DE luce, kontra torrente 2016 -2019

Davos 2020

19.01.2020

Start padesátého ročníku Světového ekonomického fóra (WEF, zakladatel fóra Klaus Schwab) ve švýcarském Davosu začíná 21.1.2020  a končí 24.1.2020. Hlavním tématem letošního ročníku je "Soudržný a udržitelný svět". "Lidé protestují proti ekonomickým elitám, o nichž jsou přesvědčeni, že je podvedly, a naše snaha omezit globální oteplování na 1,5 stupně nebezpečně selhává,". "USA za sebou nechaly mocenské vakuum v oblasti obchodu, klimatu, bezpečnosti i vůdcovství obecně. Kdo toto vakuum zaplní?"

  • Svou účast potvrdilo přinejmenším 119 dolarových miliardářů (s majetkem půl bilionu USD), celkem se fóra zúčastní téměř 3000 účastníků ze 117 zemí.
  • Světové ekonomické fórum v Davosu je jediné místo svého druhu, kde se můžete najednou setkat s hlavami států, kapitány světového byznysu a názorovými vůdci,"
  • Oficiálním hlavním tématem: jak skloubit byznys a ochranu prostředí, obnova ekosystému je jednou z priorit pro příští desetiletí. 
  •  Aby se ale globální oteplování zpomalilo na 1,5 - 2,0 °C, musejí emise skleníkových plynů klesat o 3 - 6 % ročně od teď do roku 2030, tvrdí Mezivládní panel pro změnu klimatu.
  • Rozvoj zelených, tedy udržitelných investic (investujte zeleně, ale neočekávejte vyšší výnos, největší rozvoj z pohledu investic budou zelené dluhopisy Helena Horská), zelené investice znamenají více regulace pro firmy (Automobilový průmysl, energetika, banky).

Na klimatické neutralitě se premiéři a prezidenti EU dohodli na summitu v Bruselu loni v prosinci. Dodržení tohoto cíle bude vyžadovat "transformaci gigantických, historických rozměrů". "Tato transformace v podstatě znamená, že budeme muset v příštích třiceti letech opustit celkově způsob hospodaření a života, na jaký jsme si v průmyslovém věku zvykli," zdůraznila německá kancléřka Merkelová

Během uplynulých deseti let například výrazně stouply hospodářské ztráty způsobené přírodními katastrofami, jež provázejí oteplování klimatu − tajfuny, větrné bouře, povodně či sucho a požáry. Tyto ztráty dosáhly zhruba tří bilionů dolarů (v přepočtu skoro 68 bilionů korun). Podle zprávy britské společnost Aon poskytující finanční služby, je to o bi­lion dolarů více než v předchozím desetiletém období. 

Do boje s klimatickými změnami se zapojila také iniciativa Climate Action 100+, zahrnující kolem 370 různých investičních fondů spravujících majetek dohromady za 35 bilionů dolarů.  

Témata konference v Davosu:

  • jak budovat soudržnější a udržitelnější svět. Jak čelit globálním změnám klimatu, a to ve chvíli, kdy se mění poměr sil na světové politické scéně (1.přepracovat daňový zákoník USA s cílem snížit strukturální nerovnost,2. zbavit mezery "zvýšené pořizovací hodnoty", která se stala klíčovým způsobem, jímž se bohatí vyhýbají dani, když své bohatství odkazují dědicům. Umožňuje tak movitým vytvářet dynastie, čímž podráží oddanost Ameriky meritokracii. 3. udělat pořádek ve svých studentských půjčkách - veliké zátěži na bedrech mladých lidí - tím, že zřídí národní fond podobně jako Austrálie 4. změnit vykazování firemního hospodaření, abychom povzbudili dlouhodobé, udržitelné myšlení. Prvním krokem je zbavit se posedlosti čtvrtletními zisky. Honba za cíli finančních analytiků každé tři měsíce pokřivuje způsob rozhodování statutárních ředitelů a vedení a podrývá dlouhodobé mýšlení.
  • "Jak zachránit planetu". "Náklady na dnešní nečinnost jsou mnohem vyšší, než když se teď odhodláme k akci"
  • Narůstající obchodní spory a rozsáhlé změny na poli mezinárodní politiky
  • Nový světový chaos" - konspirační teorii nazývanou Nový světový řád

v Davosu bude spuštěna iniciativa, jejímž cílem je vysazení bilionu stromů do konce desetiletí 

Jaké jsou hrozby pro civilizaci?

  • Svět se bude muset vypořádat s náporem uprchlíků, které z domovů vyženou klimatické změny. Týkat se to může milionů lidí, řekl na zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu podle agentury Reuters vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi. Lidi mohou z domovů vyhnat požáry, zvyšující se hladina moří, zkáza úrody a domácích zvířat v subsaharské Africe, případně záplavy

PROHLÁŠENÍ NĚKTERÝCH OSOBNOSTÍ V DAVOSU:

  • Americký miliardář Ray Dalio,  nyní se určitě nevyplatí vršit hotovost. Varoval i před sázkami na kryptoměny.
  • "Jsme nuceni konkurovat národům, které mají záporné sazby, něco velmi nového," řekl Trump během svého úterního projevu v Davosu. "To znamená, že jim za půjčování peněz platí, což je něco, na co bych si velmi rychle zvykl. Miluju to
  • Jamie Dimon šéf banky JPMorgan Chase také varoval, že americká a globální ekonomika jsou náchylné k prudkému nárůstu inflace, který by mohl centrální banky překvapit. "Největším překvapením by byla inflace, jakákoli inflace ve Spojených státech." Lidé si myslí, že centrální banky po celém světě si mohou dělat, co chtějí. Ale nemohou,. "Budou muset být reaktory, a ne pouhými aktéry, pokud jdou následky určitým směrem." Politika negativních sazeb zvyšuje ceny státních dluhů, protože centrální banky skupují státní dluhopisy, aby snížily úrokové sazby. Na otázku, zda ve finančních aktivech vidí nějaké bubliny, řekl: "pouze ve státním dluhu." více
  • Otázka, zda se podaří dosáhnout klimatických cílů stanovených v pařížské dohodě z roku 2015, by se mohla stát otázkou přežití pro celý kontinent a bude vyžadovat transformaci gigantických rozměrů uvedla Merkelová
  • Svět musí podle německé premiérky postupovat společně, přispět k ochraně klimatu musí ale každá země. Do roku 2050 musí být Evropa podle Merkelové klimaticky neutrální.
  • Thunbergovou a další aktivisty v Davosu zkritizoval i Trump. Označil je za "proroky zkázy", kteří se chovají stejně jako jejich předchůdci v 60. a 70. letech minulého století. Tehdy věštili, že svět bude přelidněn, propukne masový hladomor a vyčerpají se ropná naleziště. 
  • Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu v Davosu vyzvala šéfy nadnárodních společností, aby podpořili plán Bruselu nazvaný Evropská zelená dohoda. Zdůraznila, že jedním z jejích hlavních cílů je chránit evropský byznys před tím, co nazvala "uhlíkový dumping". "Nemá smysl omezovat skleníkové plyny doma, budeme-li je do Evropy dovážet. To není jenom otázka klimatu, jde také o poctivost vůči našemu byznysu a lidem. Budeme je chránit před nekalou konkurencí", varovala Čínu a další velké producenty fosilních paliv (hlavně uhlí a ropy), aby věnovali náležitou pozornost snižování emisí, jinak riskují, že v Evropské unii narazí na plánovanou uhlíkovou dovozní daň.

MAJETKOVÁ NEROVNOST

NErovnováha bohatství: Podle nové studie britské nevládní organizace Oxfam, zveřejněné krátce před úterním začátkem davoského sympozia, má 2153 miliardářů více majetku než 4,6 miliardy obyvatel planety dohromady. 1 % nejbohatších vlastní majetek stejný majetek jako 6,9 miliard lidí obyvatel planety dohromady. Dvacet dva nejbohatších mužů světa má větší majetek než všechny ženy v Africe dohromady. 

  • Jak příjmovou nerovnost snížit? investice do státních systémů zdravotní či sociální péče, lepší ochrana práv zaměstnanců, odstranění extrémní chudoby nebo zpochybňování diskriminace na základě pohlaví.
  • Podle OXFAM státy nedostatečně zdaňují bohaté a korporace a málo peněz dávají na veřejné služby
  • "Naše narušené ekonomiky plní kapsy miliardářů a velkých firem na úkor obyčejných mužů a žen " a "Není divu, že se lidé začínají ptát, jestli mají miliardáři vůbec existovat", poznamenal generální ředitel indické pobočky Oxfamu Amitabh Behar 
  • Hodnota majetku tří nejbohatších lidí na světě se podle údajů agentury Bloomberg v uplynulých deseti letech vyšplhala na 231 miliard dolarů (5,2 bilionu Kč).  
  • Celkový majetek největších dvaceti miliardářů se od roku 2012 zdvojnásobil, a to z 672 miliard na 1,397 bilionu dolarů, uvádí Bloomberg. 
  • Jedinec, který by si od časů, kdy se stavěly v Egyptě pyramidy, každý den odložil stranou 10.000 dolarů, by měl stále jen pětinu průměrného majetku pětice největších světových boháčů, píše Oxfam. 

Výroční statistiky, které Oxfam používá, se opírají o zprávu Global Wealth švýcarské banky Credit Suisse. Sama nezisková organizace pak uvádí, že data nejsou příliš spolehlivá a že mohou rozdíly v bohatství dokonce zlehčovat.  více

23. ročník globálního průzkumu názorů generálních ředitelů CEO Survey 2020

  • vstup do nové dekády věští generální ředitelé a ředitelky významných firem, když 53 procent z nich předpovídá pro rok 2020 snížení tempa růstu globální ekonomiky. Loni to přitom bylo jen 29 procent dotázaných, a předloni dokonce jen pět procent. 
  • Příčiny: "Prodlužující se obchodní napětí, geopolitické konflikty a nedostatek shody na řešení klimatických změn "
Davos Švýcarsko
Davos Švýcarsko

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.