Kontroverzní americký televizní moderátor a politický komentátor Tucker Swanson McNear Carlson (54) je vnímán jako člověk blízký americkému exprezidentu Donaldu Trumpovi.
Venezuela
Trump také zakázal americkým investorům nakupovat dluh venezuelské vlády, nebo obchodovat s akciemi jakékoliv fyzické či právnické osoby, v níž má tato vláda kontrolní podíl. A Juanu Guaidóovi, prozatímnímu prezidentovi podporovanému USA, naopak poskytl přístup k venezuelským vládním aktivům drženým Fedem od roku 2015, kdy je zmrazil jeho předchůdce Barack Obama.
V naději, že vystrnadí z úřadu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura, zase využil IEEPA ke zmražení aktiv venezuelské státní ropné společnosti PDVSA.
4.12.2023 Venezuelané se v nedělním referendu vyslovili pro to, aby jejich země převzala správu nad více než dvěma třetinami sousední Guyany. Podle agentury DPA o tom informovala autoritářská vláda prezidenta Nicoláse Madura. Guyana jasně odmítá a kritizuje referendum o anexi svého na nerostné suroviny bohatého území. Pro vytvoření nového venezuelského federálního státu s názvem Guyana Esequibo se vyslovilo zhruba 96 procent hlasujících. Podobné podpory se dostalo i dalším návrhům v plebiscitu. Referenda se zúčastnilo na 51 procent oprávněných voličů. Podle agentury AFP ale volební komise neposkytla transparentní informace o volební účasti. Maduro hlasování označil za kompletní úspěch pro zemi a její demokracii. Esequibo (též Essequibo či Guayana Esequiba) je území o rozloze asi 160.000 kilometrů čtverečních, na němž žije na 125.000 lidí. Guyana má celkovou rozlohu 214.970 kilometrů čtverečních a přibližně 800.000 obyvatel.
Caracas tvrdí, že přirozenou hranicí by měla být řeka Essequibo, jak tomu bylo v roce 1777 v době španělského impéria. Guyana, která má jedny z největších zásob ropy na obyvatele na světě, se domnívá, že by měla být dodržována hranice z britských koloniálních dob.
Území patřilo v koloniálním období ke španělské Venezuele. Guyaně – tehdy britské kolonii – připadlo roku 1899 na základě arbitráže pod dohledem Spojených států, Británie a Ruska. Když v roce 1966 získala Guyana nezávislost, Venezuela si část Esequiba začala nárokovat u mezinárodních soudů. Napětí vzrostlo poté, co byla u pobřeží tohoto regionu nalezena ropa a zemní plyn.
https://echo24.cz/a/Hp5SZ/zpravy-svet-venezuela-ma-anektovat-soused-guayana-jsme-pripraveni-plnit-vule-lid-tvrdi-armada?
15.10.2023 Spojené státy uzavřely dohodu s venezuelskou vládou prezidenta Nicoláse Madura o uvolnění sankcí na venezuelský ropný průmysl výměnou za dodržení některých podmínek při konání prezidentských voleb. S odkazem na své zdroje o tom dnes informoval deník The Washington Post. Konkrétní závazky mají být obsažené v dohodě, kterou venezuelská vláda podepíše s opozicí. Stát by se tak mělo podle listu v úterý na ostrově Barbados (ČTK)
18.10.2022 USA rozvolní sankce uvalené na venezuelský ropný sektor jen v případě, že vláda prezidenta Nicoláse Madura obnoví jednání s opozicí o uspořádání svobodných voleb. Uvedla to dnes agentura Reuters s odkazem na nejmenované zdroje z amerického ministerstva zahraničí. O rozvolnění sankcí má zájem americká ropná společnost Chevron, která kvůli nim musela výrazně omezit své aktivity ve Venezuele.
29.7.2022 Londýnský nejvyšší soud zamítl nejnovější snahy prezidenta Nicolase Madura získat kontrolu nad zlatými rezervami Venezuely ve výši více než 1 miliardy dolarů uloženými v podzemních trezorech Bank of England v Londýně.
https://www.reuters.com/world/britains-high-court-rules-against-venezuelas-maduro-latest-gold-battle-2022-07-29/
31.3.2022 Pět rozvojových zemí, které začaly budovat architekturu finanční, ekonomické, obchodní, politické spolupráce, se snaží stát se jedním z hlavních aktérů v rozvíjejícím se světě... BRICS je Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika, které zavádějí důležitou iniciativu pro překonfigurování nového finančního systému, konfiguraci nového měnového systému Nový finanční systém, který otevírá dveře a brány do všech zemí světa, nový finanční systém, který nepoužívá mezinárodní bankovnictví jako politický nástroj k zaútočit, poškodit země nebo změnit režimy, jak se to dělalo ve Venezuele," řekl politik v rozhovoru se zahraničním diplomatickým sborem v Caracasu, událost odvysílal státní kanál VTV.
"Venezuelský stát má zakázáno používat dolar. Mezinárodní směnnou měnu nelze použít ke geopolitickému nebo politickému vydírání! Musí to být stabilní měna, která odolá jakýmkoli okolnostem světového konfliktu, ať jsou jakékoli, a bude respektována. K čemuž všechny země světa mají rovný přístup. Měl by to být nový jednotný systém," dodal Maduro.
https://ria.ru/20220331/finansy-1780986602.html
24.3.2022 Venezuelský prezident Nicolás Maduro ve středu prohlásil, že jeho vláda si zaslouží Nobelovu cenu za ekonomii kvůli tomu, jak podle něj zvládla pozvednout ekonomiku navzdory sankcím. Ty vůči jeho režimu v předchozích letech zavedly Spojené státy, Británie či EU kvůli porušování lidských práv a principů demokracie. Nobelovu cenu si pochopitelně Madurova vláda nezaslouží, nicméně venezuelská ekonomika začíná dělat malé kroky k oživení, napsala agentura Bloomberg
7.6.2019 Již více než čtyři miliony lidí uprchly v posledních několika letech z Venezuely, kterou sužuje politická a hluboká ekonomická krize. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Organizace spojených národů. Kvůli nárůstu počtu uprchlíků by měl svět podpořit země, do nichž se Venezuelané uchylují, uvedl zmocněnec OSN a Mezinárodní organizace pro migraci (ČTK)
Nejnovější články na našem blogu
Přečtěte si, co je nového
Davos 2024, 15.–19. ledna 2024
Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.
Vstup do eurozóny, debata o přijetí eura
Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.
Jsme v bankovní a finanční krizi?
Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...
DAVOS WEF 2023
V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.
Co je příčinou růstu cen plynu a elektřiny?
Díky kroků, které podnikla EU a další státy v roce 2021 a 2022, jsme v situaci, kterou můžeme připodobnit k efektu vařené žáby přestože budeme možná v zimě mrznout.
DAVOS 22.-26.5.2022
Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.
Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.
Zástupný konflikt Rusko x Ukrajina
Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...
Evropa v letošním roce zažívá prudký růst cen plynu, který vede i ke zdražování elektřiny. Bohužel neexistuje důvod, proč by cena elektřiny a plynu měla ve střední Evropě zásadně klesnout. Spíše naopak. Hlavně v důsledku odstavení německých jaderných elektráren. Navíc po celé Evropě se plánuje v nejbližších letech zavírání dalších jaderných a...
Aktuální stav globálního oteplování
Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.
Země se otepluje rychleji, než se očekávalo.
Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.
Budou se recyklovat baterie elektromobilů?
Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...
Podle vědců je přenos SARS-CoV-2 aerosolem jedním z nejdůležitějších způsobů šíření viru.
O šíření koronaviru aerosolem i vhodných ochranných prostředcích pojednává dokument, který z německého originálu přeložili čeští odborníci. Podle vědců je přenos SARS-CoV-2 aerosolem jedním z nejdůležitějších způsobů šíření viru. Přehledový text má přispět k lepšímu povědomí o roli aerosolu, uvedli zástupci VUT v Brně.
Jsme v planetární nouzi." Lidské činnosti destabilizují naše podnebí a potravinové systémy a ničí přírodní ekosystémy, na kterých jsme závislí, rychleji, než se dokážou sami doplnit.