Disruptoři, start-upy

Disruptoři jsou narušitelé (transformátoři) zaběhaných pořádků, kteří díky inovacím (zejména digitálních technologií a umělé inteligenci) tlačí byznys vpřed. Prioritní viditelnou nebo maskovanou motivaci disruptorů a jejich je zisk, ovládání a moc (podobně jako u vládnoucích elit) na lidmi. Budují tzv. Dolarové jednorožce. Jejich růst podporují "pánové za oponou", protože mají společné zájmy a motivace.

  • Disruptoří (neohlíží se na zavedená pravidla, rozbíjí to, následně to pak skládají znovu). Vše umožňuje nabytek levných peněz a vidina rychlého zhodnocení.

Liftago, Uber, AirBnB, Rohlík, Facebook, Google, Daytrip, Davinci TS atd.

Pilulka.cz

Pilulku v roce 2013 založili bratři Kasové, jejich e-shop a síť 150 lékáren s logem Pilulka.cz posouvá těžkopádný farmaceutický byznys směrem k digitální budoucnosti. Za rok 2019 měla celá skupina obrat bezmála 2,5 miliardy korun a skončila v mírném provozním zisku. Kromě Česka působí také na Slovensku a v Rumunsku a letos se chystá vstoupit do Maďarska.

  • V roce 1999 společně založili e-shop Kasa.cz, který později za stovky milionů prodali.
  • Pro rok 2020 mají v plánu udržet minimálně 20procentní tempo růstu, některé dny jsme na internetu byli na úrovni 300 procent běžného provozu díky koronavirové karanténě.
  • https://byznys.ihned.cz/c1-66741810-obrat-nam-diky-koronaviru-nasobne-narostl-z-krize-se-probudime-do-jineho-sveta-rika-zakladatel-pilulka-cz-martin-kasa
  • Pilulka v roce 2020 úspěšně vstoupila ne českou burzu.

17.12.2021 České Pilulce se daří. Na příští rok chystá velkou expanzi v podobě tří nových trhů. Kromě Maďarska, na něž se firma bratrů Kasových připravovala už dříve, otevře divizi pro Německo a Rakousko. "V roce 2022 plánujeme pohled na západ," řekl Martin Kasa, spolumajitel Pilulky, v rozhovoru pro SZ Byznys. Firma otevřela nové divize pro Rakousko a Německo.

"Je to největší expanze v historii firmy, kterou chceme uskutečnit, a věřím, že se nám to podaří. Věřím, že ve druhé polovině příštího roku už si zákazníci v Německu budou moci objednat balíček s naším logem." Už dříve plánovaný vstup na maďarský trh covid nakonec přibrzdil, teď však firma oznámila, že další novinkou bude i Maďarsko.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-pilulka-jde-do-sveta-vstoupi-na-trh-do-nemecka-rakouska-a-madarska-183680#

7.6.2021 Pilulka Lékárny hlásí z a rok 2020 konsolidovanou účetní ztrátu 25,6 milionu Kč (proti ztrátě 50,7 mil. Kč v roce 2019) (Reuters). https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4695877/pilulka-hlasi-za-lonsky-rok-konsolidovanou-ucetni-ztratu-256-milionu-je-o-polovinu-mensi-nez-v-roce-2019.html

Kiwi.com (Oliver Dlouhý)

  • Když potřebují dostává garance státu, nikoliv garance vlastníků (cca 0,7 miliardy kč koncem roku 2020). Jedním z investorů do kiwi.com byl i Jiří Hlavenka.
  • Český prodejce letenek Kiwi.com se na základně předběžného opatření vydaného soudem v USA domluvil s leteckou společností Southwest Airlines a nebude prodávat její letenky. Soud v Dallasu už na konci října vydal předběžné opatření, které zakazovalo české firmě přeprodej letenek amerického dopravce. Nyní toto rozhodnutí soud potvrdil s tím, že vyhledávač Kiwi.com porušoval obchodní podmínky společnosti Southwest Airlines, a způsobil tak americké firmě škodu (31.12.2021) 

Americká společnost Airbnb, 

zprostředkovává ubytování v soukromí na globální úrovni.

  • 28.3.2020 Šíření koronaviru těžce zasáhlo cestovní ruch, a tím i aktivity společnosti Airbnb. Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO) v pátek předpověděla, že pandemie způsobená koronavirem letos povede k propadu turistického sektoru o 20 až 30 procent.

26.2.2021 Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování přes internet, loni vykázala kvůli pandemii a jednorázovým nákladům pro vstup na burzu ztrátu 4,6 miliardy dolarů (téměř 99 miliard Kč). Tržby jí klesly o 30 procent na 3,4 miliardy USD. Firma uvedla, že díky pokračujícímu očkování čeká výrazné oživení zájmu o cestování, i když je podle ní příliš brzy na to, aby odhadla vývoj hospodaření na letošní rok.

Zájem o akcie firmy byl při jejím prosincovém vstupu na burzu velký a od té doby akcie výrazně posílily. Upisovaly se za cenu 68 dolarů a ve čtvrtek jejich cena činila 182 dolarů. Po zveřejnění výsledků, což bylo po skončení čtvrtečního obchodování, akcie zpevnily. Analytici čekali mnohem horší výsledky.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4616800/airbnb-je-v-hluboke-ztrate-ceka-ale-vyrazny-narust-cestovani.html 

Rohlík.cz

Tomáš Čupr (1982, Polička, člen Aspen institut) je zakladatel Rohlík.cz, stál u vzniku a růstu online služeb jako Slevomat, DámeJídlo. Nová iniciativa urychlí masovou digitalizaci kamenného maloobchodního prodeje v Česku. "Ta by za běžných okolností trvala mnoho let, a teď je pravděpodobné, že k ní dojde během pár týdnů.

Rohlík odstartoval v roce 2014 a Čupr měl původně v projektu fungovat pouze jako investor. Na pozici ředitele byl najatý Marek Sacha, jeden z odchovanců slavné líhně manažerských talentů v McKinsey & Company, jenže pod jeho vedením to ve firmě personálně i finančně skřípalo. Pár dnů po Vánocích roku 2014 proto vzal Petr Šmída z fondu Enern (nyní Kaya) do ruky telefon a vytočil Čuprovo číslo a ten nabídku přijal.. 

Předpokládaný loňský obrat e-shopu s potravinami by se měl pohybovat v roce 2020 kolem osmi miliard korun, hrubý zisk pak kolem 150 milionů. V roce 2019 měla firma obrat 4,2 miliardy korun, tedy poloviční, a hrubý zisk dosáhl 115 milionů. Z čísel je tedy patrné, že firma za loňský rok výrazně vyrostla a na obratu by mělo jít téměř o 100 % růst. Rohlik Group finanční rok 2020 uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy korun), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 tisíci zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014. On-line prodejce už přitom nepůsobí jenom v Česku. Od roku 2019 rozváží potraviny i v Maďarsku pod svou tamní značkou Kifli.hu. Loni v prosinci se pak firma rozrostla také do Rakouska, kde je známá jako Gurkerl.at. V letošním roce pak pod značkou Knuspr.de nabídne své služby i zákazníkům v sousedním Německu, kde začne nejprve rozvážet v Mnichově.

  • Rok 2020 uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a měla 750.000 zákazníků. 

10.11.2024 Ani prohry včetně nedávných neúspěšných expanzí Tomáše Čupra nezbrzdily. Jeho cílem zůstává vybudovat z Rohlíku skutečně obří globální e-commerce supermarket. Proto se nyní spojuje s velkým jménem světového on-line byznysu, americkým Amazonem. Čuprovy vize a ambiciozní plány, jak je představil na konferenci SHIFTS, zahrnují automatizaci i umělou inteligenci, s jejichž pomocí chce maximálně zvýšit efektivitu a snížit náklady. Už tento týden se Rohlík pod svým německým jménem Knuspr.de objeví v nabídce pro zákazníky Amazonu v Berlíně a začne vozit potraviny pro e-shop Amazon Prime. V rámci spolupráce bude následovat Mnichov, Porýní, Hamburk a pak další města podle velikosti. Ale tím to nekončí. Spolupráce s Amazonem by se podle Čupra mohla rozšířit i do dalších evropských zemí, třeba do Španělska, které přitom Rohlík před časem opustil.

  • Čupr má ve svých řadách od loňska nového provozního šéfa Erwina Brunnera, který právě pro Amazon dlouhé roky pracoval. "Amazon jako velký globální e-commerce hráč, který také rozváží potraviny, chápe, že bude lepší se spojit s námi, než to dělat sám. Oni teď investují do rozvozu obrovské částky a pro nás, když získáme přístup na jejich platformu a budeme platit drobnou provizi za každý nákup, to může znamenat velký růst. Pro ně je to také výhodné, protože mají z největších trhů zajištěnou marži. Nemusejí tak dále řešit svůj potravinový byznys v Evropě.
  • řitom ještě před dvěma lety byl největší český potravinový e-shop jen pár kroků od velkého průšvihu. Prudký pád e-commerce po covidu se dotkl i Rohlíku, firmy zaměřené na on-line musely bojovat s důsledky svých přehnaných investic. Čupr se v rámci svého covidového rozmachu rozhodl vstoupit do Itálie a Španělska, obě nákladné expanze stačil zastavit ještě včas. Zároveň se však příliš pomalu rozbíhala pobočka v Mnichově – dravý český kapitalista narážel na realitu západoevropského sociálního státu, přísné regulace a samozřejmě také na přehlížení a škatulkování "nájezdníků z Východu".
  • Z auditu společnosti Grant Thornton zveřejněného v říjnu vyplývá, že poslední hospodářský výsledek Rohlík Group byl minus 1,5 miliardy korun a výše vlastního kapitálu skupiny Rohlík činila ke konci letošního dubna záporných 5,5 miliardy korun. Společnost je tedy stále do velké míry závislá na finanční podpoře akcionářů.
  • Čupr se nevzdal myšlenky vybudovat skutečně obřího globálního hráče typu estonského Boltu nebo švédského Spotify. Pomoci tento plán uskutečnit mu mají hlavně dvě strategie: spojení s globálním obrem v on-line prodeji a automatizace. "Obklopit se silnými lidmi je klíčové. Když cítím, že v něčem nejsem odborník, vyhledám pomoc. V dnešní době, kdy jsme všichni zahlceni informacemi a notifikacemi, je velkou výhodou schopnost zaměřit se na jednu věc. Ale náš byznys budeme škálovat tím, že v retailovém byznysu přestaneme být úplně závislí na lidech.
  • Rohlík během posledních dvou let zautomatizoval až šedesát procent interakcí se zákazníky, což mu umožňuje nabízet ještě lepší služby, aniž by lidé poznali, že komunikují s AI. Čupr tomu říká Rohlík Autopilot – se stejným počtem lidí s vysokou přidanou hodnotou může podle svých slov dosáhnout desetkrát až dvacetkrát většího obratu. Umělou inteligenci zapojuje také do rozvážení a řízení skladů.
  • Když budeme mít díky automatizaci třetinové fixní náklady, nasadíme třeba o deset procent nižší ceny a budeme tím válcovat konkurenci," plánuje. Jeho vzorem je Lidl, který obsadil různé evropské trhy se strategií maximální efektivity, aniž by do toho zatím zapojoval AI. S ní to podle Čupra může být ještě větší "game changer". "I Lidl jde porazit,"
  • https://www.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/plan-jak-upect-globalni-rohlik-cupr-se-spojuje-s-amazonem-cilem-je-expanze-do-ameriky-1419673

18.10.2024 Podle zveřejněného auditu konsolidované účetní závěrky společnosti Rohlik.cz investment, prostřednictvím které Čupr ovládá svůj podíl ve skupině, čelí Rohlík zápornému vlastnímu kapitálu ve výši 5,5 miliardy korun. Skupina zároveň k 30. dubnu letošního roku vykázala ztrátu 1,5 miliardy korun. Záporná čísla jsou podle dokumentu důsledkem vysokých nákladů spojených s expanzí v Česku i v několika evropských zemích, například v Maďarsku, Rakousku, Německu a Rumunsku. Svou roli sehrály také odpisy kladného konsolidačního rozdílu, šlo o více než 48 milionů korun.

Vedení společnosti se však i přes záporný kapitál domnívá, že dlouhodobá existence skupiny nebude ohrožena. "Vedení skupiny podniká kroky k dosažení kladného vlastního kapitálu. V červnu letošního roku například firma zvýšila základní kapitál prostřednictvím nových akcií, což přineslo přibližně 160 milionů eur (asi 4 miliardy korun). Tato suma zahrnuje jak úpis akcií, tak úvěr od Evropské investiční banky.

Změnou je také pokles Čuprova podílu ve skupině, který nyní činí 42,19 procenta.

"V rámci investičního kola společnost Rohlik Group a.s. získala dodatečné finanční prostředky v souhrnné výši zhruba 1 742 697 tis. Kč, kdy upisovateli byli stávající investoři.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-audit-ukazal-jak-je-na-tom-rohlik-a-hlasi-cervena-cisla-262794

19.8.2023 Startupu Rohlik podnikatele Tomáše Čupra se loni jako prvnímu v Česku podařilo v nacenění firmy přesáhnout miliardu dolarů a dosáhnout tak statusu jednorožce. Na přelomu roku ovšem jeden z investorů snížil valuaci svého podílu, a to kvůli vysokým úrokovým sazbám a problémům se zahraniční expanzí. Vedení Rohliku ovšem snížení valuace nerozumí.

  • V červnu 2022 se Rohliku podařilo získat investici 220 milionů eur, čímž měla valuace firmy dosáhnout až 1,6 miliardy dolarů, zhruba 35 miliard korun. Druhá polovina loňského roku byla ovšem pro firmu Tomáše Čupra složitější, což vyústilo ve snížení valuace podílu ze strany fondu J&T Arch Investments, který ve společnosti drží 4,17 procenta.
  • Původně chtěl v roce 2022 zahájit provoz také ve Španělsku a v Itálii, ale z těchto plánů sešlo s tím, že se společnost soustředí na rozvoj a úspěch na německém trhu. "Máme tam sklad a lidi. Raději ale nyní pošleme peníze do Německa, kde máme více hodnoty,
  • V minulém roce Rohlik rostl o 40 procent a letos očekáváme podobné tempo. Také se rychle blížíme dosažení ziskovosti v Německu.
  • https://www.e15.cz/byznys/j-t-snizila-valuaci-podilu-v-rohliku-neni-nam-jasne-proc-zni-ze-startupu-1399843?  

19.2.2024 Největší český online prodejce potravin Rohlik.cz ukončí spolupráci se zemědělskou a potravinářskou společností Rabbit CZ podnikatele Zdeňka Jandejska. Ten byl jedním z hlavních organizátorů pondělních protestů zemědělců v Praze. Rohlik.cz bude produkty od Rabbit CZ nabízet do vyprodání zásob, další už objednávat nebude.

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-rohlik-konci-s-vyrobky-organizatora-zemedelske-demonstrace-40461313#

30.7.2023 Německý trh je pro českého online prodejce potravin Rohlik klíčový. Nově to dokazuje i možná akvizice firmy Bringmeister, kterou nyní schvaluje německý antimonopolní úřad. Německou společnost poslední dva roky vlastní česká investiční skupina Rockaway Jakuba Havrlanta.

31.1.2023 Rohlik Group, do které patří on-line prodejce Rohlík.cz, v loňském roce meziročně zvýšil obrat o 33 % na 574 milionů eur. Podle výroční zprávy ve Sbírce listin Rohlik Group ve finančním roce, který trval od 1. května 2021 do loňského 30. dubna, skončil ve ztrátě 212 milionů korun. Obrat firmy ve stejném období dosáhl 12 miliard korun (ČTK)

1.7.2022 Je to přesně rok, co se v Česku zrodil první start-up s hodnotou přes miliardu dolarů. Rohlík začal loňské prázdniny jako čerstvý jednorožec a do těch letošních vstupuje posílený o další obří investici, která valuaci online supermarketu, působícího ve čtyřech zemích, posunula podle informací HN na 1,6 miliardy dolarů. Minimálně stejně důležité je ukočírovat vnitřní růst společnosti, která má přes 2000 zaměstnanců, zpracovává kolem deseti milionů objednávek pro více než milion aktivních zákazníků ročně a v posledním fiskálním roce končícím v dubnu zaznamenala tržby 12 miliard korun.

Pod jeho vedením za osm let firma vyrostla z problémového start-upu do úspěšné firmy a jeho osobně dostala do žebříčku miliardářů mezi 100 nejbohatších Čechů.

https://archiv.hn.cz/c1-67089570-rok-jednorozce-sonda-do-zlomoveho-obdobi-rohliku-a-jeho-cesty-do-byznysove-ligy-mistru

17.6.2022 Ani ne rok poté, co se z Rohlíku stal první český jednorožec, tedy firma s hodnotou přesahující miliardu dolarů, hlásí zakladatel a spolumajitel Tomáš Čupr další mohutnou investici. V rámci tzv. investičního kola D do online prodejce potravin přiteče dalších 220 milionů eur, tedy 5,4 miliardy korun. Je to jedna ze tří nejvyšších investic do českých start-upů, která hodnotu firmy podle informací HN posunuje na 1,6 miliardy dolarů. Celkové financování Rohlik Group nyní přesahuje 500 milionů eur.

"Pro celý tým je to obrovská vzpruha a velký úspěch," říká Čupr, kterému ve vlastnické struktuře nově patří podíl 44,79 procenta a je nadále největším akcionářem. "Toto navýšení nám navíc dává šanci stát se v příštích několika letech vítězem na poli online doručování potravin. Těším se na všechno, co teprve máme před sebou," dodává.

Hlavním investorem současného kola je belgická rodinná investiční společnost Sofina. Ta má 120letou tradici, je kotovaná na burze v Bruselu a vybírá si rychle rostoucí firmy, které podporuje svým kapitálem i poradenstvím. Její investice míří do čtyř oblastí: vzdělávání, digitální transformace, zdravotnictví a maloobchodu.

"Tato investice je v souladu se strategií Sofiny v retailovém sektoru. Ta spočívá v poskytování růstového kapitálu našim partnerům, kteří s námi sdílejí naše hodnoty a vizi," prohlásil generální ředitel společnosti Harold Boël. "Věříme v zaměření Rohlíku na kvalitu sortimentu a spolupráci s lokálními dodavateli. I vzhledem k posunu zákazníků k dlouhodobé udržitelnosti to společnosti zajistí dobrou pozici pro získání významného podílu na evropském trhu online potravin."

Rohlíku se přesto podařilo získat výraznou kapitálovou injekci, která podle Čupra může firmu dovést k celkové ziskovosti. Momentálně jsou v zisku trhy v Česku a Maďarsku, na rakouském a německém trhu se Rohlík soustřeďuje na získání tržního podílu a není v plusu.

https://byznys.hn.cz/c1-67083770-rohlik-ziskava-dalsi-miliardy-je-to-velky-uspech-a-obrovska-vzpruha-rika-cupr 

18.11.2021 Rohlik Group příští rok začne pod novou značkou Sezamo doručovat on-line nákupy nejprve v prvním pololetí v Itálii a Rumunsku, ve druhé půlce roku pak rozšíří službu i do Španělska. Společnost tak již bude působit v sedmi zemích. Ve stávajících zůstane pod dosavadními jmény, tedy Rohlik v tuzemsku, Kifli v Rakousku, Knuspr v Německu a Gurkerl v Rakousku.Působení v Miláně a Bukurešti má společnosti přinést zhruba 2,5 milionu nových domácností. Itálie bude zároveň po Německu druhým největším trhem, na kterém bude Rohlik Group zákazníkům nabízet služby. Společnost Rohlik Group vznikla v roce 2014. Uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a měla 750.000 zákazníků.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4847381/rohlik-group-pristi-rok-pod-novou-znackou-vstoupi-do-italie-rumunska-a-spanelska.html

12.8.2021 Křup! Z Rohlíku už je Knuspr. Čuprův jednorožec spustil prodej v Německu, chce i do Itálie nebo Francie.

Díky investicím se z Rohlíku stal vůbec první český jednorožec, tedy start-up s hodnotou přesahující miliardu dolarů (21,5 miliardy korun). Sama firma uvádí, že ji investoři čerstvým financováním ocenili dokonce na jednu miliardu eur, což se rovná více než 25 miliardám korun. "Dodatečný kapitál nám pomáhá růst rychleji, než jsme původně plánovali. Urychluje rozvoj a expanzi na nové trhy i technologický rozvoj našich distribučních center.

https://byznys.hn.cz/c1-66961940-krup-z-rohliku-uz-je-knuspr-cupruv-jednorozec-spustil-prodej-v-nemecku-chce-i-do-italie-nebo-francie

1.7.2021 Český internetový prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 100 mil. eur. Investice oceňuje celou společnost na jednu miliardu eur. Peníze použije firma na pokračování investic do vývoje, zavádění technologických inovací a urychlení expanze do zahraničí, uvedla v dnešním prohlášení (ČTK) 

https://www.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/z-cuprova-rohliku-je-jednorozec-ziskal-dalsich-100-milionu-eur-od-investoru-1381840?<br>

2.3.2021 Skupina Rohlík Group říká, že získala od investorů 190 milionů EUR. Rohlík.cz říká, že FY2020 zavře s tržbami 300 milionů EUR, což odpovídá meziročnímu růstu o 101 %, a 750.000 zákazníky (Reuters). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. V aktuálním investičním kole vložilo do Rohlíku své peníze hned šest nových a jeden stávají investor. HN už dříve informovaly, že mezi novými akcionáři je francouzský fond Partech Partners, který nyní drží podíl ve výši 8,3 procenta. Nově do firmy investoval i takzvaný family office R2G. Ten spravuje peníze zakladatelů antivirového Avastu Eduarda Kučery a Pavla Baudiše nebo Oldřicha Šlemra, někdejšího spolumajitele České gumárenské společnosti.

Vedle této trojice, která patří mezi nejbohatší Čechy, se novými spolumajiteli e-shopu stali další francouzský fond Quadrille Capital, americko-britský fond Index Ventures, tuzemská J&T Banka a Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Česká investiční skupina Enern, která je v Rohlíku od jeho počátku, pak do firmy vložila další, zatím neupřesněnou sumu. Pro všechny zmíněné investory platí, že drží menšinové podíly. Většinovým majitelem firmy zůstává Čupr, jehož podíl nově dosahuje 56 procent. 

Původní dluhopisy Rohlíku byly úročené 6,6 procenty ročně. Nové cenné papíry jsou pro e-shop výhodnější. Mají roční úrok 5,5 procenta.

https://byznys.ihned.cz/c1-66890560-rohlik-cz-ziskal-od-investoru-pet-miliard-penize-do-nej-vlozili-i-zakladatele-avastu-a-byvaly-gumarnik-slemr

2.2.2021 Většinový vlastník e-shopu s potravinami Rohlík Tomáš Čupr v půlce ledna oznámil vydání nové emise dluhopisů v celkové výši 1,7 miliardy korun. Přitom věřil, že investoři využijí možnosti participovat na zatím úspěšném příběhu e-shopu a pomohou mu v další expanzi. Uběhly dva týdny a investoři rozebrali v rekordním čase všechny pětileté seniorní dluhopisy Rohlíku. Poprvé se tak všechny dluhopisy vyprodaly již před datem jejich emise.

Rohlíku se v loňském roce podařilo upevnit si pozici na českém a maďarském trhu a rozhodl se také expandovat, tentokrát na jih - vstoupil totiž i na rakouský trh. "Věřím, že i na dalších trzích, jako je například Německo, na které máme v plánu expandovat, se nám podaří zapsat se do srdcí zákazníků a Rohlik.cz se i nadále udrží v čele e-commerce potravin."

Nominální hodnota jednoho dluhopisu byla 10 tisíc korun, přitom jeden investor byl limitován minimální investicí tří milionů korun. Zajištěné cenné papíry nabídly investorům pololetně vyplácený kupon ve výši 5,5 % p.a. Emisi řídila J&T Banka.

https://byznys.ihned.cz/c1-66877100-investori-se-vrhli-na-rohlik-v-rekordnim-case-rozebrali-dluhopisy-v-hodnote-1-7-miliardy-korun

21.1.2021 ÚOHS ve zjednodušeném řízení povolil převzetí podílu v porovozovateli online maloobchodního prodejce Rohlík.cz francouzskou společností Partech Partners (Reuters). 

12.1.2021 Rohlik.cz chystá na začátek února druhou emisi dluhopisů v objemu 1,7 miliardy korun. Výtěžek bude použit především ke splácení stávající emise. Pandemie koronaviru urychlila plán růstu on-line supermarketu, který chce letos vstoupit do Německa. (ČTK) Firma Tomáše Čupra od roku 2019 postupně vydala dluhopisy téměř za 1,2 miliardy korun, které se rychle rozebraly. Nyní Rohlík chystá další emisi za 1,7 miliardy korun, kterou bude řídit J&T Banka. Vedle toho společnost loví i investory, kteří by v ní měli získat podíl. Jedním z nových akcionářů Rohlíku by se měl stát francouzský fond Partech Partners. Loni v dubnu ale Čupr uvedl, že na prodej je menšinový podíl v Rohlíku za cenu kolem 100 milionů eur, tedy přibližně 2,6 miliardy korun. Magazínu HN PročNe?! pak podnikatel naznačil, že noví investoři by mohli celou jeho firmu ocenit zhruba na 16 miliard korun.

https://byznys.ihned.cz/c1-66868000-rohlik-vyda-nove-dluhopisy-tentokrat-za-1-7-miliardy-vedle-toho-jedna-s-dalsimi-investory

7.1.2021 Online supermarket Rohlík Tomáše Čupra se chce stát evropským pojmem. V aktuálním investičním kole dojde minimálně pro 100 milionů eur, tedy přes 2,6 miliardy korun, které do něj posílá francouzský fond Partech Partners. Po dokončení transakce se hodnota Rohlíku přehoupne přes 600 milionů eur. Do žádného tuzemského startupu zatím investoři nenalili tolik peněz (minulým držitelem této pozice byl Productboard, který loni získal zhruba miliardu), a když nepočítáme Avast, je Čuprův online supermarket také nejhodnotnější novodobou českou firmou českého zakladatele.

Nejdravější český internetový podnikatel, který má za sebou úspěšné exity ze Slevomatu a Dáme Jídlo, se s novou investicí v zádech pouští do míst, kam si česká e-commerce typicky netroufá - na západ. Už několik týdnů funguje pod značkou Gurkerl (okurka) v Rakousku a před sebou má start v Mnichově, tentokrát zase jako Knuspr (křup).

"Než takovou Vídeň otočíme do pozitivní cash flow, jsou to řekněme čtyři miliony eur za lidi a čtyři miliony eur do skladu a zázemí. Takže třeba osm milionů eur, jen abych to roztlačil. Konzervativní rakouskou a německou společnost si chce získat tím, co mu šlo vždy - parádní službou a kvalitním sortimentem. "Nemyslíme si, že je to tak těžká sázka," říká přesvědčeně Čupr, který v rozhovoru otevřeně mluví o nutnosti vymanit se z jakéhosi českého uvažování.

"Musíš si přestat myslet, že každý západní podnikatel je třikrát chytřejší než ty. Poznal jsem foundery obrovských globálních firem... A to nejsou borci, kteří jsou násobně chytřejší než my tady," konstatuje. Jsou na velkém trhu, dostali obrovský funding a umí to hrnout. My jsme jen vzešli z malého trhu, takže trvá, než nás začnou brát vážně, ale můžeme být stejně úspěšní.

https://forbes.cz/tomas-cupr-je-kral-rohlik-i-s-miliardovou-investici-prekracuje-svuj-stin-a-jde-dobyt-zapad/

27.3.2020 spustil projekt nakupbezpecne.cz, Máme dva cíle: dostat lidi z front v obchodech a pomoct menším obchodníkům, kteří teď trpí. Jde o internetovou platformu, která dokáže zdigitalizovat každý krám i krámek v Česku. Jednoduše řečeno: obchod si do služby Nakup bezpečně přidá svůj sortiment (zejména potraviny, léky, drogerie) a zákazníci si u něj mohou nakoupit online z domova. Vyberou si i časový slot, ve kterém si pak nákup v prodejně vyzvednou, aby nemuseli procházet mezi regály a čekat ve frontách u pokladny.

  • Pro obchodníky i pro uživatele je služba Nakup bezpečně zdarma. Čupr doufá, že se během několika dnů na platformě objeví tisíce obchodů z celé země. "V první fázi to budou spíš malé krámky, co jsou všude po republice, a snad přesvědčím řetězce, aby se do toho zapojily 
  • 27.3.2020 startuje služba SuchyRohlik.cz, která umožní na největším českém online supermarketu nakupovat všem zákazníkům v celém Česku (Rohlík.cz je aktuálně dostupný jen v Praze, Brně, Olomouci, Plzni, Liberci a souměstí Hradec Králové - Pardubice). Půjde však jen o trvanlivé potraviny a drogerii s doručením druhý den od objednání.
  • https://www.forbes.cz/nakup-bezpecne-cupr-startuje-sluzbu-ktera-z-kazdeho-kramu-udela-e-shop/ 

Disruptoři, správy z tisku: 

23.2.2024 Brněnský e-shop Notino, který prodává parfémy po celé Evropě, loni znovu zvýšil svou ziskovost. Před zdaněním vydělal 818 milionů korun a chce se rozmáchnout ještě více. Tržby za finanční rok končící dubnem loňského roku dosáhly téměř 25 miliard korun a zisk před zdaněním 817,8 milionu korun. Firmu ovládá přes lichtenštejnské nadace zakladatel Michal Zámec a malé podíly patří i hlavním manažerům firmy. Časopis Forbes odhaduje majetek čtyřicetiletého Michala Zámce, který donedávna vlastnil rovněž pětinový podíl v Zásilkovně, na téměř deset miliard korun. Nicméně podnikatel se k úspěšnému obchodu s kosmetikou veřejně nehlásí. Důvodem může být i spor s exmanželkou kvůli placení výživného. Prosperující firma oficiálně podle evidence skutečných majitelů patří rakouskému právníkovi Gerdu Hermannu Jelenikovi, který však figuruje v dalších desítkách nadací a firem.

  • Zámec e-shop založil v roce 2004 ještě pod původní značkou Parfums.cz. E‑shop se rychle rozšířil do dalších evropských zemí. Za 20 let dokázal brněnský byznysmen z Notina vybudovat největšího evropského obchodníka s parfémy a kosmetikou. V předchozím účetním roce vydělal před zdaněním 659 milionů korun a o rok předtím 624 milionů.

  • Průměrný počet zaměstnanců v roce 2022 činil 1593. Nejsilnější kategorií produktů na Notinu jsou tradičně parfémy, nicméně nabízí celkem 110 tisíc druhů zboží.

  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-nejbohatsi-lide-nejbohatsi-brnan-loni-vydelal-pres-800-milionu-246426#

3.1.2024 Investice do mladých technologických firem v ČR, tzv. start-upů, loni klesly o 75,5 procenta na 11,4 miliardy korun. Obvyklá investice do start-upu se pohybovala okolo 24 milionů korun, což je o šest milionů méně než v roce 2022. Méně bylo také investičních kol v hodnotách stovek milionů korun. Důvodem jsou úsporná opatření na straně zahraničních investorů, ale i vysoká inflace v Česku a růst úrokových sazeb. Vyplývá to z dat projektu Startupové Česko platformy CzechCrunch (ČTK)

21.12.2023 Nakupujte jako miliardář." Čínské internetové tržiště Temu dobývá Česko superlevným zbožím. Sleva až 97 procent, která platí jen 10 dní. Český internet před Vánoci zaplavily lákavě vypadající reklamy na produkty z čínského internetového tržiště Temu. Je možné si tam pořídit například bezdrátová sluchátka za 173 korun, voděodolnou rtěnku za 36 korun nebo vyhřívané ponožky za 18 korun. Produkty, které běžně stojí až vyšší stovky korun. Proč je tak levný a hrozí při objednávání nějaká nebezpečí?

https://archiv.hn.cz/c1-67277720-bdquo-nakupujte-jako-miliardar-ldquo-cinske-internetove-trziste-temu-dobyva-cesko-se-superlevnym-zbozim

9.10.2023 "Ještě nikdy v historii jsme neměli pět inovativních základních technologií." Mluví konkrétně o robotice, umělé inteligenci, genové terapii, úložištích energie a blockchainu. Každá z těchto technologií má podle ní sílu změnit svět sama o sobě, ale dohromady tvoří bezprecedentní mix. Když se takový tradiční investor dívá na současný svět, úplně přehlíží tu realitu. Technologie teď nerostou jen exponenciálně, ale superexponenciálně. Takže jsou dva kroky pozadu.

  • Dobrým příkladem exponenciálního růstu je firma, která roste každý rok o řekněme 20 až 30 procent, po dobu 20 let. To dokázal třeba Amazon. Většina lidí to nečekala, nedokázala si něco takového představit.

  • Superexponenciálním růstem myslíme to, že se sejde více exponenciálních technologií dohromady. Dle našeho výzkumu se právě toto nyní děje. Navzájem se ty exponenciály posilují.

  • Automatické robotické taxíky, ty jsou kombinací tří exponenciálních technologií, které jsou nyní na pokraji velkého růstu: robotika, umělá inteligence a úložiště elektrické energie. Dnes jsou zisky z provozu robotaxíků někde kolem nuly. Naše predikce je, že do pěti až 10 let dosáhnou na osm až 10 bilionů dolarů.

  • Tesla žije ve světě baterií, umělé inteligence, robotiky. Tesla není automobilka, je to technologická firma.

  • Jsou tu čtyři ingredience, které umožní firmám využít AI naplno. Především doménová expertiza: ta firma musí opravdu vědět, v čem podniká. Zadruhé: musí opravdu věřit tomu, že umělá inteligence je revoluční technologie, a najmout odborníky na AI. Data té firmy jsou třetí ingrediencí. Čím více dat má, která nikdo jiný nemá, tím úspěšnější může být. A konečně potřebují firmy schopnost prodávat, distribuovat své služby. Buď po celém světě, nebo aspoň ve svém regionu. A řada velkých firem už tři ze čtyř těch ingrediencí má. Chybí jim obvykle ti AI odborníci, měly by si je zajistit.

14 nadějných inovací dle ARK Investment

  • Technologická konvergence pěti technologických odvětví (blockchain, AI, sekvenování DNA, robotiky a energetiky) povedou k zahájení úplně nové technologické éry.
  • Umělá inteligence bude představovat stejný nárůst produktivity v oblasti znalostní ekonomiky jako kdysi pásová výroba v továrnách. "Do roku 2030 by mělo dojít ke čtyřnásobnému nárůstu produktivity," predikuje ARK Investment. U programátorů předvídá až desetinásobný nárůst.
  • Digitální spotřebitelé přesunou trávení volného času do online aktivit, jako je hraní her, propojená televize, nové socální sítě, sázení nebo virtuální realita.
  • Digitální peněženky umožní výrazně inovovat peněžní transakce a naruší výsadní postavení tradiční banky.
  • Veřejné blockchainy povedou k novým možnostem investování a budování důvěry v době krizí.
  • Bitcoin bude podle analytiků ARK Investment posilovat až 50násobně: "Hodnota jednoho bitcoinu by v příští dekádě mohla dosáhnout až milionu dolarů."
  • Sítě inteligentních smluv by po "katastrofálním selhání centralizovaných kryptoburz" mohly nabídnout vítanou decentralizovanou alternativu.
  • Přesné terapie využívající sekvenování DNA, RNA a genetické nůžky CRISPR mohou vést k významně lepšímu cílení léků.
  • Molekulární diagnostika rakoviny pomocí sekvenování nové generace může nastartovat novou éru prevence rakoviny.
  • Elektrická vozidla mají velký potenciál, jejich exponenciální nástup ale může zbrzdit nedostatek surovin.
  • Autonomní taxislužby se v roce 2022 zatím testovaly v 15 městech světa, ale do 10 let mohou být v činnosti na celém světě. "Autonomní platformy pro přepravu osob vytvoří hodnotu ve výši 14 bilionů dolarů do pěti let," predikuje výzkum ARK Investment.
  • Autonomní logistika v podobě dálkové přepravy, dronů nebo doručovacích robotů může znamenat revoluci v přepravě zásilek.
  • Robotika a 3D tisk jsou technologie, které mohou významně zkrátit čas nutný k návrhu a otestování nových produktů, což může vést k nárůstu poptávky o 80 % ročně.
  • Orbitální podnikání využívá malé družice vybavené přesnými senzory ke zvýšení zisků. Časem se může přidat i hypersonický let.
  • https://ark-invest.com/podcast/introducing-big-ideas-2023/
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tech-technologie-trhy-se-myli-slavna-investorka-vysvetluje-co-nas-ceka-237865#

26.9.2023 Společnost Uber, která od dnešní noci provozuje taxislužbu na pražském letišti, zařadila do flotily letištních taxi zhruba 100 elektromobilů. Dnes o tom informoval Uber v tiskové zprávě. Uber vyhrál veřejnou soutěž o letištní taxislužbu, kterou vyhlásilo Letiště Praha v loňském roce. Cestujícím má nová služba zaručit cenu známou před jízdou či vozový park ve stáří maximálně do pěti let. Taxi je možné si objednat přes mobilní aplikaci, web či v kioscích v příletových halách. Uber bude jezdit na pražském letišti příštích pět let, cenu nájmu smluvní strany nezveřejnily. Tendr na taxislužbu na pražském letišti provázely od počátku komplikace. První soutěž letiště zrušilo, druhou řešil antimonopolní úřad

30.7.2023 Německý trh je pro českého online prodejce potravin Rohlik klíčový. Nově to dokazuje i možná akvizice firmy Bringmeister, kterou nyní schvaluje německý antimonopolní úřad. Německou společnost poslední dva roky vlastní česká investiční skupina Rockaway Jakuba Havrlanta. Pokud by k transakci skutečně došlo, jednalo by se o první podobnou akvizici, kterou Rohlik provedl. Dosud startup Tomáše Čupra rostl organickým způsobem, na všechny trhy vstupoval pod svou značkou. Koupí Bringmeisteru by Rohlik mohl vstoupit do dalších oblastí, v nichž dosud nepůsobil. Konkrétně jde třeba o Berlín, Postupim, Augsburg nebo o Ingolstadt. Bringmeister působí také v Mnichově, kam Rohlik pod značkou Knuspr vstoupil už přede dvěma lety, v okolí města má Rohlik moderní sklad. 

  • Obrat společnosti Bringmeister by se dle posledních veřejně dostupných informací měl pohybovat ve výši 100 milionů eur, tedy asi 2,4 miliardy korun, ale do tří až pěti let se chceme dostat přes jednu miliardu eur (přes 25 miliard korun) tržeb.
  • https://www.e15.cz/byznys/potraviny/berlin-na-dosah-rohlik-chce-od-rockaway-koupit-nemecky-online-supermarket-bringmeister-1399651?

31.1.2023 Rohlik Group, do které patří on-line prodejce Rohlík.cz, v loňském roce meziročně zvýšil obrat o 33 % na 574 milionů eur. Podle výroční zprávy ve Sbírce listin Rohlik Group ve finančním roce, který trval od 1. května 2021 do loňského 30. dubna, skončil ve ztrátě 212 milionů korun. Obrat firmy ve stejném období dosáhl 12 miliard korun (ČTK)

7.10.2022 Ze startupu mezi nejbohatší. New money dosahují v letošním žebříčku 80 miliard korun. New money jsou pak pro nás primárně technologičtí podnikatelé a podnikatelky, jejichž jmění má původ v posledních patnácti letech. Ti z aktuálního žebříčku nejbohatších Čechů ovládají majetek za bezmála 80 miliard korun, což sice v kontextu kumulované sumy majetku stovky nejbohatších pořád nečiní ani pět procent, avšak oproti loňsku jde o nárůst v desítkách procent

Čím hlouběji v našich žebříčcích půjdete, tím bude vývoj směrem k technologiím patrnější a patrnější. Kdo jsou tedy letošní new money?

  • Zdeněk Cendra (15,9 miliardy)
  • Martin Hájek (15,5 miliardy)
  • Tomáš Čupr (14,8 miliardy)
  • Jan Bednář (13,8 miliardy)
  • Josef Průša (5,6 miliardy)
  • Ondřej Průša (5,6 miliardy)
  • Hubert Palán (3,9 miliardy)
  • Michal Menšík (3,6 miliardy)
  • https://forbes.cz/lists/nc22/

https://forbes.cz/ze-startupu-mezi-nejbohatsi-new-money-dosahuji-v-letosnim-zebricku-80-miliard-korun/?

27.9.2022 Podíl Londýna na primárních veřejných nabídkách akcií (IPO) v Evropě klesl nejníže za 12 let. Podepsal se na tom odchod Británie z EU a také hospodářské turbulence. Letos bylo v Londýně z primárních nabídek akcií získáno pouze 1,38 miliardy USD (35,3 miliardy Kč), což představuje 14 procent z celkového evropského objemu. To je nejnižší podíl od roku 2010, kdy se Londýn na výnosech z nabídek v Evropě podílel 13 procenty (ČTK)

31.12.2021 Český prodejce letenek Kiwi.com se na základně předběžného opatření vydaného soudem v USA domluvil s leteckou společností Southwest Airlines a nebude prodávat její letenky. Soud v Dallasu už na konci října vydal předběžné opatření, které zakazovalo české firmě přeprodej letenek amerického dopravce. Nyní toto rozhodnutí soud potvrdil s tím, že vyhledávač Kiwi.com porušoval obchodní podmínky společnosti Southwest Airlines, a způsobil tak americké firmě škodu.

10.11.2021 Americká společnost DoorDash převezme finský start-up Wolt, který se stejně jako ona specializuje na rozvoz jídla objednaného přes internet a působí i v České republice. O akvizici firmy informovaly ve společném prohlášení. Celková hodnota transakce je oceněna na sedm miliard eur (ČTK)

11.5.2021 Skupina Packeta, která provozuje službu Zásilkovna, zvýšila v 1. čtvrtletí tržby o 163 procent na 1,09 miliardy korun. Počet přepravených zásilek stoupl o 158 procent na 16,9 milionu. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě. Společnosti výrazně pomohl zvýšený zájem o on-line nakupování během uzavření kamenných prodejen kvůli opatřením proti šíření koronaviru (ČTK)

11.5.2021 Start-up pro doručování jídla Wolt pokračuje v přibírání partnerů z maloobchodu. Potraviny začíná rozvážet pro řetězec prodejen Žabka a vietnamskou síť večerek Daily Fresh Foods. Kromě toho rozšiřuje své služby do dalších měst, jídlo z restaurací nově dováží v Liberci (ČTK)

12.4.2021 Italská firma Everli spustila v Česku on-line prodej potravin z velkých obchodních řetězců, které většinou s prodejem přes internet otálely. Zatím nejde o vzájemnou spolupráci, ale o zprostředkování nákupu ve vybrané prodejně nákupčím společnosti Everli. Italská platforma sází dále hlavně na to, že prorazí rychle do menších měst. V současné době testujeme službu s katalogem produktů od relevantních prodejců, jako jsou Tesco, Kaufland, Albert a Billa a o zahájení oficiálního partnerství jednáme s několika maloobchodníky. Naším cílem je nabízet kompletní výběr kamenných obchodů," uvádí za Everli Anna Podkowinska, ředitelka pro mezinárodní obchod. Cílem je spustit i obchody specializované na bio potraviny či drogerii.

V současné době si může zákazník na webu Everli vybrat nákup ze čtyř zmíněných řetězců. Ty se ale nyní ke spolupráci s Everli nehlásí.

https://www.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/italove-zkousi-on-line-prodej-potravin-v-cesku-velke-obchody-zatim-nepresvedcili-1379428?<br>

17.3.2021 Hodnota společnosti Coinbase, která se chystá vstoupit na americkou akciovou burzu, se letos na soukromém trhu vyšplhala na 68 miliard dolarů. Největší americká kryptoměnová burza to uvedla ve své dnešní zprávě pro regulátory. Cena jejích akcií se v prvním čtvrtletí do 15. března zvýšila na v průměru 343,58 dolaru z 28,83 dolaru ve třetím čtvrtletí, a za poslední měsíce tak díky růstu ceny bitcoinu vzrostla téměř třináctkrát (ČTK) 

17.3.2021 Všichni řidiči alternativní taxislužby Uber v Británii budou mít od středy základní zaměstnanecká práva, jako například minimální mzdu či nárok na placenou dovolenou. Společnost to dnes oznámila v návaznosti na únorové rozhodnutí britského nejvyššího soudu, které bylo podle agentury Reuters prohrou pro společnosti podnikající v oblasti takzvané sdílené ekonomiky a vítězstvím pro odborové organizace (ČTK)

8.3.2021 Notino hlásí rekordní rok, obrat zvedlo skoro o půlku. V krizi jsme zaměstnali lidi z hotelů, říká šéf firmy. Kvůli nárůstu poptávky musel dokonce nabrat stovky lidí, což vedení vyřešilo kreativně. Domluvilo se se šéfy zavřených hotelů a dalo práci jejich lidem, kteří by jinak zůstali doma. Podobně jako další e-shopy těžilo Notino z toho, že se v době koronakrize zákazníci přesunuli z kamenných prodejen na internet. Obchod, který prodává v celkem 24 zemích, dosáhl na obrat 14,5 miliardy korun, což oproti předchozímu roku znamená nárůst téměř o polovinu.

  • Před dvěma lety jste zavedli ekobalení výrobků, kdy si zákazník připlatí a vy mu pošlete zboží v papírové krabici vyplněné papírem místo plastu. Jak se to osvědčilo? Zákazníci mají službu ekobalení rádi. Populární je zejména v západní Evropě, v rámci České republiky si toto balení vybírá zhruba 10 procent zákazníků. Udržitelnost je záležitost, kterou vidíme a vnímáme a snažíme se zareagovat nabídkou. Nejekologičtější je nespotřebovávat, ale to asi nezměníme. 

  • Nyní tvoříme systém k tomu, abychom věděli, které produkty nemusíme balit. Prodáváme 55 tisíc výrobků, takže k tomu, abychom každému zaměstnanci řekli, co má a co nemá balit, musíme vytvořit vlastní IT systém. To je hlavní projekt, který letos věřím, že dokončíme. Prozkoumáváme také možnosti automatizovaných strojů, jež jsou schopné velmi dobře zafixovat produkt, aniž by se musel výrazně a složitě balit.  

https://archiv.ihned.cz/c1-66890360-notino-hlasi-rekordni-rok-obrat-zvedlo-skoro-o-pulku-v-krizi-jsme-zamestnali-lidi-z-hotelu-rika-sef-firmy

8.3.2021 Skupina Mall Group, kam patří internetové obchody Mall.cz, CZC.cz nebo například Košík.cz, by mohla vstoupit na burzu. Uvedla to informační platforma Mergermarket a server ihned.cz. "Je to jedna z možností. Uvažuje se o ní, ale ještě není nic rozhodnuto," potvrdil deníku E15 zdroj blízký celé záležitosti. V rozhodování přitom bude záležet na tom, jak by investoři Mall Group ocenili.

Investiční skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, EC Investments miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče a Rockaway Jakuba Havrlanta zvažují, že prodají část svých podílů ve firmě, úplný odchod z podniku ale v plánu nemají. Skupina PPF vlastní v Mall Group 40procentní podíl, stejný podíl má rovněž EC Investments. Zbylou pětinu kontroluje Rockaway.

Největší akcionáři se k informaci nevyjádřili. "Spekulace nekomentujeme," uvedl Křetínského mluvčí Daniel Častvaj. Stejně se vyjádřila mluvčí skupiny PPF Jitka Tkadlecová.

Uvedení akcionáři uvažují o primární veřejné nabídce (IPO) Mall Group, která by celý podnik ocenila na 1,5 až dvě miliardy eur. Tedy asi na 39,5 až 52,7 miliardy korun. Vstup na burzu pravděpodobně zorganizuje americká investiční banka JP Morgan, tvrdí zdroje Mergermarketu.

https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/mall-group-zvazuje-vstup-na-burzu-je-to-jedna-z-moznosti-tvrdi-zdroj-1378537<br>

26.2.2021 Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování přes internet, loni vykázala kvůli pandemii a jednorázovým nákladům pro vstup na burzu ztrátu 4,6 miliardy dolarů (téměř 99 miliard Kč). Tržby jí klesly o 30 procent na 3,4 miliardy USD. Firma uvedla, že díky pokračujícímu očkování čeká výrazné oživení zájmu o cestování, i když je podle ní příliš brzy na to, aby odhadla vývoj hospodaření na letošní rok.

Zájem o akcie firmy byl při jejím prosincovém vstupu na burzu velký a od té doby akcie výrazně posílily. Upisovaly se za cenu 68 dolarů a ve čtvrtek jejich cena činila 182 dolarů. Po zveřejnění výsledků, což bylo po skončení čtvrtečního obchodování, akcie zpevnily. Analytici čekali mnohem horší výsledky.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4616800/airbnb-je-v-hluboke-ztrate-ceka-ale-vyrazny-narust-cestovani.html 

25.2.2021 Hledáte inspiraci pro své podnikání v současné složité době? Užitečným pomocníkem může být dvoudenní virtuální summit E15. Vybraní řečníci se věnují novinkám a inovacím ve svých oborech. Pokud vás zajímá svět e-commerce, start-upy a technologické společnosti, tak si udělejte dnes čas. Akci můžete sledovat na webu a sociálních sítích deníku E15 nebo přímo na stránkách akce. Summit pro vás tady budeme živě sledovat.

Jak bude vypadat retail v post covidové době, to předeslal Wijnand Jongen, prezident Ecommerce Europe. Obchody se budou více snažit budovat si emocionální pouta se zákazníky, rozvoj . Klíčovou technologií podle Jongena bude umělá inteligence. Dalšího rozvoje se ve spojení s retailem dočká rozšířená realita, která na chytré brýle kupříkladu promítne stav košíku či dovede zákazníka navigovat obchodem. Rozvoje se dočkají i hlasoví asistenti a hlas se stane ještě důležitějším. Otázkou však bude ochrana soukromí uživatelů a jejich důvěra v takové systémy. Obchodníky si také osvojí nové služby jako recyklování, renovace či opravy. Spotřebitelé také začnou více vyhledávat zážitky. Jongen ke konci zajímavě srovnal španělskou chřipku v první polovině minulého století se současnou pandemií koronaviru. Ve dvacátých letech před sto lety došlo k překotnému rozvoji a inovacím, takzvaným "roaring twenties" (bouřlivá dvacátá). Jistou paralelu lze očekávat i v současnosti. 

https://www.ecommercesummit.cz/

https://www.e15.cz/byznys/e-commerce-summit-e15-je-to-jako-se-spanelskou-chripkou-pak-prisla-bourliva-dvacata-1378219

13.2.2021 "Chceme zlepšit kvalitu ovzduší v interiérech," říká jeden ze zakladatelů start-upu Reair Jiří Janoušek. Se svým řešením vyhrál tým kolem něj národní kolo soutěže Red Bull Basement. Nyní Reair jednají o partnerství s několika firmami, kterým by svou technologii čištění vzduchu mohli dodávat. Vyvinuli malou krabičku, která pomocí sady senzorů automaticky měří koncentraci toxických látek, oxidu uhličitého a prachových částic v okolním prostředí. Díky propojení s aplikací vyhodnocuje překročení limitů a uživatele na to upozorní. Následně nabídne doporučení, jak stav do budoucna zlepšit.

https://www.e15.cz/byznys/startupy/mladi-podnikatele-chteji-cechy-naucit-dychat-kvalitnejsi-vzduch-1377794

10.2.2021 Start-up na elektromobily Rivian, které je podporován společnostmi Amazon.com a Ford Motor, se chystá vstoupit na burzu již v září a chce cílit na hodnotu přibližně 50 miliard dolarů (Bloomberg)

2.2.2021 Jako vůbec první startup v historii Česka se probojovala do prestižního akcelerátoru v Silicon Valley SkyDeck, mezi jehož podílníky se řadí takové kolosy jako Sequoia Capital nebo Mayfield. Společnost Tatum působí v oblasti blockchainu. Což už dnes ale zdaleka neznamená, že by měla nějak zvlášť pracovat s kryptoměnami. Blockchain je ve svém principu databáze, která ukládá a servíruje data.

Fígl blockchainu spočívá v tom, že je decentralizovaný - na rozdíl od jiných databází, které mají jeden uzlový bod napěchovaný informacemi a kolem něj natažená chapadla, jež informaci nesou dál. Naproti tomu v případě blockchainu se kompletní databáze nachází v každém z jejích bodů. Odstraňte jeden a s databází to ani nehne.

Když dnes chcete vyvíjet aplikaci, jež využívá blockchain, typicky to trvá jeden až dva roky. My ale pro vývojáře připravujeme určitý framework, nástroj, který jim umožňuje ty stejné aplikace vystavět za pouhé hodiny nebo maximálně jednotky dnů." Tatum tak vývojářům všeho možného, založeného na principu blockchainu, nabízí masivní úsporu, ať už budují prototypy, nebo funkční aplikace. 

Tatum dnes pracuje pro klienty v Česku, ve Spojených státech i Velké Británii a kromě digitálních peněženek se věnuje projektům ve futuristicky znějících oblastech typu trackování v supply chainu nebo tokenizace realitního trhu. Ne na všechno Tatum přitom kývne.

Odmítl například možnou spolupráci s armádou, která nepatřila k armádám NATO a během níž by jeho platforma podporovala armádu útočných dronů. Tatum spolupráci neuskutečnil z etických důvodů. Na principu toho, čeho se při ní mohl účastnit, je ale dobře vidět, co všechno dnes může technologie blockchainu znamenat. 

Zero-knowledge protokoly přesně takovým věcem zabrání. Protokol totiž funguje tak, že data o slečně budou v takovém hypotetickém příkladu zašifrovaná v blockchainu, který na otázky odpovídá pouze ano či ne. "Barmanova otázka tedy bude znít: je tato osoba starší osmnácti let? A odpověď bude ano či ne. Nedozví se vůbec nic navíc," říká Kodelka. Tento princip podle něj v budoucnu najde obrovské využití v digitální identitě, například s ohledem na GDPR a bezpečnost obecně.

"Budete mít informace třeba v nějaké digitální peněžence, v níž bude úplně všechno, ale díky zero-knowledge protokolům se každý subjekt dozví jen a pouze to, co se dozvědět potřebuje - a nic z toho, co se dozvědět nemá.

https://forbes.cz/z-brna-rovnou-do-sillicon-valley-blockchainovy-startup-tatum-kraluje-akceleratoru-skydeck/  

1.2.2021 Polostátní energetická společnost ČEZ prostřednictvím svého fondu Inven Capital po třech letech znovu investovala do francouzské carsharingové platformy Vulog. Do technologického start-upu poslala nižší jednotky milionů eur, a to prostřednictvím půjčky, která se následně překlopila v podíl ve firmě. Deníku E15 to potvrdil investiční ředitel Inven Capital Ivo Němejc s tím, že od všech investorů nyní Vulog vybral celkem 25 milionů eur, v přepočtu 650 milionů korun.

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/platforma-pro-sdilenou-mobilitu-vulog-vybrala-650-milionu-znovu-do-ni-investoval-i-cez-1377555?

25.1.2021 Začínající finský podnik Wolt, který se zaměřuje na dodávky jídla, získal od investičních společností 530 milionů USD (11,4 miliardy Kč) na financování expanze mimo dodávky jídla z restaurací. Wolt byl založen v roce 2015 a loni rozšířil své dodavatelské aktivity o potraviny a maloobchod. Díky tomu ztrojnásobil tržby zhruba na 345 milionů USD. Čistá ztráta se pohybovala kolem 45 milionů USD (ČTK)  

24.1.2021 Americký akciový trh v posledních měsících zaplavují akcie firem, které vznikly jen proto, aby vyhledávaly akviziční příležitosti. Investoři jim loni svěřili rekordních 82 miliard dolarů, tedy přibližně 1,8 bilionu korun, přestože ani nevědí, do čeho budou investovat. Část expertů se proto domnívá, že tyto podniky by nakonec mohly být novým zdrojem spekulativní bubliny. Uvedl to server listu The Wall Street Journal (WSJ).

Řeč je o firmách, které se označují zkratkou SPAC, podle anglických slov special-purpose acquisition companies. Tedy o firmách, jejichž cílem je zaměřovat se na akvizice. V poslední době tyto podniky vyhledávají zejména start-upy v odvětví vyspělých technologií. Angažují se v nich i známá jména, nejen proslulý investor William Ackman, ale také například bývalý hráč basketbalové NBA Shaquille O'Neal či bývalý předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.

SPAC jsou čím dál častějším nástrojem financování pro soukromé firmy, které mají zájem dát své akcie na veřejný trh. Takto se v roce 2019 například dostala na burzu společnost Virgin Galactic britského miliardáře Richarda Bransona. Vhodný akviziční cíl tak nyní hledá už skoro 300 firem označovaných jako SPAC. K dispozici mají celkem zhruba 90 miliard dolarů (kolem 1,9 bilionu korun) a v posledních týdnech vzniká v průměru pět takových firem každý pracovní den.

  • Od začátku letošního roku vzniklo už 67 SPAC, které od investorů získaly téměř 20 miliard dolarů. To je výrazně nad částkou za celý rok 2019, která byla rekordní, než se fenomén SPAC loni prudce rozšířil. SPAC za loňský rok získaly do té doby nevídaných 82 miliard USD.
  • "Když slyšíte, že o SPAC už mluví všichni, vyvstává otázka, zda už z toho není spekulativní mánie," řekl člen vedení společnosti Westchester Capital Management Roy Behren, který sám do firem SPAC investuje. Jako problém by se mohl ukázat i málo průhledný proces oceňování firem, který může vést k tomu, že SPAC nakoupí předražené firmy. Opakovat by se proto mohla situace z přelomu tisíciletí, kdy splaskla bublina internetových akcií a nastal propad na burzách, upozorňuje Atwater z Financial Insyghts.
  • https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/wall-street-je-precpana-akvizicnimi-stopari-se-dvema-biliony-dolaru-se-pousti-po-jakekoli-stope-1377326

23.1.2021 Start-up Driveto, který nabízí flexibilní pronájem aut, zažil zlomový rok 2020. Předpokládaný obrat koně ze stáje investiční skupiny Miton se v loňském roce vyšplhal na 120 milionů korun, vyrostl tedy meziročně o 120 procent. Prvním předpokladem úspěchu byl fakt, že služba funguje kompletně on-line. Lidé si tak mohli od Driveto půjčit auto z pohodlí domova - od jeho výběru po podpis smlouvy. Adam Szabó, šéf karlínského start-upu, předpokládá, že podobný styl fungování se nevyhne celému auto-motivu.

  • V Česku jsme stále zvyklí si auta pořizovat stejně, ať už ojetá nebo nová. Buď si ho koupíte za vlastní, nebo si vezmete úvěr a s autem odjedete domů a sám se o něj staráte. Už se ani tolik aktivně nenabízí operativní leasing, spíše prodej se slevou. Pokud bychom chtěli lidi v Česku edukovat rychleji, stálo by nás to strašně moc peněz. A my na to bohužel nemáme neomezený rozpočet. 
  • Koukáme především do Německa, ale celý západní trh je jiný. V Německu jsou lidé zvyklí si pronajímat auta, nemusí ho vlastnit. V Česku je před námi řada edukativních úkolů. Částečně se to u nás dařilo Škodovce, když začala masivně podporovat operativní leasing pro firemní klientelu, která se to teprve začala učit. A s operativním leasingem je to u nás už docela slušné. Pro nás je to ale těžší, protože děláme nadstavbu operativního leasingu - bez závazku. V Německu flexibilní pronájem běží tři roky s fokusem na retail a fyzické osoby a jsou tam predikce, že by flexibilní pronájem měl mít do roku 2030 zhruba 40 procent trhu.
  • https://auto.ihned.cz/c1-66869880-pro-boom-elektroaut-chybi-v-cesku-dobijeci-stanice-i-podpora-vlady-rika-sef-start-upu-na-pronajmy-aut-driveto

18.1.2021 Vývoj ceny akcií on-line lékáren Pilulka připomíná nárůsty, které jsme zvyklí vídat spíše u rychle rostoucích e-commerce a technologických firem na burzách v USA. Jen za první dva týdny letošního roku se kurz zvýšil o 40 procent na 820 korun. Tržní hodnota firmy, tedy násobek kurzu a počtu vydaných akcií, tak přesáhl dvě miliardy korun. Od říjnového vstupu na pražský trh Start, který je určený pro menší a střední podniky, se téměř zdvojnásobil. "Je to jedna z mála inovativních IT společností na českém akciovém trhu. Takový příběh investory láká," uvedl Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities.

  • Pilulka má velký potenciál pro další růst tržeb v následujících letech, navíc by se mohla dostat do zisku.
  • Akcie Pilulky se v pátek obchodovaly za 1,1násobek loňských tržeb. V případě ve stejném byznysu podnikajících firem Zur Rose ze Švýcarska a německé Shop Apotheke převyšuje tento ukazatel číslo dva. To naznačuje, že cena akcií by oproti současnosti mohla být klidně i dvojnásobná.
  • https://archiv.ihned.cz/c1-66870070-akcie-pilulky-vystrelily-nahoru-impulz-daly-jeji-rekordni-trzby

6.1.2021 6.1.2021 Další z těch hodně ambiciózních a diskutovaných, které se musely adaptovat, je firma Daytrip, jež zprostředkovává cestovatelům jízdy s lokálními řidiči a s výkladem. Získají tak autentičtější zážitek, než kdyby se přemísťovali hromadnou dopravou nebo taxíkem.

A podobně jako v případě služby Davinci TS, která vznikla coby obdoba Booking.com pro cestovní kanceláře, i Daytrip získává novou investici na další rozvoj od předního českého fondu Pale Fire Capital. Trio investorů Jan Barta, Dušan Šenkypl a David Holý posílá do původem české firmy střední stovky tisíc eur.

"Daytrip vnímáme jako vynikající produkt s globální ambicí a silným týmem. A bez ohledu na to, že při současné pandemii s celým travel sektorem velmi trpí, chceme podpořit jeho další růst a věříme v jeho ještě vyšší relevanci ve světě se zvládnutým covidem-19," uvedl k transakci partner Pale Fire Capital David Holý.

Pale Fire Capital je v posledních měsících na startupové scéně hodně aktivní - peníze vložila do firem LitFin nebo do Mobilního rozhlasu. Skupina investuje výhradně svoje peníze, které její zakladatelé získali mimo jiné prodejem portálu ePojištění.cz do rukou nadnárodní skupiny Bauer Media za tři miliardy korun. Kromě Daytrip nebo Davinci TS mají Barta a spol. podíly také v on-line vyhledávači nábytku Favi.cz, v aukčním portálu Aukro nebo v síti saunovacích center Saunia.

Společnost Daytrip působí ve více než sedmi tisících městech, jezdí pro ni bezmála tři tisíce řidičů a uvádí, že v roce 2019 zprostředkovala jízdy za 400 milionů korun. Její ústředí je ve Velké Británii. Už v minulosti do společnosti, která vznikla v roce 2015, investovaly fondy J&T Ventures, Nation1 a Select Ventures.

https://byznys.ihned.cz/c1-66864620-investori-kolem-jana-barty-veri-cestovani-penize-poslali-do-start-upu-daytrip-ten-laka-na-jizdy-s-mistnimi-ridici

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...