Kontroverzní americký televizní moderátor a politický komentátor Tucker Swanson McNear Carlson (54) je vnímán jako člověk blízký americkému exprezidentu Donaldu Trumpovi.

Hlošina okoličnatá
Hlošina okoličnatá
Hlošina okoličnatá (Elaeagnus umbellata, "česká oliva" nebo "podzimní oliva") původně byla rozšířená od jihovýchodní Evropy přes Malou Asii, Himaláje až do Číny, Japonska a Koreje. Je to poměrně odolná dřevina, snese i chladné oblasti. Hlošiny jsou opadavé keře, které jsou po dozrání plodů jimi obsypány.
- V České republice je rostlina známá od 17. století a byla hojně pěstovaná v mnohých zahradách.
Hlošina je pěkný, opadavý keř, který má chutné plody. U nás není příliš rozšířená, ale o to více zajímavá. Plody dozrávají od září do listopadu. Když je necháte dostatečně vyzrát, pochutnáte si. Často jsou tyto bobule nazývané podzimní olivy Jedlé plody bývají velké něco kolem 1 cm a mají tmavě červený odstín. Vyrůstají ve shlucích, a to na mladších i starších větvích.
Keř dorůstá do výšky až 4 m, stejně tak i do šířky. Velmi dobře odolává mrazu (odolává teplotám až – 45 °C), občas se stane, že některý keřík omrzne, ale opět obrazí od paty kmínku. O keři se ví, že je schopný po ne příliš intenzivním požáru lesa znovu vyrůst z pupenů na kořenech pod zemí.
Hlošina kvete bílo-žlutými květy, které se na ní objevují v období květen-červen. Květy jsou samosprašné a jsou opylovány včelami. Když hlošina kvete, velmi příjemně voní.
Jedlé plody jsou tmavě červené asi 1 cm velké. Obsahují vitamín C, A, E a najdete v nich esenciální mastné kyseliny, antokyany, cukry, bílkoviny, látku zvanou lykopen (jako silný antioxidant mimo jiné snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění), flavonoidy a další cenné látky. Plody mají vysoký obsah karotenoidů a působí antioxidačně. Plody lze zpracovat např. do džemů.
Plody je třeba nechat na keři důkladně vyzrát, případně nechat 15 dní dojít v místnosti. V lednici je lze skladovat až po dobu 3 týdnů.
Bobule mají vynikající antibakteriální vlastnosti a bohatě jsou zastoupené i karotenoidy a antioxidanty. Pravidelná konzumace je výbornou prevencí před srdečními chorobami.
Hlošina okoličnatá je ceněna především pro svou odolnost a schopnost růst i v chudých a suchých půdách. Je často využívána jako okrasná rostlina ve venkovských a zahradních prostředích. Rostlina je také známa pro svou schopnost vázat vzdušný dusík a zlepšovat půdní kvalitu. Jediné, s čím by měla hlošina okoličnatá problém, je dlouhodobý stín. Kvůli němu málo kvete, žloutnou její listy a ani plody nejsou tak vydatné.
Hlošina umí produkovat dusík (dusíkáč, podobně jako arónie). Na jejich kořenech jsou přítomny hlízkové bakterie, které mají schopnost fixovat vzdušný dusík a přeměnit jej na dusičnany a amoniak. Tyto látky jsou snadno přijímány kořeny. Výživa je dodávána nejen keři, ale i do okolní půdy, proto se hlošiny vysazují například k mladým ovocným stromkům. Tuto vlastnost mají i například rakytník, janovec, olše, jerlín a další. Takto keř může růst i na chudých půdách. Také kolonizuje poničené půdy a pomáhá je zúrodnit.
Konzumace plodů hlošiny okoličnaté (nebo využití listů) umí podpořit zdraví:
- snižuje cholesterol v krvi
- působí silně antioxidačně
- má antibakteriální účinky
- přispívá ke kardiovaskulárnímu zdraví
- může být prevencí rakoviny
- léčí plicní onemocnění
- pomáhá při léčbě cukrovky
- posiluje imunitní systém
- ulevuje od zahlenění (vnitřní užití čaje nebo odvaru)
- zmírňuje trávicí potíže
- při vnějším použití skvěle působí na akné (tinktura z listů, odvar)
Stanoviště: Keř je velmi nenáročný na typ a druh půdy. Roste i na půdách chudých na živiny a suchých. Potřebuje hodně slunce. Naopak hlošině nevyhovuje podmáčená, nepropustná půda a stinné kouty. Na těchto stanovištích špatně dozrává. Nevadí ji ani slunce a vítr. Mladší sazenice můžete mírně prořezat, u starších by prořezání snižovalo plodnost.
Množení: řízkování, semeny, hřížení. Semena lze vysévat na podzim nebo na jaře. Řízky lze získat ze zralého dřeva na konci zimy nebo na jaře. Hřížení je další možností, kdy se větev ohýbá k zemi a připoutá se, dokud nevytvoří kořeny.
https://sazenicka.cz/pestovani-hlosina-okolicnata/
4.1.2025 Hlošina okoličnatá prospěje vaší zahradě i vašemu zdraví
- U hlošiny okoličnaté můžete zpracovávat nejen plody, ale i její listy. Z listů se vaří čaj nebo se vyrábějí tinktury. Na plodech si můžete pochutnat v čerstvé formě, lze je však i nasušit, vyrobit z nich marmeládu, sirupy, použít je do dezertu. Zralé plody hlošiny na keři vydrží i několik týdnu, pokud je dříve nesezobnou ptáci. Plody mají svěží chuť, která připomíná granátové jablko.
- V hlošině okoličnaté najdete řadu bioaktivních látek. V plodech nechybí vitamín A, C a E, najdete v nich esenciální mastné kyseliny, antokyany, cukry, bílkoviny, látku zvanou lykopen (jako silný antioxidant mimo jiné snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění), flavonoidy a další cenné látky.
Konzumace plodů hlošiny okoličnaté (nebo využití listů) umí podpořit zdraví:
- snižuje cholesterol v krvi
- působí silně antioxidačně
- má antibakteriální účinky
- přispívá ke kardiovaskulárnímu zdraví
- může být prevencí rakoviny
- léčí plicní onemocnění
- pomáhá při léčbě cukrovky
- posiluje imunitní systém
- ulevuje od zahlenění (vnitřní užití čaje nebo odvaru)
- zmírňuje trávicí potíže
- při vnějším použití skvěle působí na akné (tinktura z listů, odvar)
- https://casnazdravi.cz/hlosina-okolicnata-prospeje-vasi-zahrade-i-vasemu-zdravi/?
Nejnovější články na našem blogu
Přečtěte si jako první, co je nového
Davos 2024, 15.–19. ledna 2024
Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.
Vstup do eurozóny, debata o přijetí eura
Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.
Jsme v bankovní a finanční krizi?
Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...
DAVOS WEF 2023
V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.
Co je příčinou růstu cen plynu a elektřiny?
Díky kroků, které podnikla EU a další státy v roce 2021 a 2022, jsme v situaci, kterou můžeme připodobnit k efektu vařené žáby přestože budeme možná v zimě mrznout.
DAVOS 22.-26.5.2022
Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.
Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.
Zástupný konflikt Rusko x Ukrajina
Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...