DE luce, kontra torrente 2016 -2019

Hrozí Česku v roce 2020 recese?

02.01.2020

2010-2019 toto období můžeme označit "dekádou dluhů". Ve vzduchu visí otázka: přijde 3. světová válka, ropný šok atd.?

Ekonomické trendy v dekádě 2020 až 2029 "dekáda konfliktů a transformace"

  • Na poli měnové politiky se můžeme dočkat dalších experimentů, a to třeba až jisté formy tzv. helikoptérových peněz zohledňující minimální redistribuční dopady (oproti kvantitativnímu uvolňování)
  • Stále větší objem dluhopisů bude mít záporný výnos (drobní střadatelé a jejich penzijní fondy budou trpět)
  • Zdražování výrobků, energie, vody potravin (díky faktorům, ekonomickým, klimatickým, energetickým, dopravním, geopolitickým, sociálním atd.)
  • Krize způsobená nedostatkem levné a dostupné energie, potravin a léků
  • Transformace současné společnosti
  • více

Jsme na tom dobře, odjinud ale přicházejí hrozby, říkají ekonomové. Ozývají se hlasy, že české hospodářství mohou stáhnout dolů události, které Česko nemůže nijak výrazně ovlivnit a které se odehrávají v okolních zemích, ve Spojených státech nebo třeba v Asii. 

Jaké nás čekají hrozby v roce 2020 a dále podle ekonomů?

Koronavirus zásadně ovlivnil dění v celém světě.

3.1.2020 První "černá labuť" Za propuknutím tržní nervozity stojí Spojené státy a jejich útok na bagdádské letiště, kde byl zabit velitel íránských elitních jednotek Sulejmání. Írán útok odsoudil, několikrát padla slova o odvetě a spolu s tím i odmítnutí dodržování jaderné dohody z roku 2015. Z americké strany zase zní, že zabití Sulejmáního bylo nutným krokem k odvrácení války, nikoli k jejímu rozpoutání. Americký prezident Trump je každopádně připraven jednat, pokud by se Írán pokusil zaútočit, a to dle vlastních slov prostřednictvím "velké odvetné akce". Vedle toho vzkázal do Iráku, kde tamní parlament vyzval vládu, aby ukončila přítomnost cizích vojáků v zemi, že pokud se tak stane, mohou čekat sankce.

Hormuzkým průlivem (v nejužším místě je průliv široký 21 mil) proudí denně 21 miliónů barelů ropy = 21% globální spotřeby, plných 76% ropy a ropných destilátů, které prošly v roce 2018 průlivem skončilo na asijských trzích. 65% skončilo v Číně, Indii, Japonsku, Jižní Korei a Singapuru.

  • Americké prezidentské volby (podzim 2020) a s tím související vývoj politických vztahů mezi USA a Čínou
  • V případě, že se vítězem prezidentských voleb v USA za rok stane Donald Trump, pak v horizontu nejbližší dekády bude ohrožovat světovou ekonomiku zejména obchodní protekcionismus (Michal Skořepa)
  • Možné prohlubování obchodní války i hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská 
  • Znovuzvolení Trumpa může vztahy mezi USA a Čínou spíše jen vyostřit, světu hrozí otevřený konflikt obou supervelmocí (Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities) 
  • Může přijít zcela předvídatelná událost, takzvaná "černá labuť", odklon od světa založeného na mezinárodně uznávaných pravidlech a organizacích může být také ohrožením (Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank)
  • následující dekáda bude ve znamení změn v postavení jednotlivých mocenských bloků (ústupu anglosaské civilizace na úkor Číny a obecně Asie), hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek
  • Trend snižování úrokových sazeb centrálních bank v čele s tou americkou, napjaté vztahy mezi USA a Čínou v roce 2020 přinášejí i velkou ekonomickou příležitost, pakliže se státům podaří najít společnou řeč ekonom Kovanda
  • Postupující automatizace je příležitostí, která uvolní velké množství lidské práce pro odvětví služeb (Skořepa)
  • Jednou z největší příležitostí pro budoucí světovou ekonomiku liberalizace Číny, pokud k tomu nedojde čeká Čínu brzy stagnace po japonském způsobu, ovšem s nižší životní úrovní  (ekonom Univerzity Karlovy Tomáš Havránek)
  • Velkou výzvu do budoucích let i rozvoj takzvané zelené energie a s tím související změny v mnoha odvětvích 

Názory některých ekonomů na příchod recese 2020

Evropě hrozí hospodářský šok podobný finanční krizi z roku 2008, pokud lídři akutně nezasáhnou proti koronaviru, uvedla v úterý během telekonference prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová. ECB podnikne kroky už tento týden, naznačila také v nebývale dramatickém apelu na státní úřady, aby jednaly a nenechaly spadnout Evropu do recese, napsala agentura Bloomberg. (11.3.2020)

  • Česká ekonomika zpomaluje, průmysl oslabuje a za významný považuje analytik ČSOB Petr Dufek útlum investic. "Firmy nám méně investují nejenom proto, že dokončily velké investiční akce z poslední doby, ale ony nám méně investují proto, že se začínají bát. A možná právě strach je tím největším katalyzátorem, možná tou největší hybnou silou, která nás bude provázet a ovlivňovat v roce 2020 
  • Na recesi to ale zatím spíše nevypadá, přestože ekonomika zpomaluje, přesto jsou vysoké šance se vyhnout recesi (Michal Brozka - ekonom Komerční banky a lektor Unicorn College)
  • v roce 2020 není jediný vnitřní důvod ke zpomalení, natož k recesi,ke zpomalení může dojít díky vnějším vlivům (Německo) Pavel Kysilka - ekonom a publicista
  • České ekonomice v roce 2020 recese nehrozí, dochází pouze ke zpomalování ekonomiky, které je nevyhnutelné (Eva Zamrazilová - předsedkyně Národní rozpočtové rady)
  • Lze očekávat, že globální hospodářství dál poroste a Česká republika jako malá a otevřená ekonomika z toho bude těžit, přesto bude v roce 2020 nižší ekonomický růst v Česku (Štěpán Křeček - hlavní ekonom BH Securities)
  • Žádný armagedon nás nečeká. Naopak by mohlo být mnohem lépe. Shrnuto, rok 2020 nebude rokem, ve kterém uvidíme nějaké podstatné změny, či dokonce otřesy ve finančním sektoru. Na povrchu bude byznys jako obvykle. Ti předvídavější se ale budou více či méně viditelně na takové změny připravovat. ekonom Miroslav Singer
  • Při debatách o recesi (pravděpodobnost 15 %) platí rčení "nikdy neříkej nikdy", a to zejména v kontextu současných geopolitických nejistot, mezi které spadá napětí v mezinárodně-obchodních vztazích a dořešení brexitu. (Radomír Jáč - hlavní ekonom Generali Investments CEE)
  • Českou ekonomiku pravděpodobně čeká v roce 2020 mírné zpomalení, a to patrně do blízkosti dvouprocentního růstu, nicméně recese se nám pravděpodobně zdaleka vyhne. (Martin Janíčko - analytik MND)
  • Recesi v tomto roce neočekáváme, česká ekonomika poroste nadále slušným tempem, avšak její zpomalení zhruba o půl procentního bodu je velmi pravděpodobné.  Pokud lidé nepřepnou do "nouzového režimu", měla by soukromá spotřeba i v tomto roce zůstat tahounem ekonomiky (Jiří Pour - ekonom UniCredit Bank)
  • Růst české ekonomiky by měl v roce 2020 zpomalit zhruba na 2 % (David Marek - hlavní ekonom Deloitte)
  • Rok 2020 Česku hospodářskou krizi nejspíš nepřinese. Pokud ovšem nepřiletí "černá labuť", neočekávaný a dopředu nesignalizovaný výkyv trhů. Riziko je přitom spíš v zahraničí než u nás doma. Myslím, že příští ekonomický průšvih začne spíš od politiky než od otřesu trhu způsobeného nějakým dynamitem, který byl dlouhodobě zabudovaný v systému a najednou vybuchl. (prezident české pobočky poradenské společnosti Deloitte Josef Kotrba) 
  • Dynamika HDP pravděpodobně v tomto roce mírně zpomalí, naše ekonomika si však stále udrží značný náskok nad eurozónou. Do mírně slabšího růstu promluví zejména vnější prostředí. Globální výroba a investice ochabují v reakci na probíhající obchodní spory. Ekonomická katastrofa nás v roce 2020 nepostihne. (Tomáš Pfeiler - portfolio manažer společnosti Cyrrus)
  • Obecně se má za to, že když ekonomiky Německa nebo USA dostanou rýmu, tak ta česká musí dostat chřipku (blbá nálad), David Navrátil - hlavní ekonom České spořitelny
  • Růst tuzemské ekonomiky pravděpodobně dále mírně zvolní blíže ke dvěma procentům, zatímco za rok 2019 se bude růst pohybovat kolem 2,5 procenta. Z titulu uvedených zahraničních rizik tak nadále konzervativně předpokládáme spíše zpomalení tuzemské ekonomiky, nikoli však přechod do recese či krize. (Jakub Seidler - hlavní ekonom ING)
  • Nic nenasvědčuje tomu, že by České republice hrozila v roce 2020 ekonomická recese. K určitému mírnému hospodářskému ochlazení pravděpodobně dojde, ale nebude se jednat o nic dramatického. (Vít Hradil - ekonomický analytik Raiffeisenbank)
  • Česká ekonomika ani tuzemské domácnosti se v roce 2020 žádné recese ani krize bát nemusí, nejspíše nenastane ani výraznější zpomalení. Takže - řečeno leteckou terminologií - nečekejme ani "tvrdé přistání", a dokonce ani ne "měkké přistání". (Lukáš Kovanda - hlavní ekonom Czech Fund)

Zdroj: https://byznys.ihned.cz/c1-66697180-hrozi-cesku-v-roce-2020-recese-jsme-na-tom-dobre-odjinud-ale-prichazeji-hrozby-rikaji-ekonomove

Zdroj: https://byznys.ihned.cz/c1-66698830-znovuzvoleni-trumpa-nebo-takzvana-cerna-labut-cesti-ekonomove-uvadeji-hrozby-ktere-svet-cekaji-v-roce-2020

Predikce pro rok 2020

Jaké jsou trendy pro ekonomiku do roku 2029?

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...