze Světové zdravotnické organizace bylo oficiálně motivováno přílišným čínským vlivem v této organizaci. 
  • Čínské hackerské útoky na americké instituce a firmy zainteresované ve vývoji vakcíny proti viru
  • Zvýšená přítomnost čínských ozbrojených sil v Jihočínském moři podle Spojených států ohrožuje důležité námořní trasy. 
  • přetrvávající krádeže amerických technologií. Jedná se o dlouhodobý problém, nyní znásobený americkou snahou o vyřazení čínské firmy Huawei z velkých tendrů nejen ve Spojených státech, ale také v dalších zemích. 
  • Stále výraznější navyšování vlivu čínské vlády v doposud částečně autonomním Hong Kongu a potlačování dosavadních práv jeho obyvatel vede k dalšímu nárůstu napětí mezi Čínou a západními zeměmi
  • Problémy eskalují a obě země si navzájem uzavřely po jednom konzulátu.  

Studená válka 2.0, zprávy z tisku:

16.11.2020 Novodobá studená válka: USA má účinnější vakcínu než Rusko. Americká firma Moderna v pondělí oznámila, že její vakcína proti covidu-19 má účinnost 94,5 procenta. Jen před týdnem informovala o 90procentní účinnosti další vyvíjené látky společnost Pfizer. Ve třetí fázi testů je už 12 látek.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/novodobe-zavody-ve-zbrojeni-vakcina-moderny-ma-95procentni-ucinnost-129808#

8.11.2020 Současná globální nejistota uprostřed hospodářské krize způsobené pandemií koronavirů by mohla být podle velitele britských ozbrojených sil generála Nicka Cartera předzvěstí další světové války.

  • eskalace regionálního napětí a chyby v úsudku by nakonec mohly vést k rozsáhlému konfliktu.
  • https://echo24.cz/a/SA6mH/velitel-britske-armady-general-carter-varuje-pred-treti-svetovou-valkou?

18.8.2020 Americký prezident Donald Trump slíbil, že během deseti měsíců vytvoří ve Spojených státech deset milionů pracovních míst. Tohoto cíle chce dosáhnout mimo jiné poskytnutím daňových úlev americkým podnikům, které přesunou výrobní aktivity z Číny zpět do USA. Informovala o tom agentura Reuters. 

4.8.2020 Čína dnes pohrozila odvetou, pokud americká vláda bude pokračovat podle Pekingu v nepřátelském jednání proti čínským novinářům v USA. Uvedla to agentura Reuters. Čínským reportérům za oceánem hrozí, že budou muset zemi opustit, protože jim brzy skončí platnost víz. Podle čínského státního deníku Global Times by se čínská reciprocita mohla týkat Američanů v Hongkongu 

4.8.2020 Čína nehodlá akceptovat, aby Spojené státy ukradly jakoukoli čínskou technologickou firmu a je připravena zakročit i ve věci čínské firmy ByteDance a její aplikace TikTok. Napsal to dnes čínský list China Daily, který patří čínské komunistické straně. TikTok je trnem v oku amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle něhož aplikace představuje bezpečnostní riziko. V USA ji chce zakázat, ledaže by se americká softwarová společnost Microsoft dohodla, že americké aktivity od firmy ByteDance odkoupí.

  • Čína má "hodně možností, jak odpovědět, pokud (Trumpova) administrativa prosadí svůj plán 'rozbít a vyloupit'," píše list.
  • způsob, jakým Washington zachází s čínskými podniky ByteDance a Huawei Technologies naznačuje, že Spojené státy se snaží své ekonomické vazby na Čínu zpřetrhat. Čína měla přitom jen omezené možnosti poskytnout těmto firmám ochranu tím, že by sáhla k odvetným opatřením vůči americkým firmám, protože Spojené státy mají technologický náskok a vliv na své spojence
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4466188/peking-nedovoli-aby-usa-ukradly-tiktok-pise-tisk.html

7.7.2020 Ministr zahraničí Mike Pompeo uvedl, že USA zvažují zákaz čínských sociálních aplikací, včetně TikTok (Reuters) 
19.6.2020 Americký prezident Donald Trump opět pohrozil přerušením obchodních vztahů s Čínou. "Spojené státy si za rozličných podmínek ponechávají politickou možnost úplného oddělení se od Číny," napsal Trump na twitteru v souvislosti s dřívějším vyjádřením amerického obchodního zmocněnce. Prezidentova slova dala agentura AFP do souvislosti s "krajním napětím mezi oběma předními světovými velmocemi" (ČTK)  
28.5.2020 Spojené státy zruší téměř všechny výjimky ze sankcí týkajících se Íránu, uvedla agentura AP. Výjimky dosud umožňovaly ruským, evropským a čínským firmám pokračovat v práci v íránských civilních jaderných zařízeních, aniž by jim za to hrozil postih ze strany USA (ČTK) 
27.5.2020 Americká Sněmovna reprezentantů je připravena dnes vydat konečný text, který má sankcionovat čínské úředníky za porušování lidských práv vůči muslimským menšinám. Jde o poslední z řady kroků Kongresu a Bílého domu, v rámci nichž vyvíjejí tlak na pekingskou vládu. Opatření bylo schváleno na základě jednomyslného souhlasu v Senátu už počátkem tohoto měsíce a ve Sněmovně má širokou podporu. To vše v době rostoucí kritiky vůči Číně kvůli obchodu, řízení infekcí koronaviru i jejích pokusů potlačit protivládní protesty v Hongkongu. Za nátlak USA v otázce lidských práv jim hrozí Čína odvetou.
  • Pokud čínské úřady zakážou novým zákonem o národní bezpečnosti disent v Hongkongu, zvažuje administrativa možné samostatné sankce proti čínským úředníkům, podnikům i finančním institucím. 
  • Michael Pompeo bude muset rozhodnout, že region již není autonomní, což by mohlo vyvolat změny v tom, jak USA s tímto regionem obchoduje. "Nebylo by divu, kdyby se ministr Pompeo rozhodl potvrdit, že Hongkong již nesplňuje úroveň dostatečné autonomie 
  • EU je v poslední době pod silným tlakem, aby si vybrala mezi svými dvěma největšími obchodními partnery, USA a Čínou, na čí straně stojí. A riskuje znepřátelení obou. 
  • Vzestup Pekingu na asertivního, schopného a sebevědomého globálního aktéra bude testem geopolitických ambicí EU 
  • Blok se musí rozhodnout, "jak mezi členskými státy zajistit jednotu a soudržnost politik EU tváří v tvář rostoucí asertivitě Číny a jejím pokusům ovlivňovat a utvářet globální veřejné mínění v rámci širší geopolitické strategie 
  • USA zvažují řadu sankcí a pokud dojde k eskalaci násilí, bude EU nucena tento postup následovat. "Budeme se určitě muset zamyslet nad dopadem těchto kroků na vztahy mezi EU a Čínou 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4415165/zasah-ciny-proti-hongkongu-ohrozuje-globalni-poradek-usa-zhavi-legislativu.html

25.5.2020 Vláda Spojených států je přesvědčena o tom, že za globální pandemii a následnou krizi nese zodpovědnost Čínská lidová republika, a chystá se proto Čínu potrestat. Ministr zahraničí ale poznamenal, že zatím není rozhodnuto, jakým způsobem tak učiní, a že to záleží na rozhodnutí prezidenta Trumpa. Podle zdrojů z americké administrativy patří mezi zvažované možnosti finanční sankce či uvalení dalších cel na dovoz čínského zboží do USA, napsal server televize CNN. 

  • USA požadují odškodnění od Číny za to, že nezabránila rozšíření koronaviru do světa (Americký ministr zahraničí Mike Pompeo).
  • Čína odpověděla: kdo požaduje od Číny kompenzaci za epidemii koronaviru, je snílek (Čínský ministr zahraničí Wang-I.
  • V zájmu obou našich národů a také budoucnosti a prosperity lidstva by měly Čína a USA najít cestu k mírovému soužití, navzdory rozdílnosti společenských kultur a systémů," řekl nejvyšší čínský diplomat. 
  • "Čína vždy zastávala názor, že největší rozvíjející se země a největší rozvinutá země světa nesou velkou odpovědnost za světový mír a rozvoj. Čína a USA z kooperace jenom získají, zatímco z konfrontace ztratí," 

Začátkem května hovořil Mike Pompeo o "značném množství důkazů", které prý svědčí o tom, že virus pochází z čínské laboratoře. Neupřesnil přitom, zda podle něj unikl omylem, či byl vypuštěn záměrně. O těchto důkazech dříve mluvil také americký prezident Donald Trump, který v posledních týdnech na Čínu tvrdě útočí a viní ji z toho, že nese odpovědnost za současný stav pandemie.  (ČTK) 

25.5.2020 Čína a USA jsou na pokraji studené války, řekl čínský ministr. Kdo přemýšlí o kompenzaci, je podle něj snílek

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66767960-cina-a-usa-jsou-na-pokraji-studene-valky-rekl-cinsky-ministr-zahranici-kdo-premysli-o-kompenzaci-je-podle-nej-snilek

23.5.2020 Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa projednávala možnost provést jaderný test. Byl by pro USA první od roku 1992 a mohlo by to mít mít závažný důsledek pro vztahy s dalšími atomovými velmocemi, napsal list The Washington Post. O možnosti amerického jaderného výbuchu se podle washingtonského listu jednalo 15. března na setkání zástupců amerických bezpečnostních služeb. Nejmenovaný člen administrativy řekl, že "rychlý test" by mohl být pro USA užitečný při vyjednávání s Moskvou a Pekingem. USA chtějí vyjednat třístrannou dohodu o regulaci arzenálů největších jaderných mocností. 

21.5.2020 Spojené státy odstupují od vojenské dohody, která umožňuje provádět vzájemné kontrolní přelety nad signatářskými státy. Oznámil to ve čtvrtek podle agentury AP Bílý dům. Dohoda o otevřeném nebi, kterou vedle USA, Kanady a Ruska uzavřela většina evropských zemí včetně Česka, byla podepsána v Helsinkách v roce 1992, v platnost vstoupila o deset let později.

Podle deníku The New York Times je vypovězení dalším dokladem toho, že je prezident Donald Trump připraven ukončit i americko-ruskou smlouvu START (skončí v roce 2021) o omezení strategických zbraní. Podle Moskvy na americké rozhodnutí doplatí bezpečnost v Evropě.

Na základě ujednání o otevřeném nebi mohou zúčastněné státy mezi sebou podnikat kontrolní lety, aby se přesvědčily, že žádná ze účastněných stran nechystá vojenskou agresi.

Američané ale dlouhodobě poukazují na to, že Moskva dohodu porušuje, neboť zakazuje přelet nad městem, kde se předpokládají rozmístěné jaderné zbraně, které by mohly zasáhnout Evropu. Rusko rovněž zakazuje přelety nad oblastmi, kde se v té době konají vojenské manévry.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/usa-vystupuji-z-vojenske-dohody-ktera-umoznuje-kontrolni-prelety.A200521_170133_ln_zahranici_ceh?

21.5.2020 Americký Senát schválil návrh zákona, který by mohl zamezit obchodování s akciemi řady čínských podniků na burzách ve Spojených státech. Návrh zákona ale ještě musí schválit americká Sněmovna reprezentantů a podepsat prezident Donald Trump.

Zákon požaduje, aby zahraniční firmy registrované na burzách v USA dodržovaly americké předpisy pro audit a další finanční pravidla. Firmy podle zákona musejí rovněž sdělit, zda jsou vlastněny nějakou vládní institucí či zda nad nimi mají kontrolu. Zákon lze aplikovat na všechny zahraniční podniky, které usilují o přístup k americkému kapitálu, podle zákonodárců je však zaměřen především na Čínu, informuje server CNBC. Čínské firmy, jako je například Alibaba či Baidu, získaly od roku 1997 prostřednictvím primárních veřejných nabídek akcií (IPO) ve Spojených státech přes 66 miliard dolarů (více než 1,6 bilionu Kč),

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4410856/usa-by-mohly-omezit-pristup-cinskych-firem-na-americke-burzy.html

27.4.2020 Svět v uplynulém roce vydal na zbrojení takřka dva biliony dolarů, což představuje meziroční nárůst o 3,6 %. Uvádí to dnes vydaná ročenka Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI) o světových výdajích na zbrojení. Za armádu a nákupy zbraní utratily v roce 2019 státy 2,2 procenta výkonu světové ekonomiky (ČTK)

Do hry vstupuje další hráč, Facebook s globálním modelem kontrolované společnosti

24.5.2020 Zuckerberg naléhavě žádá EU, aby opustila čínský model a chránila evropské hodnoty. Mark Zuckerberg, vyzval Evropskou komisi (EK), aby podpořila vývoj a implementaci rámce pro regulaci online platforem. Tento rámec by měl hlavně ctít evropské hodnoty a díky němu bychom se měli odklonit od stávajícího čínského modelu.

Rámec, na který se odvolával, je zákon Evropské unie o digitálních službách, který bude vydán koncem tohoto roku. Dokument obsahuje sadu bezpečnostních pravidel pro digitální platformy, služby a produkty.

Nutná spolupráce mezi digitálními platformami a vládami

Nová nařízení budou mimo jiné také ovlivňovat digitální reklamu či řešit problémy online světa, včetně nenávistných projevů a porušování autorských práv. Dokument navrhuje, aby se zvážilo nasazení "algoritmů pro technologie automatizovaného filtrování" z důvodu lepší "transparentnosti a odpovědnosti".

Facebook identifikoval kolem 20 kategorií škodlivého obsahu, který dokáže sledovat, včetně nenávistných projevů, dezinformací, vykořisťování dětí, terorismu, podněcování násilí a dalších druhů násilného obsahu. 

Dva různé regulační modely - dvě různé sady hodnot

Zuckerberg dále zdůrazňoval vznik dvou velmi odlišných rámců, jež se prezentují velmi odlišnými soubory pravidel. První model přichází z východu ze zemí, jako je Čína a ten druhý, výrazně demokratičtější, ze západních zemí. Podle Zuckerberga dává čínský model online správy vládě větší kontrolu.

  • navrhl, že tento rámec, vyvinutý západními zeměmi, by se mohl stát standardem pro všechny země po celém světě.
  • Je to nástup Technokracie?

Boj proti nezákonnému obsahu a skupinám hackerů podporovaných vládou

Zuckerbergovy komentáře přišly v návaznosti na společné prohlášení Federálního úřadu pro vyšetřování a Agentury pro bezpečnost kybernetiky a infrastruktury, ve kterém obvinili Čínu ze sponzorování a podporování hackerských skupin, které mají za úkol útočit na americké laboratoře provádějící výzkum související s COVID-19.

https://kryptomagazin.cz/zuckerberg-nalehave-zada-eu-aby-opustila-cinsky-model-a-chranila-evropske-hodnoty/?

https://www.forum24.cz/usa-a-cina-jsou-na-pokraji-studene-valky-americanum-dosla-po-koronaviru-trpelivost/?

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...

Šípky

11.10.2020

Podle všeho nás všechny čeká náročný podzim a zima a ještě teď je čas co nejvíce posílit naši imunitu, kterou čeká těžká zkouška. Šípky, tenhle zázrak zvyšuje imunitu a pomáhá chránit před viry i covidem. Máme ho na dosah ruky. A zadarmo říká Jan Tuna.