Pokles populace ptactva

Podle odborníků je velikost ptačí populace nejlepším ukazatelem stavu přírody. Globálně je vyhynutím ohrožen každý osmý ptačí druh. To je celkem 1300 druhů napříč všemi kontinenty! Britští ekologové z University of Exeter zjistili, že za poslední tři dekády se snížilo celkové množství ptáků o 421 milionů!

  • Od 80 let pokles počet Čejky chocholaté v ČR o 82% (pták žil převážně na mokřadech).
  • Vrabec domácí, v posledních letech na řadě míst vymizel... 60% pokles.
  • Špaček pokles o 54%.
  • Křivan polní a obecný ,o 500 000 za posledních 30 roků 45% pokles.
  • Další ohrožené druhy: Konopka obecná, Linduška luční, Strnad obecný, Vrabec polní, Špaček obecný.

  • Od roku 1980 v Evropské unii poklesly populace polních druhů ptáků o 52 procent, což odpovídá vymizení přibližně 300 milionů ptáků.

  • Mírně se zvyšuje počet některých chráněných druhů a dravců.

  • Velikost půdních bloků skutečně ovlivňuje početnost ptactva a dalších živočichů včetně zajíců. Pomocí dvou nezávislých souborů dat zjistili 1,5krát vyšší početnost a druhovou bohatost ptáků v zemědělské krajině v Rakousku ve srovnání s Českou republikou. Česko je podle odborníků absolutním evropským rekordmanem ve velikosti polních celků, 57 % orné půdy je v blocích o velikosti nad 20 hektarů. Rozdělením velkých lánů do menších polí, například mezemi, biopásy či křovinatými koridory, můžeme výrazně přispět k podpoře biologické rozmanitosti, ale i různých ekosystémových služeb či zadržování vody v krajině.

  • více

Co je příčinou populace a biodiverzity ptactva ve světě?

  • zintenzivnění zemědělství, lesnictví, průmyslu, turistiky zničí a degraduje stanoviště ptáků
  • nedostatečně řízený rybolov, stále se rozšiřující infrastruktura, invazivní cizí druhy, 
  • znečištění vody, vysušování krajiny a nadměrné využívání vody
  • změna klimatu
  • úbytek flóry
  • myšlení orientované pouze na krátkodobý zisk
  • nedostatek potravy
  • více

17.11.2021 Nová studie odhaluje dramatický úbytek evropských ptáků. A jsme za ním my - lidé. Mezinárodní tým výzkumníků studoval údaje o 378 z 445 ptačích druhů, které jsou v zemích Evropské unie původní. Srovnával jejich populace mezi lety 1980 a 2017 a dospěl přitom k alarmujícímu zjištění.

  • Z Evropské unie zmizelo na 600 milionů hnízdících ptáků, to je šestina ptačí populace. Zmíněné číslo vysoce přesahuje celkový počet obyvatel unie (447 milionů).
  • Značná část těchto ztrát je důsledkem masivního úbytku běžných a hojných druhů ptáků.
  • Velký podíl na ztrátách má výrazný pokles malého počtu běžných druhů, zatímco několik málo ptačích druhů zaznamenalo nárůsty populací. To ale nemohlo vyvážit celkový úbytek.
  • Ztráta stovek milionů jedinců ovlivní výhody a služby, které příroda lidem přináší, ať už je to kontrola škůdců zemědělských plodin, kterou zajišťují hmyzožraví ptáci, nebo potěšení při pozorování nádherných přírodních představení, jako jsou manévry hejn špačků.

Toto jsou druhy, u nichž je úbytek nejvýraznější:

  • vrabec domácí (- 247 milionů jedinců)
  • konipas luční (- 97 milionů)
  • špaček obecný (- 75 milionů)
  • skřivan polní (- 68 milionů)
  • vrabec polní (- 30 milionů)

A co je příčinou vymírání ptačích druhů? Ve studii se zmiňuje zemědělská politika a extenzivní hospodaření, pesticidy, nedostatek potravy a hnízdních příležitostí, šíření ptačí malárie, anebo znečištěné ovzduší.

Zatímco v osmdesátých a devadesátých letech minulého století byl úbytek ptáků výrazný, v posledním desetiletí se tempo poklesu zpomalilo. Studie to přičítá evropským směrnicím o ptácích a ptačích stanovištích.

https://nedd.tiscali.cz/ptaci-v-evrope-masove-vymiraji-z-kontinentu-zmizelo-ctvrt-miliardy-vrabcu-523233? 

14.1.2022 Velikost půdních bloků skutečně ovlivňuje početnost ptactva a dalších živočichů včetně zajíců. Vědci porovnávali velikost polních celků a jejich strukturu s početností a druhovou skladbou polních ptáků. Pomocí dvou nezávislých souborů dat zjistili 1,5krát vyšší početnost a druhovou bohatost ptáků v zemědělské krajině v Rakousku ve srovnání s Českou republikou.

"Většina druhů polních ptáků byla v Rakousku výrazně početnější, přičemž největší rozdíly byly nalezeny například u skřivana polního, strnada obecného, špačka obecného, tedy u ikonických druhů zemědělské krajiny s dlouhodobým poklesem početnosti v celé Evropě," řekl Martin Šálek z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR a České společnosti ornitologické.

  • Homogenizace, tedy ztráta různorodosti krajiny, je považována za zásadní proces, který ovlivňuje biologickou rozmanitost zemědělské krajiny. Není to ovšem proces jediný. Následná modernizace zemědělského hospodaření včetně používání chemických hnojiv a postřiků problémy s úbytkem biodiverzity ještě prohlubuje.
  • A jako hlavní důvod tohoto razantního poklesu označili vědci právě intenzifikaci zemědělského hospodaření. "Je dobře zdokumentováno, že způsob obhospodařování nastavený zemědělskou politikou ovlivňuje úbytek druhové rozmanitosti.
  • Česko je podle odborníků absolutním evropským rekordmanem ve velikosti polních celků, 57 % orné půdy je v blocích o velikosti nad 20 hektarů. Rozdělením velkých lánů do menších polí, například mezemi, biopásy či křovinatými koridory, můžeme výrazně přispět k podpoře biologické rozmanitosti, ale i různých ekosystémových služeb či zadržování vody v krajině.
  • Vliv velkých polních celků i na další druhy v zemědělské krajině demonstruje také naše předchozí studie, která prokázala, že populační hustota zajíce polního byla 3,8 až 9,6krát vyšší v Rakousku než v různých regionech České republiky.
  • Ročně ztrácíme až 21 milionů tun ornice a více než polovina půdy je ohrožena erozí. Za posledních 30 let ubyly v zemědělské krajině dva miliony ptáků. Kvůli klimatické změně vysychají studny a zároveň jsou obce zaplavované přívalovými dešti.
  • Součástí otevřené zemědělské krajiny se musí stát nejrůznější prvky na úrovni nejméně 10 procent její výměry, jako jsou meze, liniová zeleň, remízky, mokřady, úhory nebo květnaté pásy, které podpoří mizející druhy živočichů a současně přispějí ke snížení rizika eroze a k lepšímu zadržení vody v krajině.
  • https://www.obnovitelne.cz/clanek/1865/cesko-ztratilo-pestrou-krajinu-oproti-rakousku-mame-mene-zajicu-a-ptaku/?

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...