Mini kiwi, aktinidie

  • Původně je aktinidie dvoudomá tzn. musíme pěstovat jednu samčí a jednu samičí rostlinu, aby nám samičí rostlina zaplodila, novější kultivary jsou jednodomé. Podle odrůdy může plodit již druhým až třetím rokem po výsadbě.  
  • Aktinidie se zaštipujte za pátým listem, abyste podpořili dozrávání nasazených plodů. Za sucha rostlinu pravidelně zalévejte. Aktinídie potřebuje hodně vody.

Aktinidie čínská (Actinidia chinensis) 

Mohutná dlouhověká pravotočivá liána pro teplejší oblasti, snáší teploty do -15 stupňů Celsia. Velmi časně raší a pokud v té době namrzne, v tomtéž roce již nevykvete. Vhodné je proto chránit rostliny vhodným krytem z jutoviny, rákosových rohoží apod. Rostlina je dvoudová, je třeba pěstovat současně samčí i samičí exempláře. Řežeme podobně jako vinnou révu, ale na podzim, kdy tolik neroní mízu.

Aktinidie kolomikta (Actinidia kolomikta)

Je málo vzrůstná, vysazujeme na vzdálenost 1,5 až 2 m, plody jsou velké 2 cm, mají válcovitý tvar a nejvyšší obsah vitamínu C ze všech Actinidií. Rostlina snáší nejnižší teploty v zimě až -40°C. Kvete koncem května a je ohrožována pozdními jarními mrazíky. Drobné bílé květy opylují včely. Plody dozrávají v průběhu srpna a mají žlutozelenou barvu. Pro dozrání plodů vyžaduje 120 bezmrazých dnů. Kromě jedlých plodů je tato odrůda oblíbená pro své tříbarevné zbarvení listů samčích rostlin, kdy se list v průběhu vegetačního období postupně zabarvuje na vrchní straně od špičky listu ze zelené na bílou a růžovou barvu, zřídka se zabarví až na fialovou barvu. Obvykle se zabarvují rostliny vysazené na osluněných prostranstvích. Rostlinám ovšem lépe vyhovují zčásti stíněné pozice. Mladé sazenice je třeba v prvních letech chránit před a kočkami, které je rády vyhrabují a okusují.

  • Růst aktinidie pestrolisté není tak velmi bujný, jako u ostatních druhů, a tak se více hodí pro menší prostory a zahrady. 
  • Listy jsou zpočátku krémově žluté, pak se začnou probarvovat růžově až červeně, po odkvětu keře zelenají. Oválné plody připomínající angrešt dozrávají v srpnu, mají hladkou slupku a zelenou lahodnou dužinu.  
  • K zbarvených listů dochází u samčích rostlin, na listech již brzy na jaře objevují zpočátku bílé a později i růžové skvrny. Zbarvení začíná u špičky listu a plynule přechází od zelené přes krémovou až po růžovou barvu, téměř až k řapíku. Takto zbarveny jsou jen plně osluněné listy. 
  • Dřevnatá, dvoudomá, opadavá liána, 10-12(-15) m dlouhá. Listy jsou řapíkaté, vejčité, na okraji pilovité, 6-15 cm dlouhé a 5-10 cm široké, zelené, během vegetace mění barvu, na osluněných místech jsou někdy buď částečně, anebo i zcela stříbřitě bílé až narůžovělé. Květy vyrůstají po 1-3, jsou stopkaté, 5-6četné, 15-20 mm široké, růžové až bílé. Plody jsou vejcovité, zelenohnědé, 2-3 cm dlouhé bobule, které jsou aromatické, jedlé.

Aktinidie černoprašná (Actinidia melanandra)

Aktinidie význačná (A. arguta) 

Má plody větší a nakyslé, podobně jako Aktinidie černoprašná (A. melanandra).

  • Plodí množství drobných zelenožlutých bobulí, které dozrávají na přelomu září a října. Jejich dužina je sladší než velkoplodé kiwi. Plody se nemusí loupat, hodí se k přímému konzumu i k zavařování. 

Je silně vzrůstná, vysazujeme na vzdálenost 3 - 4 m, plody jsou 2 až 2,5 cm velké, tvarem připomínají angrešt a nejsou porostlé chlupy jako klasické kiwi. Rostlina snáší podle druhu nejnižší teploty v zimě od -23°C do -34°C. Kvete začátkem června a není proto ohrožována pozdními jarními mrazíky. Drobné bílé květy opylují včely. Plody dozrávají v průběhu září a mají zelenou barvu. Pro dozrání plodů vyžaduje 150 bezmrazých dnů. Plody se dají jíst celé, jsou výborné chuti a hodí se i na zavařování. Výborně se hodí na různé pergoly a besídky, které rychle poroste. Dobře roste jak v písčitých, tak hlinitých půdách. Tento druh je často šlechtěn a byly vypěstovány i jednodomé klony, takže stačí pěstovat na zahradě jen jednu rostlinu. Mezi nejznámější patří "Issai", což je hybrid Actinidie arguty a Actinidie rufy. Bohužel tyto hybridy jsou méně vzrůstné a mrazuvzdorné. Škůdci se při pěstování na zahradě nevyskytují. Tato odrůda má mnoho různých variant, které se liší hlavně barvou a velikostí plodů, svou vzrůstností a tvarem listů.

  • Actinidia arguta ´Issai´ (samosprašné), samosprašný kultivar (hybrid Actinidie arguty a Actinidie rufy) s chutnými plody dozrávajícími v říjnu. Kvete v červnu. Japonská hexaploidní selekce, nezřídka plodící už v kontejneru. Plody s hladkou jedlou slupkou. Plodit začíná 2.-3. rokem. Dorůstá 4m, ročně 1-2m. Mrazuodolná do -25°C. Půdu má raději slabě kyselou, stanoviště nejlépe na slunci, ale snese i polostín. Vyžaduje silnější řez, při kterém se odstraní všechny odplozené výhony z předchozího roku a ponechají se pouze nové silnější výhony vyrůstající blíže ke středu rostliny (pro udržení přijatelné velikosti rostliny). Nejbujnější výhony často trčí do výšky, ty je vhodné ohnout do oblouku a vyvázat k opoře, horní část také zakrátit přibližně o čtvrtinu délky. Celkově tak ořežeme téměř 2/3 výhonů. Rostlina se nám za to odmění kvalitní násadou plodů, jež budou větší. Podpoříme tím také vzdušnost rostliny, čímž snížíme riziko infekce plodů při dozrávání. Jednotlivé rostliny vysazujeme na vzdálenost 4-5 metrů, minimálně 1 metr.


  • Actinidia arguta 'Jumbo' dorůstá až 10 m délky. Tuto odrůdu tvoří pouze samičí rostliny, druh je jinak dvoudomý. Jedná se o ovocný druh drobnoplodého kiwi, který může sloužit i jako okrasná popínavá rostlina. Plody na dřevině dozrávají od konce září až do listopadu, mají podlouhlý tvar a zelenou barvu. Jsou velké 4-5 cm. Nenápadné, bílé květy rozkvétají v červnu. K opylení a tudíž ke vzniku plodů je nutné mít samčí rostlinu jiné odrůdy, jinak rostlina neplodí a má pouze okrasný účel. Samotná dřevina je ovíjivou opadavou liánou, s pilkovitými, protáhle vejčitými a sytě zelenými listy. Ročně dokáže přirůst přibližně 60 až 150 cm.

  • Aktinidie význačná, kiwi - samosprašná 'Kiwi Bes' je drobnoplodá odrůda aktinídie. Růst je bujný, dorůstá výšky až 3 m. Plody jsou střední velikosti (cca 3 cm), s hladkou zelenou slupkou. Dužnina je zelená, sladce navinulá, aromatická. Plody dozrávají září a říjnu postupně. Plodnost je velmi brzká, plodí na letorostech vyrůstajících z dvouletého dřeva. Využití Actinidia arguta 'Kiwi Bes': Plody bohaté na vitamín C jsou vhodné pro přímý konzum, konzumovat lze včetně slupky. Návod na pěstování: Actinidia arguta 'Kiwi Bes' vyžaduje propustné, mírně kyselé půdy a slunné polohy. Jelikož se jedná o popínavou rostlinu, pro pěstování vyžaduje oporu. Řez se provádí v předjaří podobně jako u vinné révy. Dlouhé letorosty je možné zkracovat i v průběhu sezóny.

  • Aktinidie význačná, kiwi - samosprašná 'VITIKIWI' je samosprašná odrůda. Rychlerostoucí popínavka dorůstající až do 10 m. Plody zrají od října, jsou oválné, zelené barvy, s hladkou slupkou. Mají výbornou a aromatickou chuť. Kiwi Arguta se konzumuje se slupkou. Téměř bezsemenná odrůda. Mrazuvzdorná. 

  • Mladé sazenice je třeba v prvních letech chránit před plzákem španělským (při vlhkém období). 

  • Aktinidie význačná, kiwi - samičí, samčí  'Kens Red' (cizosprašná, potřebuje samce ARGUTA) dorůstá až 7 - 10 m délky. Odrůda je tvořena pouze samičími rostlinami, ačkoliv druh je dvoudomý. Plody dozrávají na rostlinách od konce září a mají červenou barvu. Rostlina kvete bíle (červen - červenec). K jejímu opylení a tudíž násadě plodů je zapotřebí samčí rostlina jiné odrůdy. Tato dřevina je opadavá ovíjivá liána, která má sytě zelené listy. Rostlinám vyhovují běžné, středně vlhké, mírně kyselé půdy. Stanoviště chtějí chráněné kvůli jarním mrazíkům, vyhovuje jim slunce i polostín v jižní či jihozápadní expozici. Mrazuvzdornost odrůdy se pohybuje mezi -26 až -28 °C. Řez se provádí v předjaří a záleží na využití rostlin. Pokud se využívají jen k okrasným účelům, upravujeme pouze velikost rostlin. Ovocné využití potřebuje radikálnější řez, zejména odstranění vyplozených výhonů. Sadovnické využívání této dřeviny spočívá v pokrytí pergol, trámů, sloupů, nebo loubí.

Aktinídie stříbrná (Actinidia polygama)

Je málo vzrůstná, vysazujeme na vzdálenost 1,5 až 2 m, plody jsou válcovité o šířce 3 cm a mají nejvyšší obsah vitamínu A ze všech Aktinidií. Rostlina snáší nejnižší teploty -30°C. Také tento druh kvete v červnu a není tak ohrožován pozdními jarními mrazíky. Drobné bílé květy opylují včely. Ze všech druhů drobnoplodých kiwí je nejvíce náročná na teplo a pokud je chladný podzim, špatně dozrává. Nedozrálé plody jsou nejedlé, mají palčivou, pepřovitou chuť. Tento druh lépe chutná, je-li plod posolen. Plody dozrávají v říjnu, mají žlutou až oranžovou barvu a vyžadují ochranu před ptáky. Pro dozrání plodů vyžaduje 180 bezmrazých dnů. Vedle jedlých plodů je to velice dekorativní druh, neboť listy mají stříbřitou barvu a ve větru se zdaleka lesknou. Mladé sazenice je třeba v prvních letech chránit před kočkami, které je rády vyhrabují a okusují. Rostlina totiž obsahuje v listech halucinogenní a sedativní látky, které kočky velice dráždí. Tyto látky jsou v ZOO využívány k omamování kočkovitých šelem, např. lvů. Ovoce dále obsahují látku polygamol, která se užívá jako srdeční tonikum. Výtažky z plodů jsou používány k léčbě koliky a revmatismu.)

  • Má krásné stříbřitě zbarvené listy: Samčí rostliny tvoří na zelených listech zjara typické plavostříbřité zvětšující se skvrny od špiček listů. Některé listy jsou pak celé bílé. V době květu (červen až červenec) ustává tvorba skvrn a pomalu se opět vytrácí v barvu zelenou. 
  • Plody jsou nezaměnitelné, žlutooranžové barvy, protáhlé, dole s výraznou špičkou, sladké chuti s nádechem pepře. Zrají pozdně, koncem září či spíše začátkem října. 
  • Odolnost k mrazu je dobrá. Vyžaduje vlhčí, dobře odvodněné půdy, kyselejší pH a polostinné stanoviště. V přírodě dorůstá až do výšky 6 metrů. Nutností je ochrana kmene proti podrápáním kočkami

Aktinidie lahodná (Actinidia deliciosa)

Aktinidie lahodná, kiwi - samosprašná 'Solissimo je samosprašná odrůda aktinídie, která dorůstá výšky až 8 m. Mladé výhony jsou výrazně rezavě plstnaté. Listy jsou srdčité, zelené barvy. Plodem je klasické kiwi s plstnatou, hnědou slupkou. Dužnina je sladká a šťavnatá. Plody dozrávají během října, sklízí se po prvním mrazíku. Skladovatelnost je do března.

Návod na pěstování: Aktinídie vyžadují slunné, chráněné polohy a propustné půdy s dostatkem živin a vláhy. Protože se jedná o popínavé rostliny, pro pěstování vyžadují oporu podobně jako vinná réva. Řez se provádí v předjaří. V našich podmínkách bývají poškozovány silnými mrazy, dobře však regenerují. Zejména v prvních letech po výsadbě se doporučuje zimní ochrana. Mrazuvzdornost se uvádí do -20 °C (zóna 6b). 

  • Množení: Asi pět centimetrů dlouhé řízky namočíme do stimulátoru a zapíchneme do zeminy, kterou průběžně udržujeme vlhkou. Na jaře pak rostliny Kiwi, které dobře zakořenily, zasadíme do květináčů a dopěstujeme je do potřebné velikosti. Rostliny Aktinidie na konci léta zasadíme do zahrady a vyvážeme je k opoře u jižní, jihozápadní nebo jihovýchodní stěny. V zahradnické praxi se mladé rostliny získávají řízkováním bylinnými, polovyzrálými či kořenovými řízky, nebo roubováním a očkováním semenáčů ve věku jednoho roku, nověji také metodou ex vitro, pomoci vegetačních pupenů samičích rostlin. 
  • Rostliny začínají plodit již ve věku čtyř let, plně v osmi až deseti, v dobrých podmínkách dává jedna rostlina až 25 kg ovoce. Pro zachování dostatečně tvorby květů nutno rostliny v období vegetačního klidu prořezávat. 
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Aktinidie_lahodn%C3%A1  


Aktinidie lahodná, kiwi - samosprašná kultivar 'Jenny' je samosprašná odrůda aktinídie (není nutné mít dvě rostliny samčí a samiččí, stačí pouze jedna), která dorůstá výšky až 5 m. Mladé výhony jsou výrazně rezavě plstnaté. Listy jsou srdčité, zelené barvy. Kvete krémově bílými květy v červnu na loňském dřevě. Plodem je klasické kiwi s plstnatou, hnědou slupkou. Plody dozrávají během října. Plodnost nastává často již 2 roky po výsadbě.

Návod na pěstování: Aktinídie vyžadují slunné, chráněné polohy a propustné půdy s dostatkem živin a vláhy. Protože se jedná o popínavé rostliny, pro pěstování vyžadují oporu podobně jako vinná réva. Řez se provádí v předjaří. V našich podmínkách bývají poškozovány silnými mrazy, dobře však regenerují. Zejména v prvních letech po výsadbě se doporučuje zimní ochrana. Mrazuvzdornost této odrůdy se uvádí do -24 °C (zóna 5b).

Aktinidie lahodná, kiwi - samosprašná kultivar "Boskoop" (mám na terase) je samosprašná odrůda aktinídie (není nutné mít dvě rostliny samčí a samiččí, stačí pouze jedna), která dorůstá výšky až 10 m. Mladé výhony jsou výrazně rezavě plstnaté. Listy jsou srdčité, zelené barvy. Kvete krémově drobnými bílými květy v červnu a červenci na loňském dřevě. Plodem je klasické kiwi s plstnatou, hnědou slupkou, dužina je zelená, sladká a bohatá na vitamín C. Plody dozrávají často až v listopadu.

  • Řez se provádí v předjaří jako u vinné révy. U nás se pěstuje především na chráněných jižních stanovištích u zdi nebo ve sklenících, protože hrozí nejen namrznutí výhonů, ale celkové vymrznutí rostliny. 

Návod na pěstování: Aktinídie vyžadují slunné, chráněné polohy a propustné půdy s dostatkem živin a vláhy. Protože se jedná o popínavé rostliny, pro pěstování vyžadují oporu podobně jako vinná réva. V našich podmínkách bývají poškozovány silnými mrazy, dobře však regenerují. Zejména v prvních letech po výsadbě se doporučuje zimní ochrana. Mrazuvzdornost se uvádí do -18 °C (zóna 6b).´

Aktinidie lahodná, kiwi - samosprašná kultivar 'Solo" je samosprašná odrůda aktinídie, která dorůstá výšky až 5 m. Růst je středně bujný. Mladé výhony jsou výrazně rezavě plstnaté. Listy jsou srdčité, zelené barvy. Kvete v červnu, plodem je kiwi střední velikosti s plstnatou, hnědou slupkou. Dužnina je sladká a šťavnatá. Plody dozrávají na přelomu října a listopadu. Plodí již 3 rokem po výsadbě.

Aktinidie lahodná, kiwi - samosprašná kultivar 'Bayern', taktéž synonymum Weiki je samosprašná odrůda vyšlechtěná v Německu. Růst je bujný, dorůstá až 3 m výšky. Kvete červen až červenec, plody jsou menší velikosti (cca 3 cm), oválného tvaru. Lysá slupka zelené barvy je na osluněné straně červenohnědá. Dužnina je zelená, sladké chuti. Plody dozrávají na přelomu září až října a i v plné zralosti drží dlouho na rostlině. Plodnost je brzká a menší. Využití Actinidia deliciosa 'Bayern: Plody jsou vhodné pro přímý konzum, dají se konzumovat včetně slupky, i ke zpracování. Návod na pěstování: Tato odrůda preferuje propustné půdy s dostatkem živin a vláhy, a chráněné stanoviště. Odolnost proti mrazu se uvádí až do -30 °C (zóna 4b). Jelikož se jedná o pnoucí rostlinu, vyžaduje oporu.

https://www.zahradnictvi-flos.cz/actinidia-deliciosa-bayern-aktinidie-lahodna-kiwi-samosprasna-bayern.html<br>

Aktinidie chlupatá (Actinidia pilosula)

poměrně vzácnější druh je šířen spíše pod synonymem Actinidia tetramera var. maloides. Původní areál výskytu je východní Asie, zejména jihozápadní Čína. Samčí rostliny vytvářejí na listech stejnou kresbu jako u kolomikty čili smetanově bílé skvrny, přecházející v růžovou barvu. Později v létě tato kresba může i částečně mizet v důsledku intenzivního slunečního záření. Hlavním rozdílem je však tvar listu - je úzký kopinatý. V červnu se pak objevují nápadné růžové až purpurově zbarvené květy, opět s velmi výraznou vůní. 

Jako všechny aktinidie vyžaduje i tato vlhčí stanoviště, propustné kyselejší a humózní půdy. Snáší plné slunce, potřebuje však chráněnější polohu proti mrazům. Růst je slabší oproti kolomiktě, dorůstá výšky do 5 metrů. Vyžaduje oporu. Stejně jako u aktinidie stříbrné je nutná ochrana proti kočkám (ničí kmínek a žvýkají listy). 

https://www.ekozahrady.com/kiwi.htm

https://izahradkar.cz/zahrada/okrasne-rostliny/dreviny/uzasne-krasne-i-plne-malych-kiwi-jsou-okrasne-aktinidie/

https://www.zahradnictvi-flos.cz/aktinidie-kiwi-samosprasne.html

  • Řez je díky velkým přírůstkům nutný, lze jej provádět kdykoli až na jarní období, kdy poraněná místa roní velké množství mízy (podobně jako např. ořešák).
  • Při sázení je vhodné půdu smísit s rašelinou - rostlinám vyhovuje spíše kyselejší půdní reakce
  • Některé odrůdy jsou uváděny jako samosprašné (Issai apod.), ale bylo spolehlivě ověřeno, že úroda bez přítomnosti opylovače je řádově menší, proto se doporučuje vždy samce pořídit.
  • Mnoho začínajících pěstitelů se dopustí té chyby, že nejdříve pořídí pár odrůd s tím, že samec se "pak někdy někde" sežene. Jenže rostliny mají najednou 5 metrů, začnou kvést a samec je v podobě řízku v petce s vodou. Ztratí se tak zbytečně 2 až 3 roky nebo se musí půjčovat kvetoucí větvička od kolegů. Samce tedy pořídit ihned s prvními samicemi!
  • Ke každému druhu (chinensis, arguta, kolomikta) je potřeba zvlášt samce - četl jsem sice něco o křížencích arguty a kolomikty, ale v dalším článku to jiný odborník na kiwi razantně popírá, tak raději mít samců vícero
  • údajným nepřítelem aktinidií jsou kočky, které rády vyhrabávají mladé rostliny - někdo proto chrání kořeny a spodní část kmene pletivem

https://www.plnazahrada.cz/karta-kiwi.php

https://www.kiwiforum.cz/forum/viewforum.php?f=1

https://pfaf.org/user/DatabaseSearhResult.aspx zadat actinidia
https://mini-kiwi.de/
https://www.subtropickerostliny.estranky ... /kiwi.html
https://aktinidia.pl/
https://www1.ttv.ne.jp/~kiwi/cultivar-figureindex.html
https://nl.wikipedia.org/wiki/Kiwi_%28fruit%29
https://www1.ttv.ne.jp/~kiwi/E_pigment.html
https://www.sadovod-nn.ru/1695.html
https://is.mendelu.cz/zp/portal_zp.pl?po ... ani;zpet=0
https://www.kiwiland.cz/
https://www.floraprice.ru/2011/04/aktini ... ushhego-3/
https://www.fruitlent.nl/kiwibes.html
https://virsamit.at.ua/index/0-38=
https://is.mendelu.cz/zp/index.pl?podrob ... ani;zpet=0
https://docs.google.com/Doc?id=dc6c4d59_4ww3h7sdw
https://www.kiwiberry.com/kiwi%20berries%20css.htm
https://www.exotickerostliny.cz/cs/kiwi-mainmenu-34.html

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...