Kontroverzní americký televizní moderátor a politický komentátor Tucker Swanson McNear Carlson (54) je vnímán jako člověk blízký americkému exprezidentu Donaldu Trumpovi.
Ing. Vladimír Pikora
Vladimír Pikora (3.8.1977) makroekonom, komentátor, publicista, spisovatel a spolumajitel společnosti Next Finance, kterou založila jeho manželka Markéta Šichtařová.
Vladimír Pikora, názory, pohledy, komentáře:
22.8.2023
- Nyní je pro některé investory vhodná doba pro investice do dluhopisů, protože se předpokládá, že díky poklesu inflace budou klesat úrokové sazby.
- BRICS: tyto státy se domnívaní, že potřeba změnit světové rozdělení (USA na ně uplatňuje různé sankční režimy a tím skrze ekonomiku ovlivňuje zahraniční politiku, dále nejsou v nadnárodních institucích dostatečně zastoupeny, vlivná místa mají lidé ze Západu). Je zajímavé, že na jednou se k BRICS chce připojit 40 zemí a pravděpodobně se BRICS (má 40 % světové populace, ale reálně tu sílu nemají, schází jí společný lídr, který by je vedl) rozšíří o tyto země. Členské státy mají odlišné zájmy a tím pádem je těžké najít nějakého lídra, který by je vedl. BRICS zatím ničeho velkého nedosáhl. Chtějí tam vstoupit země OPEC (Saudská Arábie atd.) a díky tomu by BRICS mohl převzít sílu OPEC a to by mohlo rozdat nové geopolitické karty na trhu. Nicméně význam ropy se v té globální ekonomice bude snižovat (tím pádem už nebudou mít čím na Západ tlačit, kromě plynu). Chtěli by být protiváhou Západu, ale podle mě na to nemají ekonomicky, technologicky. Jediný kdo dokáže Západu vzdorovat je Čína a bude se o to snažit. RF a Čína se pokusí BRICS využít k tomu, aby tam měli své zboží, protože postupně budou mít na Západě problém. BRICS bude růst, ale nejsem si jist, že se mu nějak zásadně podaří zasáhnout do globálního dění.
- Domnívám se, že není zdravé, abychom se hotovosti zbavili, kdy je tady ohromný tlak na centralizaci a dohled státní moci, co my děláme se svými penězi.
- https://www.youtube.com/watch?v=oc9zYDfKh5Q
27.7.2023 Ekonom Pikora bez pardonu: Státní dluh je už tak velký, že je nereálné ho splatit na nulu.
- Letos by nás měla vyjít obsluha státního dluhu na 70 miliard korun, za rok to už vyjde na 90 miliard korun a v roce 2025 by to mělo být už více než 100 miliard korun. Jen pro představu – ještě v roce 2021 mělo ministerstvo obrany rozpočet 75 miliard korun a ministerstvo vnitra 86 miliard korun. Obsluha dluhu jsou vyhozené peníze, které budou každý rok chybět.
- Tak za socialismu jsme nebyli konzumní společností. Bylo třeba spořit, aby pak šlo investovat. Dnes to tak neplatí. Nejenom to, že jsme konzumní společností, my jsme navíc i dotační ekonomikou, kde někteří, kteří to vůbec nepotřebují, na dotacích bohatnou. Platíme jim to my všichni. Dotace už začínají být naprosto absurdní, jako když se tvrdilo, že v Řecku jsou bonusy za to, že chodí člověk do práce včas.
- https://zivotvcesku.cz/ekonom-pikora-bez-pardonu-statni-dluh-je-uz-tak-velky-ze-je-nerealne-ho-splatit-na-nulu/
25.7.2023 Vladimír Pikora: Dluh už přesáhl 3 biliony. Připravme se na zhoršení ratingu a dražší splácení dluhu. A to jsou naprosto vyhozené peníze.
Je hrozné, když si člověk vybaví, jak byl dluh mírně nad bilionem, potom lehce pod dvěma biliony a nyní už je vyšší než tři biliony korun. Podobně mi otec vyprávěl, jak mu ve škole říkali, kolik je lidí na planetě, a jak to během celého života rostlo. Bohužel, růst dluhu je v posledních letech tak rychlý, že k tomu nepotřebujete ani celý život. Stačí pár let.
https://www.focuson.cz/vladimir-pikora-dluh-uz-presahl-3-miliardy-pripravme-se-na-zhorseni-ratingu-a-drazsi-splaceni-dluhu-a-to-jsou-naprosto-vyhozene-penize/
22.11.2022 Zpomalení inflace je jen na papíře, stát zavrtěl statistikou. Zdražují i věci, u kterých k tomu není důvod. Obchodníci využívají situace, říká Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group.
V říjnu inflace poprvé po dlouhé době zpomalila. Přesto, když člověk jde nakupovat, tak to spíš vypadá, že se vše stále zdražuje. Je to tím, že obchodníci využívají situace? Nebo v čem je problém? Je tam hned několik problémů. Statistika ukázala, že ceny nyní meziměsíčně klesají o 1,4 %. Nikdo z nás ale žádný pokles nevidí. To je dáno tím, že se státu podařilo trochu zavrtět statistikou, kdy v ní byl zohledněn úsporný tarif a také nezapočtení poplatků za obnovitelné zdroje. Když se to sečetlo, vede to jednorázově k poklesu ceny elektřiny, jak meziměsíčně, tak meziročně. Nicméně, všechny ostatní položky rostou, a ukazuje se tedy ohromný inflační tlak všude, kam se podíváme. A je zajímavé, že to cítíme i u položek, kde bychom to vůbec cítit neměli, jako je třeba oblečení, obuv apod. Protože když zdražuje něco, co je spojené s ruským plynem, tak tomu všichni rozumí, ale proč zdražují boty vyrobené ve Vietnamu... Tam se ukazuje, že obchodníci skutečně využili situace, protože najednou vědí, že spotřebitel jde do obchodu a očekává, že to bude dražší a nechá tam větší peníze. Díky tomu prodejci jsou ochotni ceny zvýšit o trochu víc, než by bylo férové. V jiných položkách to tak úplně neplatí, tam už opravdu vidíme, že zdražují kvůli tomu, že jsou s tím spojené vyšší náklady na energii apod. V zemědělství se navíc ještě projevuje, že potřebujeme nějaká hnojiva, a ta buď nejsou, nebo jsou dražší. Dá se ale říct, že zdražuje všechno, jen u těch zemědělských produktů to vidíme nejvíc, cukr třeba je meziročně dražší o 100 %.
Někteří lidi už dneska říkají, že nemají vůbec žádné úspory, žádnou rezervu. Třetina populace narazila na strop a má ohromný problém. A teď nám jde o tu druhou třetinu populace - kdy jí peníze dojdou. To je podle mě otázka měsíců a začnou spořit ještě víc, budou si více kontrolovat rozpočty. V případě nejvyšší vrstvy společnosti asi tato situace nenastane vůbec.
https://www.focuson.cz/ekonom-tretina-lidi-je-bez-penez-druhe-tretine-dojdou-v-radu-mesicu-co-to-zpusobi/?
30.10.2022
- Jsou nyní vhodné dlouhodobé investice do fyzického zlata.
- Putin za současnou krizi může z 30-50%.
- Pokud máme 20% inflaci, není důvod, aby proběhla měnová reforma (u nás v roce 1953), to by mělo smyl, kdyby to bylo 100 a více %, když máme strach z obrovské inflace.
- Příští rok bude inflace cca 12% (ztratíme tedy 20 + 12 % z hodnoty našich peněz, ve srovnání s rokem 2021) a bude hůř než v roce 2022.
- Volby budou krvavé (Babiš x Pavel), společnost bude rozdělená.
- Každý občan včetně miminek má v Česku dluh 275 000kč. Pokud by tímto tempem rostl dluh 10 roků (tak jak roste poslední 3 roky), tak tento dluh bude činit 1,9 milionu kč.
- Pokud roste dluh ve stejné výší jako inflace, tak je to Ok, ale pokud poroste dluh více jak inflace, bude to problém.
- Čeká nás problém s důchodovou reformou a řádné řešení důchodové reformy není hezké.
- Dluhy států se nesplácí, pouze se rolují a splácí novou půjčkou. U splácení dluhů je důležitá psychologie davu, pokud bude dav klidný a nebude se bát o svoje peníze a bude věřit systému, tak to bude v pohodě. Pokud dav někdo vystraší a státní dluhopisy se nebudou vyplácet, tak začíná run na banky a v tu chvíli vzniká problém.
- Němcům vlastně patří EU a Evropa.
- Po válce spousta lidí uvidí příležitosti na investice na Ukrajině (budou to státní peníze a fondy) a bude tlak tam snížit korupci. Je to spekulativní investice, podobně jak vidím příležitost v kryptoměnách, na Ukrajině je šance na hezké zhodnocení, ale je tam velké riziko.
- Vláda nepadne (není to reálné), to by si museli kapři vypustit rybník.
- My neznáme lepší a efektivnější systém (ekonomika by rostla rychleji a lidé by bohatli), než je v USA a EU, Čína to není. Socialistické hospodářství v EU je, proto nejsme schopni dosáhnout úrovně USA. Do Ameriky přichází také socialismus, tak před ním nezmizíte.
- V Číně je velká realitní bublina a je riziko, že to odnesou banky.
- Stát za Babiše vydával inflační dluhopisy v době kdy si myslel, že tu žádná inflace nebude, nyní (kdy je vysoká inflace) je to pro stát nevýhodné a drahé.
- Věřím investicím do alkoholu (např. Whisky na 20-30 roků). Je to něco podobného, jako když někdo investuje do umění.
- Maďarská ekonomika má velké problémy, má velký dluh, vysokou inflaci. U nás v Česku je nám daleko lépe než v Maďarsku.
- Pro stát je skvělé se zadlužovat, pokud má dluhopis nižší výnos, než inflace, protože se reálně dluh požírá. proto vlády nemají dostatečné důvody bojovat s inflací, protože jim se s inflací dobře žije. Ten kdo to odnáší jsou střadatelé, nikoliv stát. Inflace je dobrá pro toho, kdo má dluhy.
- Nemyslím si, že se manipuluje s cenou zlata i když se manipulovalo s úrokovými sazbami a LIBOREM, nedokážu to v rámci velkých hráčů vyloučit. Obávám se toho, že může být více papírů (investičních certifikátů do zlata), než reálného zlata. Pokud budou chtít lidé vyměnit papírové zlato za reálné, tak ho nebude dost. Kdo má fyzické zlato, tak je v pohodě.
- https://www.youtube.com/watch?v=E3Trw8vGNKo
7.2.2022
Ekonom Vladimír Pikora: Energetickou krizi je nutno přečkat, ceny energií se umoudří, až se uklidní situace na Ukrajině. "Energetická krize je otázka toho, co se děje v Rusku a na Ukrajině. Očekávám ale, že až se tam situace uklidní, vznikne také prostor pro to, aby se umoudřily i ceny energií. Těžko ale říct, zda to bude za půl roku nebo za rok.
https://podcasty.seznam.cz/podcast/interview-martina-kovare/ekonom-vladimir-pikora-energetickou-krizi-je-nutno-preckat-ceny-energii-se-umoudri-az-se-uklidni-situace-na-ukrajine-54786#
2.12.2021
- Ceny v průmyslu předchází o několik měsíců spotřebitelskou inflaci, ceny v průmyslu rostli nejrychleji od roku 1992. Můžeme tedy očekávat podobnou výši i u spotřebitelských cen.
- Na realitním trhu je ohromná bublina (ceny jsou v Praze vyšší o více jak 25%). Díky rostoucím úrokům poroste i počet exekucí a to je nebezpečné.
- ČNB zvyšuje úrokové sazby, protože se bojí inflace. Způsob, jak krotit inflaci je zvyšování sazeb. Rostoucí trh nemovitostí se lomí do pádu, nastává prodej nemovitostí. Covid nabourává dodavatelské řetězce a po odeznění covidu může zvýšená inflace dobíhat 6 - 9 měsíců, pokud do toho nezasáhne jiný faktor.
- Green deal přinese zdražení na všech frontách. I to může být jeden z důvodů, že budou lidé více naštvaní (zdražování nemovitostí, nájmů a energie, všeho).
- https://www.youtube.com/watch?v=1gqyDoJ0Mcg
9.11.2021
- My už tady nemáme kapitalismus (záporné sazby nemají v kapitalismu co dělat, totéž platí o rekordním dluhu nad 100% HDP u některých bohatých a vyspělých zemí), i ty země co se prohlašují za kapitalistické jsou načichlé sociálním inženýrství, že už snad standardní kapitalismus v Evropě není.
- Kontejnery z východu jsou dražší, protože řada z důležitých přístavů bylo zavřeno kvůli pandemii a v momentě, když všichni potřebují zboží, tak tam funguje trh a ceny jsou nahoru, a bude to tak dlouho, dokud to budeme ochotni platit (ty vysoké ceny). Díky narušení dodavatelských řetězců zjišťujeme, že globalizace byla přeceněná, nyní nastává proces deglobalizace.
- Nyní vidíme, jak se Green deal propisuje do cen energií (plyn, elektřina) a následně se začnou propisovat do všech výrobků, kde se používá elektřina a plyn. Zdražení budeme pozorovat na všech frontách.
- To že tady generují inflaci je také přirozeným řešením rekordního dluhu. Evropa je předlužená a neví se moc, co s tím dělat a ukazuje se , že inflace je jedno z možných jednoduchých řešení, jak se zbavit dluhu (inflace ho požere).
- Je reálné, že to mohou být desítky místo jednotek EUR. Inflace neožebračí všechny, jen ta co nebudou mít hotovost, ti co je budou mít uložené v nemovitostech, akciích, ve zlatu, tak ti se tomu vyhnou, protože s tím jak poroste inflace, porostou ceny nemovitostí, akcií atd. Nyní je zajímavé se hotovosti zbavit a vůbec nejvychytralejší je mít malý dluh, protože ten malý dluh vám inflace požere.
- Řada zemí v Evropa má dluh, který je nesplatitelný (Itálie, Řecko, jih Evropy atd.), škrtat dluhy je politicky a sociálně špatně průchodné, protože ty dluhy nakoupili i penzijní fondy. ECB vlastní velkou část dluhu Řecka, Itálie a těchto ekonomik.
- Green deal přinese další problémy a další zadlužení, protože budou potřeba nové technologie a celý proces inovací bude uměle urychlen a budeme vtlačeni někam, tak bychom s trhem přišli později, kdy technologie budou vyzrálejší, než nyní.
- Ekonomický systém může fungovat na víře, i ten dnešní tak funguje. Vzdalujeme se tržní ekonomice, ale stále jsme na tom lépe, než před rokem 1989.
- Zelený úděl přinese pokles konkurenceschopnosti. Kde prodávala Evropa, tak díky závazku emisí do roku 2050, tak tyto místa nahradí Čína, které se k tomu zavázala až v roce 2060.
18.3.2021 Vladimír Pikora 2. díl: Krize, která přijde, bude úplně jiná, než byly předchozí
- Peníze odráží hodnotu práce a my máme záporné úrokové sazby, to je v rozporu s pravidly kapitalismu.
- Evropa dlouhodobě zaostává, jde špatným směrem a my si to nechceme připustit.
- Akcie jsou brutálně předražené a nadhodnocené a jdou stále výše.
11.3.2021 Zrušení hotovosti přinese velké omezení svobody, protože bude vidět, za co utrácíme. A pak lze nařizovat, co smíme, a co nesmíme kupovat.
- Už dnes jsme jako planeta předluženi, jen si to ještě spousta lidí neuvědomila. Máme rekordní dluh, takový ještě nikdy nebyl. Česká republika vypadá, že má nižší dluh, než okolní země, ale ono nás to potom nejspíše stejně semele všechny dohromady. Protože když bankrotuje jeden velký stát, tak to často funguje jako domino, že strhne s sebou i další, které jsou sice o něco zdravější, ale mají taky problémy.
- Přecházíme zvolna do jiného druhu ekonomiky. V minulosti byla západní ekonomika založena na konkurenci, a ta dnes pomalu končí. Začíná éra silně dominantních firem, kdy trh ovládne jedna, nebo dvě firmy, a ty udělají tržby jako všechny ostatní dohromady.
2.11.2020
- Christine Lagardeová nerozumí souvislostem a naslouchá politickým poradcům. Vyzývá k fiskálním stimulům a celoevropskému zadlužování. "Oživení po pandemii podle něj nebude bleskové, ekonomika by se mohla nadechnout zhruba za dva nebo tři rok
- V posledních asi dvaceti, možná třiceti letech vidíme, že z vedení států zmizeli ekonomové. Světovou ekonomiku ovládají amatéři. A to je příklad Christine Lagardeové. Kdysi platilo, že když byl někdo špičkovým ekonomem a zabýval se měnovou politikou, tak se jednoho dne dostal do centrální banky. Pak nastala situace, že už tam nebyli nejlepší ekonomové, ale byli tam průměrní ekonomové, kteří byli kamarádi politiků, ale stále dělali rozumnou měnovou politiku.
No a dnes jsme se dostali do situace, kdy už tam ekonomové nejsou vůbec a sedí tam politici, kteří vládnou centrální bance. - https://faei.cz/svetovou-ekonomiku-ovladaji-amateri-rika-ekonom-vladimir-pikora/
20.8.2020
Politici začali mít pocit, že peníze rostou na stromě
27.2.2020
- Záporné sazby ale umožnily také vznik tzv. zombie firem. Ty by v normální tržní ekonomice nikdy nepřežily.
- I přes záporné úrokové sazby přitom německý průmysl klesá nejrychleji od roku 2009.
- Představa evropských politiků o nekonečném růstu, který zajistí zápornými úrokovými sazbami, je naivní. Záporné úroky nejsou v souladu s předpoklady kapitalismu.
- Úroková sazba je cenou peněz, a jestliže je cena peněz záporná, je něco špatně. Kdo by chtěl něco se zápornou hodnotou? A může kapitalismus fungovat, když lidé nebudou chtít peníze? Tato politika nemůže dlouhodobě fungovat!
- Proč by měla ale normální centrální banka v tržní ekonomice zakládat právnické osoby? To nikdy nebyl prvotní smysl centrální banky, aby zakládala další společnosti anebo kupovala další společnosti. Centrální banka by neměla skupovat jiné podniky. Podniky mají vlastnit akcionáři, kteří mají s podnikem nějaký podnikatelský nebo investiční záměr. Ti pak podniky řídí.
- Pokud chce někdo bojovat s vysokými cenami bytů a jejich dostupností, měl by se podívat zejména na stranu nabídky na trhu nemovitostí a podpořit výstavbu nových bytů nižší regulací, tedy změnou stavebního zákona.
15.2.2020
- Nedělám nic, abych byl uhlíkově neutrální, absolutně to neřeším, protože se to u nás přehání (když to neřeší Indie a Čína, já to nezměním)
- přijde však regulace, která nás donutí abychom se chovali ekologicky (neekologické aktivity budou extrémně zdaněné nebo zakázané), přichází "zelené finance", v Evropě si nekoupíte po roce v některých zemích kvalitní auto se spalovacím motorem
- Za pár roků se přestane lidem líbit tento trend a změní ho za 5 - 10 roků (zjistíme, že je to slepá cesta), možná se například ukáže, že cestou není elektřina, ale vodík, na ekologii se budeme dívat jinou optikou a neustoupíme od ekologie
- Daňový poplatníci nyní platí přechod na technologie, které nejsou optimální a časem budeme potřebovat nové dotace, které opět zaplatí daňový poplatníci
- Čeká nás v nejbližších letech velký technologický pokrok a tím přijde určitě něco nového, co neznáme (trend se zrychluje a technologie rychle zastarávají, predikovat vývoj je velmi obtížné)
- 675 miliard, bude stát uhlíková neutralita Česka (odchod od fosilních paliv) a díky tomu všechno podraží a tato investice se může vrátit, objeví se nové segmenty ekonomiky
- o elektromobilu nemůže říci, že je to ekologický vůz (elektromobilita není tou správnou cestou, protože správnou cestou je vodík)
- globálně je menší poptávka po autech (propouští zaměstnance všechny automobilky), kterou globálně způsobuje nejistota (mám si koupit auto a jaké? a budu moci vjet do center měst?), Evropa jde směrem, kdy ve městech nebudou jezdit auta
9.1.2020
- Nevěří elektromobilitě a považuje ji za slepou uličku (daňoví poplatníci platí přechod na technologii, která není optimální, za několik roků to může být např. vodík)
- Elektromobily nejsou opravdu ekologické, výroba aut a baterií a jejich recyklace je energeticky náročná, zdroje potřebných vzácných kovů jsou zejména z Afriky, kde je těží i děti v žalostných podmínkách a degradují krajinu
- Svou uhlíkovou stopu nikterak neřeší (když to neřeší ti největší emitenti jako Čína nebo Indie, tak i kdybych to řešil, nic to nevyřeší)
- Tlak na nové regulace ale může polevit
- Tzv. zelené finance, dramaticky ovlivní možnost společností se zadlužovat a plánovat investice do budoucna (otázkou je ekonomická efektivita)
- Na nemovitost, která nemá ekologické topení nebo zateplení, si nepůjde vzít hypotéku
- Pozoruji, jak ve společnosti roste nenávist. Podobně jako dřív panovala v některých zemích neurčitá nenávist vůči Židům či černochům, dnes panuje nenávist vůči mužům.
Vladimír Pikora, publikace:
- Všechno je jinak aneb Co nám neřekli o důchodech, euru a budoucnosti, Praha : Grada, 2011, ISBN 978-80-247-4207-6; napsal spolu se svou manželkou Markétou Šichtařovou.
- Nahá pravda aneb Co nám neřekli o našich penězích a budoucnosti, Praha : NF Distribuce, 2012 ISBN 978-80-260-2811-6; napsal s Markétou Šichtařovou.
- Lumpové a beránci, Praha : NF Distribuce, 2014 ISBN: 978-80-905564-1-6, napsal s Markétou Šichtařovou.
- Kniha byla oceněna v prestižní anketě Magnesia Litera 2015[11], když získala cenu čtenářů.Zlatý poklad, Praha : NF Distribuce, 2015 ISBN: 978-80-905564-3-0, napsal s Markétou Šichtařovou.
- Jak to vidí Šichtařová, Praha : NF Distribuce, 2016 ISBN: 978-80-905564-6-1, napsal s Markétou Šichtařovou.
- Robot na konci tunelu: Zpráva o podivném stavu světa a co s tím, NF Distribuce 2017 , ISBN:978-80-88200-04-8, napsal s Markétou Šichtařovou.
- S androidkou v posteli (2019)
Nejnovější články na našem blogu
Přečtěte si, co je nového
Davos 2024, 15.–19. ledna 2024
Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.
Vstup do eurozóny, debata o přijetí eura
Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.
Jsme v bankovní a finanční krizi?
Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...
DAVOS WEF 2023
V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.
Co je příčinou růstu cen plynu a elektřiny?
Díky kroků, které podnikla EU a další státy v roce 2021 a 2022, jsme v situaci, kterou můžeme připodobnit k efektu vařené žáby přestože budeme možná v zimě mrznout.
DAVOS 22.-26.5.2022
Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.
Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.
Zástupný konflikt Rusko x Ukrajina
Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...
Evropa v letošním roce zažívá prudký růst cen plynu, který vede i ke zdražování elektřiny. Bohužel neexistuje důvod, proč by cena elektřiny a plynu měla ve střední Evropě zásadně klesnout. Spíše naopak. Hlavně v důsledku odstavení německých jaderných elektráren. Navíc po celé Evropě se plánuje v nejbližších letech zavírání dalších jaderných a...
Aktuální stav globálního oteplování
Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.
Země se otepluje rychleji, než se očekávalo.
Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.
Budou se recyklovat baterie elektromobilů?
Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...
Podle vědců je přenos SARS-CoV-2 aerosolem jedním z nejdůležitějších způsobů šíření viru.
O šíření koronaviru aerosolem i vhodných ochranných prostředcích pojednává dokument, který z německého originálu přeložili čeští odborníci. Podle vědců je přenos SARS-CoV-2 aerosolem jedním z nejdůležitějších způsobů šíření viru. Přehledový text má přispět k lepšímu povědomí o roli aerosolu, uvedli zástupci VUT v Brně.
Jsme v planetární nouzi." Lidské činnosti destabilizují naše podnebí a potravinové systémy a ničí přírodní ekosystémy, na kterých jsme závislí, rychleji, než se dokážou sami doplnit.
Zpráva o globálních rizicích roku 2021
COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.
Davos, agenda 2021
Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...
USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...