Odsolování vody

4.9.2020 Nedostatek pitné vody, který je pro řadu zemí akutním problémem a pro jiné hrozbou budoucnosti, by mohl mít částečné řešení. Vědci vyvinuli materiál, který přemění slanou nebo poloslanou (tzv. brakickou vodu) na pitnou už za třicet minut. Technologie je podle nich levná a udržitelná, neboť po vystavení materiálu na slunce je možné ji opakovaně použít.

Celý proces je založený na využití membrány z kovového organického materiálu (MOF), přes kterou se voda přefiltruje. Z jednoho kilogramu MOF lze podle vědců vyrobit téměř sto čtyřicet litrů pitné vody, která splňuje požadavky Světové zdravotnické organizace. Po pouhých čtyřech minutách vystavení slunečnímu záření je navíc materiál připraven k dalšímu použití.

Protože slaná voda tvoří až 97 procent veškeré vody na Zemi, její odsolování se zdá být možností, jak se s nedostatkem pitné vody vypořádat. "Vzhledem k dostupnosti brakické a mořské vody a díky tomu, že procesy odsolování jsou spolehlivé, je možné upravenou vodu zapojit do stávajících vodních systémů s minimálními zdravotními riziky," dodal jeden z autorů studie Huanting Wang pro web EurekAlert.

https://pozitivni-zpravy.cz/vedci-vyvinuli-material-ktery-premeni-slanou-vodu-na-pitnou-uz-za-pul-hodiny/?

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...