R. U. R., Rossumovy univerzální roboti

Slovo robot je jedním z mála, které dala čeština cizím jazykům ve 20. století. Pochází z vědeckofantastické hry Karla Čapka s názvem R. U. R., jež se stala světoznámou právě i tímto slovem. Samotné slovo vymyslel Čapkův bratr Josef. Hra R. U. R. byla poprvé nastudována před 100 lety, 2. ledna 1921, Jednotou divadelních ochotníků Klicpera v Hradci Králové, oficiální premiéra pak byla v Národním divadle v Praze 25. ledna 1921.

Okolnosti světové premiéry Rossumových univerzálních robotů, jak zní nezkrácený název díla, byly zvláštní. Hru premiérově nastudoval k překvapení všech i samotného Čapka v Hradci Králové místní ochotnický spolek. Národní divadlo v Praze muselo totiž premiéru z technických důvodů odložit téměř o měsíc a dopis, který nařizoval ochotníkům, aby se svou premiérou také počkali, prý nedošel.

Hru začal Čapek vymýšlet během práce na jiném díle s názvem Ze života hmyzu. Hovoří se tam o státě zvaném Mravenika, kde mravenci pracují jako stroje a v zájmu kolektivu jsou ochotni i zemřít. Tento stát se mu stal inspirací pro roboty.

Myšlenka na umělé bytosti ale nebyla nová. Lidstvo napadala odpradávna, jak dokládají třeba legendy o Golemovi. A v Čapkově době byla postava Golema velmi populární, spisovatele inspiroval podvědomě: "RUR je vlastně převod pověsti o Golemovi v moderní formu. To mně ovšem napadlo teprve, když kus byl hotov. U čerta, to je vlastně přece Golem, řekl jsem si, Robot je Golem provedený v masové tovární výrobě. Nejdřív ale nevěděl, jak umělé bytosti pojmenovat. Radil se s bratrem Josefem. Karel navrhoval labor, ale to mu neznělo hezky. Zalíbil se mu až Josefův návrh, robot, odvozený od slova robota. A jméno pana Rossuma, vynálezce robotů, zas Čapek odvodil ze slova rozum.

  • Roboti nebyli pro Čapka žádným mechanismem ani oživlou hmotou, nýbrž zázrakem biologických a chemických dovedností člověka. Nechápal je jako stroje a proto psal vždy slovo Robot s velkým písmenem. Byli to biologičtí tvorové stvoření ve stejném stylu jako Frankenstein britské spisovatelky Mary Shelleyové.
  • Hra o dokonalých robotech měla varovat před případnými negativními vlivy techniky na lidstvo. Čapek do ní promítl svůj zájem o techniku, ale také obavy o budoucnost lidstva, založené na zkušenosti s drastickou destrukcí za první světové války.

Drama mělo veliký úspěch. Hrálo se zároveň v Americe, v Londýně, v Japonsku i v Sovětském svazu.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/zajimavosti/capkovo-slovo-robot-se-objevilo-presne-pred-100-lety-ve-hre-r-u-r-nastudovane-ochotniky-z-hradce-kra.A210101_121411_ln-zajimavosti_lihem

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...