Dolar, USD

Dolar je považován za bezpečné útočiště (světová rezervní měna) a investoři se tak k němu obrací v dobách, kdy ve světě panuje nejistota a snaha vyhýbat se riziku. Jde o jeden ze základních mechanismů globálních trhů, který je brán povětšinou za samozřejmost. 

  • Japonský jen a švýcarský frank jsou měny považované investory za bezpečné útočiště v období nejistoty.
  • USD je používán jako geopolitická zbraň na globální scéně vůči nepřátelům USA (Rusko, Irán, Venezuela atd.), díky tomu postupně ztratí mezinárodně uznávaný status rezervní měny, měny pro mezinárodní obchodní transakce (SWIFT) a to může vézt k jeho pádu. Ti co používají dolar v obchodních transakcích jsou závislé na USA (USA jim mohou zmrazit jejich dolarová aktiva v případě, že se stanou nepřáteli USA, to polarizuje svět a vytváří novou železnou oponu). Sníží se tak poptávka po USD.
  • Rusové, Čína a postupně i další státy přestanou USD vnímat jako ekonomické aktivum.
  • Analytici uvádějí (1.2.2023) jako hlavní hrozby pro dolar přesun světového obchodu do vypořádání v národních měnách a také vytvoření nových rezervních měn, které vytlačí tu "americkou". 
  • Tato supervýhoda tkví v tom, že dolar, představující globální rezervní měnu číslo jedna, umožňuje Spojeným státům i sebehlubší zadlužení nakonec řešit – lidově řečeno – tiskem novým peněz. Role dolaru coby světové rezervní měny číslo jedna pak zajistí, že nutné inflační náklady takového tištění neponesou jen Spojené státy samotné, nýbrž celý svět. Buffett vlastně mezi řádky praví, že Spojené státy se jako jediná ekonomika světa mohou zadlužovat, v zásadě jak se jim zamane, přičemž dojde-li na nejhorší, o inflační náklady takového tištění se podělí s celým světem. To je ona supervýhoda: dolar Spojeným státům umožňuje půjčovat si na své potřeby, ale pokud by to jednou snad už neutáhly, zatáhne to celý svět (20.11.2023).

Americký dolar se nadále používá v 88 % veškerých měnových obchodů a stále představuje zhruba 62 % světových devizových rezerv, I když v 70. Letech to bylo více než 85 %. 

Zlato je platidlem poslední záchrany, především v prostředí, jako je to současné, ve kterém vlády snižují hodnotu zákonných měn a stlačují reálné úrokové sazby na historická minima (červenec 2020).

Americký dolar totiž stále představuje přes 63 % všech světových transakci, téměř 40 % světového dluhu je denominováno v dolarech a 62 % rezerv centrálních bank světa je stále v dolarech. Ano, Spojené státy tisknou a devalvují svou měnu jak o závod, ale to dnes dělají všechny ekonomicky vyspělé státy. Dolar je rezervní měnou již od srpna 1971, nebo jak se správně říká, "je tou poslední ze špinavých košil", a zatím neexistuje jeho reálná, či praktická alternativa. (16.1.2021)

Co podporuje a nepodporuje dominanci USD?

Situace po celém světě stále ještě výrazně nahrává dolaru. Globální obchodní fakturaci, vydávání dluhopisů, státní rezervy či přeshraničnímu půjčování peněz stále kraluje dolar. Brzy se to však může změnit - například padne-li dolarová ropná hegemonie.

Fáze úpadku dolaru 

Počáteční fáze úpadku dolaru: Stephen Roach z Yale University pro Bloomberg uvedl, že jeho oblíbeným ukazatelem stability americké ekonomiky je čistá národní míra úspor. Ta už před pandemií dosahovala jen 2,9 % a pandemie jí poslala do záporu, protože vládní deficity více než vyvažují vyšší úspory domácností. To znamená "masivní deficit běžného účtu" a Roache to vše vede k názoru, že se nacházíme v počáteční fázi úpadku dolaru. (21.8.2020)

USD, zprávy z tisku:

12.3.2024 Co si myslíte o americké ekonomice obecně? Je silná, nebo slabá?

Když se podíváte na růst a na schopnost americké ekonomiky dostat lidi do zaměstnání a udržet je tam, tak to samozřejmě izolovaně vypadá dobře. Podívejte se ale na jejich zadlužení. Kdybyste fungoval stejně a dařilo se vám růst čtyři procenta, ale dluh mezitím rostl sedm procent, vypadalo by to sice na pohled hezky, ale vaší bance se to rozhodně líbit nebude.

Američané mají výhodu, že si lidé kupují dolar, protože je to dnes rezervní měna. Ale všechno má své meze a to platí i pro množství peněz, které USA utrácejí. Periodicky se dnes v USA opakuje velký debakl, kdy země přesáhne dluhový strop, který si sama nastavila, a pak se politici dohadují, jestli zavřít chod vlády, nebo strop navýšit a pokračovat ve financování.

USA jsou samozřejmě ve zvláštní situaci. Ale nakonec všechno má své meze. Viděli jsme, co se stalo Řecku – dnes se lidé obávají podobného osudu Itálie a dokonce i Francie. USA jsou bezpochyby velmi dynamickou ekonomikou, ale nesmíme zapomínat, že je to také ekonomika poháněná obrovským dluhem.

  • Svět je již příliš dlouhou dobu poháněn dluhy. A to začíná být čím dál větší problém, protože to vede do slepé uličky. Nedávno jsme zažili dobu, kdy šly úrokové sazby prudce nahoru. Pro ty, kdo byli zvyklí uměle držet růst pomocí dluhu, nastala komplikace – když je třeba dluh refinancovat, což je v takových případech vždy jen otázka času, musíte najednou platit mnohem více, abyste se s ním vyrovnali.

  • Když ale dostanete na jedné straně tohle a na druhé straně se přidá nedostatek růstu způsobený v případě zemí G7 často přebujelou byrokracií, komplikující budování podniků, máte tu problém na druhou. Netvrdím, že bychom neměli mít žádná pravidla, ale chtělo by to podle mého více sjednotit a zjednodušit regulaci firemního fungování.

  • Z toho ale vedou jen dva scénáře: buď se akciové trhy zhroutí, nebo se okamžitě dočkáme nižších sazeb. Nepřijde mi, že by něco nasvědčovalo prudkému růstu, což je trochu znepokojivé, protože růst je vedle růstu inflace nebo platební neschopnosti jediným možným vyústěním problémů, ve kterých se nacházíme

  • Obrovským dluhem jsou dnes poháněny Čína, Spojené státy, Japonsko, Itálie, Francie. Spousta velkých ekonomik má prostě obří dluh a všichni víme, že jednoho dne dojde na zúčtování a pak to půjde opravdu rychle. Bude to vždy tehdy, když investoři ztratí důvěru. 

https://forbes.cz/na-dluh-nemuzeme-fungovat-vecne-svet-je-slozitejsi-a-silenejsi-rika-sef-saxo-bank/?

9.3.2024 Delegace amerického ministerstva financí se tento týden vydala do Rakouska, kde má v úmyslu zatlačit na vedení vídeňské Raiffeisenbank, aby instituce omezila své aktivity v Ruské federaci. Podle agentury Reuters může bance dokonce hrozit odstřižení od amerického dolaru.

  • Americké velvyslanectví ve Vídni uvedlo, že zástupci ministerstva financí budou Raiffeisenbank a další banky varovat před spojením s ruským vojenským průmyslem. Pokud sankční režim poruší, hrozí jim dokonce odstřižení od amerického finančního systému.
  • https://echo24.cz/a/HJR9q/zpravy-ekonomika-raiffeisenbank-ma-problem-americanum-vadi-jeji-aktivity-v-rusku? 

27.1.2024 Předseda představenstva a generální ředitel největší americké banky JPMorgan Chase Jamie Dimon říká, že USA se rychle přibližují k útesu, protože státní dluhy stále narůstají, a bije na poplach, že je třeba situaci urychleně řešit, než dojde ke krizi a vzpouře. Americe dává čas deset let. Vládní dluh nyní dosahuje astronomických 34 bilionů dolarů a do 30 let by se mohl zdvojnásobit.

  • Dimon nejprve připomněl situaci v roce 1982 s inflací kolem 12 %, základní sazbou kolem 21,5 %, nezaměstnaností někde kolem 10 % a dluhem kolem 35 % hrubého domácího produktu. Poznamenal, že dnes je poměr dluhu k HDP vyšší než 100 %. Přitom se předpokládá, že do roku 2035 dosáhne 130 %.
  • Graficky bude vývoj dluhu připomínat hokejku, ale tam ještě situace nedospěla. "Ale až to začne, trhy po celém světě – mimochodem, protože cizinci vlastní 7 bilionů dolarů amerického vládního dluhu – dojde ke vzpouře," řekl s tím, že to je samozřejmě to nejhorší. Mezi největší zahraniční věřitele patří Japonci a Číňané.
  • Dimon se v páteční diskuzi vyslovil také pro větší zdanění bohatých Američanů. Snížení daní pro Američany s nižšími příjmy by celkově zlepšilo jejich mobilitu, zdraví a životy a přispělo k růstu americké ekonomiky, i když by to znamenalo zvýšení daní pro bohatší lidi.
  • https://echo24.cz/a/Hqm9M/ekonomika-zpravy-sef-jpmorgan-dimon-usa-smeruji-utesu-10-let-muze-dojit-katastrofe?

3.1.2024 Podle posledních údajů činí k úterý dluh USA 34 001 bilionů dolarů (za 5 roků vzrostl dluh o cca 12 bilionu USD). Ještě v září loňského roku to bylo 33 bilionů. Podle expertů dotazovaných RIA Novosti by obsluha tak velkého státního dluhu mohla stát Washington zhruba třetinu rozpočtových příjmů.

  • Státní dluh překročil hranici 34 bilionů USD o několik let dříve, než se předpokládalo před pandemií. Podle prognózy Rozpočtového úřadu Kongresu z ledna 2020 měl hrubý federální dluh překročit hranici 34 bilionů USD ve fiskálním roce 2029.
  • Hrubý dluh zahrnuje i peníze, které vláda dluží sama sobě. Dluh v držení veřejnosti činí 26,9 bilionu USD. To je zhruba stejně jako činí hrubý domácí produkt USA, uvedla agentura AP. Zahraniční kupci amerického dluhu, jako Čína, Japonsko, Jižní Korea a evropské státy, ale snížili objem držených státních dluhopisů USA. Analýza Petersonovy nadace ukázala, že podíl amerického dluhu v držení zahraničních kupců dosáhl vrcholu 49 procent v roce 2011, do konce roku klesl na 30 procent.
  • dluh USA k 3.1. 2019 byl pouze 21,929 bilionu USD.
  • dluh USA k 3.1. 2014 byl pouze 17.3 bilionu USD.
  • Dluh USA: https://fiscaldata.treasury.gov/datasets/debt-to-the-penny/debt-to-the-penny
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5718204/verejny-dluh-usa-poprve-prekonal-hranici-34-bilionu-dolaru.html

https://ria.ru/20240103/gosdolg-1919527958.html

30.12.2023 Několik významných světových ekonomik se ve stále větší míře pokouší obchodovat s komoditami bez použití amerického dolaru. Změna je obzvlášť citelná na trhu s ropou, kde například Rusko a Írán v důsledku amerických a evropských sankcí intenzivně hledají kupce v alternativních měnách. Pětina světového obchodu s ropou se už realizuje bez dolaru.

  • Rusku se podařilo do velké míry nahradit západní trhy asijskými alternativami a jeho ropa se tak nyní prodává za rubly, čínské jüany a indické rupie. Právě Indie se stala vůbec největším odbytištěm ruské ropy – letos v červnu tamní vláda dokonce svým státním společnostem nařídila ruskou ropu, která byla nabízena výrazně pod běžnou světovou cenou, hromadně skupovat.
  • Navzdory západním sankcím letos rovněž prudce vzrostl i objem íránského ropného exportu, zejména díky obchodu s Čínou. Transakce mezi druhou největší ekonomikou světa a islámskou teokracií jsou většinou prováděny v jüanech.  
  • Letos v létě se svoji závislost na dolaru pokusily snížit například Spojené arabské emiráty, které podepsaly s Indií dohodu o obchodování ve vlastních měnách, obdobná smlouva byla uzavřena například i mezi Brazílií a Čínou a k podobným krokům se pomalu odhodlává i Saúdská Arábie.
  • Ústřední role dolaru ve světovém obchodu s komoditami je dlouhodobě jedním z hlavních aspektů americké dominance ve mezinárodním obchodě a světovém finančnictví. Kontrola nad klíčovou měnou poskytuje Spojeným státům důležité páky pro zahraniční politiku, protože hrozba vyloučení z finančního systému založeném na dolaru má značnou váhu. Oslabení role dolaru na světových trzích by tak mohlo vést i k omezení zahraniční politické autority USA.  
  • https://echo24.cz/a/Hm27H/zpravy-ekonomika-americky-dolar-vyklizi-pozice-trhu-ropa-ustup-muze-mit-politicke-dusledky?

20.11.2023 USA hrozí zhoršení ratingu a podle Pensylvánské univerzity nakonec i bankrot. Investor Buffett nesouhlasí. Podle agentury hrozí, že Spojené státy se budou dalších několik let potýkat s rozpočtovým schodkem kolem šesti procent hrubého domácího produktu, což právě omezí možnost dluhového financování země. Při vysokých úrokových sazbách a hlubokých deficitech totiž nutně citelně stoupá nákladnost obsluhy dluhu, čímž se zužuje prostor pro další zadlužení, neboť investoři žádají za svoji půjčku ještě vyšší úrok, aby tak ošetřili vlastní riziko spojené s možnou platební neschopností. Úrok na dlouhodobém dluhu USA je v těchto dnech vůbec nejvyšší za posledních šestnáct let, což někteří experti zčásti připisují právě obavám z rostoucího zadlužení země.

  • Podle letošní analýzy Whartonovy obchodní školy při Pensylvánské univerzitě (zde) mají Spojené státy zhruba dvacet let na to, aby zásadně napravily své veřejné finance. Jinak se jejich stav stane neudržitelný a země bude čelit platební neschopnosti, čili bankrotu, jenž by dramaticky otřásl celým světem. Mezinárodní investoři však, zdá se, hrozbu bankrotu USA podceňují. Ostatně například jeden z nejslovutnějších z nich, Warren Buffett, dále bezmezně věří dlužnické spolehlivosti vlády Spojených států. https://budgetmodel.wharton.upenn.edu/issues/2023/10/6/when-does-federal-debt-reach-unsustainable-levels

  • Buffett míní, že zhoršení ratingu či ratingové výhledu, ať už v podání té či oné agentury, je vždy vlastně jen "plácnutím do vody". Investor je tedy evidentně přesvědčený – jako mnozí jiní –, že Spojeným státům zkrátka bankrot nehrozí ani v tom nejzlejším snu, neboť "všemocný dolar" jim poskytuje supervýhodu, jakou žádná jiná země či ekonomika světa nemá. Tato supervýhoda tkví v tom, že dolar, představující globální rezervní měnu číslo jedna, umožňuje Spojeným státům i sebehlubší zadlužení nakonec řešit – lidově řečeno – tiskem novým peněz. Role dolaru coby světové rezervní měny číslo jedna pak zajistí, že nutné inflační náklady takového tištění neponesou jen Spojené státy samotné, nýbrž celý svět.

  • Buffett vlastně mezi řádky praví, že Spojené státy se jako jediná ekonomika světa mohou zadlužovat, v zásadě jak se jim zamane, přičemž dojde-li na nejhorší, o inflační náklady takového tištění se podělí s celým světem. To je ona supervýhoda: dolar Spojeným státům umožňuje půjčovat si na své potřeby, ale pokud by to jednou snad už neutáhly, zatáhne to celý svět.

  • https://www.kurzy.cz/zpravy/749462-usa-hrozi-zhorseni-ratingu-a-podle-pensylvanske-univerzity-nakonec-i-bankrot-investor-buffett/

18.8.2023 Čína už řadu let používá digitální měnu a snaží se, aby renminbi hrálo významnou roli ve světové ekonomice. K tomu, aby se stalo mezinárodní rezervní měnou, je ale ještě dlouhá cesta. Pro Bloomberg to řekl Timothy Massad z Harvard University. Podle něj ale už nyní Čína pracuje na projektu s některými z dalších asijských zemí, který umožní, aby renminbi bylo využíváno pro vzájemné platby. Konečným cílem pak je "vyhnout se dolarovému platebnímu systému".

  • Podle profesora nyní přibližně 90 % mezinárodních plateb probíhá v amerických dolarech, tyto transakce pak ve většině případů také jdou přes některou z amerických bank. To dává Spojeným státům "velkou páku", kterou mohou používat i na sankce vůči některým zemím. Téma mezinárodních rezervních měn je pak podle experta do značné míry tématem toho, jak se budou dál vyvíjet peníze a jakou budou mít formu.
  • Digitální měna mohla mít výhodu v tom, že zkombinuje "pohyb informace s pohybem samotné hodnoty". Nyní se totiž pro platby musí používat speciální systém, kterým je například SWIFT, ale u digitálních měn by tomu tak být nemuselo.
  • Hrozbou pro silnou pozici dolaru v globálním finančním systému nemusí být "měna některé jiné vlády", ale nakonec právě nějaká kryptoměna. Ekonom se podle svých slov ovšem domnívá, že tato hrozba "nepřichází ze strany bitcoinu", ale spíše ze strany stablecoinu, který by mohl být krytý některou z tradičních měn. Soukromý sektor by pak měl být podporován s "experimenty" v této oblasti, ale zároveň je třeba regulace, která "zamezí přílišnému riziku".
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5553171/massad-k-tomu-aby-renminbi-bylo-globalni-rezervni-menou-je-dlouha-cesta-digitalni-meny-maji-urcitou-vyhodu-nad-jinymi.html  

27.6.2023 Americký dolar si v příštím desetiletí udrží svoji pozici dominantní rezervní měny. Podaří se mu tak odolat rostoucím výzvám některých zemí, aby byly přijaty alternativy k dolaru. Vyplývá to podle listu Financial Times z výročního průzkumu nezávislé platformy zabývající se analýzou a výzkumem otázek týkajících se centrálních bank a finančních institucí Offical Monetary and Financial Institutions Forum (OMFIF).

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5497265/pruzkum-americky-dolar-zustane-pristich-deset-let-hlavni-rezervni-menou.html

28.2.2023 Paul Mackel z HSBC se domnívá, že dolar oslaboval v době, kdy byly trhy přesvědčeny, že americká centrální banka bude již na konci letošního roku snižovat sazby. S tím, jak se pravděpodobnost takového vývoje snižuje, roste i prostor pro posilování kurzu americké měny. Dalším zlomem pro dolar může být podle experta vyjasnění situace na straně sazeb, ale také na straně geopolitického rizika. Americká měna tudíž podle něj začne opět oslabovat ve chvíli, kdy bude jasné, s jakou úrovní sazeb je Fed spokojen. Mackel odhaduje, že něco takového by mohlo přijít na konci tohoto čtvrtletí nebo ve čtvrtletí druhém.  

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5350999/hsbc-dolar-by-mohl-opet-oslabovat-ve-druhem-ctvrtleti.html

18.2.2023 Americký dolar se dnes opět vyšplhal na šestitýdenní maximum vůči koši předních měn. Investoři totiž ve zvýšené míře očekávají, že americká centrální banka (Fed) zvedne úrokové sazby více, než se očekávalo. Fed by tak mohl bojoval proti stále vysoké inflaci v čase, kdy situace na trhu práce zůstává příznivá (ČTK)

6.2.2023 Americký ekonom Nouriel Roubini, který předpověděl krizi roku 2008, umožnil dolaru do deseti let klesnout jako rezervní měna. Slova experta v pondělí večer citoval list Financial Times. Pokles amerického dolaru jako hlavní rezervní měny pravděpodobně nastane během příští dekády," řekl Roubini s tím, že "rostoucí geopolitická rivalita mezi Washingtonem a Pekingem" nevyhnutelně povede ke vzniku dvou konkurenčních globálních rezervních měn. Takže v prosinci Čína a Saúdská Arábie již provedly svou první transakci v jüanech, což se může stát normou pro další státy. Jak ekonom upřesnil, dominanci dolaru ohrožují i ​​digitální měny a platební systémy WeChat Pay a Alipay.

Již dříve podobný názor vyjádřil americký finančník, investor, zakladatel Bridgewater Associates Ray Dalio, který se domnívá, že éra světového řádu s dominancí dolaru a globalizace v ekonomice odchází: hlavní světové mocnosti  nyní tvoří své ekonomické, finanční a vojenské bloky. USA, Evropa a Japonsko "nahromadily velmi velké dluhy a vyvinuly závislost na svých centrálních bankách, aby tiskly peníze na nákup vládního dluhu.

https://tass.ru/ekonomika/16968511

1.2.2023 Analytici dnes uvádějí jako hlavní hrozby pro dolar přesun světového obchodu do vypořádání v národních měnách a také vytvoření nových rezervních měn, které vytlačí "americké". Myšlenka, která pronikla do médií, vytvořit stablecoin Ruskem a Íránem , kryptoměnou krytou zlatem, vypadá velmi slibně. Zajímavá je v tomto ohledu iniciativa Brazílie a Argentiny - dvou největších ekonomik Jižní Ameriky - vytvořit jednotnou měnu sur. Brazilský prezident Lula navrhl rozvinout tuto myšlenku a vytvořit jednotnou měnu pro členské země BRICS . Vzhledem k tomu, že tento blok zahrnuje největší světové ekonomiky, mohlo by to vytvořit skutečnou protiváhu vůči americkému dolaru.

  • Mezitím je v samotných Spojených státech čínský renminbi, kterému jsme dříve říkali jüan, považován za "existenční hrozbu pro dolar" . Naši strategičtí partneři se zajímají zejména o extrémně pohodlné a rychlé digitální platební služby, které se v Číně úspěšně rozvíjejí. Přitahují spotřebitele po celém světě.
  • Paul Craig Roberts, který ve svém článku odsoudil pád dolaru, tvrdí, že pokles jeho podílu na mezinárodních dohodách povede k "úsporám v USA". Tedy k chudobě a úpadku, nazýváte-li věci pravými jmény.Vraťme se k otázce Ukrajiny. Dnes je jediným způsobem, jak může Washington podpořit svou měnu (a s ní i ekonomiku a způsob života), vojenská agrese. Chaos v Evropě, vyvolaný s pomocí Ukrajiny, na nějakou dobu mění dolar v "bezpečné útočiště", kam proudí kapitál.
  • Ušlechtilý americký jestřáb Robert Kagan, manžel Victorie Fuck the EU Nuland, o tom psal už v létě : odmítnutí USA vojenskou agresí a intervencí přivede zemi okamžitě k úpadku a chaosu. Washington se proto nebude moci na Ukrajině zastavit. Jeho dalším vojenským cílem bude Čína, "existenční hrozba" pro americký dolar.

Petrodolar (svět potřeboval dolary na platby za ropu) podporoval pokračující roli dolaru jako světové měny poté, co prezident Nixon v roce 1971 uzavřel zlaté okno, čímž ve skutečnosti ukončil brettonwoodský systém po druhé světové válce, který americkému dolaru přisoudil roli rezervní měny. Za Bretton Woods měly zahraniční centrální banky právo požadovat za své dolarové držby americké zlato. Když Francie vznesla tento požadavek, Nixon zrušil dohodu z Bretton Woods. Aby se zachránila hodnota dolaru a jeho role rezervní měny, byl vytvořen petrodolarový systém. 

  • https://ria.ru/20230201/dollar-1848759856.html
  • https://www.paulcraigroberts.org/2023/01/30/washingtons-power-will-decline-with-the-dollar/

31.1.2023 Odmítnutí Saúdské Arábie a dalších zemí od petrodolaru povede ke katastrofickým událostem ve Spojených státech, napsal Paul Craig Roberts, úředník Bílého domu za vlády Ronalda Reagana v článku na svém webu.

  • Nedávné oznámení Saúdské Arábie, že vláda je otevřena přijímání plateb za ropu v jiných měnách než v dolaru, je velkým oznámením ignorovaným tiskem."
  • Podle jeho názoru finanční politika Washingtonu zaměřená na konfiskaci majetku a uvalení sankcí podkopala pozici dolaru. Nyní mnoho zemí vyjadřuje přání používat národní měny pro mezinárodní obchod, aby nebyly závislé na možných hrozbách ze strany Spojených států, dodal Roberts. 
  • Pokud Saúdská Arábie opustí petrodolar, klesne poptávka po americké měně a hodnota dolaru. To je vážná hrozba pro moc Washingtonu a finanční sílu amerických bank.

Předtím americká kongresmanka Marjorie Taylor Green řekla, že Rusko ukázalo světu schopnost obchodovat a rozvíjet se bez dolaru a přátelství se Spojenými státy. Na pozadí bezprecedentních protiruských sankcí, které zasáhly mimo jiné finanční a bankovní sektor, se ztrácí důvěra v dolar, mnoho zemí se snaží omezit jeho používání v různých typech vyrovnání. Rusko se vydalo směrem k odmítnutí používání americké měny v mezinárodních dohodách. 

https://ria.ru/20230131/katastrofa-1848559138.html

24.1.2023 Jak americká monetární politika ovlivňuje zbytek světa? Natixis míní, že k jejímu "exportu" může docházet dvěma základními způsoby. Oba přitom Spojeným státům nějakým způsobem pomáhají.

Pokud americká centrální banka přejde do režimu restriktivní monetární politiky a zvedá sazby, mohou zahraniční centrální banky držet svou politiku nezměněnou, nebo mohou na kroky Fedu reagovat stejně. Tudíž také zvedáním sazeb. V prvním případě vede růst amerických sazeb k posilování dolaru, protože se zvyšuje úrokový diferenciál mezi Spojenými státy a zbytkem světa. Ve druhém případě reagují zahraniční centrální banky na vyšší sazby v USA zvednutím sazeb domácích. V takovém případě je omezen tlak na oslabování domácí měny vůči dolaru, ale zároveň je tlumen domácí růst.

  • Oba mechanismy samozřejmě fungují obráceně v případě uvolnění americké monetární politiky. Pokud na něj zahraniční centrální banky nereagují, dochází k oslabování dolaru a posilování jejich domácích měn. Jestliže reagují snížením sazeb, podporují svůj domácí růst. 
  • Když Fed zvedá sazby a zahraniční centrální banky ne, dochází k popsanému posilování dolaru a to snižuje inflační tlaky v americké ekonomice přes nižší ceny dovozů. Právě snížení inflace přitom bývá cílem Fedu v době, kdy sazby zvedá. Pokud zahraniční centrální banky začnou sazby zvyšovat také, tlaky na posílení dolaru jsou menší, ale zase klesá zahraniční ekonomický růst. To pomáhá snížit inflační tlaky v USA kvůli jejich slabším exportům.
  • Natixis dodává, že v posledním roce na monetární utahování v USA nijak silně nereagovala řada centrálních bank, včetně ECB či Bank of England a Bank of Japan. Jejich měny tak vůči dolaru znatelně oslabovaly. Naopak k výraznému zvýšení sazeb došlo v zemích jako Brazílie, Thajsko, Chile či Mexiko. Tyto země se tak vyhnuly prudšímu oslabení měnového kurzu. U nich se dostavilo znatelné ochlazení ekonomického růstu. Jak posilování dolaru, tak toto oslabení ekonomického růstu pak podle Natixisu pomohlo snížit tlak na ještě razantnější monetární utahování v USA. 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5308833/jak-probiha-export-americke-monetarni-politiky-a-co-s-sebou-nese.html

26.11.2022 Ani na sekundu nepochybujeme o tom, že Fed bude dál zvedat sazby, které by se mohly dostat někam nad 5 %. Naše vlastní indikátory ale také ukazují, že inflace v USA na krátkodobé bázi poměrně prudce klesá. Pro Bloomberg to uvedl Dwyfor Evans ze společnosti State Street Global Markets. Podle něj tedy v následujících měsících přijde pravděpodobně znatelné snížení inflace a "to nejhorší je v této oblasti zřejmě za námi".

Dolar je podle experta mimořádně předražený a finanční instituce na něm drží vysoce nadvážené pozice. State Street Global Markets na něj má nyní neutrální výhled, ale Evans míní, že dolarový vrchol je již za námi. Tedy že skončilo období prudkého posilování americké měny. K jejímu oslabování by pak mohlo vést i to, co bylo uvedeno výše - postupný posun americké centrální banky směrem k menší razanci při zvedání sazeb, než jakou očekávají trhy. State Street Global Markets ale nečeká, že by dolar začal prudce oslabovat, mělo by jít jen o postupný proces.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5239228/vikendar-za-dolarovym-vrcholem.html

4.11.2022 Letošní rok je pro investory těžký, nepohoda je vidět na všech třídách aktiv. Akciové indexy propadají o více než 20 procent, výnosy dluhopisů nabízejí mnohaletá a současně velmi lákavá maxima. Vzorové portfolio 60/40, které ze 60 procent tvoří akcie a ze 40 procent dluhopisy, přináší snad nejhorší výsledky v historii. Jedno "aktivum" však výrazně vystupuje z řady a tím je americký dolar. Dolarový index DXY letos posílil o 18 procent vůči měnám bohatého světa. Dolar je hluboce pod paritou vůči euru, dosavadní maximum bylo 0,95.

  • V současnosti silný dolar přispívá Americe k opatrnému snížení dovozních cen, a tudíž k poklesu inflace, což se v této fázi velmi hodí. Ke škodě amerického spotřebitele třeba dodat, že většina obchodu plyne v dolarech a stlačování inflace je tak spíše omezené. Přijde však doba, kdy se inflace dostane na nižší úrovně, a nejen americkému hospodářství by se hodilo sílu dolaru omezit.
  • V září 1985 se v hotelu Plaza v New Yorku odehrálo setkání zástupců ekonomického motoru tehdejšího světa. Na schůzku se vzpomíná jako na Plaza Accord, kam na setkání přijeli ministři financí a centrální bankéři Spojených států amerických, Velké Británie, západního Německa, Japonska a Francie. Silná pětka byla předchůdcem současné G7, společenství nejvýznamnějších světových ekonomik, do kterého se později přidala Kanada a Itálie. Tehdejší pětice dohromady představovala zhruba 60 procent celosvětového HDP (s podíly USA 35 procent, Japonsko 11 procent, Velká Británie, západní Německo a Francie s podíly čtyři až pět procent). V rámci vzájemných dohod USA nabídlo snížení federálního deficitu, Japonsko se zavázalo k uvolněné měnové politice (to ovšem nebyl krok směrem k posílení jenu), Německo k daňovým škrtům, všichni chtěli vidět narovnání japonského obchodního přebytku. A hlavně se kolektivně zavázali k intervencím proti dolaru. I když splnění úkolů výše bylo pouze částečné, oslabení dolaru proběhlo naprosto vzorně. Do konce roku 1987 ztratil zhruba polovinu své hodnoty oproti jenu i západoněmecké marce vůči svému vrcholu v únoru 1985. 
  • Otázka je, kdo může provést paralelu s Plaza Accord. Význam původní pětky pro světové hospodářství je totiž proporčně nižší, i když stále důležitý. Pětice nyní produkuje už jen přibližně 40 procent celosvětového HDP. Je vysoce pravděpodobné, že místo u vyjednávacího stolu by bylo třeba nabídnout i Číně, bez jejíhož zásahu těžko může dojít k rozumné a funkční dohodě. Shodou okolností je podíl Číny na celosvětovém HDP zhruba pětinový, jinými slovy příspěvek Číny by opět sílu vyjednávajících dovedl zpět k šedesáti procentům světového hospodářství, jako tomu bylo v roce 1985.
  • Prozatím vidíme dílčí měnové intervence. Japonsko intervenuje ve prospěch jenu na devizových trzích poprvé od roku 1998, ale i tak jen letos oslabil už o 27 procent. Čína provádí obdobné operace, neboť její juan je také zesláblý. Překročil dlouho důležitou psychologickou hranici 6,8 juanu za dolar, kam byl zavěšen v časech velké finanční krize, a dostal se až nad sedmičku.
    Ať už to dopadne jakkoliv, síla dolaru zřejmě ještě nějakou dobu potrvá. Omezit jej může především Fed s případným změkčením svého jestřábího hlasu, což však při silné americké inflaci není příliš pravděpodobné.  

26.6.2022 Pro mezinárodní obchod přínosné, pokud probíhá v jedné měně. Taková měna (USD) si pak získává silnější pozici a vše se udržuje určitou setrvačností, kterou není tak jednoduché zvrátit. Což ukazuje i to, že ani euro, ani čínské renminbi doposud nijak vážně pozici dolaru ve světové ekonomice neohrozily.

Zmíněnou studii zpracovali Serkan Arslanalp, Barry Eichengreen a Chima Simpson-Bell a nacházíme v ní i následující graf. Ten ukazuje měnové složení rezerv centrálních bank. Podíl dolaru dosahoval v roce 1999 více než 70 % a v současné době se nachází u 60 %. Není to ale díky zvýšení váhy eura, protože společná evropská měna si drží stále asi 20% podíl, i když ten se přechodně zvedl až blízko 30 %:

 Taylor k tomu dodává, že americký dolar tedy neztrácí svou pozici nějakým dramatickým skokem. Spíše je postupně oslabována tím, že je stále jednodušší a levnější držet i jiné měny.
Taylor na závěr uvádí, že atraktivitu dolaru ovlivňuje i to, když Spojené státy využívají jeho dominantní pozici na mezinárodních trzích jako nástroj své politiky. Třeba v rámci ekonomických a finančních sankcí. Takové jednání "pokaždé dává jiným zemím motivaci se alespoň částečně posunout ze závislosti na americké měně". 

https://www.kurzy.cz/zpravy/658958-dolarova-dominance-a-zmeny-v-rezervach-centralnich-bank-vikendar/

7.6.2022 Pro světovou ekonomiku je v posledních měsících klíčové především chování dolaru, který za poslední rok posílil oproti koši dalších měn téměř o 13 %. Posilování dolaru je pro Spojené státy aktuálně vítaným jevem, protože snižuje ceny dováženého zboží a zároveň utahuje podmínky na finančních trzích. Pomáhá tak centrální bance bojovat s inflací.

Zbytek světa už to ale vidí jinak. Posilující dolar například ještě více přitápí už nyní vysokým cenám ropy, která se obchoduje právě v dolarech. Navíc většina dluhů rozvojových zemí typu Srí Lanky je vedena v dolarech a daným zemím se tak rapidně zvyšují náklady na obsluhu dluhu. A tak kdy i za normálních ekonomických podmínek zbytku světa silný dolar až tolik nevadí, protože mu zlevňuje exporty, v dobách vysoké inflace to znamená problém. Proto se začíná hovořit o hrozbě takzvaných reverzních měnových válek, kdy se centrální banky budou snažit o posilování vlastních měn vůči ostatním. 

https://investice.hn.cz/c1-67078870-deglobalizace-vytvari-boure-na-menovych-trzich-dolar-je-pro-zbytek-sveta-stale-vetsi-hrozbou

27.4.2022 Když dolaru dochází dech. Stane se čínský jüan příští globální měnou? Situace po celém světě stále ještě výrazně nahrává dolaru. Globální obchodní fakturaci, vydávání dluhopisů či přeshraničnímu půjčování peněz stále kraluje dolar. Brzy se to však může změnit - například padne-li dolarová ropná hegemonie.

Indie a Saúdská Arábie totiž zvažují, že přestanou používat americký dolar v ropných transakcích. Ropný trh byl doposud výhradně dolarovou záležitostí. Pokud se vůdci mezi sebou dohodnou, může nastat nový precedens. Postavení jüanu v mezinárodních transakcích by se výrazně zlepšilo.

V tomto smyslu odborníci prohlašují, že výměna dolaru za digitální jüan za prodej ropy ze strany hlavních ekonomik by znamenala velkou změnu v geoekonomické realitě. To se může ukázat jako největší ekonomický posun století.

Dalším faktorem je nové zařazování čínské měny mezi státní rezervy některých států. Například Izraelská národní banka přidala jüany do svých rezerv a zároveň omezila ty dolarové. 

  • Zatímco před dvaceti lety držely centrální banky sedmdesát jedna procent svých devizových rezerv v dolarech, loni tento podíl klesl na devětapadesát. Podle Mezinárodního měnového fondu klesl podíl dolaru na celkových globálních měnových rezervách na nejnižší hodnotu za více než dvě desetiletí. A válka na Ukrajině, která kvůli protiruským sankcím dolar oslabuje, tento propad zřejmě urychlí. 
  • Důvodem, proč se jüan jen tak nestane globálním měnovým hráčem, je podle Řezáče jeho stále relativně slabý kurz. Ten Číně zatím stále, jako proexportně orientované ekonomice, vyhovuje. "Dokazuje to absence intervencí na podporu domácí měny ze strany čínské centrální banky po nedávném oslabení měny a výprodejích na akciovém trhu.
  • Nedávné oslabení jüanu zhruba o pět procent proti dolaru jde spíše na vrub strachu z případných protipandemických lockdownů důležitých ekonomických center a stahování peněz zahraničních investorů včetně hedgeových fondů z emerging markets. Slabost jüanu není zatím nijak dramatická, třeba v roce 2015 ztratila čínská měna dokonce patnáct procent proti dolaru. 
  • https://forbes.cz/kdyz-dolaru-dochazi-dech-stane-se-cinsky-juan-pristi-globalni-menou/

29.3.2022 Spojené státy zahájily sebedestrukci globální hegemonie dolaru, o kterou se opírá stabilita americké ekonomiky. Tento názor vyjádřil v článku pro španělskou publikaci Público fejetonista Rafael Poch. Tak komentoval konfiskaci zlatých a devizových rezerv, které si Centrální banka Ruska ponechala na Západě, ze strany Spojených států a jejich spojenců. Spojené státy, jak si je autor článku jistý, vyslaly do celého světa jasný signál, že je třeba zajistit finanční prostředky. Při přijímání takových opatření Amerika říká, že může zabavit rezervy kterékoli země, pokud se její politika nelíbí Washingtonu, nebo protože obchoduje s konkurenty nebo protože příliš dobře rozděluje své příjmy mezi obyvatelstvo, což poškozuje nadnárodní korporace, popř. chce se jen stát politicky a ekonomicky nezávislejšími na strukturách kontrolovaných USA. Takové akce, poznamenává článek, přinutí Rusy, Číňany, zbytek členů BRICS a další země, aby hledali bezpečnější mechanismy a měny. A to není vzdálená vyhlídka, ale již zahájený proces.

Autor článku také připomněl, že žádná ze zemí BRICS se k sankcím proti Rusku nepřipojila. Omezení nepodpořil ani členský stát NATO Turecko , státy Perského zálivu , země západní a střední Asie .Saúdská Arábie navíc vyjednává s Čínou o prodeji ropy za jüany. Povede opuštění dolaru v obchodu s ropou k bankrotu Spojených států

https://ria.ru/20220329/samorazrushenie-1780583990.html

https://ctxt.es/es/20220301/Firmas/39201/dolar-suicidio-sanciones-rusia-reservas.htm 

21.3.2022 Mnoho zemí již přemýšlelo o přechodu na národní měny při vzájemném vypořádání - všichni se děsí gigantického veřejného dluhu USA, protože panují obavy, že je nereálné vrátit takové částky pro ekonomiku, která se dostává do recese, vysvětlil ekonom Yegor Klopenko Hlavní agentura. Připomněl také důsledky zablokování ruských rezerv na Západě v hodnotě 300 miliard dolarů. "Jde o bezprecedentní akt, který znamená politický default ze strany Spojených států , které se podepsaly na absenci záruk za bezpečnost rezerv třetích zemí. Tato situace nemůže vyhovovat největším držitelům amerických cenných papírů a měn, jako jsou arabské země." a Čína 2022 bude rokem masového stažení zemí z úspor v cenných papírech a americké měně," domnívá se expert.

  • I 10% pokles vlivu dolaru by urychlil inflaci v samotných USA, což by následně spustilo vlnu nové finanční krize a vyfouklo "bublinu". V tomto případě se zrychlí výběr prostředků z dolarových aktiv a Rusko tím bude trpět nejméně. Navíc může těžit z transformace globální ekonomiky.
  • https://ria.ru/20220321/dollar-1779189110.html

3.6.2021 Ruský státní investiční fond oznamuje plný odklon od dolarových aktiv. Navýší podíl aktiv v EUR na 40 %, čínském jüanu na 30 %, zlato na 20 %, britskou libru na 5 % a japonský jen na 5 % (Reuters).  

30.12.2020 Po celá desetiletí nedošlo k významné změně ve struktuře rezerv držených centrálními bankami. Nicméně technologická revoluce a geopolitické tlaky se projevují i v této oblasti a pandemie by mohla posílit některé změny, které se v oblasti rezerv centrálních bank začínaly formovat už před rokem 2020. Na blogu Mezinárodního měnového fondu to tvrdí Alina Iancu, Neil Meads, Martin Mühleisen a Yiqun Wu a popisují, jak by mohl vypadat další vývoj.

Ve světě je podle zmíněných ekonomů nyní asi 180 různých měn, ale jen pár z nich drží centrální banky v rozvahách jako rezervy a jen málo se používá k mezinárodním transakcím. Jde zejména o dolar, euro a do menší míry japonský jen, britskou libru a pár dalších. V případě krize pak obvykle nastává útěk k dolaru. To, že se kryjí hlavní rezervní měny s těmi, které jsou obvykle používány pro mezinárodní transakce, pak není náhoda - centrální banky drží ve svých rozvahách cizí měny zejména proto, aby je mohly v případě potřeby použít pro intervence, financování platební bilance či je třeba poskytnout domácím subjektům pro jejich potřeby.

Na druhou stranu je ale možné, že i v rezervách by mohlo dojít k prudší změně. Jak bylo zmíněno, příčinou by mohly být jednak geopolitické tlaky a také změny na poli nových technologií. K tomu se přidávají změny, které přinesla pandemie, a ekonomové zmiňují například silnou poptávku po evropských dluhopisech vydaných v říjnu letošního roku. Ta totiž může ukazovat na atraktivitu obligací denominovaných v jiné měně, než je dolar.

Více dluhopisů denominovaných v jiných měnách by mohly vydávat i rozvíjející se země. Mohlo by jít o měny jejich významných věřitelů, tedy často v čínské měně. Ukazuje se, že právě to, v jaké měně jsou denominovány emise vládních dluhopisů, hraje v případě rozvíjejících se zemí významnou roli i ohledně struktury rezerv centrální banky. Což pravděpodobně reflektuje snahu pojistit se proti rizikům spojeným s těmito závazky. Poptávku po jednotlivých měnách pak může ovlivnit i změna v mezinárodním toku zboží a služeb. Pandemie i politické tenze ukázaly na zranitelnost mezinárodních výrobních vertikál a ekonomové míní, že řada zemí se nyní více stará o vlastní soběstačnost. Lokalizace výroby by pak vedla k menší poptávce po měnách používaných na mezinárodním poli.

Vedle zmíněných faktorů mohou hrát roli strategické cíle a snaha o diverzifikaci měn v rezervách centrálních bank. A v neposlední řadě nové platební systémy či snaha některých centrálních bank o vytvoření vlastní digitální měny. Na jednu stranu tedy podle ekonomů dnes nejsou patrné známky významnějšího posunu v rezervách centrálních bank, ale to by nemělo být bráno jako důkaz toho, že k výraznějším změnám v budoucnu dojít nemůže. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4573801/moznost-vyrazne-zmeny-v-dominanci-dolaru.html<br>

18.11.2020 Bitcoin v posledních několika týdnech neúnavně roste a analytici tak začínají spekulovat nad tím, jak moc by Bitcoin mohl ohrozit samotný americký dolar. Analytici z amerického finančního sektoru se tak s rostoucí cenou Bitcoinu domnívají, že dolar by měl během stále probíhajících voleb prezidenta klesnout níže. Se zvolením Joe Bidena by měl jít americký dolar dolů. Hlavní investiční analytici David Bailin a Steven Wieting z Citi Private Bank uvedli: VÍTĚZSTVÍ PRO NOVĚ ZVOLENÉHO PREZIDENTA JOE BIDENA ZNAMENÁ NÁVRAT KE KONVENČNÍ SPRÁVĚ VĚCÍ VEŘEJNÝCH. TO POVEDE K ZÁSADNÍMU POSUNU VE ZPŮSOBU PROVÁDĚNÍ ZAHRANIČNÍ POLITIKY. TOK PENĚZ NA ROZVÍJEJÍCÍ SE TRHY ZPŮSOBÍ HODNOTOVOU MIGRACI Z AMERICKÉHO DOLARU DO ZAHRANIČNÍCH AKTIV."

  • Obavy z vysoké inflace amerického dolarů z důvodů stimulačních balíčků, které jsou přijímány díky pandemii Covid-19 optimistickým vyhlídkám také nepřidávají.
  • Investoři Paul Tudor Jones a Stan Druckenmiller prohlásili, že Bitcoin je ideálním zajištěním proti medvědímu výhledu amerického dolaru
  • Pokud vše půjde podle plánu, v blízké budoucnosti můžeme očekávat překonání historického maxima. Známý analytik PlanB dokonce očekává, že už v roce 2021 se dotkneme hodnoty 100 000 USD za jednu minci BTC.
  • https://kryptomagazin.cz/analytici-predpovidaji-dolarovou-zkazu/?

15.11.2020 Robert Kiyosaki: USD se hroutí, Bitcoin poráží zlato a stříbro. Podporovatel a milovník Bitcoinu se na Twitteru vyjádřil, že současný boom bitcoinů nechává daleko za sebou i zlato a stříbro a americký dolar umírá.

  • USD "umírá" kvůli několika hlavním faktorům. Jedná se o čínskou pandemii COVID-19, lockdown, která poté následoval a samozřejmě také ekonomická stimulační opatření, kterými americká vláda reagovala na celkovou situaci.
  • Připomínáme, že během této pomoci bylo vytištěno více než 6 bilionů amerických dolarů. Část z nich byla použita pro americké občany, neboť bez práce bylo ještě více lidí než během Velké hospodářské krize v letech 1929 - 1930.
  • https://kryptomagazin.cz/robert-kiyosaki-usd-se-hrouti-bitcoin-porazi-zlato-a-stribro/?

18.9.2020 Podle zprávy Bitcoin.com rozhodnutí Federálního rezervního systému pumpovat biliony dolarů do ekonomiky v boji proti dopadům COVID-19 vytvořilo podmínky pro obrovský pokles hodnoty amerického dolaru.

Zpráva tvrdí, že ceny zlata i bitcoinů tento týden stouply, a to právě před schůzkou členů Federálního rezervního systému v USA. Ve srovnání s tím americký dolarový index (DXY), který slouží jako měřítko hodnoty dolaru ve srovnání s košem cizích měn, vykazuje známky poklesu. Dolar už od března klesá o 9, 3 % a nevypadá to, že by se situace měla pohnout k lepšímu. Nejen odborníci, ale i například společnost Visa, radí investorům, aby zvážili alternativy a své finance zhodnotili mimo fiat a akcie. Vhodnou volbou jsou proto právě kryptoměny.

https://kryptomagazin.cz/svet-se-topi-v-americkych-dolarech-zatimco-cena-btc-se-odrazi-vzhuru/?

28.8.2020 Vyhlídky amerického dolaru a jeho skutečná hrozba. Powell naznačil, že Fed bude i nadále dělat vše, co je v jeho silách, aby zvýšil inflaci. Dne 27. srpna 2020 učinil předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell prohlášení, ve kterém oznámil změny americké měnové politiky. Tyto změny se setkaly se smíšenými ohlasy, jelikož Powell naznačil, že Fed bude i nadále dělat vše, co je v jeho silách, aby zvýšil inflaci.

Zatímco někteří odborníci tvrdili, že inflace je hrozícím nebezpečí pro fiatové měny, Federální rezervní systém svému lidu včera připomněl, že inflace je spíše rysem fiatového systému než chybou.

Některé argumenty říkají, že Americký dolar je token pro americkou i globální ekonomiku, který nepotřebuje být podporován tzv. tvrdým aktivem, aby zachoval svou hodnotu a užitečnost, jelikož byl vytvořen dříve, než měl jakoukoli cenu, a tu stanovuje svými pohyby napříč ekonomikou.

Federální rezervní systém má na starosti vytvoření systému, v němž má dolar stálou hodnotu, a jako takový má dvojí mandát. Podporovat zaměstnanost a udržet finanční stabilitu.

Vyhlídky amerického dolaru

Zdá se, že bezprostřední ohrožení stavu rezervy amerického dolaru nepochází z důsledku "tisknutí peněz". Stejně jako v každém podnikání je skutečnou hrozbou konkurence nebo lepší alternativa.

Americký dolar má dnes několik konkurentů:

  • Euro - i když je skutečným konkurentem, je euro s ohledem na současné ekonomické problémy v Evropě nepravděpodobnou hrozbou.
  • Digitální jüan - čínský digitální jüan představuje skutečnou hrozbu jako účinnější a snadno přístupná měna napříč rozvíjejícími se trhy. Snadno použitelná a stabilní měna může vyřešit problém s převody peněz a poskytnout bezpečné řešení pro nebankovní subjekty v Africe, východní Asii a Jižní Americe.
  • Bitcoin - skutečnou konkurenční výhodou bitcoinů je suverenita. S rostoucí geopolitickou nejistotou vzrůstá poptávka držet peníze nebo bohatství mimo politické systémy. Bitcoin poskytuje právě tuto jistotu.

Závěr

Se všemi pohledy na Federální rezervní systém si mnoho investorů stále více uvědomuje, že současný fiatový systém běží pouhých 50 let, a proto se snaží zajistit svá portfolia tím, že je diverzifikují na nekorelující aktiva, jako jsou zlato, stříbro, bitcoiny a nemovitosti.

https://kryptomagazin.cz/vyhlidky-americkeho-dolaru-a-jeho-skutecna-hrozba/?

21.8.2020 Země BRICS snaží o "dedolarizaci" světové ekonomiky a současné zadlužování USA (jen v roce 2020 cca 18 % HDP). Mohou rozhodnout volby 3.11.2020. Pokud by například zvítězili Demokraté, mohlo by to sice vést k fiskální expanzi, která by prohlubovala deficity.

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...