Kontroverzní americký televizní moderátor a politický komentátor Tucker Swanson McNear Carlson (54) je vnímán jako člověk blízký americkému exprezidentu Donaldu Trumpovi.

Stádní imunita, kolektivní imunita
11.5.2020 Vzhledem k tomu, jak snadno se SARS-CoV-2 šíří, musí být asi 60 % až 70 % populace imunní, aby se dosáhlo tzv. "imunity stáda", která by vedla k zastavení pandemie, tvrdí vědci. A to bude nějakou dobu trvat, protože z dosavadních testování u nás i ve světě je jasné, že promoření společnosti je fakticky minimální. Vědci proto už zcela jistě pracují se třemi verzemi vývoje pandemie COVID-19.
- Scénář 1, V tomto scénáři po současné vlně případů COVID-19 následuje řada menších vln nebo lokálních epidemií, které se vyskytují prakticky nepřetržitě během jednoho až dvou let a postupně bude pandemie mizet během roku 2021.
- Scénář 2, Další možností je, že po počáteční vlně COVID-19 na jaře 2020 bude následovat větší vlna případů na podzim nebo v zimě, jak se to stalo s pandemií chřipky z roku 1918. Následně by mohla být jedna nebo více menších vln v roce 2021.
- Scénář 3, Konečně po počáteční jarní vlně COVID-19 by mohlo následovat "pomalé mizení" koronavirové nákazy, i to ale znamená, že virus bude v populaci ještě po dobu mnoha měsíců.
Ať už se naplní kterýkoliv scénář, je jasné, že vlády budou mít stále plné ruce práce. Podle epidemiologů i nadále bude muset docházet k zpřísňování a následnému uvolňování opatření, zejména pak z toho důvodu, aby nedošlo k přehlcení zdravotního systému.
Bez ohledu na to, který scénář nakonec bude ten správný, je jasné, že musíme být připraveni na nejméně dalších 18 až 24 měsíců významné aktivity COVID-19, který se bude pravidelně objevovat v různých geografických oblastech
22.4.2020 Teorie, že pokud se novým koronavirem nakazí dostatek lidí, stane se populace vůči nemoci imunní, je podle australských vědců pouhým mýtem. Pokud se vlády místo restrikcí spolehnou na to, že obyvatelstvo časem získá imunitu přirozeným způsobem, lze očekávat, že přijdou další vlny nákazy, ovšem s lehce pozměněnými kmeny viru, vůči kterým nebude imunita vybudována. To zapříčiní, že podstatná část populace onemocní (se závažnými dopady na ekonomiku a zdravotnický systém) a drasticky přibude mrtvých. "Kolektivní imunita je mýtus. Zavání eugenikou (snaha o využívání principů genetiky a dědičnosti ke zlepšení lidské rasy)," podotkla Raina MacIntyreová, vedoucí týmu, který údaje revidoval s tím, že tento přístup stojí na obětování slabších jedinců.
https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/kolektivni-imunita-je-nebezpecna-chimera-varuji-australsti-vedci-40321443?seq_no=8&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null
9.4.2020 Znepokojivou informaci přinesl výzkum vědců z univerzity Fu-tan v čínské Šanghaji. Zhruba třetina osob uzdravených z nemoci covid-19 může mít příliš málo protilátek, takže se mohou nakazit i podruhé a nemoc znovu šířit. Podle zveřejněného čínského výzkumu měli nízkou hladinu protilátek zejména mladí lidé ve věkové skupině 15 až 39 let. Ti by se tedy pravděpodobně mohli nejsnáze znovu nakazit a nemoc dále rozšiřovat. Oproti nim až trojnásobně vyšší hladinu protilátek měli v krvi uzdravené osoby ve věku 60 až 85 let.
6.4.2020 Pokud se podaří ochránit rizikové skupiny, měla by velká část zdravé populace nemoc COVID-19 prodělat nebo se s ní setkat. V rozhovoru pro DVTV to uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Názor na promořenost společnosti změnil poté, co Čína poskytuje nekorektní a zřejmě vyfabulovaná data o počtu lidí nakažených novým typem koronaviru. https://www.ctidoma.cz/zpravodajstvi/prymula-otocil-obyvatelstvo-je-treba-promorit-cina-poskytuje-vyfabulovana-data-59082?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
29.3.2020 I ty země, například Británie a Holandsko, kde původně odborníci zvažovali jít jinou cestou, tedy přirozené promoření populace virem SARS-CoV-2, postupně ustupují šíření viru a tlaku veřejnosti. Logika této strategie spočívá v tom, že se dosáhne stavu imunity stáda (z angl. "herd immunity"), kdy bude většina z nás imunní - ochráněná proti následným infekcím téhož viru. Tento stav je také chtěným výsledkem klasického očkování.
Dnes na této alternativní cestě zůstává pouze Švédsko, USA, Japonsko a některé další státy jihovýchodní Asie. Ale i zde odborníci epidemiologové spolu s politiky stále čelí většímu a většímu tlaku pandemie i veřejnosti po zavedení přísných karanténních opatření. Tato alternativní logika mírných opatření a izolace pouze COVID-19 pozitivních, nikoli SARS-CoV-2 pozitivních, se opírá o přirozený průběh respiračních infekcí tohoto typu. Přesto znovu tvrdím, že smyslem opatření nemá být ochrana většinové populace. Ba právě naopak. Má to být ochrana ohrožené populace.
Co je ovšem velice nadějný způsob ochrany proti všem infekčním chorobám, je takzvaná pasivní imunizace. Moc se to nezmiňuje, ale tyto super-protilátky jsou skutečnou nadějí. Z krve vyléčených jedinců velice rychle dokážeme připravit univerzální lidské neutralizační protilátky proti neměnným částem povrchu viru. Jedna dávka nám poskytne ochranu na 1 měsíc. Takové protilátky jsou již známé pro více virů - chřipka, vzteklina, HIV, dengue, Zika, Ebola a další. Jejich použití je otázkou času, ostatně dnes už máme dva tucty těchto super-protilátek v klinických testech fáze I až III, a lze očekávat jejich reálné použití během následujících několika let.
https://echo24.cz/a/SyLDa/covid-19-se-precenuje-nas-imunitni-system-pandemii-zvladne?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
25.3.2020 Vládní strategie zaměřená na získání "kolektivní imunity" je podle matematika a statistika Marcuse Carlssona z univerzity v Lundu jen "šíleným experimentem s deseti miliony lidí". "Jsme jediná země na světě, která nedělá vše, aby omezila nákazu. To je ruská ruleta," řekl virolog Fredrik Elgh z univerzity v Umeå. Vědci obecně příliš nedoporučují přístup "zmírňování" epidemie, tedy izolaci jen starých a nemocných s tím, že si zbytek populace vybuduje proti koronaviru onu kolektivní imunitu. To by podle nich vedlo k příliš velkým ztrátám na životech. Takovou politiku zastávala v boji s koronavirem i Velká Británie, než si to rozmyslela.
https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/vedci-vzkazuji-svedske-vlade-zastavte-silenou-ruskou-ruletu-40318022?seq_no=4&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null
24.3.2020 V roce 2018 vědci ze Zdravotnického centra Johna Hopkinse v americkém Baltimoru popsali, jak by měl vypadat vir, který bude schopen rozpoutat světovou pandemii. A současný koronavirus SARS-CoV-2 splňuje dokonale veškerá jejich kritéria. Jde tedy o virus, který se nepodaří jen tak zastavit jako ebolu nebo virus zika. K zastavení jeho šíření dojde až ve chvíli, kdy si lidstvo vytvoří stádní imunitu, bude vytvořena vakcína nebo se najde účinná léčba. Proto někteří epidemiologové tvrdí, že nemoc časem prodělá většina populace. Vzhledem k tomu, jak rychle se virus šíří, stačí totiž pouze několik nakažených jedinců a epidemie může vypuknout znovu.
Podle prof. Zuzany Bílkové (imunochemie, lékařská imunologie, molekulární biologie a genetika) z pardubické univerzity se sice dá průběh epidemie zpomalit, nákaza koronavirem ale i tak postihne většinu populace.
- U virů proto postupně probíhá neustálá genetická metamorfóza, protože virus, který zůstane stejný, už nenajde vhodného nositele
- virus je adaptován na teplotu lidského těla, při 37 stupních se množí nejlépe. Ale vadí mu například organická rozpouštědla nebo i obyčejný líh, protože pro virus je přirozené vodní prostředí
- vadí mu sucho, tady by mohlo s jarem a s létem skutečně přijít zlepšení, protože povrchy, které by mohly být kontaminované, budou mnohem rychleji vysychat
https://archiv.ihned.cz/c1-66737690-jsme-teprve-na-zacatku-epidemie
Nejnovější články na našem blogu
Přečtěte si, co je nového
Davos 2024, 15.–19. ledna 2024
Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.
Vstup do eurozóny, debata o přijetí eura
Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.
Jsme v bankovní a finanční krizi?
Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...
DAVOS WEF 2023
V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.
Co je příčinou růstu cen plynu a elektřiny?
Díky kroků, které podnikla EU a další státy v roce 2021 a 2022, jsme v situaci, kterou můžeme připodobnit k efektu vařené žáby přestože budeme možná v zimě mrznout.
DAVOS 22.-26.5.2022
Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.
Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.
Zástupný konflikt Rusko x Ukrajina
Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...
Evropa v letošním roce zažívá prudký růst cen plynu, který vede i ke zdražování elektřiny. Bohužel neexistuje důvod, proč by cena elektřiny a plynu měla ve střední Evropě zásadně klesnout. Spíše naopak. Hlavně v důsledku odstavení německých jaderných elektráren. Navíc po celé Evropě se plánuje v nejbližších letech zavírání dalších jaderných a...
Aktuální stav globálního oteplování
Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.
Země se otepluje rychleji, než se očekávalo.
Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.
Budou se recyklovat baterie elektromobilů?
Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...
Podle vědců je přenos SARS-CoV-2 aerosolem jedním z nejdůležitějších způsobů šíření viru.
O šíření koronaviru aerosolem i vhodných ochranných prostředcích pojednává dokument, který z německého originálu přeložili čeští odborníci. Podle vědců je přenos SARS-CoV-2 aerosolem jedním z nejdůležitějších způsobů šíření viru. Přehledový text má přispět k lepšímu povědomí o roli aerosolu, uvedli zástupci VUT v Brně.
Jsme v planetární nouzi." Lidské činnosti destabilizují naše podnebí a potravinové systémy a ničí přírodní ekosystémy, na kterých jsme závislí, rychleji, než se dokážou sami doplnit.
Zpráva o globálních rizicích roku 2021
COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.
Davos, agenda 2021
Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...
USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...