Uran

  • Planeta Uran má cyklus 84 roků a každým znamením prochází 7 roků (7 roků chudých a 7 bohatých) 7 x 12 = 84
  • Neptun má cyklus 164 roků

12.1.2024 Kazachstánská společnost Kazatomprom varovala, že zřejmě v příštích dvou letech nesplní své produkční cíle. Důvodem jsou problémy s dostupností kyseliny sírové, která je potřeba k produkci uranu. To představuje další riziko pro dodávky v době, kdy poptávka po jaderném palivu roste, upozornila agentura Bloomberg. Kazatomprom je největším světovým producentem uranu a jeho oznámení vedlo k růstu cen akcií podobných firem v USA a v Kanadě.

  • Kazatomprom uvedl, že v současnosti je produkce uranu nižší než v předchozích letech. Potíže se získáváním kyseliny sírové a zpoždění při dokončování stavebních prací na nových ložiscích podle firmy znamenají, že bude obtížné splnit její letošní cíl těžby.
  • Tato komplikace se přidává k seznamu problémů s dodávkami, které pomohly cenám uranu na nejvyšší hodnotu za 15 let. Za posledních 12 měsíců se cena uranu více než zdvojnásobila a v těchto dnech se dostala nad 97 dolarů dolarů (asi 2200 Kč) za libru (0,45 kg).  
  • Loňský převrat v Nigeru narušil dodávky do evropských reaktorů. Niger je klíčovým vývozcem uranu. Důležitý kanadský těžař Cameco pak snížil své produkční cíle kvůli problémům v provozech v Kanadě. Mnoho dolů bylo zakonzervováno v důsledku poklesu cen po havárii ve Fukušimě. 
  • Kyselina sírová je upřednostňována při získávání uranu ze surové rudy díky své nízké ceně a účinnosti pro různé typy uranových rud.
  • S akciemi Kazatompromu se od roku 2019 obchoduje na londýnské burze, 75 procent akcií ve firmě vlastní stát. Kazatomprom těží uran v Kazachstánu jak samostatně, tak prostřednictvím společných podniků. 
  • Akcie těžařů uranu tento týden po celém světě vzrostly poté, co Spojené státy oznámily, že ve snaze posílit svou energetickou bezpečnost vybírají nabídky na zvýšení domácí výroby jaderného paliva známého pod označením HALEU, tedy uran s vysokým obsahem a nízkým obohacením. Británie tento týden oznámila, že plánuje největší rozšíření jaderné energetiky za posledních 70 let. Investovat chce 300 milionů liber (8,6 miliardy Kč) do zvýšení výroby HALEU. Toto palivo se v současnosti vyrábí komerčně pouze v Rusku.  
  • Kazachstán produkuje více než 40 procent světového uranu a hlavní provozovatelé jaderných elektráren jej považují za důležitého dodavatele. Kazatomprom nedávno podepsal dlouhodobou smlouvu o dodávkách do Číny. 
  • https://echo24.cz/a/HcPiA/zpravy-ekonomika-nejvetsi-producent-uranu-ma-problemy?

12.12.2023 Sněmovna reprezentantů Kongresu schválila zákon zakazující dovoz ruského uranu. Hlasování bylo vysíláno na webových stránkách dolní komory zákonodárného sboru USA. Iniciativu schválili kongresmani jednomyslně.

Návrh zákona navrhuje zákaz dovozu nízko obohaceného uranu vyrobeného v Rusku do Spojených států 90 dní poté, co vstoupí v platnost. Povoluje však americkému ministerstvu energetiky, po konzultaci s ministrem zahraničí a ministrem financí, vydávat povolení k dovozu ruského uranu v množství povoleném současnými zákony USA. Omezení platí do konce roku 2040. Iniciativa také ukládá americkému ministerstvu energetiky povinnost najít a předložit Kongresu možnosti, jak nahradit ruské dodávky uranu.

https://tass.ru/ekonomika/19510989

15.9.2023 Ceny uranu se dostaly na maximum za 12 let. Podle poskytovatele údajů o cenách UxC stouply ceny tzv. žlutého koláče za poslední měsíc zhruba o 12 procent na 65,50 USD (1500 Kč) za libru (454 gramů) a dostaly se nejvýše od havárie v japonské elektrárně Fukušima z roku 2011, uvedl ekonomický list Financial Times (FT). Vlády po celém světě se totiž začínají znovu přiklánět k jaderné energetice a příslušné energetické podniky se předhánějí, aby si zajistily dodávky paliva.

  • Kanadská firma Cameco, která je druhým největším producentem uranu na světě, tento měsíc snížila celoroční výhled produkce kvůli problémům v dole a zpracovatelském závodě v Kanadě.
  • Po roku 2040 by mohlo být více než 140 reaktorů v provozu déle, než se dříve čekalo, v provozu přitom budou i malé modulární reaktory o výkonu 35 gigawattů. To bude vyžadovat otevření nových dolů, aby se uspokojila poptávka po uranu, která se zdvojnásobí na 130.000 tun ročně
  • Cena uranu by do roku 2025 mohla vzrůst na 200 USD za libru. 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5575352/ft-ceny-uranu-jsou-diky-zajmu-vlad-o-jadernou-energii-nejvyse-za-12-let.html

24.8.2023 Spojené státy v prvním pololetí nakoupily od Ruska 416 tun uranu, což je 2,2krát více než ve stejném období loňského roku a maximum od roku 2005. Rusko dodává do Států pouze palivo obohacené o uran-235, což je hlavní položka washingtonských "radioaktivních" nákupů. Rusko dodává do Států pouze palivo obohacené o uran-235, což je hlavní položka washingtonských "radioaktivních" nákupů. 

Spojené státy také výrazně zvýšily své nákupy uranu z Británie – o 28 % na 383,1 milionu USD, v důsledku čehož představoval necelých 18 % veškerého dovozu. Nejvýznamnější nárůst dodávek přišel z Francie , která dovezla palivo na americký trh za 319 milionů USD (15 % celkového dovozu) oproti 1,9 milionu USD o rok dříve. Mezi pět největších dodavatelů patřilo také Německo (13 % dovozu), které zvýšilo dodávky o 1,5 % na 277 milionů USD, a Kanada (11 % dovozu), čímž se zdvojnásobily na 247,5 milionů USD. Ten je jediným hlavním zdrojem přírodního uranu pro USA. Nizozemsko , které loni obsadilo druhé místo, zároveň snížilo dodávky na polovinu na 193 milionů dolarů a kleslo na šestou pozici.

https://ria.ru/20230824/uran-1891881128.html

2.6.2022 V Číně byla objevena bohatá ložiska uranu, čímž se celkové zásoby uranu v Číně zvýšily až desetkrát. K čemu jim ale uran bude?

Server South China Morning Post informuje o objevu ložisek uranu v hloubce, která se dosud zdála nemožná. Zásoby uranu jsou skutečně obrovské. Celkové zásoby v se zvýší desetinásobně na více než dva miliony tun. Čína se tak vyrovná Austrálii, která je považována za jednu z nejbohatších zemí světa na uran.

Za zmínku stojí, že vědci, kteří stáli za objevem nových ložisek uranu, použili nejmodernější technologie a vybavení, aby prozkoumali, co se nachází v hloubce 3 000 metrů. To je až šestkrát hlouběji než většina čínských uranových dolů.

https://techsvet.cz/nejnovejsi-zpravy/cinane-objevili-obrovska-loziska-uranu-jak-je-nasli-a-co-s-nimi-budou-delat/daniel/?

23.5.2022 Evropská unie závisí na Rusku v otázkách jaderné energetiky více než v oblasti dodávek zemního plynu , řekl v rozhovoru pro N-TV Volker Kwashning, expert z Berlínského technologického a ekonomického institutu .Jak je uvedeno v materiálu, v Evropské unii, když se mluví o plánech na opuštění ruských zdrojů, nevzpomínají nebo záměrně ignorují závislost na uranu. " EU závisí na Rusku , pokud jde o jadernou energii, ještě více než v oblasti zemního plynu.

  • Podle Evropského společenství pro atomovou energii (Euratom) tedy asi 40 % svého obohaceného uranu potřebného pro provoz jaderných elektráren dostává Evropa z Ruska a Kazachstánu.
  • Podle Světové jaderné asociace je přitom mnoho zemí střední a východní Evropy závislých nejen na ruském uranu, ale také na ruské jaderné technologii. V tomto ohledu již Euratom vyjádřil znepokojení nad touto otázkou a považuje EU v této oblasti za "výrazně zranitelnou". Zákaz dodávek uranu a údržby jaderných elektráren ze strany Ruska by přitom mohl mít pro Západ zničující následky.
  • https://ria.ru/20220523/uran-1790063189.html

12.1.2022 O ledových obrech Uranu a Neptunu se příliš nepíše, protože veškerá pozornost směřuje k jejich větším sourozencům - mocnému Jupiteru a velkolepému Saturnu. Na první pohled jsou Uran a Neptun jen nevýrazné, nudné koule nezajímavých molekul. Ale pod vnějšími vrstvami těchto světů se možná skrývá něco velkolepého - neustálý déšť diamantů, napsal server Space.

Plynní obři soustavy, Jupiter a Saturn, jsou tvořeni téměř výhradně plynem, vodíkem a heliem. Právě díky rychlé akreci těchto prvků se těmto obrovským planetám podařilo nabobtnat do současné velikosti.

Naproti tomu planety Uran a Neptun jsou tvořeny převážně vodou, čpavkem a metanem. Astronomové tyto molekuly běžně nazývají ledem, ale ve skutečnosti pro to není žádný dobrý důvod, kromě toho, že v době, kdy planety vznikaly, byly tyto prvky pravděpodobně v pevném skupenství.

https://techsvet.cz/nejnovejsi-zpravy/na-uranu-a-neptunu-prsi-diamantovy-dest/daniel/?

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...