Kontroverzní americký televizní moderátor a politický komentátor Tucker Swanson McNear Carlson (54) je vnímán jako člověk blízký americkému exprezidentu Donaldu Trumpovi.

Válka o vodu (vodní války)
Riziko konfliktu kvůli nedostatku vody stoupá, do roku 2050 by bez přístupu k dostatečným zásobám vody mohlo být 5 miliard lidí.
- V Iráku a Mali se snižuje průtok v řekách a klimatickou změnou a růstem populace se celá situace v těchto regionech dále zhoršuje. V Iráku vyšli loni lidé do ulic poté, co bylo 120 tisíc obyvatel hospitalizováno kvůli tomu, že vypili znečištěnou vodu. 70 procent vody v Iráku pochází z okolních zemí, hlavně z Turecka a Íránu. Od roku 1975 se průtok v řekách Eufrat a Tigris snížil o 80 %.
- Nástroj WPS předpokládá, že ke konfliktům může pravděpodobně dojít v roce 2020 v Iráku, Íránu, Mali, Nigérii, Indii a Pákistánu. Tým, který tuto aplikaci vytvořil, tvrdí, že jejich úspěšnost predikce oblasti ozbrojené srážky s počtem 10 obětí je 86 %.
WPS mapa ukazuje rizika možných oblastí, kde může vypuknout válka o vodu nebo může dojít k masové migraci.
- Software používá 80 různých indikátorů na základě analýzy dat za posledních dvacet let. Pak může předpovídat možnou ozbrojenu srážku v následujících 12 měsících.
Zdroj 8.1.2020 https://www.theguardian.com/global-development/2020/jan/08/water-wars-early-warning-tool-uses-climate-data-to-predict-conflict-hotspots
Válka o vodu, zprávy z tisku:
30.4.2021 Při nejtvrdším střetu mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem zahynulo 13 Kyrgyzů a desítky dalších jsou zraněny. Na 11 500 Kyrgyzů se muselo evakuovat z oblasti pohraničního konfliktu, uvedla v pátek agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Oba státy mají územní spory. Konflikt původně vypukl ve středu a týkal se vodního zdroje na hranicích, ve čtvrtek přerostl v přestřelky. Střety trvaly většinu dne a propukly znovu i poté, co představitelé obou zemí oznámili příměří a stažení vojáků z oblasti, napsaly tiskové agentury.
https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/stret-o-vodu-mezi-tadzikistanem-a-kyrgyzstanem-ma-pres-deset-mrtvych-40358795#<br>
15.7.2020 Etiopie začala napouštět vodu do své obří přehrady na Nilu, aniž by měla podepsanou dohodu o toku vody. Egypty již dříve varoval, že takovýto krok ohrozí regionální bezpečnost. Pokles vodní hladiny na Modrém Nilu oznámil Súdán, který s ohledem na probíhající snahy o jednání ale odmítá jakoukoli jednostrannou akci (Bloomberg)
Etiopský ministr pro vodohospodářství popřel informace, podle kterých země začala plnit rezervoár obří přehrady, kterou buduje na jednom z přítoků Nilu nedaleko hranic se Súdánem. Informovala o tom agentura AP. Stavba přehrady vyvolala napětí ve vztazích země se Súdánem a Egyptem. Súdán tvrdí, že průtok řeky již poklesl, což by naznačovalo plnění přehrady, Egypt žádá o objasnění celé situace.
Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/sudan-a-egypt-si-stezuji-ze-etiopie-zacala-naplnovat-svou-obri-prehradu-ta-to-odmita-pry-jen-hodne-n.A200715_181848_ln_zahranici_ele?
Nejnovější články na našem blogu
Přečtěte si, co je nového
Davos 2024, 15.–19. ledna 2024
Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.
Vstup do eurozóny, debata o přijetí eura
Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.
Jsme v bankovní a finanční krizi?
Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...
DAVOS WEF 2023
V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.
Co je příčinou růstu cen plynu a elektřiny?
Díky kroků, které podnikla EU a další státy v roce 2021 a 2022, jsme v situaci, kterou můžeme připodobnit k efektu vařené žáby přestože budeme možná v zimě mrznout.
DAVOS 22.-26.5.2022
Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.
Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.
Zástupný konflikt Rusko x Ukrajina
Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...
Evropa v letošním roce zažívá prudký růst cen plynu, který vede i ke zdražování elektřiny. Bohužel neexistuje důvod, proč by cena elektřiny a plynu měla ve střední Evropě zásadně klesnout. Spíše naopak. Hlavně v důsledku odstavení německých jaderných elektráren. Navíc po celé Evropě se plánuje v nejbližších letech zavírání dalších jaderných a...
Aktuální stav globálního oteplování
Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.
Země se otepluje rychleji, než se očekávalo.
Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.
Budou se recyklovat baterie elektromobilů?
Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...
Podle vědců je přenos SARS-CoV-2 aerosolem jedním z nejdůležitějších způsobů šíření viru.
O šíření koronaviru aerosolem i vhodných ochranných prostředcích pojednává dokument, který z německého originálu přeložili čeští odborníci. Podle vědců je přenos SARS-CoV-2 aerosolem jedním z nejdůležitějších způsobů šíření viru. Přehledový text má přispět k lepšímu povědomí o roli aerosolu, uvedli zástupci VUT v Brně.
Jsme v planetární nouzi." Lidské činnosti destabilizují naše podnebí a potravinové systémy a ničí přírodní ekosystémy, na kterých jsme závislí, rychleji, než se dokážou sami doplnit.