Kontroverzní americký televizní moderátor a politický komentátor Tucker Swanson McNear Carlson (54) je vnímán jako člověk blízký americkému exprezidentu Donaldu Trumpovi.

Předpověď počasí, ovlivňování počasí
Přijde mírná nebo naopak tuhá zima? Sledujte přírodu, její instinkt funguje více
Borová šiška:
Když se vzduch zvlhčí, například před deštěm, šišky pevně uzavřou své šupiny, aby ochránily svá semena před promočením. Naopak za sucha se šupiny otevírají, což usnadňuje šíření semen. A právě díky tomu vám mohou pomoci s předpovědí počasí.
- Využití síly šišek jako předpovědí počasí je velmi jednoduché. Stačí během sucha sebrat šišku, umístit ji do interiéru a pozorovat její chování. Pokud se šupiny začnou zavírat, znamená to zvýšení vlhkosti, což je často známkou blížícího se deště. Pokud naopak zůstane šiška otevřená, naznačuje to, že nás čeká suché počasí.
Jehličnaté stromy, včetně smrků, jedlí a modřínů, umí předpovídat déšť. Když se blíží, mají tendenci sklápět své větve směrem dolů. Toto chování je přirozenou adaptací, která minimalizuje ztráty vody a chrání jejich jehličí před poškozením během silného deště.
Kapradiny mohou být překvapivě přesnými předpovídači počasí. Když je vzduch před deštěm plný vlhkosti, kapradiny plně rozvinou své listy. Naopak za sucha nebo když se déšť neočekává, mají tendenci pevně svinout své listy.
Sukulenty jsou proslulé svou schopností zadržovat vodu a také ony mají jedinečný způsob, jak předpovídat déšť. Před deštěm se u nich často projevuje jev známý jako "gutace". To znamená, že z konečků listů vylučují kapky vody, téměř jako by se potily. Pozorování tohoto jevu může být znamením, že se blíží déšť.
Kromě rostlin mohou i horniny a minerály napovědět o nadcházejících změnách počasí. Někteří lidé se například domnívají, že náhlé zvlhnutí některých druhů hornin může signalizovat blížící se déšť nebo změnu počasí.
https://chalupari-zahradkari.cz/zajimavosti/na-predpoved-pocasi-nekoukam-misto-toho-pouzivam-sisku/?
5.12.2020 Čína chystá masivní rozšíření svého programu modifikace počasí o oblast 1,5krát větší než je Indie. Nad územím 5,5 milionu čtverečních kilometrů hodlá do roku 2025 prostřednictvím technologie zvané cloud seeding (setí mraků) uměle vytvářet a regulovat srážky. Cílem je pomoci zemědělství a zamezit suchu nebo záplavám. Tento týden o tom informovala čínská Státní rada.
Čína už mnohokrát prokázala, že se poroučet dešti naučila. Před sjezdy vysokých straníků vládnoucí komunistické strany už tradičně zařízuje blankytně modré nebe. Dosahuje toho z části dočasným odstavením fabrik a z části právě cloud seedingem.
Ten spočívá v tom, že jsou do nízkých vrstev atmosféry vypouštěny malé částečky (zpravidla jodidu stříbrného), na nichž kondenzuje vlhkost a začne pršet tam, kde je to žádoucí. Jedná se o technologii, která je stará desítky let. Nikdy ale nebyla vyzkoušena nad tak velkým územím.
Například zemědělství sousední Indie je závislé na monzunových deštích a tamní vláda má obavy, že by mohly čínské zásahy do počasí pravidelný cyklus narušit.
Nedostatečná koordinace v úpravách počasí může vést ke krádežím deště mezi sousedícími regiony v rámci Číny i za jejími hranicemi. Zásahy navíc nepočítají s dostatečnými prověrkami rovnováhy v atmosféře, které by byly při implementaci takto kontroverzních projektů zapotřebí," cituje CNN ze závěrů studie tchajwanských vědců.
Zvýšení produkce až o 70 procent
Čína si ale z námitek vrásky nedělá. V příštích pěti letech hodlá zmiňovanou technologií uměle zasněžovat nebo zkrápět oblast o rozloze 5,5 milionu kilometrů čtverečních. Nebude to levné. V letech 2012 až 2017 do příprav projektu investovala 1,34 miliardy dolarů. Další vysoké náklady
https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/cina-hodla-masivne-poroucet-vetru-a-desti-40344327#<br>
26.6.2020 Do střední Evropy míří ze západu výrazná studená fronta. Tím, že se dostane do tropického nestabilního vzduchu, vytvoří se v ní silné bouřky. Německo dokonce ohrožuje supercela, jedna z nejničivějších bouří kvůli silnému větru, krupobití a přívalovému dešti, varuje německá meteorologická služba.
Supercela ohrožuje především Sársko, Falcko a část Severního Porýní-Vestfálska. Němečtí meteorologové upozorňují, že v těchto oblastech může vítr dosahovat v nárazech rychlosti až 80 km/h, a varují před intenzivním deštěm.
Nejnovější články na našem blogu
Přečtěte si, co je nového
Davos 2024, 15.–19. ledna 2024
Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.
Vstup do eurozóny, debata o přijetí eura
Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.
Jsme v bankovní a finanční krizi?
Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...
DAVOS WEF 2023
V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.
Co je příčinou růstu cen plynu a elektřiny?
Díky kroků, které podnikla EU a další státy v roce 2021 a 2022, jsme v situaci, kterou můžeme připodobnit k efektu vařené žáby přestože budeme možná v zimě mrznout.
DAVOS 22.-26.5.2022
Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.
Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.
Zástupný konflikt Rusko x Ukrajina
Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...
Evropa v letošním roce zažívá prudký růst cen plynu, který vede i ke zdražování elektřiny. Bohužel neexistuje důvod, proč by cena elektřiny a plynu měla ve střední Evropě zásadně klesnout. Spíše naopak. Hlavně v důsledku odstavení německých jaderných elektráren. Navíc po celé Evropě se plánuje v nejbližších letech zavírání dalších jaderných a...
Aktuální stav globálního oteplování
Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.
Země se otepluje rychleji, než se očekávalo.
Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.
Budou se recyklovat baterie elektromobilů?
Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...
Podle vědců je přenos SARS-CoV-2 aerosolem jedním z nejdůležitějších způsobů šíření viru.
O šíření koronaviru aerosolem i vhodných ochranných prostředcích pojednává dokument, který z německého originálu přeložili čeští odborníci. Podle vědců je přenos SARS-CoV-2 aerosolem jedním z nejdůležitějších způsobů šíření viru. Přehledový text má přispět k lepšímu povědomí o roli aerosolu, uvedli zástupci VUT v Brně.
Jsme v planetární nouzi." Lidské činnosti destabilizují naše podnebí a potravinové systémy a ničí přírodní ekosystémy, na kterých jsme závislí, rychleji, než se dokážou sami doplnit.