Kontroverzní americký televizní moderátor a politický komentátor Tucker Swanson McNear Carlson (54) je vnímán jako člověk blízký americkému exprezidentu Donaldu Trumpovi.
DAVOS 22.-26.5.2022
Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.
- Program: https://www.weforum.org/events/world-economic-forum-annual-meeting-2022/programme
- Obsah je rozdělen do 8 klíčových témat, která vám umožní prozkoumat různorodá témata řešená během setkání. https://www.weforum.org/events/world-economic-forum-annual-meeting-2022/themes
- https://www.weforum.org/
- Davos, agenda 2021
- Roční členství ve WEF stojí 52 000 dolarů.
26.5.2022 Davos 2022 - co se právě stalo? 9 věcí, které byste měli vědět.
- Od Ukrajiny po hospodářskou, technologickou, zdravotní a potravinovou a energetickou krizi, zde je 9 věcí, které byste měli vědět.
- https://www.weforum.org/agenda/2022/05/the-story-of-davos-2022/
26.5.2022 Během posledních šesti měsíců jsme byli svědky exponenciálního růstu zájmu o metaverse, když se na platformu vrhly podniky všech kategorií. Společnosti začaly používat metaverse k pořádání schůzek, spolupráce a brainstormingu a pořádání školení zaměstnanců a akcí. Nike vytvořil Nikeland pro své "fanoušky, aby se spojili, tvořili, sdíleli zkušenosti a soutěžili". JP Morgan se stala první velkou bankou , která otevřela salonek v metavesmíru.
Ale jsme v raných fázích a plný potenciál metavesmíru teprve vypluje na povrch. Během několika příštích let uvidíme vznik jedinečných případů použití, které kombinují digitální a fyzickou sféru a umožňují bezproblémové interakce a přechody mezi fyzickým a virtuálním světem.
Jak může metaverze změnit průmysl k lepšímu
Díky metaverse bude zážitek z elektronického obchodování realističtější a pohlcující. Prostřednictvím 3D hologramů nebo avatarů budeme moci vést rozhovory ve zcela pohlcujícím prostředí podobném reálnému světu. Někdo bude moci jít do restaurace, vybrat si jídlo - nebo v případě Chipotle , ukulat si vlastní buřty - v metaverzu a dostat objednávku domů.
Metaverse také promění vzdělávání a školení a učiní nábor v podstatě agnostickým místem. S tím, jak se rozhovory s avatary stanou samozřejmostí a schopnost spolupracovat, interagovat a pracovat v metavesmíru se stává stále dostupnější, budou společnosti schopny posouvat nové hranice, pokud jde o rozmanitost. Metaverse pomůže posílit školení na pracovišti. Zaměstnavatelé budou moci poskytovat průběžná školení a programy zvyšování kvalifikace v simulovaném prostředí podobném reálnému životu, aniž by riskovali svou pověst nebo bezpečnost svých zaměstnanců. Školení v metaverse bude mít potenciál vytvořit lépe vyškolené a kvalifikovanější pracovníky, kteří s větší pravděpodobností budou prosperovat v reálném světě.
Metaverse nabídne neomezené možnosti poskytování zdravotní péče - efektivně, levně a v širším měřítku - prostřednictvím telehealth, dálkové terapie nebo vzdálené léčby na metaverse. Lékaři budou moci používat digitální dvojčata jako "testovací figuríny" k předpovědi, jak se jedinec může zotavit z chirurgického zákroku, jak může reagovat na určitou léčbu atd., aby pomohli identifikovat problémy dříve, než k nim dojde.
Se zvýšeným přijetím metaverze se ponesou nové cestovatelské zážitky . Ti, kteří nemohou cestovat - ze zdravotních, finančních nebo jiných důvodů - budou moci zažít své oblíbené destinace, navštívit příbuzné nebo náboženská místa, a to vše prostřednictvím plně pohlcujících a interaktivních zážitků.
Podobně metaverse vyrovná podmínky pro městské a venkovské, rozvinuté a rozvojové části světa tím, že umožní přístup k veřejným službám v nejvzdálenějších místech.
https://www.weforum.org/agenda/2022/05/how-metaverse-can-be-a-force-for-good-in-an-uncertain-world/
26.5.2022 Ray Dalio: studium historie může lídrům pomoci lépe porozumět a předvídat budoucí výzvy
Za 50 let globálního investování Ray Dalio zjistil, že jsme často překvapeni věcmi, které se v našich životech ještě nestaly. To vedlo spolupředsedu a hlavního investičního ředitele společnosti Bridgewater Associates ke studiu 500 let historie a odhalování vzorců, které se dekádu za dekádou objevují a spouštějí ekonomické výkyvy, sociální změny a globální konflikty.
Takové trendy mu pomáhají identifikovat velké problémy dne. Říká například, že se v současnosti obává dopadu inflace a také konfliktů, a to jak uvnitř zemí, tak mezi nimi, které mohou přinést neefektivitu a špatné hospodaření se zdroji.
- "Mám zásadu - když se bojíš, nemusíš se bát. Pokud se nebojíš, měl bys se bát."
https://www.weforum.org/agenda/2022/05/davos2022-bridgewater-ray-dalio-economy-worry-hope-meet-the-leader/
25.5.2022 Světové instituce, země a společnosti, včetně těch s rozvahami pevností, zmítané návratem války v Evropě, zapomenutými krizemi, jako je Afghánistán, dva roky pandemie COVID-19 a nekontrolovaná změna klimatu , vypadají rozhodně oslabené.
Mezi těmito temnými mraky však existuje stříbrná čára v podobě Web3. To je třetí generace internetu.
Co je Web3 a proč se o něj starat?
Web3 není jen novou základní vrstvou celosvětové sítě, je to zásadně nový přístup k řízení společnosti, vytváření hodnot a účasti zainteresovaných stran s rovnocennými zájmy. Představuje příležitost, kdy lidé nejsou pouze produkty nebo příjemci obchodních modelů založených na technologiích, ale také tvůrci a vlastníky digitálně jedinečných aktiv.
Pandemie COVID-19 například odhalila již existující společenskou zranitelnost, zatímco technologie a univerzální přístup k internetu nabízely zdání kontinuity, což se nerovnalo ničemu menšímu než Velké nápravě. Stejně jako minulé globální krize, ať už antropogenní nebo přirozeně se vyskytující, bude postpandemická obnova vyžadovat přeformulování institucionálních a mezinárodních norem.
Technologie a způsob jejich využití, zejména se vznikem otevřeného internetu hodnot, je technologickou soutěží naší doby. Tato realita je obzvláště pravdivá a naléhavá, protože poskytování i základních služeb na kamenných nebo pevných linkách dosáhlo bodu klesající návratnosti. Ve spojení s rekordně nízkou mírou důvěry institucí vyžaduje doplnění pramene, který zavlažuje společenskou víru v demokracii, mír, spravedlnost a rovný přístup k prosperitě, více než falešné sliby a analogovou infrastrukturu. Vyžaduje dodávky a výsledky, setkávání s miliardami lidí na okraji, ale kteří jinak mají přístup k levnému připojení k internetu zaměřenému na zařízení.
Hranici míru a prosperity nelze dále prodlužovat s institucemi navrženými před stovkami let, využívajícími 50 let staré technologie a vedenými vůdci, kteří se vyhýbají riziku a motivováni k zachování status quo ante.
Ekonomický kreativní destruktivní cyklus, který ve vyspělých světových ekonomikách vytvořil ostudu z bohatství, se nese z myslí podnikatelských vyzyvatelů a koordinovaného přechodu od zemědělského věku k průmyslové revoluci k posunu od služeb k neustále zapnuté internetové ekonomice.
Zatímco propletence Web1 a Web2 vytvořily z lidí produkty monetizací jejich dat a socializací ztrát, Web3 usiluje o rovnováhu a umožňuje lidem číst, psát a vlastnit jejich digitální drobky.
https://www.weforum.org/agenda/2022/05/what-is-web3-why-care-future/
24.5.2022 Ochrana naší planety a lidí: Výzva ke změně klimatu v Davosu 2022
- Panel na vysoké úrovni složený z klimatických vůdců, včetně zvláštních vyslanců USA a Číny Johna Kerryho a Xie Zhenhua, se připojil k prezidentovi Světového ekonomického fóra Børge Brendemu k diskusi o klimatických opatřeních v Davosu 2022.
- Aby země zůstaly v rámci cíle 1,5 ℃ Pařížské dohody a vyhnuly se klimatické katastrofě, musí drasticky zvýšit své úsilí.
"Už to není jen o slovech - je to o činech. Klimatická akce je teď kritická." Tato slova Xie Zhenhua, zvláštního vyslance Číny pro změnu klimatu, byla výzvou do zbraně všem lidem, a zejména globálním vůdcům, aby radikálně změnili způsob, jakým funguje globální ekonomika, pokud se chceme vyhnout klimatické katastrofě. John Kerry, který sám sehrál klíčovou roli při přesvědčování globálních lídrů, aby prosazovali důraznější opatření v oblasti klimatu, se neomlouval, co je třeba udělat: "Emise vzrostly v roce 2021 o 6 %, zatímco spotřeba uhlí vzrostla o 9 %. To je nepřijatelné. Uvědomujeme si, že země mají obavy o energetickou bezpečnost, ale nemůžeme ohrozit planetu investicemi do starších projektů fosilních paliv, které způsobí nenapravitelné škody." Kerry a Xie úzce spolupracovali na hledání klimatických řešení, přičemž Kerry poznamenal, že "nejméně na dalších 8 let musíme radikálně změnit náš ekonomický systém a naši závislost na fosilních palivech, pokud chceme zůstat v souladu s cíli Pařížské dohody. Tohle je skutečná bitva naší doby."
Mark Benioff, Co-CEO Salesforce a klíčový zastánce First Movers Coalition , řekl: "Potřebujeme novou formu environmentálního kapitalismu, kde se všechny společnosti zaváží k nule a začnou se spoléhat výhradně na obnovitelné zdroje energie." Něco, čeho lze podle něj dosáhnout pouze masivními investicemi do čistých technologií a iniciativami "ekopodnikatelů" - což je termín pro inovátory, kteří vyvíjejí technologie ekologických řešení.
Elizabeth Wathuti, zakladatelka iniciativy Green Generation Initiative, v emotivním apelu na světové vůdce zdůraznila, že změna klimatu je již každodenní realitou pro miliony lidí: "Humanitární krize se od COP26 jen zhoršila. Více než 3 miliony Keňanů a 20 milionů Afričanů čelí extrémnímu hladu kvůli dopadům změny klimatu. Válka na Ukrajině tuto děsivě vysokou úroveň potravinové nejistoty jen prohloubí."
- V souhlase s Wathutim, generální ředitelka Royal DSM NV, Geraldine Matchettová, uvedla znepokojivou realitu: "Když mluvíme, existuje potravinová krize. Současný globální potravinový systém může rozumně nasytit 3 miliardy lidí, další 3 miliardy se snaží uživit, zatímco až 1 miliarda čelí skutečné podvýživě. Realita je taková, že tento nedostatečný a neudržitelný potravinový systém zhoršuje změnu klimatu, zatímco změna klimatu naopak zdecimuje náš potravinový systém."
- https://www.weforum.org/agenda/2022/05/climate-action-call-davos-2022-planet-people/
23.5.2022 Kissinger: Toto jsou hlavní geopolitické výzvy, kterým svět právě teď čelí
- Bývalý ministr zahraničí Henry Kissinger se připojil ke Klausi Schwabovi, zakladateli a výkonnému předsedovi Světového ekonomického fóra, v rozhovoru o nejnaléhavějších problémech, kterým svět čelí.
- Kissinger říká, že konflikt na Ukrajině může trvale restrukturalizovat globální řád.
- O tom, jak se USA a Čína vypořádají se svými vztahy v tomto komplikovaném světě, budou vyprávět další generace.
Když bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger poprvé promluvil na výročním zasedání Světového ekonomického fóra v roce 1980, řekl, že "jsme ve věku globální vzájemné závislosti". Toto prohlášení zopakoval zakladatel a výkonný předseda Světového ekonomického fóra Klaus Schwab v diskusi s diplomatem oceněným Nobelovou cenou v Davosu 2022.
Pragmatismus a dlouhodobý klid
Henry Kissinger, známý svou realpolitikou, si během studené války upevnil globální reputaci pragmatika, který řídil americkou zahraniční politiku v 60. a 70. letech. Kissinger, průkopník politiky zmírňování napětí , snažil se snížit napětí s tehdejším SSSR a organizoval diplomatické vztahy USA s Čínou.
Na otázku o jeho pohledu na hlavní problémy, kterým dnešní svět čelí, Kissinger zdůraznil, jak by pokračující konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou mohl přetvořit svět, jak ho známe: "Strany by měly být přivedeny k mírovým rozhovorům během příštích dvou měsíců. byl mostem mezi Evropou a Ruskem, ale nyní, když se vztahy přetvářejí, můžeme vstoupit do prostoru, kde je dělicí čára překreslena a Rusko je zcela izolované. Nyní čelíme situaci, kdy by se Rusko mohlo zcela odcizit Evropě a hledat trvalé spojenectví jinde. To může vést k diplomatickým distancím podobným studené válce, což nás vrátí o desítky let zpátky. Měli bychom usilovat o dlouhodobý mír."
Etablované a vznikající mocnosti
Když Kissinger hovořil o vzestupu Číny, zamyslel se nad svými zkušenostmi z vyjednávání s Pekingem: "Když jsme v 70. letech otevřeli diplomatické vztahy s Čínou, dělali jsme to s pocitem, že začínáme trvalý vztah. To bylo úplně jiné." Dnes je to velmoc s významnými ekonomickými a strategickými zájmy. Jak USA a Čína povedou své vztahy v příštích letech, bude záviset na trpělivosti a diplomacii jejich vůdců." Henry Kissinger poznamenal, že potenciálně nepřátelský aspekt americko-čínského vztahu by měl být zmírněn a měly by být prosazovány a prosazovány společné zájmy. "USA," říká, "si musí uvědomit, že strategické a technické kompetence Číny se vyvinuly. Diplomatická jednání musí být citlivá, informovaná a musí jednostranně usilovat o mír."
Vojenské technologie
"Stojíme tváří v tvář realitě, že moderní technologie staví země do situací, ve kterých nikdy předtím nebyly," řekl Kissinger. Jaderné mocnosti a nové vojenské technologie by bez stanovených kritérií pro omezení mohly znamenat pro lidstvo katastrofu."
Celý přepis:
Klaus Schwab: [00:00:02] Dobrý den, doktore Kissingere. Pozdravy ze Ženevy - řekl bych z Davosu. Slyšíš nás?
Henry Kissinger: [00:00:13] Ano, slyším vás velmi dobře.
Klaus Schwab: [00:00:15] Víte, máte tady skvělé shromáždění. Každý má zájem slyšet vaše názory. A nemusím vám představovat, doktore Kissingere. Jen bych rád zmínil, že jsem vás potkal, když jsem byl na Harvardu před více než 50 lety. A vlastně jsi poprvé přijel do Davosu. Bylo to v roce (1980), tedy před více než 40 lety. A podíval jsem se na váš projev, který jste přednesl v roce 1980, a chci jen citovat jednu nebo dvě věci.
Ve svém projevu jste se soustředil a cituji: "Je to neustále se měnící svět." Zní to povědomě? A vy jste řekl, cituji: "Věk globální vzájemné závislosti." Konec citace. A varoval jste, cituji, "klam důvěry v klasické modely, výzva pro systém". A zakončil jste svůj projev tím, že všechny tyto změny jsou globální a udělají z nás období zmatku, a to i bez ohledu na konkrétní výzvu, které musíme čelit. 1980 a my jsme o 42 let později. A samozřejmě nás velmi těší, jak hodnotíte dnešní situaci. A měl jsem to potěšení vás před několika týdny navštívit. A my jsme si vybrali, jak jsem vám tenkrát zmínil, historii v přelomovém období. Jsme skutečně v bodě zlomu. A to není řeč. Toto je rozhovor, řekl bych, mladého studenta a zkušeného profesora.
Henry Kissinger: [00:02:59] Dovolte mi, abych vám poděkoval za to, že jsem se mohl vrátit do Davosu, protože je to tak zásadní fórum pro výměnu myšlenek po celém světě. Ale výsledek tohoto bodu obratu - ještě není zřejmý, protože existuje řada problémů, které jsou stále zvažovány ve sféře těch, kdo rozhodují, a samozřejmě probíhá mnoho evolucí, které ovlivní výsledek.
Dovolte mi načrtnout problémy. Nejživější je v tuto chvíli válka na Ukrajině a výsledek této války, jak ve vojenském, tak politickém smyslu, ovlivní vztahy mezi uskupeními zemí, o kterých se zmíním v minutě. A výsledek jakékoli války a mírového urovnání a povaha tohoto mírového urovnání - to určí, zda bojovníci zůstanou stálými protivníky, nebo zda je možné je zasadit do mezinárodního rámce.
Asi před osmi lety, když se objevila myšlenka členství Ukrajiny v NATO, jsem napsal článek, ve kterém jsem řekl, že ideálním výsledkem by bylo, kdyby se Ukrajina mohla konstituovat jako neutrální druh státu, jako most mezi Ruskem a Evropou. . Spíše než, je to přední linie uskupení v rámci Evropy. Myslím, že příležitost je nyní - neexistuje nyní stejným způsobem, ale stále by mohla být chápána jako konečný cíl. Podle mého názoru musí v příštích dvou měsících začít směřování k jednání a jednání o míru, aby mohl být nastíněn výsledek války. Než by to však mohlo způsobit otřesy a napětí, které bude stále těžší překonat, zejména mezi případným vztahem Ruska, Gruzie a Ukrajiny k Evropě. V ideálním případě by dělicí čára měla vrátit status quo ante. Domnívám se, že vstoupit do války za Polskem by z ní udělalo válku a ne o svobodu Ukrajiny, kterou s velkou soudržností podniklo NATO, ale ve válku proti Rusku samotnému, a to mi připadá jako rozdělující linii, kterou prostě nelze definovat. To bude pro někoho těžké odhadnout. Změny toho mohou nastat během jednání, která samozřejmě ještě nebyla stanovena, ale která by měla začít být návratem hlavních účastníků, jak se bude válka vyvíjet, a nastínil jsem možný vojenský výsledek. Chtěl bych však mít na paměti, že jakékoli jeho úpravy by mohly zkomplikovat jednání, v nichž má Ukrajina právo být významným účastníkem,
Ale je třeba se dívat jak na vztah Evropy k Rusku v delším časovém horizontu, tak způsobem, který je oddělený od stávajícího vedení, jehož postavení však bude po určitou dobu vnitřně ovlivněno jeho působením v tomto období v tomto období. . Z dlouhodobého hlediska bylo Rusko 400 let nezbytnou součástí Evropy a evropskou politiku v tomto období zásadně ovlivnilo jeho evropské hodnocení role Ruska. Někdy pozorovacím způsobem, ale při řadě příležitostí jako ručitel nebo nástroj, kterým by mohla být znovu nastolena evropská rovnováha. Současná politika by měla mít na paměti obnovení této role je důležité rozvíjet, aby Rusko nebylo zahnáno do trvalého spojenectví s Čínou.
Čína a Spojené státy, víme, že v příštích letech musí dojít k nějaké definici, jak vést dlouhodobý vztah zemí, záleží na jejich strategických kapacitách, ale také na jejich interpretaci těchto kapacit. V posledních letech se Čína a Spojené státy vyvinuly ve vztah, který je v historii každé strany jedinečný. To znamená, že z hlediska strategického potenciálu jsou pro sebe největší hrozbou - vlastně jedinou vojenskou hrozbou, se kterou se musí každá strana neustále vypořádat. A tak výzva, období, ve kterém jsem se podílel na vytváření tohoto vztahu, ve kterém se předpokládalo, že by mohlo nastat období permanentní spolupráce, kdy se obě země stanou [nesrozumitelnými], bylo částečně ohroženo a na období pravděpodobně ukončeno růstem vzájemné strategické a technické způsobilosti. Takže na této úrovni existuje inherentní protichůdný aspekt. Otázkou je, zda lze tento kontradiktorní aspekt zmírnit a postupně zmírnit diplomacií, kterou vedou obě strany, a nelze to dělat jednostranně jednou stranou. Obě strany tedy musí dospět k přesvědčení, že určité uvolnění politických vztahů je nezbytné, protože jsou v pozici, která nikdy předtím neexistovala - jasně, že konflikt s moderní technologií, vedený bez předchozích jednání o kontrole zbrojení , takže nemají žádná stanovená kritéria omezení, bude pro lidstvo katastrofou. To je jedno
Jejich rozdíly jsou v kontextu historické politiky, vůdci mají povinnost tomu zabránit a zajistit minimálně permanentní konzultace, seriózní konzultace na toto téma, legální hraní na permanentní bázi. A pak je to vývoj tohoto.
V budoucnosti světa je samozřejmě mnoho nedokončených období. Vznik dalších jaderných mocností, z nichž nejnaléhavější je vzestup Íránu a následné rozdělení na Blízkém východě. A stejně jako v období přímo ovlivněném ukrajinskou otázkou, ale ovlivněné rovnováhou, která se objeví, vzestup zemí jako Indie a Brazílie a dalších zemí bude muset být začleněn do mezinárodního systému. Zdá se mi, že jsou klíčové, spolu se skutečností, že ukrajinský konflikt způsobil trhlinu v ekonomických ujednáních, která byla uzavřena v předchozím období, takže bude nutné znovu zvážit definici a fungování globálního systému. .
Právě tyto výzvy předkládám jako analogii, ale věřím, že je třeba je překonat, nechceme-li žít ve stále více konfrontačním a chaotickém světě.
Klaus Schwab: [00:19:02] Děkuji mnohokrát, Dr. Kissingere, za popis tohoto stavu světa. My máme, a já vím, že na to není připravený, ale sedí nám tady někdo, koho nejvíc obdivuji i pro jeho nápady, navíc právě vydal velmi významnou knihu. Takže, Grahame Allisone, byl byste připraven komentovat - a my potřebujeme mikrofon - mohl byste být připraven komentovat a možná se také zeptat, doktore Kissingere, poslední otázku. Co se ve vaší mysli probouzí? Nejprve by ale bylo zajímavé mít vaše komentáře.
Graham Allison: [00:19:55] Děkuji mnohokrát.
Henry Kissinger: [00:19:57] Jméno jsem nedostal.
Graham Allison: [00:20:00] Váš nejstarší student.
Klaus Schwab: [00:20:02] Graham Allison.
Henry Kissinger: [00:20:06] Oh Graham Allison, ano.
Graham Allison: [00:20:13] Myslím, že mě Henry často označuje jako svého nejstaršího studenta a asistenta kurzu, a já mu říkám, že je to proto, že jsem se učil nejpomaleji. Takže, Henry, vypadáš skvěle. Ačkoli měl Henry mít dnes večer v New Yorku oslavu 99. narozenin, ale okolnosti to nedovolily. Takže vidím, že jsi oblečený na večírek, v každém případě a je mi líto, že mi tam chybíš, ale jsem rád, že tě tu vidím.
Henry, slyšíš přehled, byl jako vždy úžasný. A myslím, že Klaus odvedl dobrou práci, když nám připomněl poznámky z roku 1980, kde můžeme slyšet ozvěny. V roce 1980 však Čína jen stěží figurovala na obrázku tak, jak je tomu dnes. Takže, když se podíváte na vztah mezi USA a Čínou, který, jak říkáte, bude nevyhnutelně ze své podstaty rivalitní a nepřátelský, ale zároveň, nebude-li řízen, může vést ke katastrofické válce. A jak sledujeme, co se děje na Tchaj-wanu, abychom byli včas, pokud jde o zprávy, komentář prezidenta Bidena včera v Japonsku o Tchaj-wanu - o Tchaj-wanu jsme už mluvili - myslím, že to vypadá jako nejrychlejší cesta k všeobecná totální válka mezi USA a Čínou. Tak,
Klaus Schwab: [00:22:25] Henry, chceš reagovat?
Henry Kissinger: [00:22:29] Bylo nečekaným potěšením vidět Grahama objevit se a položit mi otázku. Byl to můj student a je to můj přítel a šili jsme podél paralelních linií po mnoho desetiletí.
O porozumění ohledně Tchaj-wanu jsem vyjednával na samém začátku americko-čínského vztahu. Mezi čínským a americkým diplomatem se na toto téma uskutečnily stovky schůzek, které vždy skončily prvního dne, protože Číňané požadovali okamžitý obrat Tchaj-wanu a my jsme trvali na pokračování používání [nesrozumitelných] metod, jak toho dosáhnout. objektivní. Nebudu tedy procházet procesem, jehož bylo dosaženo, ale dohodu chápu tak, že Spojené státy budou podporovat zásadu jedné Číny, že nyní budeme existovat na řešení dvou Číny, a západní svět byl připraven žít s dlouhým obdobím, ve kterém by tento proces fungoval sám, a ve kterém se vždy chápalo, že Spojené státy byly proti [nesrozumitelnému] vojenskému řešení tohoto problému.
A já si myslím, že je zásadní, aby byly tyto principy zachovány a Spojené státy by neměly úskokem nebo postupným procesem vyvinout něco jako dvoučínské řešení, ale aby Čína pokračovala v trpělivosti, která byla uplatňována doposud.
Přímá konfrontace. Je třeba se vyhnout a Tchaj-wan nemůže být jádrem jednání mezi Čínou a Spojenými státy. Pro jádro jednání je důležité, aby Spojené státy a Čína diskutovaly o zásadách, které ovlivňují protichůdný vztah a které umožňují alespoň určitý prostor pro úsilí o spolupráci. Tchajwanská otázka nezmizí, ale jako přímý předmět konfrontace a nepřátelského jednání nutně povede k situaci, která může zmutovat do vojenské oblasti, což je proti světovému zájmu a proti dlouhodobému zájmu Číny a Spojených států. států.
To jsou důvody, se kterými se obracím na své přátele v americké vládě, ale také na přátele, se kterými jsem měl za ta léta příležitost na čínské straně. Pro celkové potřeby světa je tedy důležité, aby Spojené státy a Čína zmírnily své nepřátelské vztahy uznáním, že pokud by došlo k situaci typu 1. světové války, sklouznutí do konfliktu, důsledky budou hrozivější. než byli tehdy.
Jak se tedy vypořádat mezi existujícím nepřátelským vztahem a potřebou spolupráce v ekonomickém smyslu a [nesrozumitelné] je velkou výzvou pro obě vlády a bude to ovlivněno [nesrozumitelné], protože Čína bude muset znovu analyzovat svůj vztah s jeho etablovaný- s Ruskem, protože nemohl očekávat, když byl vyroben, že se bude vyvíjet směrem, kterým má. A také bude důležité, aby Spojené státy překročily svá hodnocení kontradiktorních vztahů a přešli k nějakému konceptu světového řádu, ve kterém Spojené státy a Čína, částečně kvůli vývoji ekonomik a částečně kvůli vývoji ideologií, v ošklivé konfrontaci a proměnit ji v něco, co je slučitelné se světovým řádem.
Klaus Schwab: [00:30:44] Děkuji. Děkuji. A blížíme se ke konci našeho sezení a bylo fascinující slyšet vaše stále velmi vizionářské pohledy a slyšet od vás. Děkuji mnohokrát.
Mám velmi neobvyklý nápad. Můžete mi odpustit, ale jak jsme slyšeli také od Grahama, Henry tento týden slaví 99. narozeniny. Řekněme tedy všichni společně: Všechno nejlepší k narozeninám, Henry.
Publikum : Všechno nejlepší k narozeninám Henry.
Klaus Schwab: Vše nejlepší a děkuji. Takže máme jednu minutu. A rád bych využil tuto minutu, protože Grahame, ty jsi napsal tuto knihu - nech si mikrofon, Grahame - napsal jsi tuto knihu a tvrdíš, že když si vezmeš historické příklady, válka mezi konkurencí, která může skončit válkou, řekněme to takto, mezi USA a Čínou je nevyhnutelné.
Dovolte, abyste se v několika málo větách podělili s publikem. Stále si myslíte, že tento případ přichází?
Graham Allison: [00:32:38] Takže v podstatě jsem nepřišel mluvit. Přišel jsem si poslechnout Henryho. Ale to je myšlenka, která se objevila v průběhu několika let.
Henry používá historii, aby pomohl informovat a osvětlit současnost a volby a výzvy. Ve své knize Thukydidova past, podívám se na posledních 500 let, najdeme 16 případů, kdy rychle rostoucí mocnost, jako jsou Atény v klasickém Řecku nebo Německo na začátku 20. století, zpochybňuje kolosální vládnoucí mocnost, jako je Sparta nebo Velká Británie. nebo USA dnes. Takže 12 z těchto 16 končí válkou - takže válka není nevyhnutelná, jen se to tak stalo.
Od té doby, co jsem se tam dostal, se mě několik lidí zeptalo: "No, tak co by teď řekl Thukydides?" protože tato kniha byla napsána před pěti lety, právě když se Trump stal prezidentem.
A myslím, že by řekl, že jak rostoucí moc, tak vládnoucí moc vypadají podle scénáře správně, skoro jako by každý soutěžil o to, kdo může lépe ilustrovat typickou rostoucí moc a typickou vládnoucí moc. Takže (Thucydides) sedí na kraji svého sedadla a očekává největší válku všech dob.
Klaus Schwab: [00:34:15] Pokud se budete řídit radami Henryho, bylo by to-
Graham Allison: [00:34:23] Pátý ze čtyř, které unikly z Thukydidovy pasti - spíše než třináct nebo dvanáct, které vedly ke katastrofickým následkům.
Klaus Schwab: [00:34:34] Takže Henry, dal jsi nám velmi cenné rady a ještě jednou děkuji a děkuji také Grahame. Děkuji Henry. Přejeme vám vše nejlepší a tímto naše sezení končí.
https://www.weforum.org/agenda/2022/05/kissinger-these-are-the-main-geopolitical-challenges-facing-the-world-right-now/
23.5.2022 Davos 2022: Prezident Zelenskyj o "nových precedentech" a volání po globální pomoci "co nejrychleji"
- Volodymyr Zelenskyj, prezident Ukrajiny s projevem v Davosu 2022, pondělí 23.
- Řekl, že sankce proti Rusku měly být "preventivní" a zpochybnil, zda by Ukrajina musela "vytvořit historický precedens pro odvahu", kdyby akce přišla dříve.
- Vyzval pomoc, aby přišla "co nejrychleji", aby vyzbrojila Ukrajinu k vítězství a pomohla znovu vybudovat zemi po válce.
Jak se tento týden scházejí vedoucí představitelé, aby řešili nejtěžší výzvy světa, válka na Ukrajině je v popředí. Volodymyr Zelenskyj, ukrajinský prezident, přednesl zvláštní projev na zahajovacím ránu v Davosu 2022 a stanovil program pro vůdci, aby se sešli, aby pomohli jeho zemi.
Borge Brende, prezident Světového ekonomického fóra, vyzval k vytvoření "Marshallova plánu" na rekonstrukci Ukrajiny, zatímco profesor Klaus Schwab ve svém úvodním slovu řekl: "Naše první myšlenky jsou s válkou na Ukrajině. být viděn v budoucích historických knihách jako zhroucení uspořádání po druhé světové válce a po studené válce. To je důvod, proč mluvíme o zlomu v historii. V Davosu je naše solidarita především s lidmi trpícími zvěrstva této války."
Hrubou silou
Prezident Zelenskyj se odvolával na téma výročního zasedání v Davosu 2022 - Historie v bodě obratu - s odkazem na bezprecedentní povahu "hrubé síly" Ruské federace, která se nesnaží "o nic jiného než o podrobení těch, které se snaží podrobit".
- Zelenskyj ve zvláštním projevu v Davosu 2022 také vyzval země, aby pomohly rekonstruovat zemi po válce prostřednictvím "United 24" - fondu založeného na obnovu země. "Vyzýváme všechny, aby se připojili k této platformě," řekl a uvedl více než "půl bilionu dolarů ztrát" s naléhavou potřebou přestavět celá města a průmyslová odvětví.
- https://www.weforum.org/agenda/2022/05/davos-2022-special-address-by-volodymyr-zelenskyy-president-of-ukraine/
23.5.2022 Davos 2022: Co číst na Agenda
https://www.weforum.org/agenda/2022/05/davos-2022-what-to-read-on-agenda/
22.5.2022 Davos 2022: "Spolupráce založená na důvěře a zaměřená na akce"
Vyjádření profesora Klause Schwaba na výroční schůzi 2022.
- Davos 2022 je nejaktuálnější a nejnáslednější výroční setkání od vytvoření fóra před více než 50 lety.
- Davos osobně svede dohromady klíčové globální lídry ze všech částí společnosti .
- Atmosféra, ve které se Davos odehrává, bude přívětivá, ale také nanejvýš vážná.
V rámci tématu " Historie v bodě obratu " bude letošní výroční zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu tím nejvhodnějším a nejdůležitejším výročním zasedáním od založení fóra před více než 50 lety.
Politické, ekonomické a sociální okolnosti našeho setkání jsou bezprecedentní. Davos osobně svede dohromady klíčové globální lídry ze všech částí společnosti a podívá se na důsledky a dopady na vládní politiku a obchodní strategie .
Ukrajina
Naše první myšlenky jsou s válkou na Ukrajině. Ruská agrese vůči jejich zemi bude v budoucích historických knihách chápána jako zhroucení řádu po druhé světové válce a po skončení studené války. To je důvod, proč mluvíme o zlomu v dějinách. V Davosu je naše solidarita především s lidmi, kteří trpí zvěrstvy této války.
Tato válka je pro mě také osobní. Moje nejranější vzpomínka z dětství je, jak sedím v krytu a slyším padat bomby. Můj život byl a je zasvěcen úsilí o usmíření a budování mostů a nikdy by mě nenapadlo, že se nepřijatelné válečné žezlo v Evropě znovu stane skutečností.
V Davosu uděláme vše, co bude v našich silách, abychom podpořili Ukrajinu, její lid a její obnovu. A Světové ekonomické fórum doufá, že se jednoho dne znovu objeví prostor pro stavbu mostů.
Existují další důvody, proč je Davos 2022 letos tak aktuální.
Covid-19
Je to první setkání tváří v tvář po tom, v co všichni doufáme, že je konec nejvýznamnější zdravotní katastrofy za posledních 100 let, pandemie COVID , která podle WHO způsobila 15 milionů úmrtí. Naší velkou otázkou by tedy mělo být: "Jak vyvineme nezbytné osobní, národní a globální mechanismy odolnosti, abychom byli v budoucnu mnohem lépe vybaveni nejen na virus, ale i na jakékoli selhání našich život podporujících systémů?
Klimatický summit
Na prvním místě je evidentně ochrana přírody a klimatu. Všichni víme, že lidstvu zbývá jen pár let na změnu kurzu. Okno příležitostí se rychle zavírá. Davos 2022 tedy musí a bude také klimatickým summitem. Spojí nejvýznamnější aktéry a bude řídit akce pro všechny iniciativy fóra v této oblasti. To zahrnuje koalici prvních hybatelů zahájenou na klimatickém summitu OSN COP 26; projekt One Trillion Trees a mnoho dalších. Kromě toho bude podpora energetické transformace středem mnoha diskusí v Davosu.
Návrat války, epidemie a klimatická krize: všechny tyto ničivé síly vykolejily globální obnovu. Inflace nebyla tak vysoká za desítky let. Co je na tom tak znepokojivé, je ztráta kupní síly, zvláště bolestivá pro ty, kteří již dříve měli potíže se zajištěním obživy.
Globální ekonomika
Naše globální ekonomika není v rovnováze. Existuje příliš mnoho dluhů, příliš mnoho inflace, příliš mnoho nerovností a nedostatečný růst. Obzvláště znepokojivé je, že stále větší část světové populace je konfrontována s existenčními volbami nebo dokonce upadá do extrémní chudoby či hladu. Těmto problémům je třeba čelit v Davosu a zejména celosvětová potravinová krize vyžaduje veškerou naši okamžitou pozornost.
Jak může Davos 2022 přispět?
Jak tedy může Davos pozitivně přispět ke všem těmto výzvám ve světě, který je hluboce uvízlý v krizovém managementu?
Odpověď je trojí.
1. Spolupráce veřejného a soukromého sektoru
První. Tyto výzvy nemohou řešit pouze vlády, podniky nebo občanská společnost. Světové ekonomické fórum je mezinárodní organizace pro spolupráci veřejného a soukromého sektoru s oficiální účastí více než 90 vlád v Davosu.
Naše četné společné iniciativy budou řídit pokrok posilováním globální a regionální spolupráce; ochranou přírody a bojem proti změně klimatu; rozvojem nových hospodářských a sociálních politik; urychlením odpovědné transformace průmyslu ESG a používáním převratných technologií, jako je AI, blockchain a kvantové výpočty, ve prospěch společnosti. Abychom zůstali v popředí, fórum oznámí v Davosu novou iniciativu: Global Collaboration Village v metavesmíru.
2. Spojte tečky - systémová složitost
Existuje ještě jeden důvod, proč Davos 2022 plní zvláštní funkci: Výzvy mají politický, ekonomický, ekologický, technologický a sociální rozměr a důsledky. Davos je místem pro pochopení a vidění světa v jeho systémové složitosti . Proto je program tak bohatý s více než 400 sezeními. Je to místo, kde můžete získat nové poznatky a propojit body, což podporuje osvícenější rozhodování, kolektivně i individuálně.
3. Kapitalismus stakeholderů
A nakonec. Pokud jde o obchodní a ekonomické aktivity, Davos není místem pro úzké vlastní zájmy. Místo toho je to místo pro implementaci konceptu kapitalismu stakeholderů , konceptu, za který bojuji již 50 let.
Od partnera Fóra se žádá, aby ocenil příspěvky nejen akcionářů, ale všech ostatních zúčastněných stran, které jsou nezbytné pro úspěch podnikání. Jak jsem napsal ve své knize Stakeholder Capitalism, Davos představuje globální ekonomiku, která pracuje pro prosperitu, lidi a planetu.
Všichni se rádi znovu uvidíme osobně. Atmosféra, ve které se Davos 2022 odehrává, bude přívětivá, ale také nanejvýš vážná. Není zde místo pro frivolní okraj, který se snaží odvrátit a odvést pozornost - a já to z celého srdce odsuzuji - zejména těch, kteří nemají nic společného s komunitou Světového ekonomického fóra a jen s Davosem, aby ukradli naši značku.
Abych to shrnul: ve světě, který se stává fragmentovanějším a více rozděleným a kde mnohé z tradičních multilaterálních organizací mají tendenci stát se nefunkčními nebo přinejmenším nedůvěřivými, je globální platforma založená na neformální spolupráci založené na důvěře a zaměřené na akce, jako je např. Světové ekonomické fórum a Davos budou stále potřebnější.
https://www.weforum.org/agenda/2022/05/davos-2022-klaus-schwab-trust-based-and-action-oriented-cooperation/
Nejnovější články na našem blogu
Přečtěte si jako první, co je nového
Davos 2024, 15.–19. ledna 2024
Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.
Vstup do eurozóny, debata o přijetí eura
Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.
Jsme v bankovní a finanční krizi?
Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...
DAVOS WEF 2023
V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.
Co je příčinou růstu cen plynu a elektřiny?
Díky kroků, které podnikla EU a další státy v roce 2021 a 2022, jsme v situaci, kterou můžeme připodobnit k efektu vařené žáby přestože budeme možná v zimě mrznout.
DAVOS 22.-26.5.2022
Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.
Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.
Zástupný konflikt Rusko x Ukrajina
Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...