Jupiter (vlastní znamení střelec)

Největší planeta sluneční soustavy, Jupiter,  je tak veliká, že by se do ní vešlo tisíc Zemí. Při pohledu na Jupiter dominují barevné pruhy a bouře včetně Velké rudé skvrny. Předpokládá se, že planeta, která je označována za plynného obra, je složena převážně z vodíku, hélia a menšího množství jiných plynů. 

  • V pořadí pátá planeta od Slunce má rovníkový průměr zhruba 143 000 kilometrů. Velká rudá skvrna je anticyklona o šířce zhruba 16 000 kilometrů, která rotuje na jižní polokouli Jupiteru. Jev charakterizují karmínově zbarvené mraky, které se točí proti směru hodinových ručiček. Tento jev existuje po staletí, dosud se však vědcům nepodařilo objasnit, co se skrývá pod jeho povrchem.
  • Jupiter a Země jsou zcela odlišné světy, a to nejen pokud jde o objem. Země je kamenitá, Jupiter je složen převážně z plynů, ale je možné, že má tvrdé jádro tvořené těžšími prvky. 

Jupiter (archetyp nehmotné energie) je planeta štěstí, které pochází z duchovního a morálního života, z velkorysosti a poznání (vědomostí). Přítomnost Jupiteru vše zvětšuje a osvětluje. 

Jupiter - zvětšuje oplodňuje (i to negativní) a zasadí semínka, (oheň) v roce 2020 reprezentuje jiskru (kámen o kámen - křesání), při křesaní se objevuje jiskra a ta obnovuje život (vykřesávané světlo poznání, jiskra mezi mužem a ženou znamená nový život)

  • Jupiter má oběh 12 roků, Jupiter se objevuje v Kozorohu (stabilita je hledaná v hmotě), když je velká krize, tedy jednou za 12 roků (1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008, 2020, 2032) a určitým způsobem je tento cyklus propojen i s cyklickými Erupcemi na Slunci
  • Jupiter (Guru) je archetyp moudrého a trpělivého učitele v nás (Taťjana Micic)
  • Jupiter (největší planeta sluneční soustavy) má z obíhajících planet ve sluneční soustavě největší magnetismus
  • Sluneční soustava je někdy popisována jako dvojitý systém skládající se ze Slunce a Jupiteru jako hlavních dvou členů a dalších menších těles. Jupiter je téměř 2,5× hmotnější než všechny ostatní planety sluneční soustavy dohromady. 
  • Velká konjunkce Saturnu a Jupitera v roce 21.12.2020 (Jupiter a Saturn vstoupí do nejtěsnějšího přiblížení za posledních 800 let)

Od roku 2008 (vstoupil Saturn do Kozoroha), rok 2020 (nastává obrat k něčemu jinému) bude klíčem, když dojde také ke vstupu Jupiteru do Kozorohu, to bude znamenat zlom ve světové politické scéně (unipolární svět přestane existovat)

  • Pluto zůstává v Kozorohu do roku 2024

Významem tranzitu Jupitera (od 2.12.2019 12 měsíců, Jupiter se objevuje v Kozorohu, když je velká krize) je, že se učíme morální odpovědnosti, působí zde ještě vlivy dalších planet

  • hledá se stabilita v hmotě Jupiter (archetyp nehmotné energie) v kozorohu (zemité znamení)
  • přináší vítězství nad nepřáteli, kteří jsou na první pohled silnější nebo autoritativnější
  • mnozí získají materiální zabezpečení po kterém touží a mají pocit, že jim patří
  • přináší inteligentní pohled na politiku a užitečné znalosti související s politickým a společenským životem
  • v individuálním horoskopu můžeme dosáhnout něco mimořádné a konkrétního
  • V politickém životě bude platit pravidlo: ti co mají jasné ambice a plán do budoucna (společnost pro svůj rozvoj a existenci potřebuje stabilitu), ti budou mít štěstí
  • všechny planety v kozorohu nyní jsou temné, pouze Jupiter není temný (to je důvodem, proč je důležitý 2020, který přináší světlo vize budoucnosti)
  • Jupiter je jako další Slunce a osvětluje Saturn a pomáhá mu na konci roku 2019 (Saturn je v kozorohu dobře umístěný, vše bude podle zásluh)
  • ten co bude trpět bude ten (myšleno skupiny), který vytvořil falešný obraz světa, aby vykořisťoval lidi, ti co mají vize do budoucna ti dostávají s tímto tranzitem
  • transformace - pták FENIX, který vzejde z popela (revoluce), v astrologii je symbolem ptáka Fénixe konjunkce Jupiteru a Pluta, Saturn je také symbolem strachu (Taťjana Micic)

4 aspekty na dráze Jupitera v kozorohu 2020

  • aspekt Neptunu a Jupiteru (leden 2020) kolektiv a jednotlivci máme velkou touhu po spáse (chceme být zachránění), budou iluze, že ráj na zemi je možný, ale je to fikce. Povede nás to směrem k modlitbě a k sobě (duchovní praktika), to nám bude nápomocné v těžké době ve které žijeme - Víra v lepší svět. Cesta spásy je přes Neptun v rybách
  • Jupiter se potká s jižním uzlem v lednu 2020 (také bude konjunkce Saturnu a Pluta a také bude zatmění) - leden 2020 je velice těžký měsíc (dominantní pocit bude, že něco velkého končí na světové úrovni)
  • Jupiter bude opakovaně ve spojení s Plutem (tato konjunkce znamená ptáka Fénixe) 3 x, na konci března a začátkem dubna, v červnu a listopadu, vždy  na posledních stupních kozoroha (naposledy ve spojení v roce 2007) a na konci se Saturnem. Končí 12 letý cyklus (byli náboženské války, které umožnili zbohatnutí - Jupiter a Pluto ve střelci 2007), nyní je tento aspekt v kozorohu a je tu Saturn, který umí trestat podle zásluh (platit svoje dluhy). Vládnoucí struktury zkusí zase využít energie Jupitera a Pluta, aby zbohatli, hlad po bohatství (energie je však kontrolovaná Saturnem). Můžeme se jako kolektiv zregenerovat (Fénix, z popele vytvořit nový život). Je zakázáno podvádět a nesmíme vsadit vše na jednu kartu.
  • Jupiter se Saturnem (Chronokracie - vládce času) 21.12. 2020 (před tím to bylo v roce 2000 v býku, DOT.com bublina) v Kozorohu - znamená to, že toužíme po materiálním úspěchu, uznání. Toto setkání označuje konec jednoho času, konec jedné vlády a příchod nové vlády (na úrovni jedince i kolektivu to může být změna profese, nastane nezvratná změna) Určité paradigma nezvratně skončí (nyní jsme odpovědní za budoucnost). v Této konstelaci vede Saturn a Jupiter mu pomáhá, tzn. vše bude podle zásluh, Jupiter tomu přidá duchovnější dimenzi

Ve hře světla a stínů se nyní stín stal příliš viditelným, a proto pro dosažení rovnováhy je nutný zásah Jupitera

25.9.2022 Jupiter, který je v opozici se Sluncem, bude v pondělí v nejmenší vzdálenosti od Země za posledních 59 let, oznámila to v pondělí agentuře TASS tisková služba moskevského planetária.

Jupiter, Země a Slunce se seřadí do opozice 26. září. V tomto případě bude Jupiter blízko nejbližšího bodu své oběžné dráhy (perihélia) na Slunci, ve vzdálenosti 4,96 astronomických jednotek od nebeského tělesa. Shoda těchto dvou událostí se nazývá velká opozice Jupitera. Vyskytuje se přibližně jednou za 12 let a je pozoruhodný tím, že vzdálenost mezi Zemí a Jupiterem je také snížena na minimální hodnoty (3,95 astronomických jednotek).

"Vzdálenost mezi Zemí a Jupiterem v den opozice bude nejmenší, a to nejen v roce 2022, ale za posledních 59 let," uvedla tisková služba planetária. Jupiter bude v souhvězdí Ryb poblíž nebeského rovníku. V severních zeměpisných šířkách poprvé po několika letech vystoupí dostatečně vysoko nad obzor. "V září dosáhla jasnost planety téměř mínus třetí magnitudy (-2,9m), což z ní dělá třetí nejjasnější objekt na noční obloze po Měsíci a Venuši. A nyní nelze přehlédnout Jupiter - jasná hvězda svítí v večer a celou noc nad jižním východním obzorem. Další velká opozice Jupitera se očekává 1. října 2034.

https://tass.ru/obschestvo/15864591

11.2.2022 Vědci v novém výzkumu o polární záři na pólech Jupiteru zjistili její spojitost s vulkanismem na jeho měsíci Io. Jupiterovy polární záře jsou podle vědců výjimečně silné díky sopkám jeho přirozené družice.

Jupiterův měsíc Io je ve Sluneční soustavě vulkanicky nejaktivnějším světem. Více než 400 aktivních sopek na jeho povrchu vystřeluje do vesmíru lávu, z níž se na oběžné dráze Jupiteru stává "polévka elektricky nabitého materiálu", plazma integrující s magnetickým polem plynného obra.

Magnetické pole tento materiál směřuje k pólům planety, kde elektricky nabité částice integrují s plyny v její atmosféře, a vytvářejí polární záře.

  • Tyto výsledky potvrzují vztah mezi vulkanismem měsíce Io, elektrickými proudy v magnetickém poli Jupiteru a polárními zářemi. "Málem jsem spadl ze židle, když jsem viděl, jak jasné je tohle spojení," prohlásil astronom Jonathan Nichols. Proces je však oproti dřívějším teoriím složitější. Astronomové jej popisují jako "přetahovanou" mezi magnetickým polem Jupiteru a vulkanismem Io. Magnetické pole planety nejprve vytlačuje plazma jeho měsíce pryč. Plazma nedisponuje dostatečnou rychlostí pro udržení určité vzdálenosti od planety. Proto se pohybuje podél magnetických siločar Jupiteru zpět k jeho pólům a cyklicky prochází jeho atmosférou.  
  • https://techfocus.cz/veda-vesmir/4052-polarni-zare-na-jupiteru-souviseji-s-vulkanismem-jeho-mesice-potvrdila-studie.html?

17.10.2021 Planetu Jupiter si nejspíš už od základní školy pamatujeme podle Velké rudé skvrny. Jde o bouři podobnou normálnímu hurikánu, jenže velikosti planety Země. Astronomové a další odborníci existenci tohoto úkazu v horních částech atmosféry Jupiteru dosud nedokázali vysvětlit. Jde o natolik výrazný jev, že ho dovedly rozeznat už první člověkem sestavené dalekohledy. Z toho je patrné, že bouří už přes 300 let. Jde o anticyklónu, která byla původně dvakrát větší než Země. Otáčí se proti směru hodinových ručiček a poslední dobou dělá vědcům starosti. Něco se v ní totiž děje a stále zrychluje.

Trojnásobek Kyrillu

Velkou rudou skvrnu pozorujeme už od roku 1831 a znatelně zesiluje a zrychluje. To dokazují i data z Hubbleova vesmírného teleskopu, který zásobuje vědce potřebnými daty už více jak 10 let. Průměrná rychlost pohybu plynů v hurikánu se mezi lety 2009-2020 zvýšila o 8 %. Okraj bouře se momentálně pohybuje rychlostí asi 643 kilometrů za hodinu, vnitřek ovšem zpomaluje. Pro představu se hodí srovnání této bouře s větry, které se vyskytují na Zemi.

Například orkán Kyrill se na vrcholu Sněžky dostal na rychlost 216 kilometrů v hodině, hurikán Mitch udeřil na Kanárské ostrovy rychlosti 285 kilometrů v hodině. Jupiter je největší planeta Sluneční soustavy a je to také tzv. plynný obr. Dle odhadů je složen především z hélia, vodíku a některých organických sloučenin a jeho jádro tvoří kámen. Atmosféra má tvar zřetelných pruhů, které tvoří právě různě velké a intenzivní bouře.

Co pohání skvrnu?

Přes veškeré technické možnosti i přísun nových dat je pro vědce tato bouře stále velkou záhadou. Neexistuje zatím ani vysvětlení pro její zrychlení a měnící se chování. Hubbleův vesmírný teleskop je aktuálně jediným zařízením, které nám dokáže dodat skutečně detailní záběry tohoto atmosférického jevu. Jenže ani tak nepřišli badatelé na to, co nejdéle trvající bouři pohání. Problém je to, že i přes detaily z Hubbleova teleskopu máme jen snímky její horní strany.

https://vedazive.cz/vesmir/nejvetsi-boure-soustavy-zrychluje/?<br>

2.11.2020 Jupiter může být první planetou kromě Země, o níž je známo, že hostí atmosférické světelné show zvané "skřítci" nebo "elfové".

Skřítci ( SN: 6/14 / 02 ) a elfové ( SN: 12/23/95 ), jsou dva druhy atmosférických záře, která se tvoří, když blesk mění elektromagnetické prostředí v atmosféře nad bouři. Na Zemi tyto elektromagnetické poruchy způsobují, že molekuly dusíku v horní atmosféře vydávají krátkou, načervenalou záři. Skřítci mohou rozjasnit oblast oblohy napříč desítkami kilometrů, zatímco elfové mohou překonat stovky kilometrů 

Od roku 2016 do roku 2020 zachytil ultrafialový spektrograf na kosmické lodi NASA Juno na oběžné dráze kolem Jupiteru 11 superrychlých záblesků světla po obří planetě. Tyto erupce, o kterých se dozvěděli online 27. října v časopise Journal of Geophysical Research: Planets , trvaly v průměru 1,4 milisekundy, což je zhruba tak pomíjivé jako skřítci a elfové na Zemi. Ultrafialové světlo bylo na vlnových délkách emitovaných molekulárním vodíkem - typ záře očekávaný od skřítků nebo elfů na Jupiteru, jejichž atmosféra je spíše tvořena spíše vodíkem než dusíkem.

https://www.sciencenews.org/article/jupiter-atmospheric-lights-sprites-elves-earth? 

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...