DE luce, kontra torrente 2016 -2019

Hydrolog: Vraťme potokům volnost a vrátí se i deště

28.08.2018

Počasí už je těžko předvídatelné, sucho bude pokračovat. Dešťům však lze pomoci, když udržíme vodu v krajině, uvedl v rozhovoru pro úterní Právo hydrolog a šéf organizace Koalice pro řeky David Pithart

Před deseti lety se debatovalo, jestli globální oteplování je, nebo není. Klimatologové byli vysmívanými "alarmisty". Změnilo se od té doby ve vnímání veřejnosti něco?

Téměř vyschlá řeka 8.2018
Téměř vyschlá řeka 8.2018
  • Vědecká komunita není úplně jednotná, ale z více než 95 procent sdílí názor, že ano. 
  • extrémní sucha z druhé poloviny minulého století, pověstný je rok 1947, alarmující je trend, který začal rokem 2015 - výrazné sucho, došlo k propadům podzemní vody do nižších hloubek a za roky 2016 a 2017 nevystoupala do normální výšky a přišel velmi suchý rok 2018.
  • Dříve se častěji střídaly fronty a byl větší podíl dešťové vody, která pocházela z výparu z pevniny. Celosvětově totiž zhruba polovina vody, která prší, pochází z vody, která se vypařuje z pevniny - to je tzv. malý koloběh vody (letní bouřky - nad suchou krajinou se nemá co vypařovat, takže se nám tento podíl vody zmenšuje) . Ta druhá polovina je ta, kterou přináší vítr z oceánů a z moří.
  • Rostliny jsou přirozené chladničky v krajině. Mají tu skvělou vlastnost, že vodu v cyklu pozdrží. Rostlina pomalu dlouhodobě uvolňuje malé množství vody a voda zase tím, že se odpařuje, spotřebovává energii ze slunečního záření, čímž ochlazuje okolí. 
  • vyschlá půda zhoršuje průběh povodní a také půda utužená těžkou technikou, takže je méně propustná a je v ní málo organických hnojiv
  • Vezměte si takové tepelné ostrovy - betonové plochy, orná půda - kde se vzduch nad povrchem rozpaluje na 50 stupňů. Vítr ho pak odfoukne nad krajinu, která vegetaci má, a horký vzduch do sebe nasaje vodní páru a odnese ji někam do atmosféry. To znamená, že sucho a vedro dělá ještě větší sucho a vedro.
  • Přehrada (od myšlenky na přehradu k její realizaci může uplynout klidně i 15 či 20 let ) neřeší problém toho, že přestává fungovat ten malý koloběh. Je to jen přizpůsobení se klimatické změně, ale ne snaha jí předcházet.  
  • Pořád tu příliš spoléháme na techniku. My musíme především lépe pochopit klíčové přírodní procesy a posilovat je. 
  • Hlavním zdrojem kyslíku pro rybník je fotosyntéza řas. Ty ho vyrábějí jen ve dne, když je světlo, v noci ho naopak spotřebovávají. Pak je tam ještě jeden obrovský žrout kyslíku, a tím je bahno. Když klesne hladina o metr, tak ho bahno v menším objemu vody rychleji spotřebuje. Čím teplejší je voda, tím má méně kyslíku. Roli hraje i tlak vzduchu. Když po noci přijde zatažené ráno, kdy řasy nemohou započít fotosyntézu, a k tomu nízký tlak, to je přesně ten moment, kdy rybník lehne. 
  • Obecně bychom měli našim tokům vrátit volnost (když je tok klikatý, meandrující, tak vodě trvá déle protéct nějakou jednotkou délky údolí než v napřímeném korytu), jakou měly kdysi. Pokud je dostaneme do přírodě blízkého stavu, udrží až o dvě třetiny vody víc ve svém okolí. Díky tomu se může posílit malý koloběh vody a vrátí se i deště. V klikatém meandrujícím korytě máme dvakrát až třikrát větší momentální zásobu vody ve srovnání s regulovaným 
  • více
  • jak zadržovat vodu?

Ministerstvo zemědělství poskytne obcím podporu na výstavbu rybníků, odbahnění nebo jejich rekonstrukci. Stačí vyplnit žádost a splnit dané podmínky. Celková výše podpory bude 400 milionů korun. 

  • Obce mohou na výstavbu nových rybníků získat až 10 milionů korun, příspěvek na rekonstrukci bude ve výši 2 miliony korun, zveřejnilo ministerstvo na svých webových stránkách. 
  • Výzva je součástí podprogramu Podpora opatření na rybnících a malých vodních nádržích ve vlastnictví obcí. Tento podprogram byl zaveden již v roce 2016 a je naplánován do roku 2020. Během této doby by měly obce získat až 1 miliardu korun. 
  • Cílem podprogramu je podporování zadržování vody v krajině díky rybníkům nebo malých vodních nádrží. Dále také zlepšení technického stavu vodohospodářských staveb. 
  • více

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...