Společensky odpovědné investování

ESG (zkratka z anglických slov environmental, social a governance) označuje společensky odpovědné investování - investování do firem, které přihlížejí k životnímu prostředí, k sociálním dopadům svého podnikání nebo mají kvalitní řízení a transparentní hospodaření. Základní myšlenkou je tyto společnosti investorskými penězi podporovat a naopak trestat ty, které jsou méně slušné nebo bezohledné: ničí přírodu, využívají dětskou práci, vyrábějí zbraně, alkohol nebo tabák. 

1.9.2020 Velké světové investiční fondy, které nesou označení ESG a zaměřují se na "udržitelné" a "ohleduplné" investice, zažívají letos vlnu zájmu ze strany investorů a vykazují i solidní výnosy. Z toho by leckdo mohl usuzovat, že k úspěchu přispívají hlavně etické byznysové praktiky firem, jež jsou v portfoliích těchto fondů. Ukazuje se ale, že v mnoha případech hraje roli jeden silnější faktor: tyto fondy ve velké míře zainvestovaly do největších světových technologických akcií, které letos rekordně rostou.

Právě globální technologické firmy, mezi které patří Facebook, Amazon, Apple, Netflix či Google, nezapadají vždy do laické představy o "udržitelném" byznysu. Bývají kritizovány za nedostatečnou ochranu osobních údajů, monopolní chování nebo kvůli špatným pracovním podmínkám.

Zkratka ESG označuje takzvané společensky odpovědné investování − do firem, které přihlížejí například k životnímu prostředí či k sociálním dopadům svého podnikání. Z tohoto typu investování se stává trend a do segmentu se pouští více a více správců aktiv, fondů a zavedených finančních jmen z Wall Street nebo z londýnské City. Data mezinárodní analytické firmy Morningstar navíc naznačují, že jarní pandemie koronaviru zájem o ESG fondy ještě urychlila. Celosvětově v období mezi dubnem a červnem zaznamenaly čistý příliv investorských peněz v rozsahu 71 miliard dolarů a hodnota jejich aktiv překročila rekordní hranici jednoho bilionu dolarů.

Z Tesly se s oceněním přesahujícím 300 miliard dolarů stala nejhodnotnější automobilka světa, výrobce mobilů Apple je první firmou v historii, jejíž hodnota překonala dva biliony dolarů. I Amazon, Microsoft a Alphabet už stojí více než bilion dolarů. Za tím vším je přebytek volných peněz na trhu, nízké úrokové sazby a odolnost těchto firem vůči pandemii. Jde také o to, že miliony lidí získaly nově přístup k investování pomocí aplikací jako Robinhood nebo Revolut a nucené karantény doma využily k on-line investování.

https://archiv.ihned.cz/c1-66809400-facebook-ci-google-pronikaji-do-etickych-fondu-pro-nektere-sok-pro-jine-nevyhnutelny-krok<br>

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...