Bayer (koupil Monsanto)

Začátkem února 2021 se Bayeru podařilo urovnat rozhodující část sporu. Celkové odškodnění má firmu přijít zhruba na 11,6 miliardy dolarů. To je asi pětina částky, kterou Bayer za Monsanto zaplatil. 

Bayer převzal v roce 2018 americkou firmu Monsanto.

8.4.2024 Soudce v americkém státě Missouri snížil částku, kterou má německá skupina Bayer vyplatit v rámci odškodnění třem lidem za zdravotní problémy související s používáním přípravku na hubení plevele RoundUp, na 611 milionů USD (14,3 miliardy Kč) z předchozích 1,56 miliardy USD. Částka je nižší kvůli snížení výše trestního odškodnění (ČTK)

20.2.2024 Bayer oznámil významné snížení dividendy o 95 % na zákonné minimum, aby umořil dluh po akvizici Monsanta (Bloomberg) 

29.1.2024 Americké soudy nařídily společnosti Bayer zaplatit pokutu ve výši 2,25 mld. USD poté, co porota ve Filadelfii rozhodla, že produkt Roundup dceřiné společnosti Monsanto způsobuje rakovinu. Akcie Bayer dnes klesají o 4 % (Bloomberg) 

26.1.2024 Porota v Pensylvánii nařídila jednotce Monsanto společnosti Bayer AG zaplatit více než 2,2 miliardy dolarů bývalému uživateli Roundupu, který podle právníka žalobce obvinil ze své rakoviny zabijáka trávy. V jednom z největších soudních ztrát společnosti Bayer za pět let soudního sporu ohledně herbicidu porotci státního soudu ve Philadelphii v pátek přiznali žalobci odškodné 250 milionů dolarů a 2 miliardy dolarů jako náhradu škody za trest za jeho tvrzení, že roky používání Roundupu v práci a doma způsobil jeho non-Hodgkinův lymfom, podle právníka Jasona Itkina .

https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-01-26/bayer-hit-with-2-2-billion-roundup-cancer-verdict-lawyer-says?srnd=premium-europe

19.11.2023 Německý Bayer (BAYGn.DE) přerušil rozsáhlou závěrečnou fázi testování nového léku proti srážení krve kvůli nedostatečné účinnosti, zasadil novou ránu bojujícímu výrobci léků a vrhl svůj nejslibnější vývojový projekt do pochybovat. Její akcie v pondělí v 09:03 SEČ klesly o 16,4 % na nejnižší hodnotu za 12 let, přičemž přes noc byla společnosti nařízena zaplatit 1,56 miliardy dolarů v posledním americkém soudním sporu kvůli běžně používanému léku na hubení plevele Roundup, který také zasáhl sentiment.

https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/bayer-cancels-asundexian-phase-iii-study-program-2023-11-20/

16.11.2023 Evropská komise prodlouží používání pesticidu glyfosátu v zemích Evropské unie o dalších deset let. Komise to oznámila ve čtvrtek poté, co se státy EU nebyly schopné dohodnout, zda licenci obnovit. Nejznámější přípravek s glyfosátem, Roundup, který se i v Česku široce používá k hubení plevele, tak má v zemích EU zajištěnou budoucnost až do roku 2034. Oznámením komise vyvrcholila osm let trvající debata v EU o případném zákazu glyfosátu kvůli jeho možné karcinogenitě a škodlivých účincích na živočichy v zemědělství. Část zemí usilovala o zákaz této látky, další byly ovšem proti tomu.

  • Největší skupina zemí, sedmnáct ze sedmadvaceti, chtěla používání glyfosátu prodloužit. Bylo mezi nimi také Česko. Státy s největším počtem obyvatel, Německo a Francie, se zdržely.

  • "Česko bylo pro obnovení licence. Jednak proto, že glyfosát vyhovuje legislativním požadavkům, a také z důvodu jeho nenahraditelnosti v řadě oblastí.

  • Žalob na Bayer se v Americe sešlo dohromady přes 120 tisíc. Firma se snažila před dvěma lety co nejvíc sporů urovnat a na odškodné vyhradila miliardy dolarů. V některých případech musela platit, v jiných byla úspěšná. Ještě zhruba 40 tisíc žalob na Bayer, který v roce 2018 koupil hlavního výrobce Roundupu – americkou firmu Monsanto –, stále běží. 

  • https://zahranicni.hn.cz/c1-67266780-roundup-prezil-nejznamejsi-hubic-plevele-dostal-v-zemich-eu-povoleni-na-dalsich-10-let-cesko-bylo-pro

16.11.2023 Mužům po celém světě dramaticky poklesl počet spermií. Vinu na tom nesou pesticidy používané v domácnostech, na zahradách a jako postřik na potraviny. Vyplývá to z nové analýzy studií provedených za poslední půlstoletí. "V průběhu 50 let klesla koncentrace spermií na celém světě přibližně o 50 procent.

  • Byť je pravděpodobné, že je více příčin, které vedou k úbytku spermií, studie zaznamenala "silnou souvislost mezi dvěma běžnými insekticidy – organofosfáty a N-metylkarbamáty – a poklesem koncentrace spermií".
  • Organofosfáty jsou jednou z nejčastěji používaných sloučenin na světě, jsou například hlavní složkou postřiků proti škůdcům a používají se také k výrobě plastů a rozpouštědel. "Jsou široce používány v zemědělství na plodiny, které jíme," popsala Perryová. Používají se i ve stavebnictví, při údržbě okrasných trávníků a koupit si je může i zákazník v obchodě. Lidé jsou těmto organofosfátům vystavováni poměrně často.

  • N-metylkarbamáty jsou strukturou a funkčností podobné organofosfátům. Zabíjejí hmyz poškozením jeho mozku a nervového systému. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí se používají také k výrobě postřiků proti škůdcům. Aplikují se na různé polní, ovocné a zeleninové plodiny k hubení brouků, hrabošů a podobných škůdců.

  • https://domaci.hn.cz/c1-67266060-muzi-po-celem-svete-maji-vyrazne-mene-spermii-proc-se-s-tim-potykaji-casteji-zemedelci

28.10.2023 Odškodné ve výši 175 milionů dolarů (čtyř miliard korun) má německá firma Bayer zaplatit americkému důchodci za to, že u něj herbicid Roundup způsobil rakovinu. O pátečním verdiktu informovala 28. října agentura Reuters. Bayer se chce odvolat a věří, že se "neopodstatněný rozsudek" podaří zrušit.

Ernest Caranci u soudu tvrdil, že rakovinu dostal proto, že roky používal herbicid Roundup na své zahradě.

Bayer, který v roce 2018 koupil výrobce tohoto pesticidu firmu Monsanto, čelí ve Spojených státech desítkám tisíc podobných žalob. V některých případech musí platit odškodné, v jiných je společnost úspěšná.

https://forbes.cz/dalsi-odskodne-kvuli-roundupu-firma-bayer-vyplati-americanovi-175-milionu-dolaru/?

25.2.2021 Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer vykázal za loňský rok ztrátu 10,5 miliardy eur (274 miliard Kč), což je nejvíce v historii podniku. Na vině byla především nutnost dát stranou peníze na urovnání glyfosátové aféry americké firmy Monsanto, kterou Bayer převzal v roce 2018. Firma o tom informovala ve svém dnešním sdělení.

V roce 2019 byl Bayer v zisku 4,1 miliardy eur. Tržby za loňský rok klesly vinou výkyvů měnových kurzů téměř o pět procent na 41,4 miliardy eur (1,1 bilionu Kč). 

3.2.2021 Společnosti Bayer se podařilo urovnat rozhodující část sporu o herbicid Roundup, který údajně způsobuje rakovinu. Americkým stěžovatelům zaplatí odškodné dvě miliardy dolarů (zhruba 43 miliard korun). Dohoda znamená podle agentury DPA novou naději na brzký konec glyfosátové aféry, kterou německá firma musela řešit poté, co v roce 2018 převzala americký podnik Monsanto, který kontroverzní přípravek vyrábí. Celkové odškodnění má firmu přijít zhruba na 11,6 miliardy dolarů. To je přibližně pětina částky, kterou společnost zaplatila za Monsanto.

Tvrzení, že přípravek na hubení plevele na bázi glyfosátu způsobuje rakovinu, Bayer popírá. Glyfosát je nejrozšířenějším herbicidem na světě a Roundup byl prvním produktem, který byl na této látce založený. Produkt zůstane na trhu a Bayer požádá americkou agenturu pro ochranu životního prostředí, aby směl na etiketě uvádět odkaz na vědecké studie o herbicidu.

https://www.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/dozvuky-roundup-afery-bayer-na-urovnani-sporu-o-herbicid-vyplati-dalsi-miliardy-dolaru-1377639?

2.12.2020 Bayer chce urychlit a podpořit vývoj buněčné a genové terapie. Nová platforma bude poskytovat služby, jako je výzkum, výroba, klinický vývoj a řízení projektů na podporu nového podnikání. Společnost Bayer získala společnosti zabývající se buněčnou a genovou terapií BlueRock Therapeutics a Asklepios Biopharmaceutical v letech 2019 a 2020

21.8.2020 Bayer zaplatí zhruba 1,6 mld. USD na vyřešení většiny podaných i nepodaných amerických žalob kvůli zařízení pro ambulantní sterilizaci žen Essure (Bloomberg) 

20.8.2020 Německý výrobce léků a pesticidů Bayer zaplatí v USA zhruba 1,6 miliardy dolarů (35 miliard korun) za urovnání většiny žalob týkajících se jeho antikoncepčního prostředku Essure. Dohoda podle Bayeru pokrývá zhruba 90 % z téměř 39 tisíc žalob. (ČTK)  

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...