Kontroverzní americký televizní moderátor a politický komentátor Tucker Swanson McNear Carlson (54) je vnímán jako člověk blízký americkému exprezidentu Donaldu Trumpovi.

Mravenci
Mravenčí společenská civilizace funguje bez vůdce. Mravenci komunikují pomocí feromonů (pachy) a stridulace (zvuky). Mravenčí populace má různé kasty (které mají rozdílné úkoly) nemá žádné ústřední velení a kontrolu. Mají kolektivní davovou inteligenci. Mají také vojáky, kteří jsou vysoce organizovaná jednotka (hlídky vojáků jsou organizované bezpečnostní sítě, určené k ochraně vzácných aktiv kolonie mravenců), která střeží zdroj potravin (houby), potomstvo (kde se líhnou mladí mravenci) a královnu. Mravence musíme pozorovat a zkoumat jako kolektivní celek.
- Mravenci sdílí informace podle čichu, zanechávají feromonovou stopu (kterou zesiluje tokem dalších mravenců), takže na rozcestí poznaní, kudy vede cesta k potravě.
- Mravenci spolu neustále komunikují - tzv. stridulace (cvrdlikání, štěbetání atd.), mají různé signály.
- Pokud královna oplodní vajíčka, rodí se dělnice, pokud ne, tak se rodí samci. Královna tedy rozhoduje o tom, jaké bude pohlaví. Dělnice mohou z nakladených vajíček produkovat pouze samce.

Soužití s mravenci nemusí být vždy příjemné
Mravenčí cestičky přerušte aromatickým kořením, například hřebíčkem.
Na zahradách se také můžeme setkat s mraveništěm. Mravenců si většinou všimneme až když proniknou do našich obydlí. K usměrnění jejich pohybu můžeme zkusit některou z babských rad. Například kolem mravenišť nasypat hladkou mouku. Tu mravenci nedokážou překročit. Zabírat by měl i octový roztok či voda s rozmíchanou solí. Záhubu by měli mravenci najít i v namíchané kašičce z kostky droždí, trochou vlažné vody a půl lžíce cukru. Přes tuto směs by se neměli mravenci ve svých cestičkách dostat.
Mravenci a jedlá soda:
Pokud se tedy chcete těchto malých vetřelců zbavit, smíchejte jedlou sodu s cukrem moučka. Vyrobíte si tak účinnou návnadu. Směs na hubení mravenců si můžete vyrobit dvěma způsoby. Buď jedlou sodu smícháte s cukrem nebo můžete mraveniště rovnou zalít roztokem z jedlé sody. Metody můžete zkombinovat.
- Směs cukru a jedlé sody: Moučkový cukr smíchejte se sodou v poměru 1:1. Prášek pořádně promíchejte. Pokud máte mravence doma, směs nasypte do víčka od plastové láhve nebo od zavařeniny. Pokud víte, kde mají mravenci hnízdo, posypte ho.
- Roztok z jedlé sody: Jedlou sodu nasypte do plastové láhve, nalijte vodu až po hrdlo a nechte rozpustit. Poté udělejte do víčka několik otvorů a láhev uzavřete. S takto připraveným roztokem obejděte zahradu a aplikujte ho všude, kde mají mravenci cestičky. Nezapomeňte také zalít mraveniště.
Mravenci, zprávy z tisku:
29.11.2020 Minerální neprůstřelné vesty pomáhají některým mravencům řezat listí v boji s většími příbuznými. Někteří z menších mravenců mají tajemství: Celé jejich tělo je pokryto tenkou, ale tvrdou vrstvou minerálního brnění.
Objev byl náhodný, říká Currie z University of Wisconsin - Madison, která studuje mravence už více než 20 let. Jeho laboratoř zkoumala interakce mezi mravenci a jejich vnějšími mikroby, o nichž se předpokládá, že hrají klíčovou roli v životě mravenců ( SN: 4/23/20 ), když se tým setkal s bílým leskem na exoskeletonech Acromyrmex echinatior mravencích.
Objev je překvapivý, říká Duncan Murdock, paleobiolog z Přírodovědeckého muzea na Oxfordské univerzitě, i když možná není zcela neočekávaný, dodává. Je to proto, že mravenci jsou vzdálení bratranci krabů a jiných korýšů, kteří obecně mají mineralizované exoskeletony .
Není jasné, jak je brnění vyrobeno, i když si Currie myslí, že se jedná o bakterie. Pokud ano, může to být další způsob, jak mikrobiom mravenců významně ovlivňuje přežití hmyzu.
https://www.sciencenews.org/article/leaf-cutting-ant-body-armor-mineral-exoskeleton-fight?<br>
Nejnovější články na našem blogu
Přečtěte si, co je nového
Davos 2024, 15.–19. ledna 2024
Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.
Vstup do eurozóny, debata o přijetí eura
Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.
Jsme v bankovní a finanční krizi?
Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...
DAVOS WEF 2023
V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.
Co je příčinou růstu cen plynu a elektřiny?
Díky kroků, které podnikla EU a další státy v roce 2021 a 2022, jsme v situaci, kterou můžeme připodobnit k efektu vařené žáby přestože budeme možná v zimě mrznout.
DAVOS 22.-26.5.2022
Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.
Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.
Zástupný konflikt Rusko x Ukrajina
Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...
Evropa v letošním roce zažívá prudký růst cen plynu, který vede i ke zdražování elektřiny. Bohužel neexistuje důvod, proč by cena elektřiny a plynu měla ve střední Evropě zásadně klesnout. Spíše naopak. Hlavně v důsledku odstavení německých jaderných elektráren. Navíc po celé Evropě se plánuje v nejbližších letech zavírání dalších jaderných a...
Aktuální stav globálního oteplování
Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.
Země se otepluje rychleji, než se očekávalo.
Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.
Budou se recyklovat baterie elektromobilů?
Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...
Podle vědců je přenos SARS-CoV-2 aerosolem jedním z nejdůležitějších způsobů šíření viru.
O šíření koronaviru aerosolem i vhodných ochranných prostředcích pojednává dokument, který z německého originálu přeložili čeští odborníci. Podle vědců je přenos SARS-CoV-2 aerosolem jedním z nejdůležitějších způsobů šíření viru. Přehledový text má přispět k lepšímu povědomí o roli aerosolu, uvedli zástupci VUT v Brně.
Jsme v planetární nouzi." Lidské činnosti destabilizují naše podnebí a potravinové systémy a ničí přírodní ekosystémy, na kterých jsme závislí, rychleji, než se dokážou sami doplnit.
Zpráva o globálních rizicích roku 2021
COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.
Davos, agenda 2021
Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...
USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...
Jak se objevují případy koronavirů ve Spojených státech a na celém světě, vědci objevují náznaky, že imunita u těch, kteří měli COVID-19, může trvat nejméně šest měsíců, ne-li déle.