3D tisk

Celosvětový trh s 3D tiskem měl v roce2020 podle serveru Statista.com hodnotu 16 miliard dolarů a l v roce 2021 by se v něm mělo protočit až 25 miliard dolarů. Analytici z Fortune Business Insight očekávají, že do roku 2026 se objem zvýší na 52 miliard dolarů. 

  • 11.6.2020 byl v Českých Budějovicích vytištěn ze speciálního betonu prototyp 3D tištěného domu s názvem Prvok. Bude mít tři pokoje a rozlohu 43 metrů čtverečních. Náklady jsou kolem 3,5 milionu korun.
  • 2021 Na západ od italské Ravenny v malém městečku Massa Lombarda dokončil Mario Cucinella prototyp domu, který si klade za cíl použít při stavbě domů nejmodernější technologie a zároveň nejstarší bytové materiály. Obydlí s názvem TECLA je prvním 3D vytištěným domem z hlíny na světě.

https://vikend.ihned.cz/c1-66869150-josef-prusa-rozhovor-3d-tisk-podnikani-pandemie-covid-expanze-byznys

14.11.2021 Stavebnictví budoucnosti: 3D tisk s minimálním počtem dělníků. 3D tisk díky tomu dokáže udělat konstrukci domů v řádech dnů a nahradit přitom celou řadu řemeslníků. "Pokud máme už připravený kód, tak stačí na obsluhu dva lidé, kdy jeden se stará o přípravu směsi a druhý, který vlastně řídí a kontroluje průběh tisku."

https://vysocina.rozhlas.cz/stavebnictvi-budoucnosti-3d-tisk-s-minimalnim-poctem-delniku-8617156?<br>

14.4.2021 Na západ od italské Ravenny v malém městečku Massa Lombarda dokončil Mario Cucinella prototyp domu, který si klade za cíl použít při stavbě domů nejmodernější technologie a zároveň nejstarší bytové materiály. Obydlí s názvem TECLA je prvním 3D vytištěným domem z hlíny na světě.

Cucinella věří, že stavět domy z hlíny pomocí 3D tisku lze využít v různých částech světa s využitím jakýchkoli místních materiálů, které jsou k dispozici. Obzvláště užitečný může být ve venkovských oblastech, kde je těžší získat průmyslové stavební materiály.

  • Naše technologie využívá místní půdy smíchanou s vodou, do které přidáváme pouze vlákna z rýžových slupek v maximálním množství do 5% jako spojovací prvek.
  • Tisk z hlíny je to mnohem pomalejší proces než rychleschnoucí beton. Základní dům lze vytisknout za 200 hodin. Vše ale záleží na klimatu. Hlína je jedním z prvních stavebních materiálů na světě, který je známý svou odolností, biologickou rozložitelností a přírodní izolací.
  • První prototyp o rozloze 60 metrů čtverečních (645 čtverečních stop) tiskla tiskárna Crane WASP vrstvu po vrstvě pomocí mřížkového pracovního vzoru. Design tvoří dva kruhové prostory spojené dohromady. Rezidence zahrnuje obývací prostor, ložnici a koupelnu.
  • Program OSN o udržitelnosti rozvoje měst odhaduje, že do roku 2030 budou 3 miliardy světového obyvatelstva vyžadovat přístup k cenově dostupnému bydlení. Celý tým Mario Cucinella Architects věří, že právě jejich domy z hlíny tu pro tyto lidi budou k dispozici.

https://www.wn24.cz/prvni-3d-vytisteny-dum-z-hliny-takto-vypada-budoucnost-dostupneho-bydleni/<br>

1.3.2021 V sobotu vyprší poslední ze tří klíčových patentů týkajících se 3D tisku, které drží společnost Stratasys. Expirace dřívějších patentů umožnila boom 3D tisku jako odvětví, které se z velkých firem a laboratoří dostalo do domácností.

Sobotní milník bude mít menší dopady, ale i tak může posunout obor kupředu a ušetřit domácím i malosériovým tiskařům čas, nervy a peníze. Jak k tomu dojde, to si samozřejmě zaslouží podrobné vysvětlení, které zahrnuje rychlokurz technologie 3D tisku i výlet do světa patentového práva.

Od myšlenky k Průšovi

Mnoho technických idejí, které posunuly lidskou civilizaci kupředu, se nejprve zrodilo v hlavách spisovatelů science fiction. V případě 3D tisku bývá citován román The Diamond Age (česky Diamantový věk) od Neala Stephensona, který předvídal obrovský rozvoj nanotechnologií. V románu existují stroje, které dokážou manipulovat hmotou na úrovni jednotlivých atomů a dokážou transmutovat materiály a vytvářet cokoliv. Kniha vyšla před šestadvaceti lety, v roce 1995. Nicméně 3D tisk byl v té době už poměrně stará technologie a je možné, že naopak realita inspirovala Stephensona, který ji dále rozvinul.

První známá literární zmínka o "3D tisku" je o mnoho let starší. Už v listopadu 1950 vyšla v magazínu Astounding Science Fiction povídka Tools of the Trade od Raymonda F. Jonese. Autor v ní představil ideu "molekulárního spreje", zařízení, které umí vyrábět fyzické předměty.

https://tech.ihned.cz/geekosfera/c1-66889720-fanousci-3d-tisku-slavi-stratasysu-konci-platnost-patentu-levne-tiskarny-budou-opet-o-neco-lepsi

14.1.2021 Přes 100 tisíc prodaných tiskáren a tržby nad dvě miliardy. Guru 3D tisku Průša byl loni opět na rekordu. Vyrostli jsme o 50 procent. Obrat máme o 700 milionů korun vyšší než za rok 2019. To znamená, že podle předběžných hospodářských čísel dosáhly loňské tržby skupiny firem sdružených kolem Prusa Research na 2,2 miliardy korun. A adekvátně tomu narostla i ziskovost − EBITDA (tedy hrubý zisk před daněmi a odpisy) zůstala na dvacetiprocentní úrovni, takže se dostala na dohled půl miliardě korun. 

  • O 3D tiskárny je dlouhodobě takový zájem, že jsou neustále vyprodané a zákazníci na nové musí někdy i mnoho týdnů čekat.  
  • Celosvětový trh s 3D tiskem měl v loňském roce podle serveru Statista.com hodnotu 16 miliard dolarů a letos by se v něm mělo protočit až 25 miliard dolarů. Analytici z Fortune Business Insight očekávají, že do roku 2026 se objem zvýší na 52 miliard dolarů. 
  • Průša už dnes působí primárně na globálním trhu, naprostou většinu obchodů a distribuce ale řídí z Prahy. V dohledné době by chtěl otevřít oficiální pobočku například v USA. 
  • Ve své divizi Prusa Lab spustil akcelerátor pro mladé technologické firmy a investoval do olomouckého cestovatelského start­-upu Worldee.

Josef Průša (1990) Dát vlastní jméno do názvu firmy není v marketingu zrovna obvyklé. Jenže v případě Prusa Research to snad ani jinak být nemůže, vždyť za značkou vyrábějící 3D tiskárny nestojí jen jeden, ale hned tři Průšové. Společnost má tak trio spolumajitelů: třicetiletého Josefa, o tři roky mladšího Michala a třiačtyřicetiletého Ondřeje. První dva jsou bratři, třetí s nimi nemá příbuzensky nic společného, je to pouze vtipná souhra náhod.

Josef je stratégem firmy, Ondřej dohlíží na výrobu, Michal se stal technickým mozkem společnosti. 

https://archiv.ihned.cz/c1-66868960-nestihame-vyrabet-rika-guru-3d-tisku-prusa-loni-prodal-pres-100-tisic-tiskaren

27.10.2020 Trh s roboty byl ještě předloni na vrcholu. Po šesti letech neustálého zvyšování prodejů ale loni přišel propad o 12 procent. Počet nově dodaných se podle zprávy World Robotics 2020 snížil na 373 tisíc kusů. Už dva roky po sobě klesají i prodeje v Česku: loni tuzemské firmy odebraly celkem 2624 robotů, meziročně o čtyři procenta méně. I tak si drží Česko ve světě v počtu nových instalací 15. místo. Téměř dvě třetiny všech nových robotů připadají na automobilový průmysl.

  • Velký prostor mají v robotizaci firmy mimo automobilový průmysl. V Česku připadá v této oblasti 66 robotů na 10 tisíc zaměstnanců, zatímco u automotive je to skoro desetkrát tolik
  • Efektivnější než robotická linka nebo obráběcí CNC stroj začíná být pro tento způsob zakázkové výroby 3D tisk. Ceny tiskáren rychle klesají a brzy se vyřeší také jejich hlavní nevýhoda, kterou je stále ještě malá rychlost 3D tisku
  • Pro firmy je 3D tisk do budoucna výhodný i proto, že si pak nemusí vytvářet na skladě velké zásoby, které jim blokují hotovost
  • Právě úspory nákladů na mzdy zaměstnanců jsou při robotizaci i zavádění 3D tisku jedním z hlavních důvodů, proč firmy k tomuto kroku přistupují. Robot, který při výrobě spolupracuje s člověkem a dělá tu nejvíce monotónní práci, se dá pořídit již kolem jednoho milionu korun, což už je přijatelná investice také pro malé a střední firmy. Při rostoucích nákladech na zaměstnance se tato investice brzy vrátí i při jednosměnném provozu. Pokud se vyrábí na více směn, snižuje se podle odborníků návratnost pod jeden rok.
  • Automatizace tak může mít velký vliv na zaměstnanost v průmyslu. V něm v Česku stále pracuje přes milion lidí. Podle nedávné studie Bloomberg Economics patří Česko v tomto směru mezi průmyslovými státy spolu se Slovenskem a Japonskem k těm nejohroženějším.
  • Hodnota světového trhu s roboty, kde je už sedm let největším odběratelem Čína, byla vloni necelých 14 miliard dolarů. Spolu s navazujícími prodeji softwaru, příslušenstvím a služeb šlo o více než 40 miliard dolarů.

https://ifr.org/free-downloads/<br>

https://archiv.ihned.cz/c1-66835640-svetovy-trh-s-roboty-klesa-u-zakazkove-vyroby-se-zacina-prosazovat-3d-tisk-pronika-i-do-automobiloveho-prumyslu<br>

28.12.2020 Dům o rozloze 20 m² vytištěný na 3D tiskárně za 25 tisíc poskytne vše potřebné. Americká společnost WASP, která se technologii 3D tisku dlouhodobě věnuje, však využitelnost 3D tiskárny dovedla k dokonalosti, když si vytiskla materiál ke stavbě domu. Nejde sice o žádné honosné sídlo s pěti koupelnami, ale i tak je to velmi zajímavý počin. Malý domek o rozloze 20 metrů čtverečných může na první pohled připomínat mongolskou jurtu, ale nabízí veškerý komfort, který může moderní garsoniéra poskytnout. Hlavním argumentem pro tento typ staveb je ovšem cena. Kompletní materiál pro konstrukci domu byl vytisknut na 3D tiskárně, do ceny se ovšem nepromítají náklady na práci designérů a počítačových inženýrů, kteří připravili podklady pro tisk.

Pokud se takové domy dostanou do prodeje, cena bude určitě o poznání vyšší než náklady na materiál. Ty byly mimochodem pouhý 1 tisíc dolarů, tedy ani ne 25 tisíc korun. 

https://chalupari-zahradkari.cz/zajimavosti/dum-o-rozloze-20-m%C2%B2-vytisteny-na-3d-tiskarne-za-25-tisic-poskytne-vse-potrebne/?<br>

29.9.2020 Čína nabírá obrovský náskok, varuje Josef Průša šéf firmy na výrobu 3D tiskáren (založena 2012, měsíčně dodá do celého světa více než 6000 tiskáren, pracuje zde přes 400 lidí), loni prodal tiskárny a 3D struny pro tisk objektů za téměř miliardu a půl. Tím, že firma nakupuje z celého světa, jí dělají problémy prodloužené dodací lhůty. "Vývojáři jsou ta část firmy, která může pracovat z domova, takže to taky všechno trošku zpomaluje. Naproti tomu Čína pokračuje ve vývoji i v tomto složitém období. "Čína jede všechno jako předtím. Je to trošku nezodpovědnost nás tady v Evropě, Americe a všude po světě. Tím, jak se tady se vším pereme, dáváme Číně tak rok a půl náskok. "V Číně nemají problém vydávat jednu tiskárnu za druhou. Tím, jak my jsme ve vývoji trochu zbrzdění, posouváme uvedení na trh o půl roku až o rok dál. Dáváme tedy Číně náskok, aby západní trh ve spoustě věcí dohnala,"

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cina-nabira-obrovsky-naskok-varuje-sef-firmy-na-vyrobu-3d-tiskaren-121789<br>

11.6.2020 Sochař Michal Trpák s týmem dnes v Českých Budějovicích tiskl ze speciálního betonu prototyp 3D tištěného domu s názvem Prvok. Bude mít tři pokoje a rozlohu 43 metrů čtverečních. Náklady jsou kolem 3,5 milionu korun. Trpák představí dům, jenž bude na pontonu, 18. srpna na Střeleckém ostrově v Praze, od září bude asi měsíc na pražské Náplavce. Hrubá stavba se bude tisknout 16 hodin, pak přijdou na řadu dokončovací práce, jako položení podlah. Do Prahy se 35 tun těžký dům převeze po třech částech.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/v-c-budejovicich-se-tiskl-prvni-cesky-3d-tisteny-dum-z-betonu/1901231?

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...