Kontroverzní americký televizní moderátor a politický komentátor Tucker Swanson McNear Carlson (54) je vnímán jako člověk blízký americkému exprezidentu Donaldu Trumpovi.

Smrtící vlna veder 35 WTB
nejohroženějším místem na planetě je Jižní Asie a Perský záliv, do konce století timto faktorem bude zasaženo 75% obavatel Asie. Jde o smrtící kombinaci horka a vlhka, která se měří pomocí takzvané teploty vlhkého vzduchu (WBT). Pokud dosáhne hodnoty 35 WBT, nemůže se lidské tělo již ochlazovat pocením a i zdraví lidé sedící ve stínu zhruba do šesti hodin zemřou.
Co znamená 35 WTB?
je to tak zvaná teplota vlhkého teploměru. Pokud přesáhne 35 stupňů Celsia, tedy teplotu povrchu lidské kůže, nemůže se člověk zbavovat přebytečného tepla a během několika hodin umírá. Teplota 35°C je mezní teplota a v kombinaci s vysokou tepltou působí po několik hodin se stává pro člověka smrtelnou.
- každoroční monzuny přinášejí na pevninu horký a vlhký vzduch ( kromě Jižní Asie budou vlnami veder ohroženy rovněž země Perského zálivu, Austrálie a východ Číny)
- rizika zvyšují i široce využívané systémy zavlažování, protože odpařováním vody se vlhkost ještě zvyšuje
- 35 WBT - 50 procentní vlhkost a teplota 35 stupňů Celsia ( 30°C a vlhkost 80%)
- stoupající emise uhlíku dál zvyšují smrtící vlnu veder 35 WBT
- smrtící vlna veder vychází z měření takzvané teploty "mokré žárovky". Jde o intenzivní vlhké horko, kdy teplota dosáhne 35 stupňů. Lidské tělo se nedokáže samo ochlazovat a po několika hodinách v takových podmínkách člověk umírá - a to i v případě, že je člověk naprosto zdravý a v dobré formě
- "Nemusí to být jen samotná horká vlna, která bude zabíjet lidi. Dojde k narušení zemědělské produkce, ta se sníží, takže potenciálně budou trpět všichni," dodává Eltahir.
- více
autor studie Elfatih Eltahir z Massachusetts Institute of Technology (MIT) v USA.
Nejnovější články na našem blogu
Přečtěte si, co je nového
Davos 2024, 15.–19. ledna 2024
Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.
Vstup do eurozóny, debata o přijetí eura
Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.
Jsme v bankovní a finanční krizi?
Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...
DAVOS WEF 2023
V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.
Co je příčinou růstu cen plynu a elektřiny?
Díky kroků, které podnikla EU a další státy v roce 2021 a 2022, jsme v situaci, kterou můžeme připodobnit k efektu vařené žáby přestože budeme možná v zimě mrznout.
DAVOS 22.-26.5.2022
Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.
Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.
Zástupný konflikt Rusko x Ukrajina
Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...